Basha e Berisha sulmojnë Gjykatën e Lartë, pas vendimit për rastin “Strazimiri”

June 10, 2015 10:52

Basha e Berisha sulmojnë Gjykatën e Lartë, pas vendimit për rastin “Strazimiri”

Lulzim Basha dhe Sali Berisha kanë sulmuar Gjykatën e Lartë, pas vendimit të kësaj të fundit për pushimin e çështjes së Pjerin Ndreut dhe Arben Ndokës, që akuzoheshin për dhunim të Gent Strazimirit.

Basha thotë se kjo gjykatë po sfidon amerikanët dhe europianët.

Lajm i zi për Shqipërinë, demokracinë dhe parlamentarizmin shqiptar.

Cdo shqiptar që pa me zë dhe figurë skenat e shëmtuara të sulmit fizik kundër fjalës së lirë dhe opozitës, është sfiduar.

Partnerët tanë amerikanë dhe europianë janë sfiduar.

Në vend të dekriminalizimit, si një nevojë urgjente dhe jetike e politikës dhe shoqërisë shqiptare, Edi Rama vulosi veprën e tij të kriminalizmit të pushtetit.

Kapja dhe marrja peng e institucioneve nga krimi i veshur me pushtet dhe pushteti i veshur me krim është vepra e tij e zeze.

Beteja jonë për dekriminalizmin nuk ndalet, reagimi i qytetarëve është detyrë. Me votë, me gjykimin suprem të votës popullore- kjo është zgjidhja”, shkruan Basha.

Ndërsa Berisha shprehet se tashmë nga kjo gjykatë nuk mund të priten më vendime pozitive për opozitën.

Ne nje hark kohor me pak se dhjete ditor, nen diktimin e Edi Rames, Gjykata e Larte e vendit ka dhene dy vendime te pashembullta ne historine e pluralizmit politik dhe ne kundershtim flagrant me parimet themelore te drejtesise shqiptare dhe europiane.

Pak dite me pare kjo Gjykate denoi me kundravajtje penale per shpifje, dy drejtues kryesor te PD per deklaratat e tyre politike, per shkak te detyres, kunder Edi Rames. Ky vendim, i pari i ketij lloji ne historine e pluralizmit te vendit eshte ne kundershtim flagrant me te gjitha gjykimet dhe direktivat e Gjykates Europiane te te Drejtave te Njeriut. Sot Gjykata e Larte, e shnderruar ne hanxhar te regjimit te Edi Rames, perdhosi me vendimin e saj politik te drejten ne vetdijen e cdo qytetari.

Ajo, me urdher te Edi Rames pushoi çeshtjen e goditjes ne Parlament nga banditet me imunitet te PS, Ndoka dhe Ndreu, te deputetit Genti Strazimiri, akt qe tronditi vendin dhe neveriti boten. Me keto vendime, haptas politike armiqesore te Gjykates se Larte per opoziten shqiptare, krijohet nje situate qe nuk ka ekzistuar kurre me pare.

Ne kete regjim sot e tutje ne institucionin suprem te drejtesise per opoziten ka ndeshkim dhe jo te drejte. Opozita vendoset sot para alternatives me te rende ne tere historine e saj. Edi Rama, ky bastard i bllokmeneve hoxhist, mendon dhe beson se me kete vendim i dha duart dhe vendosi ne gijotine opoziten e vendit. Sot me shume se kurre opozita duhet te ngrihet e gatshme per cdo vendim, çmim dhe sakrifice, per te mbrojtur ekzistencen reale te saj”, shkruan Berisha.

June 10, 2015 10:52
Komento

38 Komente

 1. aldo June 10, 10:57

  Po e sulmoj dhe une . Gjykata e Saliut eshte blere nga ngjalat e Rametes.Fajin e ka Saliu

  Reply to this comment
  • Renata June 10, 12:24

   Keta kane shume alergji nga drejtesia se ne 8 vite qeverisje vetem padrejtesi kane bere dhe mendojne se kur behet fajale per anetaret e partise se tyre drejtesia nuk duhet te veproje, ajo eshte vetem per njerezit e thjeshte te ketij vendi.

   Reply to this comment
   • Bureto June 10, 14:40

    Po si nuk kan turp keta mor zot. Po a jane keta zullumqare qe po kjo gjykate i ia lene pandeshkuar dhe atehete kur foli ajo ne duhet te heshtnim, ndersa tani duhet te jete patjeter dite zije per Shqiperine, meqe u rrah nje zagar i tyre ? Por ja qe drejtesia e ka arsyetuar ashtu dhe “specialistet ” e Sales e Bashes le te bejne arsyetimin e tyre referuar dispozitave ligjore. Nese gjykatat dje jepnin denime pro Saliut nuk do te thote se po ato gjykata duhet te ndjehen keq, kur ne nje realitet te ri, u duhet te bejne drejtesi. Nen presion apo jo te politikes, eshte ceshtje e dinjitetit te tyre, e cila ka nevoje te verifikohet me tej. Ne nje demokraci te vertete asgje nuk mund dhe duhet te kaloje lehte. Edhe per gjykatat, qe e dime mire se cilat jane.

    Reply to this comment
  • Klaudio June 10, 12:27

   E turpshme te flasin keto dy vrases lidhur me vendimin e Gjykatave. Te dy duhej te ishin pas hekurave. Saliu vrau 28 njerez te pafajshem ne Gerdec, vend ne te cilin i djali i tij ngriti biznesin e paligjshem te demontimit te predhave, nderkohe qe Lulzim Basha ishte Minister i Brendeshem ne vitin 2011 ne 21 Janar kur ne Bulevard u vrane 4 njerez te pafajshem te cilet po protestonin ne te drjete te tyre.

   Reply to this comment
  • anonim June 10, 12:35

   Kur te perfundojne pas hekurave keto dy persona atehere do vihet drejtesi ne kete vend. Sali Berisha dogji vendin ne vitin 1997, vrau njerez ne Gerdec, shkaterroi kete vend, i vodhi sa deshi. Lulzim Basha vodhi 200 milione euro ne rrugen e Kombit, pergjegjes per vrasjen e kater protestuesve.

   Reply to this comment
   • Janaqi June 10, 12:39

    Njeri shkaterroi Shqiperine ndersa tjetri shkaterroi Tiranen. Si kane surrat e flasin. Plaku matuf kurrsesi nuk pranon te rrije ne dreqnine e tij, ndersa zari i tij i quajtur Lul perserit ato qe thote eprori i tij Sali. Shqiptaret i kane halë ne sy qe te dy. Te llomotisin lart e poshte ka qene kurdohere praktike e tyrja.

    Reply to this comment
  • alba June 10, 12:51

   basha me berishen jane mesuar qe gjykatat te marrin parasysh vullnetin e tyre para se te japin vendimin, vleresoj vendimin e gjykates se larte te pakten po fillohen te merren vendim te pavaruar duke mos marre parasysh pushtetin e berishes e bashes dhe rasti i strazimirit ishte nje provokim i hapur ndaj deputeteve strazimiri ka marre pergjigjen qe ka merituar per provokimin e bere

   Reply to this comment
  • Dion June 10, 15:02

   Gjykata e Larte do te jete ne nivelin e detyrave kushtetuese kur te kryqezoje prapa hekurave Salushe qoftelargun dhe Lulush Bythecin. Vetem ahere do themi se drejtesia ne Albanistan filloi te funksionoje.

   Reply to this comment
  • koco June 10, 22:16

   Po ky Sahli plehra , ky funderine , perse nuk sulmoj gjykaten per mbylljen e dosjes kriminale te Gerdecit , Rrugen e Kombit , 21 Janarin , Fullane e per njemije e nje te zeza te ketij Tirani e klikes se tij , te cilat vazhdojne te jene te mbyllura , por shume shpejt do behet drejtesi ne kete vend .

   Reply to this comment
 2. toni June 10, 11:03

  berisha dhe basha 2 njerez qe kan bere namin me presione kundra gjykateve me ceshtje si durres-kukes, gerdec, 21 janar dalin dhe flasin per nje vendim ku gjykata e larte jep te drejte. e verteta eshte se berisha do te japi vendimin qe do ai dhe jo ate qe duhet dhe qe dha gjykata. deri dje kjo gjykate u lavderonte nga saliu, sot nuk ka asgje te mire sepse dha vendime qe si pelqyen saliut. por pak rendesi ka mendimi i nje njeriu qe u rrezua nga pushteti si diktator

  Reply to this comment
  • Elma June 10, 12:28

   Po per cfare i permendni parteret amerikane sepse kur ata ju bejn thirrje per te hequr kandidatet e dekriminalizuar nga listat e zgjedhesve ju nuk po i pergjigjeni kesaj kerkese, sepse po perdorni standarte te dyfishta dhe i permendni parteret vetem kur ju intereson.

   Reply to this comment
 3. Nila June 10, 11:03

  Flasin keta qe uzurpuan te gjitha gjykatat, sa turp

  Reply to this comment
 4. Koli June 10, 12:02

  Kur u dha vendimi per 21 janarin sikur nuk foli Sala apo Basha. Dhe po flasim per ngjarje shume here me te rende se kjo.

  Reply to this comment
 5. Sokrati June 10, 12:05

  JO mor Salush e Lulush. Lajm i zi ishte ngjarja ne Gerdec,21 janari ,ku gjykata u tall me te vraret nga dora juaj. I vrat nga qefi,se ne ate kohe c’do gje kish marr fund. Lajm i zi ishte per Shqiperine,ku gjykatesit tuaj thane se u vrane nga plumbi rikoshet i bere nga gjethet e pemeve. Lajm i zi per Shqiperine ishte kur gjykatesit tuaj thane se ishin vrare pa dashje,sepse nuk i njihnin,se po t;i njihnin do ishin vrare me dashje. Turp e lajmi i zi per Shqiperine ishte kur specialisti mundohej te vendoste cifla driri te kemisha e te vrarit ,per te vertetuar rikosheten e plumbit. JU e quajtet vendim te drejte e vendimet e gjykates nuk diskutohen. Turp per JU dhe lajm i zi per Shqiperine ishte gjyqi ndaj vrasesve te Gerdecit, e turp per tu Sali qe nuk njihje Baxhanakun . Lajm i zi ishte per shqiperine ,kur prokuroria pushoi ceshtjen e 230 milion eurove te vjedhura nga TI,o Sali ne ortakri me LULIN , mashen tende …..Keto ishin e mbeten akoma lajme te keqia per SHQIPERINE e jo kjo e Srazimirit qe per popullin ai duhet rrahur 3 here ne dite para e pas buke, para e pas seancave parlamentare. Te rrahurin e meriton ne radhe te pare Ti,o Sali, e pas teje disa te tjere ,qe vetem shani e shpifni……… KUr nuk ankohen qet qe terheqin qerren , me nder c’m…. duan te jeret…….. Kjo tregon se ju jeni te poshter e maskarenj,po me sa shohim po u vjen edhe ju radha……..

  Reply to this comment
 6. Goni me June 10, 12:17

  E para e punes nuk ishte pune fjale te lire,por ishte provokim tip Saliu dhe kjo lloj sjellje meriton ate cmim si Strazimiri.Po e keqja qendron se Saliu eshte mesuar te provokoje,te shpife e te mos ndeshkohet,prandaj i duket cudi ky vendim.Kurse Luli,s,ke c,ti thuash,si kerici mbas gomarit.Amerikanet dhe Europianet nuk flasin per rastin konkret,por per ngjarje kriminale si puna e Gerdecit,21Qershorit,Trebicka ETJ.Keto duheshin cuar deri ne fund nga drejtesia,qe per fat te keq uk e ka bere.
  Ylli Berisha bashke me yllken Basha po perendojne,dhe kjo eshte e dhimbshme per ta,por po korrin ate qe kane mbjelle.Koha i rregullon gjerat edhe pa deshiren e protagonisteve!

  Reply to this comment
 7. Mëno June 10, 12:22

  Keta dy mjeran duhen ndihmuar. Rama duhet te kapi per gryke Saliun dhe ta fus te notoje ne Lane. Nderkohe Ilir Meta duhet te marri Bashen dhe ta hedhe te liqeni artificial, por ta kete te lidhur me litar qe ne rast se nuk di not ta terheq per te mos lejuar qe te mbytet. Mbas kesaj tu kerkojne qe te mos flasin me ne TV deri sa tu iki era e m…. Ndyshe keta nuk vene mend dhe do vazhdojne ta dhunojne e turperoin kete popull.

  Reply to this comment
 8. marini June 10, 12:31

  turp nuk ka me te madh sesa nje ish-kryeminister qe deri dje shante la…e bulevardi kryeprokukoren dhe sot shan gjykaten e larte, ky eshte modeli qe nuk duron dot nje vendim qe ste pelqe. sa kan duruar shqiptaret prej o sali? apo prej lulit qe vodhi, vrau dhe tradhtoi kombin? ky eshte turpi i kombit tone. uroj qe kurre me te mos jen ne pushtet. dhe sa opozite qe e mbajn veten, jam i sigurt qe shqiptaret kan komplet mendime ndryshe nga opozita

  Reply to this comment
 9. Arben June 10, 12:45

  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG

  DHE SEKUESTRIM PASURIE

  PER SALI BISHEN DHE GJITHE SHPURREN E TIJ.

  Reply to this comment
 10. arjan June 10, 13:01

  lajm i zi per shqiperin esht se tije i lir dhe i gjall akoma o krimineli sal

  Reply to this comment
 11. Nje ish myslyman June 10, 14:08

  Vetem nje i lojtur nga mente , ose qe shkruan nga çmendia , si ky islamiku Arben , mund te shkruaje gjashte rreshta me fjalen “burg” , 24 here , nje idiot i lindur .

  Reply to this comment
 12. E verteta June 10, 14:20

  E verteta eshte qe kjo Gjykate duhet te fuse ne Burg Sali Kriminelin e Lul Hajdutin,vetem keshtu kane bere detyren.

  Reply to this comment
 13. Luli June 10, 14:22

  Lajmi me I keq qe ju te dy MONSTRAT jeni akoma jashte e jo ne BURG.

  Reply to this comment
 14. Saliu June 10, 14:23

  O Sali Krimineli vrave njerez te pafajshem e prap llap,mbylle ate hale ore MONSTER.

  Reply to this comment
 15. Saliu June 10, 14:24

  SALIU MONSTER DHE KRIMINELI ME I NDYRE I KETIJ VENDI.

  Reply to this comment
 16. sopiqoti June 10, 15:19

  More ,ceshte kjo pune.Akoma nuk e kuptojne Sali Berisha dhe Lulzim Basha qe jane kriminel,jane vrases?Ata duhen denuar dhe sa me ashpejt..Strazimiri,nje grindavec i deklaruar..Lulzim Basha po ciret lart e poshte “..te largojme qelbesirat..”.O zoteri !Po kush jane keta qelbesira?Ne 1 milion shqiptare qe me vote sollem ne qeverisje “Rilindjen”?Antipatizant ndaj njeri tjetrit do te jemi POR kursesi ” qelbesira” per njeri tjetrin.

  Reply to this comment
 17. klesta June 10, 16:22

  Normale tani edhe gjykatat i jane nenshtruar pushtetit te ketij Rames gjatavilit dhe Rilindjes . Nuk ka me drejtesi ne kete vend dhe deri sa ne krye te jene keta te majtet gjyqesori do te jete i korruptuar , i njeanshem dhe do ti nenshtrohet politikes ne vendimarjet e vendimeve te tyre .

  Reply to this comment
  • Ujku do mjegull June 10, 18:24

   Zotrote do m…,se gjykatat,prokuroria,SHISHI dhe vegla qorre (Presidenti) Nishani KLD-ja,KQZ-ja,jane te blinduara ligjerisht nga shpellari i Vucidolit .Te flas kaq ashper se kerkon t`i bejsh njerezit idjote si veten tende,qe mbyll syte,se nuk deshiron te shohesh.Ndaj vuan e do te vuajeky popull,nga shtaze si puna juaj.

   Reply to this comment
 18. liqeni June 10, 17:16

  ….lerni qente te lehin,karvani te shkoje para……

  Reply to this comment
 19. skifteri June 10, 18:01

  *****Perse ore rrumpalla Sali dhe Luli !…shqetsoheni per nje formalitet per nje rryp qe i dhane Strazimirit ?!..ju nuk u stesuat dhe shqetsuat per vrasjn ne gerdec dhe ate te 21 janarit 2011 ?..tani per shpullen e Strazimirit jeni gati ta shendrroni ne tragjedi vendimin shume te drejte te gjykates.Ne çdo vende te botes ka rrahje ne parlament dhe pajtohen perseri.Por shqetsimi dhe meraku juaj nuk eshte ketu, por eshte tek interesi juaj per ti shpetuar drejtesise ,si krimi i gerdecit, 21 janarit dhe shitja e detit. etj..!..Ju frenoni reformen ne drejtesi me keto nderhyrje politike.~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 20. skender June 10, 18:11

  Cdo Shqiptar pa me ze,me figure ddhe krisma me 21 janar vrasjen para syve te saliut dhe lulushit te 4 shqipetareve te pafajshem dhe kete keta trmoshe e quqjten demokraci te kulluar.zzoti i denofte me fis e me fare.Prokuroria duhet te hapi sa me pare nje proces per zoterinjte e me siperm.

  Reply to this comment
 21. Po,Po June 10, 18:16

  Ju,monstra te shpifura i keni gjetur fundin hipokrizise.A mund te na thoni,se cfar mund te quhet refuzimi total i konkluzioneve te FBI-se per ekspertizen e vrasjeve makabre te 21 janarit ?! Ajo ishte nje ekspertize nderkombetare e kerkuar nga Prokuroria e Pergjitheshme e R.SH,. JU JINI BANDITE TE VERTETE,TE URRYER ME GJITHE SHPIRT NGA KY POPULL.

  Reply to this comment
 22. Emigrant June 10, 18:34

  Pse nuk u thiret ju njehere per vrasje vjedhje dhe tjetersim te territorit me mareveshjen e detit Ne te gjithe parlamentet e botes rihen deputetet Pastaj kur te provokon nje qen zoresh si ai Strazimiri cfar duhet te beje njeriu.

  Reply to this comment
 23. mushkonja June 10, 18:38

  o malok ça mbolle korre ti edhe ai smerlapi i ndyre te degjeneruar

  Reply to this comment
 24. Po,Po June 10, 19:34

  Ju kini lyer duart deri ne berryl me gjakun e ketij populli,ndaj vetem ju nuk kini fare te drejte te revoltohi nga vendimi i gjykates.E thene me shkoqur : Gjykatat,Prokuroria,KLD-ja,KQZ-ja, SHISH-i, Presidenti i Republikes,aparaturat e pergjimit dhe nje mal me afera korruptive jane tuajat dhe vetem tuajat.Ju jini kriminelet me te rrezikshem,dora e UDB-se e armiq te ketij vendi,qe jo vetem kryeni krime makabre,por kujdeseni deri ne ekstrem per te zhdukur provat e cdo gjurme dhe…me e keqja,se ulerini si qene rrugesh,duke ua veshur kundershtareve te gjitha pislleqet qe beni. Popullit i ka sosur durimi nga vjedhjet,mashtrimet e krimet e pa numurta tuajat,ndaj JU URREJNE NGA THELLESIA E SHPIRTIT.

  Reply to this comment
 25. petro June 10, 19:35

  Kafshe e pyllit po te vjen rradha ty e te pjelleve te tu. Ashtu u torturofshi duke pare te tjeret si ju se si futen ne burg, deri sa tu vije rradha. Pritja eshte me e tmershme se vete fundi kur e di se cte pret. Ne biruce ke per te ngordhur o plak i ndyre, o tragjedi kombetare.

  Reply to this comment
 26. niki June 10, 20:39

  Ne ,çdo demokraci kur ofendohen drejtuesit e larte te shtetit ,nderhyn menjehere drejtesia . Dhe jo vetem kaq: por kur behen akuza jo vetem ndaj krereve te larte te shtetit prokuroria duhet te nderhyj menjehere ,dhe me hetimin qe ajo do te bente ,do te vinte para pergjegjesise o akuzuesin nese ka thene genjeshtra o te akuzuarin ,sepse perndryshe siç ka ndodhur deri me sot humb seriozitet, roli qe mbulojne ne keto raste drejtuesit e larte te shtetit.

  Reply to this comment
 27. Baca Sali i pjerdhur nga trute. June 11, 00:59

  Duken si dy pende qe, vajza e biresuar Lulezimja dhe njerku Sali.

  Reply to this comment
 28. Der Spiegel June 11, 08:29

  GJYKATA E LARTE ESHTE BERE SI KISHE.

  ATY GJEN BURRA TE VESHUR ME FUSTANE PRIFTI, QE QUHEN “GJYKATES”.

  ATY ESHTE KISHA E LARTE E DREJTESISE

  KU I DHUNUARI DUHET TE PAJTOHET ME DHUNUSIN.

  ASNJE VEND I PLANETIT NUK E KA KETE LLOJI KISHE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim