Basha e quan fitore të opozitës shtyrjen e seancës, nuk komenton rrjedhjen e deputetëve

Redaksia Online September 11, 2013 14:37

Basha e quan fitore të opozitës shtyrjen e seancës, nuk komenton rrjedhjen e deputetëve

Partia Demokratike ka mbledhur sot grupin e saj parlamentar ku është vendosur të marrë pjesë në seancën e sotme parlamentare të Kuvendit.

Në një prononcim për mediat pas mbledhjes, kryetari i PD-së Lulzim Basha se programi i qeverisë duhet t`i vihet në dispozicion opozitës në mënyrë kushtetuese, përmes Kuvendit të Shqipërisë.

Sipas Bashës, nuk do të lejohet as nëpërmkëmbja e opozitës dhe nuk do të tolerohet as përpjekja e maxhorancës së re për t’i mbyllur gojën asaj.

“Uroj që procesi të vendosët në binarët kushtetues duke filluar me depozitimin kushtetues të programit që nuk ka ndodhur akoma. Maxhoranca duhet ta kuptojë se përgjegjësitë e saj janë përtej shfaqjes mediatike. Programi të në vihet në dispozicion nga Kuvendi në mënyrë kushtetuese, pas kësaj të përgatitemi për debat serioz gjithëpërfshirës e transparent. Për këtë jemi të gatshëm të ushtrojmë përgjegjësite, në Kuvend si opozita shqiptare, sikundër përsëris se akti i djeshëm është precedent jo premtues dhe se opozita është e vendosur për të mos lejuar nëpërkëmbjen e të drejtave themelore të saj dhe të shqiptarëve që përfaqëson e të mos pranojë kulturën e vjetër të arrogancës, apo përpjekjes për ti mbyllur gojën që në rastin e parë” tha Basha.

Ndërsa akuzoi mazhorancës se po ndjek një standart të vjetër në raport me opozitën duke nisur kështu një fillim jo të mbarë, Basha theksoi se akti i djeshëm i ndërmarrë nga opozita është në respekt të kushtetutës dhe të qytetarëve që opozita përfaqëson në Parlament.

“Qëndrimi ynë i djeshëm, i prerë për të denoncuar këtë qëndrim të mazhorancës si në formë dhe në përmbajtje, këtë fillim jo të mbarë nga mazhoranca e re ishte në mbështetje të aspiratave të qytetarëve për një ndërveprim transparence dhe në respekt të kushtetutës së vendit. PD-ja dhe aleatët e saj mbrojtën parimet e shenjta të transparencës dhe të llogaridhënies parlamentare” tha Basha.

Sipas tij, reflektimi për shtyrjen e seancës erdhi pas qëndrimit të prerë të opozitës. “Tani kjo të përkthehet në veprime konkrete e të mos pasohet nga të tjera akte e mendësi të vjetra” tha Basha

Redaksia Online September 11, 2013 14:37
Komento

12 Komente

 1. toni September 11, 12:50

  ore palaco hollande vrases qe te vjen era akoma gjak shqiptari po ku u bone ti more bthq eshte rama kaq tolerant po te ish kush tjeter te te kishte plasur burgjeve te te canin tajaren fare dallkauk kriminel,ju more bastard i keni bere te 1001 te zeza opozites te atehershme te gjithe e kemi pare ore turre e shklyer,nuk eshte kjo pd-ja qe enderronim ne fillim kjo eshte nje kaste ose bizneso-familjaro -pedesh jeni llumi dhe shkaterrimi i ketij kombi..

  Reply to this comment
  • mark September 11, 19:31

   Basha HAHAHAHAHHAH njeri pa shtylle kurrizore, edhe vete
   cuditet perse eshte aty.

   Ky idiot donkishotesk edhe humbjen e quan fitore hahahahaha

   Reply to this comment
 2. altin September 11, 13:13

  po rri si i dhjere ne breke,nga halli se do i ikin te gjithe e do ta lene ne prehrin e sales.

  Reply to this comment
 3. Horri i Bulevardit September 11, 13:42

  Kryetar partije kaq te bukur vetem Enverin kemi patur, mos duhet ti kerkjme Lulit te beje analizat e ADN-se, se mami vet atje ka punuar ne Komitetin Qendror te Partise, ndoshta ka patur ndonje tegel, jashte orarit te punes, dhe na ka pjelle Lulin.

  Reply to this comment
  • toni September 11, 20:05

   o horr nje korigjim i vogel dylber partije jon kryetar,pd-ja me lulin mavi pink hollandez do te shperbehet fare kan fillu qe tani ti bijne copat rruges …

   Reply to this comment
 4. cuci September 11, 14:09

  je ti ai mor horr i saliut qe ti vihesh ne dispozicion ligjit per krimet vjedhjet vrasjet qe ke kryer bashke me ate kryehorrin tend vetem per te pasur pushtet dhe del e flet per ligj ndyresire

  Reply to this comment
 5. Luli September 11, 14:58

  -Bravo PS-ja, taktikisht po tregoni pjekuri dhe zgjuarsi ….
  -Fillimisht toleroni me mirekuptim duke mos lene Ceten-Dragobi PD te kaloje menjehere ne “Ekstaze Berishiane” ….
  -Por gradualisht me durim dhe zgjuarsi mesojeni opoziten me
  rregullat dhe ligjet e Parlamentit, nderkohe Europa dhe USA do
  ju mbeshtese dhe perkrahe pjekurine tuaj politike moderne Europiane.

  Reply to this comment
 6. Gramoz September 11, 16:04

  lulush sado te perpiqesh te besh te mencurin ,ti je i deshtuar ,do japesh llogari per parate qe u grabite shqiptareve per 21 janarin .dhe demet qe i ke bere bregdetit te duresit …..drejtesia do vije dhe ti do dermohesh prej saj ,per kete te jesh i sigurte

  Reply to this comment
 7. Lexo .... September 11, 16:31

  Kjo eshte fitore e Opozites qe “evitoi” perplasjen e planeve “te zeza” nga “ektaza-Berishiane” e 23 viteve konflikt.
  BE dhe USA do pershendese tolerancen e mirekuptimit te Z.Rama duke i hapur portat ne familjen e kulturuar Europiane.

  Reply to this comment
 8. Haruni September 11, 17:09

  Z. Ruci & Z.Rama !
  Urtesine, maturine dhe fisnikerine Tuaj Lulushi e kuptoi si dobesi. Ndaj kujdes, sepse Luli eshte djali i Saliut. Pupulli ju dha pushtet te madh, shfrytezojeni ne interes te tij jo per tekat e Saliut.
  Boll me, ju me buke e Berisha-Basha me plumba, me gure, me balte. Kujdes.
  Suksese !

  Reply to this comment
 9. O faqe-torve September 11, 18:50

  Shko ke sall dasmave te tavolina e shemtuar se te pret kryetari o kryetar.

  Reply to this comment
 10. lexuesi September 12, 15:57

  Luliushit nuk i duhen numra, i duhet vetem zhurma qe ben ai gjymi i vjeter dhe kutruvja.Me vjen keq kur i shoh keto gra e burra,qe e shohin humbjen tek prermetimet e tepruara dhe nuk e shohin siç eshte, ne realizimet e munguara.Plakushi ua ka marre medjen ,me filozofite e deshtuara,duke share edhe baltosur, ka mbetur tek ura.Don Kishoti i bjeshkeve, qe rend pas shegeve e pjeshkeve,u ka prire gjithe hajduterve,na ka lene ne goje te ujqerve, si i marre mburret, zgerdhihet, ne ekranet ngryset, gdhihet.Nuk njeh krizen e botes, se ka mbetur prapa kohes, me spitullimin e xhozit ,te mondes e palokes, qe na bejne me dhimbjen e kokes.Prandaj luli eshte velur,se ne mes te dimrit ka çelur, por per gjithe çfare ka vjedhur, s’do ta mbroje dot kryeshpellari i rrjjedhur, me pushtetin e tij te tredhur, me votat qe kishte vjedhur.Karraduzet tane moderne-te prapmbetur, nga veshet jane shurdhuar, nga shikimi jane errur,nga truri jane rrenuar,nga shpirti jane pjerdhur,por ruajne zakonin e vjeter, per kupolen duke lehur.Ia vune traret mbi çati, u eshte rrezuar, u eshte shkrehur sepse pasi e vodhen, u moren me pune preshi,leshi, veshi.Koha tregoi se keta urithe pakkush i deshi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*