Basha flet për Mekë e Jeruzalem, ndërsa Berisha për përmbysjen e Edi Ramës

December 8, 2014 12:33

Basha flet për Mekë e Jeruzalem, ndërsa Berisha për përmbysjen e Edi Ramës

Në fjalimin që ka mbajtur për 8 Dhjetorin, kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka thënë se “Qyteti Studenti” është një vend i shenjtë.

Sipas tij, ai është Meka dhe Jeruzalemi i demokracisë.

24 vite më parë këtu filloi lëvizja më e fuqishme për liri dhe të drejta. Studentët e Universitetit të Tiranës hapën një epokë të re për Shqipërinë.

Me këngën “Kushtrim lirie se mjaft në robëri” studentet dolën nga këto godina për të dhënë gjithcka për liri dhe ia dolën. Marshimi i tyre gjyqnjëzoi regjimin e së keqes. Bota kuptoi vokacionin perëndimor të Shqipërisë. Vijmë këtu dhe do vijmë për të kujtuar lëvizjen e dhjetorit 1990. Në këtë pelegrinazh rinie të përkujtojmë…këtu janë rrënjët tona të lirisë.

Këtu ra diktatura, kulmoi rinia. Këtu u finalizua dhe u shpalll publikisht nga Hazem Hajdari fitorja e pluralizmit politik në Shqipëri. Këtu ndodhi bashkimi i vendeve. Këtu u hodhën bazat e demokracisë

Këtu nisi lirimi i të burgosurve. Këtu nisi rehabilitimi i të vrarëve. Këtu lëshoi rrënjët liria, këtu lindi PD, forca e ndryshimeve të mëdha. Ky qytet, ky kambpus është Meka dhe Jeruzalemi i demokracisë Shqiptare“, tha Basha.

Ai ndërkohë u shpreh se veprimet e kësaj qeverie janë anti-demokratike.

“Ne, të rritur me trashgimin e dhjetorit 1990 refuzojmë çdo kthim prapa, drejt të shkuarës, drejt të keqes, por tendencat e kthimit prapa, në mendësitë dhe praktikat e vjetra të sundimit të oligarkisë, në vend të sundimit të ligjit si këto që manifeston Rama-Meta janë në kundërshtim flagrant me ato ku jemi nisur.

Njerëz ta paditur kanë kapur shteti, dhe me forcën e pushteti po ju marrin lirinë njerëzve të ditur. Rikthimi në ditët më të kqija të konfliktualitetit, të ushqyerit nga kjo shumicë e konfliktit politik dhe shoqëror me opozitën, me shoqërinë civile dhe me qytetarët përmes akteve të arrogancës, paligshmërisë, nëpërkëmbjëes dhe hedhja në erë e urave të dialogut e komunikimit dhe kultivimi i urrejtjes deri në prishjen e bashkëjetesës janë anti dhjetor, anti-rinia, anti-perspektiva”, tha Basha

Ndërsa Berisha, që e ka zakon të flasë gjithmonë për përmbysje, këtë gjë ka bërë edhe këtë radhë.

Ai tha se demokratët do përmbysin Edi Ramën, ashtu siç përmbysën baballarët e tij.

Le ti themi Edi Ramës se ne që përmbysëm shtatoren e diktatorit në shkurt të vitit 1991 dhe bustet e gjalla të bllokmenëve, ne do të përmbysim dhe shumë shpejt bustet e bijëve të tyre, te Edi Ramës dhe neobllokmenëve të rinj, të cilët kremtuan liritë, me shenjë dhe rite të diktatorit Enver Hoxha. Dekoruan mbi 1000 xhelatë, vetëm për të nderuar kohën e etërve të tyre”

December 8, 2014 12:33
Komento

9 Komente

 1. iri December 8, 13:26

  Eshte e sigurte qe ju beni cdo gje kur ju duhet Azem Hajdari e coni ne qiell , por pse dhe kush e vrau nuk e thoni e nuk e vertetoni dot.S’ ka gje ,ka prane Olldashin ,,,,.

  Reply to this comment
 2. aaaa December 8, 13:27

  o lulushe ti nè 8 dhietor ty mami po tè ndronte panoline se ishe dhier nè mut ti je vetmi qè nuk te lejoht tè flasèsh pèr 8 dhietorin ti njiesh si nje vrarès i 21 janarit qè ke len 8 jetim ,,,

  Reply to this comment
 3. Lul December 8, 13:30

  Ngelesh nje xhaket e Gites o toq i bashkis me vota te vjedhura,pregaditu se po te vjen fundi o hajdut.

  Reply to this comment
 4. sali-21-janari December 8, 13:50

  IK O SMERLAPI IO NDYRE VRASES ORDINER

  Reply to this comment
 5. realisti December 8, 14:00

  Jom kurjoz me dit si e ka rrexu sistemin Sala duke u bo antar partie qysh m’shtdheten?. Ene i gjo tjeter si quhen ato qi i bin hasha organizates ku jon fut me deshir t’modhe ene pa i detyru njeri? A mos quhen gjo mosmirnjofsa, apo tradhtar , apo bukshkal? Jon ca pytje kto qi vallahi sun po i jap dum. Shnet e t’mira t’gjithvet

  Reply to this comment
 6. qerosi December 8, 15:13

  o krimenel ne burg e ke vendin o kurv

  Reply to this comment
 7. Studenti. December 8, 16:21

  Salariu eshte nder me te sinqertet e politikes se marrezize ne te gjitha ligjeratat delirante te kotesise se madheshtise kur pohon me 8 dhjetor 2014 gjitheçka qe e ka bere vete se “me dy gishtat perpjete PD do te jete e fokusuar t’u beje ate qe u ka bere ne te vertete gjithe “baballareve, bllokmeneve” edhe “pinjojve te tyre,neobllokmeneve” ne pushtet.Thote nje te vertete,ate qe u ka sherbyer gjithe bllokmeneve besnikerisht me sinqeritet si komunist i denje dhe profesionalisht si uturakmbajtes i mjere duke u perlotur e perjargur pas tyre perhere, i pegere e i permjerre.Ky njeri qe dukej sikur e pat lene kujtesa kur fshihte qenien si besnik i tiranit e i tiranise ne emer te liridemokracise, rikujtohet te dale per here te pare nga shpifja e genjeshtra duke treguar te verteten se do te mbaje premtimin si intelektual i shpellarise dhe do t’u sherbeje perseri ne emer te partise neobllokmeneve me te cilet erdhi ne krye te presidences e kryeministrise, siç u pat sherbyer Enverit e Nexhmise,Vitos e Hysnise,Simonit,Adilit e Alise,te cilet pastaj i mallkoi vetem per te mbajtur pushtetin me ane te dredhise siç e kane zakon lopçaret e malesise te Burgajetarise e Vuçidolise.Rrnofte dygishtaxhiu yne Salariu, qe ruan instiktin e shpellarise si ne kohen e femijerise e te pleqerise dhe eshte damkosur me vulen e poshtersise si fallxhor i lirise, si sundimtar i felliqesise,hajdut, vrases, i duartrokitur prej injoranteve te arrnauterise!Do te ndjeke shembullin e tij , do te mbaje premtimin edhe Lulush-salarushi, “eunuku”i shtepise se do te thyeje bustet me tere inatin e rrugaçerise si vazhdim i revolucionit te pare te qofteve te demokracise.

  Reply to this comment
 8. Lul December 8, 18:01

  O kamarjer kure flet ti per politike mua me kapin gazrat o lulja e gites.

  Reply to this comment
 9. MERIMANGA E KUQE December 8, 19:30

  folen per te tera dy kryetaret e PD PO PER ATA QE VRANE NE VITE NGA SHOKET RIVALE DHE TE ZGJUAR S THANE GJE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*