Basha: S’ka zgjedhje, rezistencë lagje më lagje, kuti më kuti

May 8, 2019 19:35

Basha: S’ka zgjedhje, rezistencë lagje më lagje, kuti më kuti

 

Me zgjedhjet elektorale në prag dhe në mungesë të një zgjidhje politike në horizont, Lulzim Basha nga juglindja e vendit ashpërsoi tonet teksa paralajmëroi jo vetëm kundërshtarin politik, por edhe ndërkombëtarët se më 30 qershor nuk do të lejojë të mbahen zgjedhjet.

“Më 30 qershor nuk do të ketë zgjedhje lokale. Çdo tentativë për një proces fals të diktuar nga krimi do të përballet me rezistencën totale lagje më lagje, kuti votimi për kuti votimi… Nuk do të ketë zgjedhje në 30 qershor”, tha kreu i PD-së.

Lulzim Basha foli për një ndryshim të thellë të sistemit politik, ndërsa për herë të parë u shpreh i hapur edhe për ndryshimin e sistemit zgjedhor, por me një kusht: çdo ndryshim të kalojë përmes referendumit.

Vetem pak minuta me pare kryeministri Edi Rama u shpreh i prerë dhe pa asnjë mëdyshje se zgjedhjet vendore në Shqipëri do të zhvillohen me 30 qershor dhe se shqiptarët do të votojnë në të 61 bashkitë e vendit.

“Nuk ka asnjë lloj diskutimi se zgjedhjet do të mbahen më datë 30 qershor. Kjo gjë nuk mund të vihet në diskutim nga askush. Është e sigurt që në këtë datë ka zgjedhje dhe qytetarët do të votojnë ne te 61 bashkite. Atë ditë do të kemi zgjedhjen e 61 kryebashkiakëve të Shqipërisë. Se kush merr pjesë në zgjedhje e kush jo, këtë nuk e di. Gjithsecili është i lirë të hyjë ose jo në zgjedhje. Di që zgjedhjet janë legjitime dhe në të mund të marrë pjesë çdo parti politike legjitime. Më 30 qershor pra ka zgjedhje, kaq është e sigurt”, deklaroi Rama.

l.h/ dita

May 8, 2019 19:35
Komento

17 Komente

 1. Fredi May 8, 19:46

  Provo te me pengosh mua te shkoj te votoj o Bashuk se po nuk ta qiva motren.

  Reply to this comment
 2. Rana e Hedhun May 8, 19:51

  I mjeri ky, ka rrjedhur fare.

  Reply to this comment
 3. fteri May 8, 20:08

  Kush të ka dhënë të drejtën ty sharlatan të ndaloshë zgjedhjet në shqipëri,provoje të vihen hekurat më këmbë e dorë.Kastravec e mistrec po dëmton imazhin e Shqipërisë në botë në bazë të urdhrave të Sali katastrofës .Vetëm zgjedhjet jan fusha e mejdanit .

  Reply to this comment
 4. spata May 8, 20:48

  Thon qe Putini ja ka vene kembet ne nje kepuce. O krijo destabilizim mes shqiptarve ose e di mire vendin ku e ke .
  Fatkeqsia e popullit ton eshte se Pd u krijua me ndihmen e sllaveve dhe nuk mund te bej ndryshe nga urdherat e eprove .SH.B.A e ka kuptuar dhe po ndikon qe Shqiperia te mos rreshqas ne ujrat e politikes ruse.
  Uroj qe populli shqiptare te tregoj nje here pjekurine per fatet e kombit .Protestat e Opozites jane skenare te pershkallzimit te tensjoneve politike per te krijuar terenin e shperthimeve vellavrasese. E njejta loje po behet dhe me Kosoven .Ruset duan qe me nje gur te mposhtin tendencen e forcimit te shqiptarve ne Ballkanin Perendimor . Duke goditur Shqiperine me ane te Opozites se sotcme krijohen kushte qe dhe Kosova te vihet ne pikpyetje .Kjo do te varet se si Ps dhe shqiptaret e ndershem do ta menexhojne presjonin ,qe une e parashikoje dhe ne konfrontim si ajo e 97 ne planin strategjike .Sikur nje titullar i Opozites se sotcme si Luli apo ndonje si Saliu te vritet ska per tu ndalur lufta civile ne Shqiperi e me pas ne Kosov .
  Shqiptare.Nese pretendoni se jeni nje nga racat me te vjetra ne Evrope dhe luftarake, beni me te miren per kombin .Nuk mjafton mbeshtetja Amerikane ,se Evropa ska klleqe te perballet me zemerimin sllav ,kete gjendje shume kritike duhet ta zgjidhin burrat patriot e te mencur te kombit.
  Uroj qe fatazia ime te jete si nje re qe ka mbuluar qiellin tone.

  Reply to this comment
 5. Klorea May 8, 20:52

  Po kush te pjerdh ty o lume !

  Ti bashke me banden tende e kini gati varrin, te hapur, prandaj mos llap shume.

  Po ta mbaj ti suma, provoje !

  Pastaj do e shohesh Dalen dhe tet eme ne valle !
  Kriminel dhe hajdut !

  Reply to this comment
 6. Taraboshi May 8, 22:03

  Ti si opozite mundet te besh thirje qe simpatizantet tuaj te mos shkojne ne votime.Edhe kjo e demeshme por edhe le
  johet.Por te thuash qe nuk do tju lejme te votoni.Kjo eshte nje thirje aq bajate sa edhe tek qeverite dhe opozitat me destruktive ne bote nuk e kane thene nje shprehje te tille.Ti me kete shprehje tregon se jashte
  cdo lloj loje.Nuk ben perpjekje per te hyre dhe per te fituar.me qe thua se ke popullin me vete.

  Reply to this comment
 7. # May 8, 22:36

  Ky asht aq karabush sa e prezanton konfliktin edhe kunder nderkombetarve.Po ato nderkombetare a jane vende demokratike ku duhet te shkoje dhe shqiperia.Une do deshiroja meqe jemi te krahut demokratik perendimor.Dhe fakti opozita del kundrua rregullave dhe normave demokratike.2- 3 dite para dites se votimit te vinin forca te ruajtjes se rendit me marrveshje shumepaleshe mbi te drejten e ligjishmerise nga vendet e BE e te qendronin te pakten nji jave.

  Reply to this comment
 8. Lili May 8, 22:45

  Ik shko tek Fazlici

  Reply to this comment
 9. Berti May 8, 22:47

  Hajde me pengo edhe mua po nuk ta qiva motren, gruan e c’te oermban pragu i shtepise or pis, hajdut, vrases e antishqiptar

  Reply to this comment
 10. Korabi May 9, 09:50

  Lulzim perndimori ! Dil e na shpjego se c’do te thote sistem demokratik ? Cila drejton vendin, shumica fituese apo pakica? Perse hartohen e aprovohen ligjet?
  Cili je ti qe nuk lejon te mbahen zgjedhjet e dekretuara ne presidenti ? Ne zgjedhje ka opozite e pozite,apo konkurim midis subjekteve poplitike? Po neser kur te jesh ti ne pushtet, do kete bllokim rrugesh e bllokim zgjedhjesh ? Apo po fitove ti c’do gje eshte demokratike?

  Reply to this comment
 11. Mala May 9, 10:26

  Eshte vullnet I juaj, (njeres nga tri njesite opozitare te PD),delni apo nuk delni ne zgjedhje.Por nese kjo 1/3 e PD, numk del ne zgjedhje,nuk I lejohet qe te pengoj e fizikisht,forme rrug aqeria zgjedh jet e lire dhe demokratike t e popullit shumice(ju e dini se vet em, PS kish te 51% te votuesve,tash sigurisht kalon 55%.

  Reply to this comment
 12. qytetar May 9, 14:39

  Jemi gati te ngjisim dhe trakte shoku Shpati.Rrofte partia komuniste demokratike e shqiperise.Lavdi shokut Sali kerma.Yt ju marrte muti shalet me keq se ja u ka marre.Jepini kurajo vetes me keto thirrje se ju te suani rrumen

  Reply to this comment
 13. alphade May 9, 15:55

  Me 30 qershor,diten e zgjedhjeve “armatosuni” me shkopinj shkoze dhe bini kurrizit fort ketyre horrave
  mafioze qe duan te pengojne zgjedhjet duke filluar
  me bythshtremberin,plakun Mere te Vicidolit dhe te
  vijoje me te gjithe kreret e bandave mafioze Berisha-
  Meta,duke kursyer vetem kete te fundit sepse do behe-
  mi gazi botes: duke na cilesuar si primitive qe ja shqipta-
  ret arriten te rrahim me dajak edhe presidentin e Repu-
  blikes. Keshtuqe kurseni vetem presidentin,ndersa te tjeret hu- hu- hu prej dru shkoze….! Primitivet dhe shpellaret nuk marrin vesht me fjale vecse me dru. Duket
  paksa banale kjo qe propozoj une si qytetar anonim por
  me qe e kane hequr plumbin Europa Plake qe don me na
  civilizuar neve si shqiptare atehere nuk na mbetet alter-
  native tjeter vecse dajaku per t’i bere zap shpellaret qe e
  kane kthyer kryeqytetin tone ne nje nevojtore dhe plot
  ere te qelbur opingash. Sqaroj se nuk kan asnje paragjy-
  kim per malesoret trima,bujare dhe te ndershem,por e kam fjalen per ata qe solli monstra e Vicidolit ne Tirane
  per t’i patur si kontigjent per te shkaterruar Shqiperine.
  Solli ketu ne vendin e civilizuar tere horrat e huliganet per
  t’i patur si mbeshtetje per mbrapeshtite e tija.
  Policia te mos ndalet ndaj perdorimit te asnje mase nese
  keta horra do te guxojne te prekin edhe nje fije floku te
  qytetareve te civilizuar qe duan te votojne. Rrugacet dhe
  horrat e tipeve: Berisha- Meta- Basha,etj. u duhet treguar vendi vetem me dru duke mos hezituar perdorimin e tij.
  Zoterinj: Huri ka dale nga xheneti dhe shpellaret,pasar-
  dhesit imediate te “homo sapiensit” vetem me dru marrin
  vesht derisa te civilizohen dhe te behen qytetar te ketij vendi per tja hapur rrugen drejte Europes……..!
  Aman more zoterinj te policise ma kini ate cunin e Fari
  Balliut, ma “trajtoni” ashtu sic e “meriton” ! Eshte fatkeqe-
  si e madhe qe keta cunat qe kane mbaruar jasht shtetit,
  ne vendet perendimore kthehen ne Shqiperi me nje men-
  talitet anadollak e jashtzakonisht primitiv ne vend qe te tregohet te kulturuar behen me “Katolike se Papa” ! Kjo
  eshte nje gje e tmerreshme per vendin tone . Ku po shkojme me kete gjenerate krejtesisht te fosilizuar ne
  shkalken me te larte te agresivitetit. E perse ? Per te fituar nje kolltuk ne parti dhe ne parlament. Shikoni cunin
  e Fariut,prototip i nje gangsteri dhe nga ky shtaze, Shqi-
  peria dhe shqiptaret presin prokopi ?! O zot,ruajna nga
  keta tipa si ky apo ai Bogdani, apo mulet, e kompani….!

  Reply to this comment
 14. goni May 9, 16:22

  dihet kush ishkon mrapa pd e ka thane partosh ne bbc qe ne 97 .jane dy kategori njerezish 1.kriminelet qe nuk duan kurr shtet e keta i gjen ne çdo vend te botes .2. njerezit me aftesi te kufizuar mendore qe ne shqiperi i gjen me shumice.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim