Shkresa nga Holanda, Lulzim Basha ka gënjyer për shkollën e lartë

December 28, 2018 00:16

Shkresa nga Holanda, Lulzim Basha ka gënjyer për shkollën e lartë

Lulzim Basha ka gënjyer për diplomimin e tij në Holandë. Dokumentet qè e provojnè kanë dalë rastësisht ndërsa u tentua të përgënjeshtroheshin akuzat e hedhura në media nga ish zëvendësministri pak javor i Arsimit T.Muka, se Lulzim Basha ka nisur studimet në Universitetin e Utrechtit, Holandë, por nuk ka data diplomimi.

 

Provohet me dokumente zyrtare se Lulzim Basha ka filluar shkollën në vitin 1993 dhe e ka përfunduar në vitin 2005.

Në 6-të vitet e para ka mundur të sigurojë vetëm një diplomë 1-vjeçare përgatitore, këtë më pas e ka përdorur kur ka punuar për UNMIK në Kosovë.

Po ti referohesh CV-së së Lulzim Bashës, publikuar në faqen zyrtare të PD-së, rezulton se i ka nisur studimet në Utrecht në vitin 1993, por nuk shënon një datë se kur i ka përfunduar ato.

Kur ky detaj u vu në dukje nga ish-zv.ministri Muka, administratori i një portali periferik pranë PD-së dhe familjes të Bashës ka replikuar me Mukën, duke e lënë të hapur portën e verifikimit të këtij fakti dhe duke bërë autogol – shkruan CNA.

“Që Lulzim Basha ka studiuar dhe është diplomuar në Universitetin e Utrecht-it dhe që ka bërë edhe masterin atje është e verifikuar dhe këtë nuk e manipulojnë dot as rilindasit as “akademikët” e papërcaktuar dhe që bëjnë 10 gabime drejtshkrimore në dhjetë rreshta që shkruajnë….”, shkruante administratori M.M, i cili për të nxjerrë të vërtetën rreth këtij fakti i ka adresuar një kërkesë zyrës Alumni të Universitetit të Utrechtit.

Dokumenti i Universitetit publikuar nga portali prane PD

Dhe më pas shkruan:

Fakulteti më në fund i ktheu përgjigje pyetjes tënde dhe në këtë mënyrë unë mund të të informoj ty se:

Lulzim Basha mbaroi me sukses vitin e parë për Drejtësi, në Holandë në prill të 1999. Ai ka përfunduar me sukses studimet për Drejtësi Ndërkombëtare dhe Evropiane në maj 2005”.

Referuar përgjigjes së Universitetit rezulton se që nga viti 1993 deri në 2005 Lulzim Bashës i janë dashur 12 vite për të mbyllur studimet për Drejtësi dhe karrierën politike në PD e ka nisur pa qenë i diplomuar.

Pa diplomuar ka qenë Lulzim Basha në vitin 2004 kur u promovua nga KOP-i dhe po i  tillë rezulton të ketë qenë edhe gjatë vitit 1999 kur punonte në Kosove.

I padiplomuar ka qenë Lulzim Basha edhe gjatë kandidimit për deputet.

v.l/ Dita

 

December 28, 2018 00:16
Komento

22 Komente

 1. Utrecht 1993-2005. December 27, 22:34

  Ore mos flisni e “shpifni” ne kete menyre per Lyl, djalin politik te shkerdhates dhe kriminelit Sali Kar-xhic.

  Reply to this comment
 2. Aleksander Thana December 27, 22:40

  Cfare prisni nga nje karrabush serbo-rus, kamarier, hajdut, langaraq me kollaro si baba Saliu.

  Reply to this comment
 3. Oketo December 27, 22:51

  Redaksise se Ditës: Shkrim aspak i qartë! Përgjigja nga Hollanda në 2005 ( diplomë masteri ) . Ka bërë edhe 1 vit përgatitor 1999. Po diploma e universitetit ?! Pse shkruani se ka mbaruar studimet e larta ?! Mundësisht shpjegoni si ka mundësi që të ketë mbaruar ne 2 vjet studimet universitare!

  Reply to this comment
 4. Kris 1 December 27, 23:36

  Kjo e ben politikan te sukseseshem ne rang boteror.Me pak perpjekje mund te arrije Saliun,Ramadanin dhe Like Floririn

  Reply to this comment
 5. mashtrusit December 27, 23:41

  80 % e politikaneve ne shqiperi dhe 90 % e kryebashkiakeve jane ne diplloma fallco, pra jane hajdut dhe duhet te procedohen penalisht

  Reply to this comment
 6. Janulles me sqepar kokes December 27, 23:56

  I plasi trapi Lulzim Bashes. Me diplome apo pa diplome, e kemi deputet, kryetar partie, milioner dhe mbi te gjitha partner te Mit’hat Rames. Nqs gjigandin e ka kapur frika dhe ka nisur fushaten elektorale per zgjedhjet vendore, te mos behet merak fare. I fut nje marreveshje me Lulin, per popullin nja dy tre batuta dhe ne rregull çdo gje.

  Reply to this comment
 7. TITI December 28, 07:10

  A ka mbaru kursin ke plepat ne rregull esh lulushi .

  Reply to this comment
 8. fteri December 28, 07:17

  Për çfar i duhet universiteti L.Bashës ore mavri !…

  Tani u kujtuat për debilin e mashtruesin L.Bashën :

  Kur në pasuri ka ka arritur sheikët e arabisë saudite.

  Në karjarë ka arritur majat me ndihmën e kriminelit SALI ,është kryetar i PD-së më të madhe opozitë ,tre herë ministër në qeverinë Berisha !…..

  -ministër rrugve,
  i mbrojtjes,
  i Jashtëm ,
  dhe katër vjet kryetar i bshkisë kryeqitetit ,vodhi sa mundi,ndërto katin e 13 për vete duke rrezikuar sigurinë e pallatit ,4 vjet e zuri gjumë në karrike bashkisë deri sa u rrëzua .

  Kurse si kryetar i PD-së me vota të vjedhura u zgjodh kryetar i sajë ,pra kemi të bëjmë me një hajdut që vjedh edhe shtëpinë e tijë .

  Tani që ka sigurua pasuri prrallore më thuani përse i duhet universiteti ?!!!

  Reply to this comment
 9. fteri December 28, 07:23

  Për çfar i duhet universiteti L.Bashës ore mavri !…

  Tani u kujtuat për debilin e mashtruesin L.Bashën :

  Kur në pasuri ka ka arritur sheikët e arabisë saudite.

  Në karjarë ka arritur majat me ndihmën e kriminelit SALI ,është kryetar i PD-së më të madhe opozitë ,tre herë ministër në qeverinë Berisha !…..

  -ministër rrugve,vodhi 250 milon lek të rrugës kombit.
  i brendëshëm ,pushkatoi katër qytetar në bulevard
  i Jashtëm , kreu tradhëti kombëtare duke firmosur dhënjen e 350 mijë km kator detë greqisë ,
  Katër vjet ish kryetar i bashkisë kryeqitetit ,vodhi sa mundi,ndërto katin e 13 për vete duke rrezikuar sigurinë e pallatit ,dhe 4 vjet e zuri gjumi në karrike bashkisë deri sa u rrëzua .

  Kurse si kryetar i PD-së kohët e fundit u zgjodh me vota të vjedhura si kryetar i sajë ,pra kemi të bëjmë me një hajdut që vjedh edhe shtëpinë e tijë .

  Tani që ka sigurua pasuri prrallore më thuani përse i duhet universiteti ?!!!

  Reply to this comment
 10. z December 28, 08:10

  qe basha ska mbaruar shkollen e mesme e din e gjithe brezi itije dhe lagjia ku jetonte e lehte per tu verfikuar pasi ai 17vjec ishte ne zvicer kushperndante miell shikoni ne dok e policis pasi si minoren ka qene pune te detyruar …..

  Reply to this comment
 11. intelektuali December 28, 08:16

  KY DOKUMENT I PARAQITUR ESHTE NJE LETER BYTHE, NJASHTU SI DOKUMENTI ITALIAN I PAFAJESISE I BELRE NGA SAJE QORRI ME LEKA DROGE, NJASHTU SIC ESHTE EDHE DIPLOMA E ERION VELIAJT NGA DETROITI I SHBA

  Pse nuk tregojne dhe nuk i bejne publike keta mashtures dhe rufjane dipllomat e tyre me vule dhe firme nga Universtiteti qe i leshon, dokumenti i treguar jo vetem nuk ka vule dhe firme, por logoja e treguar nuk gjendet ne asnje Universtitet te Hollandes.

  Universiteti me i njohur ne Utrech te Hollades qe eshte “Rijksuniversiteit Utrecht” krijuar ne vitin 1636, me nje buxhet afro 800 milion euro dhe gjendet 50 km ne jug te Amsterdamit dhe ka nje logo tjeter qe paraqet nje diell ne cdo dokument qe leshon, per degen e juridikut ka departament te vecante qe leshon nje dokument shtese per mesimet ne gjuhen angleze.

  KY DOKUMENT I PARAQITUR NGA PD ESHTE FALLCO

  Ja ku eshte ketu me poshte nje faqe e Universtiteti Prestigjoz te Utrechitit ne Hollande qe renditet ne vendin e 53 ne si nje nga Universitetet me te mira ne Bote, ja ku eshte:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Utrecht_University

  Ne kete situate politikanet tane te paarsimuar dhe te paafte duhen t’i pergjigjen pyetjes:

  PSE FALLSIFIKOJNE DOKUMENTAT E TYRE TE SHKOLLES DHE SI MUND TE DREJTOJNE SHTETIN DHE EKONOMINE KUR NUK MARRIN DOT NJE DIPLLOME SAGLLAM UNIVERSITETI

  qe:

  Te kujton dhe te kthen ne Kohen e Qepes te Enverit.

  Reply to this comment
  • Taqi mamin e do shum December 28, 10:11

   Gatiiiiiiiii tu! Tani ushtare te dites vini kundragazin se nga haleja e ndotur e tajvanit do dali krieveziri Nastradin Bej Mut’hati i shoqeruar nga beqirat plaku gjigjumaku, pejkameri, poeti dhe shahisti. Hi hi hiiiiiiiiiii

   Reply to this comment
   • intelektuali December 28, 13:36

    Po ti more mavri per Lulzim Bashen te ka ardhur keq qe gajasesh hi hi hi,

    apo:

    Per Kapobanden e Edvinit, Saje Qorrin qe fallsifikoi firma dhe vula per te mashtruar katunaret dru me pre si puna jote per pafajesine e tij te drogaxhiut mafioz dhe pushtetar,

    apo:

    Per Lali Erin famoz te Edvinit qe intelektuali e ndoqi deri ne Detroit dhe rezultoi se nuk kishte mbaruar asnje Universtitet dhe nuk kishte asnje dipllome nga ku qytet amerikan ne falimentim, perpara se te fyshe dhe te shash intelektualin me llogje idiotesh pa kuptim thuaj dicka reale qe ka nje fare vlere:

    PSE PUSHTETARET SHQYPTARE NUK I TREGOJNE DHE NUK I BEJNE PUBLIKE DIPLLOMAT E TYRE?

    por:

    Vetem nxjerrin si “Letra Bythe” ca vertetime pa firme dhe pa vule me logo fallco si kjo e Lulzim Bashes nga nje Universtet fantom ne Utrecht, qytet qe intelektuali e njeh njesoj si Tironen?

    QYSH KESHTU?

    Ke gje per thene konkrete, ndryshe hap krahun dhe lerja rrugen te tjereve qe dine te flasin pa llogje idiote, me intelekt dhe qe kane pare Bote me sy,

    sepse:

    Meso nga intelektuali qe ne Universitetin e Utrechtit ne Holande nuk mund te nderpresesh leksionet si ne Shqypni dhe duhet te jesh vazhdimisht i pranishem ne salle per 3 vjet me radhe,

    prandaj:

    DOKUMENTI I TREGUAR PER UNIVERSITETIN FANTOM TE LULZIM BASHES ESHTE FALLCO DHE MASHTRIM ENVERIST NJESOJ SI MASHTRIMET RADHAZI TE EDVINIT

    Nese ndjehesh i prekur nga kjo gje ky eshte problemi yt prandaj mos e bej carap debatin intelektual.

    Reply to this comment
   • intelektuali December 28, 13:38

    Po ti more mavri per Lulzim Bashen te ka ardhur keq qe gajasesh hi hi hi,

    apo:

    Per Kapobanden e Edvinit, Saje Qorrin qe fallsifikoi firma dhe vula per te mashtruar katunaret dru me pre si puna jote per pafajesine e tij te drogaxhiut mafioz dhe pushtetar,

    apo:

    Per Lali Erin famoz te Edvinit qe intelektuali e ndoqi deri ne Detroit dhe rezultoi se nuk kishte mbaruar asnje Universtitet dhe nuk kishte asnje dipllome nga ku qytet amerikan ne falimentim, perpara se te fyesh dhe te shash intelektualin me llogje idiotesh pa kuptim thuaj dicka reale qe ka nje fare vlere:

    PSE PUSHTETARET SHQYPTARE NUK I TREGOJNE DHE NUK I BEJNE PUBLIKE DIPLLOMAT E TYRE?

    por:

    Vetem nxjerrin si “Letra Bythe” ca vertetime pa firme dhe pa vule me logo fallco si kjo e Lulzim Bashes nga nje Universtet fantom ne Utrecht, qytet qe intelektuali e njeh njesoj si Tironen?

    QYSH KESHTU?

    Ke gje per thene konkrete, ndryshe hap krahun dhe lerja rrugen te tjereve qe dine te flasin pa llogje idiote, me intelekt dhe qe kane pare Bote me sy,

    sepse:

    Meso nga intelektuali qe ne Universitetin e Utrechtit ne Holande nuk mund te nderpresesh leksionet si ne Shqypni dhe duhet te jesh vazhdimisht i pranishem ne salle per 3 vjet me radhe,

    prandaj:

    DOKUMENTI I TREGUAR PER UNIVERSITETIN FANTOM TE LULZIM BASHES ESHTE FALLCO DHE MASHTRIM ENVERIST NJESOJ SI MASHTRIMET RADHAZI TE EDVINIT

    Nese ndjehesh i prekur nga kjo gje ky eshte problemi yt prandaj mos e bej carap debatin intelektual.

    Reply to this comment
  • Shpetimi Debatik December 28, 10:32

   Sa per qepen qe permend ty SHKJA , edhe sot e kesaj dite po te djeg QEPA ME KRYPE qe ta mbushi fut e ngjesh ne byrhen tende ENVERI e shumeve si ty.
   Ne kete prag feste ti nuk meriton tjeter urim , vecse vai a fan cullo e inculli la tua mamma che ti ha cagato.

   Reply to this comment
 12. am December 28, 11:41

  Basha ka rrezik ka lindur pa leje!

  Reply to this comment
 13. SS December 28, 14:14

  C’fare masakre i ka bere vendit Sala ,dhe vecanerisht arsimit historia kur nuk ka per ta falur Ke tu jane pedagoge pa dipllome pret te paiset Lulka me dipllome Keshtu eshte kur shqiperia ka rene ne duar te spurdhjakeve edhe bibelinat nuk ja u lehtesojne jeten

  Reply to this comment
 14. Dodona mbi Tomorr December 28, 17:04

  Dhe keshtu Lulzim Basha ka kryer studimet e larta nga viti “93 deri ne 2005 pra plot 12 vjet , prandaj ka dale aq i forte ne arithmetike.Ne shembullin e ketij “udheheqesi largpames”u ngriten ne proteste edhe studentet e PD qe kerkojne te paguhen nga shteti edhe kur ngelin ne provime ,

  Reply to this comment
 15. Zzzzzz December 28, 17:07

  E DINI O VELLEZER SHQIPTARE SE KY MOSTRA NUK KA BERE AS TE MESMEN PASI QE 17 VJEC IKU NE ZVICER KU U KAP SI SHPERNDARES MIELLI DHE U DENUA SI MINOREN ME PUNE KORREKTONJESE (SHIF.DOPOLICIS )……………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 16. Shkodrani-Belgjike December 28, 18:30

  Siç e ke emrin LUL ne hollandisht K… ashtu je met vertet pyk thom na ka Shkodra.

  Reply to this comment
 17. info analitike December 28, 20:49

  O shoke qe t’ua kujtos se me sa shoh e keni harruar:
  http://www.gazetadita.al/32-deputetet-qe-kane-mbaruar-studimet-jashte-por-qe-nuk-u-njihen-diplomat-mes-tyre-dhe-basha/
  Te gjithe keto skenderbeshat e skenderbenjte qe na shpalosin meritat e tyre me diploma te huaja i kane bere shkollat atje ku nuk vlejne dy leke.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim