Basha: Kërkuam nga Berlini mbështetje për hapjen e negociatave, por kemi narkoshtet

April 16, 2018 17:14

Basha: Kërkuam nga Berlini mbështetje për hapjen e negociatave, por kemi narkoshtet

 

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ndodhur në Bundestagun gjerman me ekspertët e politikës së Jashtme dhe Sigurisë nga zyra e kancelares Merkel ka bërë një deklaratë.

Basha tha se të gjitha diskutimet dhe takimet kanë shkuar shumë mirë dhe opozita ka kërkuar mbështetjen e grupit të CDU dhe CSU për hapjen e negociatave për Shqipërinë.

“Sot kemi kërkuar mbështetjen e grupit CDU-CSU si një akt për të ndihmuar shqiptarët për ëndrrën për anëtarësimin për në BE, por edhe një përpjekje të shtuar për të plotësuar kriter kundër krimit të organizuar, reforma në administratën publike, respektimi i të drejtave publike, të nëpërkëmbura siç e tregoi dhe rasti i Kukësit. Të gjitha këto janë shqetësime të thella të partnerëve tanë, janë arsye të mëdha për të dyshuar”.

Lideri i opozitës  tha që i ka garantuar ndërkombëtarëve se vijon procesi për të çmontuar narkoshtetin si e çuan ai.

“Ndaj këtu në emër të opozitës të Partisë Demokratike i kemi garantuar që ta shohim këtë si një proces i cili mundëson vazhdimin e betejë për të çmontuar krimin e organizuar, për të çmontuar narkoshtetin si një problem jetik në Shqipëri, për të vendosur në veçanti politikanët e korruptuar para drejtësisë, për të çliruar ekonominë nga monopolet dhe oligarkia për të rikthyer konkurrencën si një parakusht i zhvillimit ekonomi që krijon vende punë.

Përmes hapjes së negociatave kemi kërkuar që të fuqizojmë betejën tonë si opozitë për një Shqipëri të çliruar nga padrejtësia, për ta çliruar pushtetin nga një dorë e vetme dhe nga korrupsion”, u shpreh Basha.

l.h/ dita

April 16, 2018 17:14
Komento

7 Komente

 1. malsori April 16, 17:50

  o Lulka i Berishes,kthe 230 milon eurot e vjedhura ne Rrugen e Kombit dhe jep llogari per kater te vraret ne demonstrat ne Bulevard te Kombit dhe pastaj dil e fol per te KORUPTUARIT.Ti je kriminel pjell e kriminelit Berisha.Vendi juaj eshte ne burg.Malsori Boston

  Reply to this comment
 2. Xha Teme April 16, 18:29

  Vetem kete klysh bushtre mos e besoni. Ai gjithmone I ka vene pengesa celjes se negociatave te Shqiperise me BE. Ky hajdut dhe kriminel ordiner duhet te shfarroset nga politika. Dhe kjo do te vije me vote ne 2021.

  Reply to this comment
 3. C'a bohet kshtu April 16, 18:38

  Lul tranvestiti se bashku me lesbiken Monika te nxitur nga Sali Krimineli sipas skenarit serb, bene te pamunderen per te penguar me cdo forme, “preteste”, zjarrevenie , bllokim Parlamenti me Paloqen, djalin e Fahri Shvejgut, anetarin e LGBT Salianji etj dhe nuk u eci, nuk i pordhi kush.
  Duke pare qe e zeza eshte shkruar mbi te bardhe dhe BE ka dhene drite jeshile per hapjen e negociatave per anetaresim, nashi na del Lulushi dhe i ben thirrje Doris Pack te hapin negociatat me Shqiperine.
  Bir Selmani nenes ke te…. qi me pare, Lulushin , Monen apo Sali kriminelin se Vasil kokerrjepuri i tredhur dhe i qire eshte.
  A ka surrat kjo kurve e Hollandes te zere ne goje emrin e Shqiperise, ku ne Parlamentin Europian deputet e SHQUP-it votuan kundr rezolutes se per hapjen e bisedimeve, nderkohe serbet e habitur ishin pro Shqiperise.
  Keta pra jane shkerdhatat dhe antishqiptaret bajga te strehura ne SHQUP qe na flasin sot nga Berlini.

  Reply to this comment
 4. Cuku April 16, 18:55

  O Lulethare ,po cfare e di Popullin ti mor majmun ,,,,,
  Ti e mbeshtet ne fakt ngaqe nuk e pengon dot,
  Po kush te dhjeu ty mor Luli I vocerr,,,,
  Te ishte per ty kurre nuk do hapeshin negociatat,se nuk ju leverdis juve mor kopuk me gjithe Liken dhe Monen
  Nuk shef Populli se cfare po beni ,me.cdo mjet dhe menyre per te bere rremuja,,,,,,,
  Por ,nuk ju njek njeri mbrapa tani
  Iku ajo kohe,,,,,,,,
  Luleshtrydhur o Lulethare,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
 5. Jimi April 16, 20:05

  Bravo moj lule! Ja kesaj i thone “pshtetje”!? Po pse kot u mundove e more udhen deri ne Alemanje zotrote?
  Kete “nder” qe po i ben ketij populli, pervec “ndereve” te tjeta ky popull nuk ti harron kurre moj Lulu!

  Reply to this comment
 6. Alban Dega April 16, 22:27

  ANTIAMERIKANET ME TE KEQINJ…. !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Askush me shume se Nena e demokracise Boterore Amerikan nuk i perbuz servilet, hipokritet, mashtruesit, dyfytyreshat, proamerikane me fjale e antiamerikanet ne veprime.
  Nuk ka antiamerikan me te keq se proamerikanet me pallavra dhe antiamerikanet me veprime.
  A e di se cka i quajne amerikanet keta sojsez personash : asskisers fjale per fjale, me nje fjale bythelepires !
  A nuk ishin lideret politike te PD-se dhe LSI-se dhe kazani mediatik i tyre qe vetem nje jave me pare nuk lane helm pa vjellur e shpifje pa bere kunder SHBA-se, Ambasadorit te nderuar Donald Lu e BE-se!?
  A nuk ishin kapobanda i kesaj bande gangsteresh Sali Berisha, Lulezim Basha, Edi Paloka, Dritan Shehu, Alibeaj, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Keida Mehmeti … Blendi Koran Toptani, Artur Zheji, Ylli Rakipi, Prec Zogaj, Rakipllari, Kastriot Islami, Artan Hoxha, Ylli Manjani e co. qe I shpallen lufte “imperializmit Amerikan”
  A nuk jane e njejta shpure qe brenda 24 oresh kaluan krejt ne polin e kundert dhe u bene mbrojtesit me te flakte, gardistet e kuq te Trampit dhe Heidi, te SHBA -se lidhur me Voten e Shqiperise per Rezoluten te Jeruzalemit !
  Skajet gjithnje puqen kur behet fjale per politiken Albanus Adversus Albanus” , pra shqiptaret kunder shqiptareve te politikaneve sa antishqiptare te sprovuar si antiamerikane e si antishqiptare!
  Si mund te jene proamerikane te thekur ata qe e rrenuan e zhbene, dogjen e sakatuan, plackiten e vrane te pakten 13 here Atdheun e vet ne 27 vjet.
  Si mund te doje nje shtet mik e aleat strategjik te Shqiperise si SHBA-ne ata qe e shiten e shituan Atdheun, dheun ku u ka rene koka !
  Kur flasin profesoret me diploma prej verteti, duhet te heshtin plepistat e Universiteteve te Plepave dhe akademiket e Akademive te Domosdoves sic i stigmatizinte Noli i madh, duhet te heshtin diplomatet, politikanet, sabelitodos- gjithckaditesit “ Dru me pre” ala Keida Mehmeti, Monika Kryemadhi, Petrit Vasilit, Kastriot Islami, Agim Nesho, Prec Zogaj, Artur Zheji…Blendi Fevziu e co.
  Nje fakt flet me shume se nje thes me pallavra! Po shume faktet ?
  Politika dhe diplomacia jane jo vetem shkence, por edhe art, mjeshtri, zanat teper i veshtire.
  Si njera edhe tjetra jane Shkenca, Arti, Mjeshteria e se pamundures qe edhe te pamunduren e ben te mundur, sic thoshte Churchilli.
  Diplomacia eshte arti qe ne vend te gjyleve nxjerr pellumba nga grykat e topave !
  Lufta, dhuna, padrejtesia… jane nena e te gjitha te keqijave te kesaj Bote !
  Paqja, drejtesia, miqesia, mirekuptimi, dashuria, miqesia, miresia… jane gjerat qe sa me shume ti kemi aq me shume na mungojne, aq me shume na nevojiten per nje Bote me te mire !
  Ndaj te mendojme, te punojme e te l

  Reply to this comment
 7. Alban Dega April 16, 23:11

  SHKOLLEN NE PERENDIM …..KOKEN NE TREKENDESHIN ANTISHQIPTAR!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Edhe Augusto Pinoceti, Dyvaljeja alias Baba Doku i Haitit, edhe Ferdinand Markos edhe Reza Pahlevi, edhe Sllobodan Milloshevic edhe Kim Yong Un ….. jane shkolluar ne Perendim … por ishin po aq ne mos edhe me barbare se vete barbaret !
  Edhe Lulezim Basha edhe Sali Berisha jane shkolluar apo specializuar ne perendim ashtu si dhe Kastriot Islami….
  Po a nuk ishte Kaci i Zi, sic e quante Berisha, qe kercenoi me thyerje kafkash opoziten e vete Salen dhe e beri edhe deputet te tij !? Martese politike me interes te ndersjelle, sipas parimit armiku i armikut tim eshte miku im !
  Po a nuk ishte vete Sali Berisha, Lulezim Basha qe thyen kafka femijesh e pleqsh me Mafian e tyre te dale krejt jashte kontrollit ne Gerdec, qe ekzekutuan pa gjyq kater protestues krejt paqesore ne Bulevardin “ Deshmoret e Kombit” me 21 janar 2011 ….
  A nuk jane po ata qe me dhjetra here tash nje vit kercenojne me thirrje ala kastriste e staliniste per revolucion popullor, per permbysjen me dhune, me hedhje ne Lane, me dhune te armatosur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike, qe sigurisht nuk eshte perfekte por pa asnje medyshje eshte me e mira, me atdhetarja dhe me liberalja ne keto 105 vjet te shtetit te pavarur shqiptar !
  Shkolla ne Perendim nuk eshte as certifikate e as diplome demokracie e lirie, as barazie dhe vellazerie, as atdhetarie !!!
  Aq me pak kur shkolla eshte marre ne Perendim dhe koka eshte ne Beograd, Athine, Moske, ne trekendeshin e Bermudeve me antishqiptare deri ne genocid e toke te djegur, deri ne terrorizem shteteror kunder Shqiperise si shtet e kunder shqiptareve si komb sic e deshmon qarte Kosova e Cameria, trojet shqiptare ne Maqedoni, Mal i Zi e Luginen e Presheves , krejt Golgota mbishekullore shqiptare qe nga Berlini e Londra, Anadolli e Jalta … ku u gatua kjo tragjedi qe vazhdon te na shoqeroje edhe sot edhe per shkak te atdheshitjes dhe politikes antishqiptare Albanus Adversus Albanus, Shqiptaret Kunder Shqiptareve ose sic e ka quajtur Faik Konica
  “ Armiku ne i madh i shqiptareve jane vete shqiptaret !”
  Cila eshte rrugedalja !?
  Ate me mire se askush e ka dhene Rilindasi i sotem, Akademiku i Shqiptarizmit Rexhep Qosja qysh ne hapat e pare te demokracise shqiptare “ Nga lufta midis vellezerve ka vetem te humbur !”
  Ilaci !?
  Vellazeria midis shqiptareve si bij e bija te nje trolli, te nje gjuhe, te nje kulture e qyteterimi nga me te lashtet e me te perparuarit, qe kurre nuk sulmuan as pushtuan asnje pellembe toke te askujt !?
  Me gjeni nje popull e komb tjeter ne Bote qe uron, qe pret e percjell mikun e jo mikun me shprehjen sublime, siperore : “ Tungjatjeta ! “
  A ka gje me te vlefshme, me te cmuar, me te bukur, me njerezore se jeta !?
  A ka te drejte jo vetem njerezore por te cdo gjallese ne kete Bote se jeta !?
  Tungjatjeta !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*