Basha kërkon reformë zgjedhore: E them me bindje, nuk e kam alibi

July 1, 2015 12:05

Basha kërkon reformë zgjedhore: E them me bindje, nuk e kam alibi

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka paralajmëruar kërkesën për nisjen e një reforme zgjedhore. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e grupit parlamentar të PD-së, Basha u shpreh se, “zgjedhjet janë problemi më madhor që ka vendi”, duke theksuar se, nevojitet reformë për të shmangur manipulimin e votës.

Kreu i opozita gjithashtu tha se PD do të punoj për të nxjerr në dritë të vërtetën e plotë të këtyre zgjedhjeve duke iu referuar rasteve të manipulimit të votës.

“Reformë zgjedhore që do të mundësoi shpëtimin e votës dhe zgjedhjet. Nuk mund të kemi integrimi pa zgjedhje të lira. E them me bindje nuk e kam alibi. Unë e di që kemi pritur një rezultat ndryshe nga ky që morëm”, tha Basha para deputetëve të PD-së.

Ai foli dhe për rezultatin e 21 qershorit, ku ndryshe nga deklaratat e mëparshme nuk foli për fitore.

“Unë dhe drejtues të tjerë të partisë kemi detyrim të analizojmë rezultatin. Do të analizojmë fitoret për t’i pasur si shembull dhe do të analizojmë humbjen për të nxjerr mësim për t’u përgatitur për betejen e radhës. Bashkëpunim me këdo që kërkon të ndajë opozitën me ne dhe jo interesin”, tha më tej Basha.

July 1, 2015 12:05
Komento

14 Komente

 1. kujtesa July 1, 12:19

  Per cfare reforme flasin keta!

  8 vjet ne pushtet,beri nje tufe me zgjedhje,dhe nuk i ra ne sy qe te bente reforme.
  Kur vjen puna te mbaje pergjegjesi per ate se ku e katandisi PD,del e thote qe fajin e ka sistemi i votimit.

  Po kur “dilje fitimtar”,te dukej ne rregull sistemi?
  Largohu nga ajo parti se eshte aset kombetar,por drejtues te zot gjenden plot brenda rradheve te demokrateve.
  Ajo parti ska nevoje te beje emerime. Di te beje edhe zgjedje brenda vehtes.

  Reply to this comment
  • Kapterri July 1, 12:42

   Vetem aset kombetar nuk eshte ajo parti bazhibozhukesh. Ata qe ende enderrojne se jane anetare e nje partie Demokratike, te gjejne menyren te krijojne nje parti te re pa B&B&Co

   Reply to this comment
   • kujtesa July 1, 13:07

    Ajo parti, eshte aset kombetar.
    Ketu nuk e kam fjalen te drejtuesit bashibozuke dhe injorante. Ata qe kane vjedhur dhe kane bere krime nga ajo parti,le te shkojne ne burg. Por baza e tyre e shendoshe duhet te mbahet sepse ndryshe,parti opozitare nga importi nuk mund te marrim.

    Reply to this comment
 2. ela July 1, 12:28

  o djal ,akoma vazhdon?/ mo te ka pesuar truri fiasco,jo mo nuk mund ta rregullosh dot ti PD ajo rregullohet me nje drejtues te ri qe ka emer te paster,te pranoj gabimet si parti dhe te reflektoj.te bej opozite te vertet,fillohe me nepotizmin ne pushtetin e tanishem,vazhdo me te ardhurat qe po bien njera pas tjetres ,propozo nje rregullator ne ligj per strehimin,dhe tarifat paguese,vazhdo me pensionet e mbajtura ta ushtarakeve,me efektin e negative te punesimit vetem te moshes 35 e poshte,vetem me punesimin e ish bashkise,etj etj dhe do ta fitosh popullin 2017 flet per ty

  Reply to this comment
 3. terbaci July 1, 12:39

  te dhjevsha ty edhe asetin tend,aty jane te gjithe kriminele e hajdut o koke l..e.

  Reply to this comment
 4. ismeti July 1, 12:55

  hahahhah kyy kerkon reform ,po me reform keta derra smund te marrin as 10%

  Reply to this comment
 5. Naftetari July 1, 13:56

  Ike sa seshte vone se me keqe do ta keshe me keto budallalleqe ne vend te uleshe te beshe analize per cdo dege me vete dhe te nxiren detyra thua brrockulla ne qarkun fier ke humbur ne menyre spekatakolare pa me te voglin kontestim ca na tgregon perralla shiko gjeje te vetja jo tek te tjeret se per ndryshe hendeku do behete me i thelle dhe mjere ku milet pa opozite.

  Reply to this comment
 6. METEH July 1, 14:06

  Zoterinj:Luli hoqi dore nga manipulimi zgjedhor dhe kerkon REFORME??Por çfar reforme?Ky nuk ka haber nga politika dhe keto i ben i shtyre nga Saliu.Po nuk u hoq ky-PD me 2017 do psoi humbje me te madhe.Ato qe thot Luli dhe perseriti OSBE+ODIHR jane sajesa te thurura e bera nga PD,pra duke bere DOBIÇIN e ja le te majtes ne dere.PD nuk eshte më ASET,aty ka mbetur LLUMI,kriminelet,hajdutat,shpifsit me ne krye SB…!

  Reply to this comment
 7. Elohim July 1, 14:14

  duhet Reformeee permbrenda PD-se, Doreheqje nga ana Jote – sepse eshte minimumi qe mund te bejsh pas nje humbje te thelle!
  zgjedhje te reja ne PD !

  Reply to this comment
 8. Arben July 1, 14:25

  KU ISHTE TI KUR U BE REFORMA TERRITORIALE??!!

  MOS VALLE PO FLIJE GJUME??!!!

  SOT KOALICIONI I DJATHTE KA MARRE 40% TE VOTAVE PER KRYETAR BASHKIE DHE FAKTIKISHT KA FITUAR NE 23% TE BASHKIVE DHE KETO BASHKI KANE NEN ADMINISTRIM 25% TE POPULLATES.

  PO KA NDONJE PERFUNDIM ME BINDES, QE LE TE KUPTOSH SE REFORMA NUK ESHTE BERE MBI BAZA ELEKTORALE, AMAN TE NA ILUMINOJE.

  Reply to this comment
 9. riti July 1, 17:10

  Reforme shume e mire per demokratet eshte ajo si u zhvilluan zgjedhjet ne vitin 1996 ,K,Q,Z,te jete vetem me perfaqesues te p,d, duke qene se vetem ne jemi p,d, ,te tjeret te votojne votat i numrojme ne,nje jave para votime te gjithe te burgosurit te shkojne me leje e te jene brenda qendrave te votimit, televizionet dhe gazetat do te shkruajne e te flasin vetem me lajmet qe do te jape gazeta 55 dhe gazeta RD, Ne bemi trasparence per Gerdecin ,per 21 janarin ne ngritem dhe e cuam deri ne fund komisionin parlamentar i quajturi ;Komision i veshit ; Ne nuk genjejme asnje here , Me kete reforme qe do te bejme zgjedhjet do te jene me standartet me te larta pa i mashtruar njerzit me Trute e Gomarit, Po qe se heret e tjera nuk fitojme ne rezultatin humbes do ta lexojme si rezultat fitues, Pervoja qe fituam ne zgjedhjet e bashkise se Tiranes 2011 ,duke e ndrruar rezultatin ne tavoline do ta zbatojme ne te gjitha bashkite e tjera ,

  Reply to this comment
 10. Toni July 1, 19:22

  Car reforme kerkon tiiii ore corape kuq 8-vjet car bere ti apo mega vjedhje+vrasje ikore deshtak i papare…

  Reply to this comment
 11. Jimi July 1, 20:14

  Sa s’eshte vone mbathja ne Holande tek dritat e kuqe se me tutje nuk dihet se cfare ben vaki! Me c’duken bathet e priftit jane large pashket sivjet!
  Si shum po shtrengohet laku moj Lule per bemat e gjemat e tua e te atit tend shpirteror, nuk besoj se tash e tutje do te kete imunitet politike qe te te munde te nxjerr pa lare si deri me sot!?
  Mjaft me me poza te nje lideri te madh, mjafte me “kercenime”, furtune ne gote!
  Ty more i vetquajtur “Lider” nuk te degjon femija, jo me te degjoj komshija!

  Reply to this comment
 12. Jimi July 1, 20:16

  Sa s’eshte vone mbathja ne Holande tek dritat e kuqe se me tutje nuk dihet se cfare ben vaki! Me c’duken bathet e priftit jane large pashket sivjet!
  Si shum po shtrengohet laku moj Lule per bemat e gjemat e tua e te atit tend shpirteror, nuk besoj se tash e tutje do te kete imunitet politike qe te te munde te nxjerr pa lagur si deri me sot!?
  Mjaft me me poza te nje lideri te madh, mjafte me “kercenime”, furtune ne gote!
  Ty more i vetquajtur “Lider” nuk te degjon femija, jo me te degjoj komshija!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*