Basha: Konsensusi është rruga ku do të kalojnë ligjet

July 28, 2016 12:09

Basha: Konsensusi është rruga ku do të kalojnë ligjet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar sot në lidhje me një deklaratë të një dite më parë të Kryeministrit Edi Rama, për të cilin thotë se kërkon armiqësi të reja menjëherë pas konsensusit.

“Nuk kaloi shumë nga marrëveshja historike në parlament për Reformën në Drejtësi, dhe Edi Rama shfaqet tërë entuziazëm sikur ka zbuluar një vatër të re konflikti. Ç’është ky njeri që e zë konsensusi? Që e sëmur rënia dakord me opozitën për interesat e mëdha të vendit dhe vrapon të shpikë armiqësi te reja? Kontrata më e madhe nën të cilën jemi, është Kushtetuta. Kushtetuta ka përcaktuar afate për kalimin e ligjeve. Dhe asgjë e drejtë e në emër të drejtësisë, s’mund të bëhet duke shkelur Kushtetutën.
Ekspertët e opozitës janë në punë çdo orë të ditës dhe po shqyrtojnë edhe ligjin e “Vetingu”-t që ka mbërritur afër mesnatës, dy ditë më parë. I gjithë procesi ka tashmë një lider, të konfirmuar, të pakontestuar, të gjithëpushtetshëm. Ky lider nuk është as Edi Rama, as Lulzim Basha, e aq më pak Fatmir Xhafaj. Por është konsensusi”, shprehet Basha.

Ai thekson se konsensusi është rruga ku do të kalojnë ligjet. “Opozita s’ka asnjë minutë kohë për të harxhuar me debate shterpë e as ti përgjigjet llogoreve të reja që gërmon Edi Rama. Punë dhe rezultate, ky është angazhimi ynë. Nuk kemi asnjë minutë kohë, sepse teksa shfaqet si komentator drejtësie, çka në të vërtetë nuk është, se nuk ia ka haberin fare, kërkon të fshehë plojën e madhe të vendit, të zhytur në mjerim, papunësi e mungesë shprese”, thotë Basha.

July 28, 2016 12:09
Komento

4 Komente

 1. Arber I July 28, 12:36

  Perderisa flet ky hajdut, kriminel dhe tradhtar i detit Jon, i qenka bere gropa reformes politike ne pushtetiun e Drejtesise.

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 28, 13:27

  KONSENSUSI ME “GISHT NE BYTHE” I BASHES SI KONSENSUSI ME “HU NE BYTHE” I ENVERIT.

  Per cfare KONSENSUSI flet ky mashtrues “Parashytist” qe Saliu e hodhi me katapulte ne postin e Kryetarit te PD-se Komuniste ne nje kohe qe LU-ja u kishte futur gishtin ne bythe te gjithe deputeteve duke i kercenuar para votimit sikur te kishte nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU:

  “O VOTONI VETING-UN O EJANI NE AMBASADE QE T’U VE VULEN E ZEZE SI GRAMOZ RUCIT!”

  Po cfare KONSENSUSI me “gisht ne bythe” eshte kjo gje more Parashytisti i Saliut Lulzim Basha?

  Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA July 28, 17:09

  OPINIONE :
  KULAC… PO ME KE !?

  -… Me ata qe njohin dhe perdorin
  vetem gjuhen e ketbacit. !?

  – Ata rrejne edhe babain e rrenave
  Nastradinin….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kryetari i Kuvendit te Shqiperise Zoti Ilir Meta deklaroi perseri me 21 korrik ” duhet te kemi konsensus”!
  Jam plotesisht dakord me qendrimin e tij.
  Gjithnje konsensusi, mirekuptimi, marreveshja, pelqimi eshte rruga me mire per zgjidhje te cdo problemi ne familje, shoqeri… shtet e mbare Boten !
  ” Nga lufta midis vellezerve humbasin te gjithe ” ka thene filozofi mendjendritur i kombit shqiptar Akademiku i shqiptarise Rexhep Qosja!
  Nga luftat civile jane shuar fise, qytete… shtete!
  Nga luftrat Boterore eshte tronditur mbare Bota .
  Lufta dhe dhuna, kacafytja dhe perplasja jane nena e te gjitha te keqijave!
  Ky eshte realiteti universal….
  Po realiteti i Shqiperise !?
  Cka thone sot nuk e thone neser.
  Cka pohojne sot e mohojne neser.
  Cka e miratojne paradite e mohojne pasdite !
  Cka e ndertojne diten e cartin naten tamam si tek Legjenda e Rozafes!
  Aga e rrejne edhe babain e rrenave Nastradinin !
  Ata nuk kane konsensus me vetveten.
  A mund te kete konsensus me njerez qe nuk kane konsensus me vetveten!?
  A mund te kete mirekuptim me persona qe nuk kane mirekuptim ne partine e vet!?
  A mund te kete pelqim me individe qe nuk kane pelqim me veten e vet, me popullin e vet . me aleatet strategjike dhe miqte e sprovuar te popullit, te shtetit e kombit te vet !?
  A mund te kete konsensus me kete “bande gangsteresh”!?
  A mund te kete konsensus me “kete Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!
  Askush nuk don nje reforme te miratuar ne menyre te njeanshme! Askush!
  Eshte Kushtetuta e Shqiperise jo e Edi Rames apo Sali Berishes, Ilir Metes apo Fatmir Xhafes, Ylli Manjanit apo Oerd Bylykbashit, i cili e ka aq frike gjuhen anglo- amerikane sa gjyshi i tij ish- shef i SS “Rrezikun angloamerikan per Shqiperine”!
  Ishalla Berisha, Basha, Strazimiri, Bylykbashi nuk nxjerr si kusht te ri per miratimin e ligjeve te saj futjen e cirilicave te RIA-s ruse e BIA-s serbe !!!
  Konsensus, konensus me cdo cmim e me cdo kusht !
  Vecse edhe te ikish si kryetar Kuvendi “nese votohet me shantazhe dhe presione ndaj deputeteve” ne keto momente historike e jetike per shqiptaret e Shqiperine nuk mund te quhet konsensus!
  Shantazhi eshte shantazh, edhe kur behet me qetesi e dashuri !
  Ndaj si vella i nje gjaku e i nje gjuhe ju lutem qe ne emer te Atdheut, te Bijve te tij, te Shenjtores Shqiperi dhe Shpirtit atdhetar shqiptar, deshmoju shqiptareve dhe Botes se Ilir Meta ishte, eshte dhe do te mbetet “Buldozeri” i politikes shqiptare, percaktori i saj !!!
  Pse i drejtohem pikerisht Ilir Metes!?
  Sepse asnje politikan Shqiptar nuk e ka provuar si ai ne mishin dhe shpirtin e tij kerbacin e gangstereve dhe nacalnikeve te Gazidedes dhe bosit te tij! Ne lulen e rinise!
  Shqiptaret dhe Shqiperia kane me shume nevoje se kurre per buldozere jo per destroyers, per ndertimtare per shkaterrimtarit, jo per rrenimtare!
  Uashingtoni e Brukseli kane sot me shume nevoje se kurre per to !
  Jo per vete… Per ne miqte dhe aleatet e tyre!
  Jo per 8 per qind te shqiptareve qe e kane marre peng drejtesine e ligjin, mbare Shqiperine me impunitetin e tyre, me kusarine e tyre, me vrastarine e tyre , me korrupsionin e tyre qe nuk njeh fund e ane !
  Per 92 per qind te shqiptareve qe perkrahin Reformen ne Drejtesi !
  Jo per 5 per qind te shqiptareve antishqiptare e antiamerikane, antiperendimore!
  Per 95 per qind te shqiptareve qe e duan Ameriken e Perendimin !
  Ua kemi pru ne maje te hundes me mashtrimet e poshtersite, me hajnite e maskaralleqet, me kusarine e vrastarine tone, me piruetat e hedhjet dege me dege!
  Ua nxorem gojen mbrapa veshit!
  Ua qitem qumeshtin e nenes nga
  hunda!
  Ata e duan gjithe kulacin vetem per
  vete!
  Ata njohin dhe kuptojne vetem
  vetem gjuhen e kerbacit !
  Enough it’s enough! Boll me!
  Sot!
  Neser eshte vone!
  Neser eshte kurre !

  Reply to this comment
 4. alphade July 28, 23:11

  Luli : Me mire nje fund i tmerrshem , se sa nje tmerr pa
  fund !
  Ti duhet te japish llogari, ne mos sot, neser, pasneser per
  3 fakte kryesore : 240 milion dollaret e rruges se kombit.,
  per 21 Janarin dhe Detin …!!! Tradheti larte ! Burg te per-
  jetshem .
  Per babain tende shpirteror as mos pyet fare : Mbi te ren-
  don ne Mal Korabi me krime . Ai eshte personazhi Mak-
  beth i shekullit 21 ! As Adriatiku nuk i lane krimet e tij .
  Vetem nje dite duhej te vihesh ligji kapital,vetem per kete
  MONSTER TE VICIDOLIT !!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*