Basha kujton fitoren e parë të PD-së në zgjedhje: Dita e parë e lirisë!

March 22, 2018 10:13

Basha kujton fitoren e parë të PD-së në zgjedhje: Dita e parë e lirisë!

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka përkujtuar 26-vjetorin e fitores së kësaj partie në zgjedhjet e para pluraliste të 22 marsit, 1992.

Në një postim në Facebook, Basha shkruan: “22 marsi 1992: Dita e parë e lirisë!”

Nga votimi i mbajtur në 22 mars 1992, demokratët erdhën për herë të parë në pushtet duke shënuar kështu zgjedhjet e para pluraliste.

Kjo datë historike do të shënohej si dita kur Shqipëria hodhi hapat e para drejt demokracisë.

Në zgjedhjet e para pluraliste Partia Demokratike fitoi 104 deputetë dhe Partia Socialiste 38 deputetë.

a.s/dita

March 22, 2018 10:13
Komento

2 Komente

  1. anonim March 22, 14:45

    Jo Basha ty te jane errur sytë, dita e pare e Lirisë per shqiptaret është 29 NENDOR 1944 do sdo ti ,do sdo sala, do sdo gangsteri Paloka apo Strazua me republikë ne kokë e patllake ne brez, prandaj ju e keni marre rrugën e mutit se keni harruar ketë date,,

    Reply to this comment
  2. DinPaku March 22, 18:52

    E ke perseritur 3 here, si zgjedhjet e para pluraliste per ato te 22 Marsit, 1992. Jo, o zhgaravites, se shkrues nuk je, ato shin zgjedhjet e dyta pluraliste ne Shqiperi, te parat ishin ato te vitit 1991, me 31 Mars, nqs nuk gaboj.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim