Basha kundër Berishës: CEZ e ARMO, privatizime të dështuara

March 10, 2018 15:40

Basha kundër Berishës: CEZ e ARMO, privatizime të dështuara

Për herë të parë Lulzim Basha, ish-ministër i qeverisë së Sali Berishës sot kreu i PD, ka pranuar publikisht se dy prej privatizimeve më të rëndësishme si CEZ dhe ARMO, ndërmarrë nga qeveria e djathtë kur ishte në pushtet, rezultuan të dështuara. Deklarata e Bashës u bë gjatë konferencës “(De) Rregullimi i Tregjeve”.

Është vërtetë, privatizimi i ARMO-s dhe privatizimi i CEZ-it nuk dhanë rezultatet e pritura. Por nga ana tjetër nuk ka asnjë krahasim me qëllimin për të arritur një rezultat në të mirë publike, që ishte në gjenezë privatizimi i ARMO dhe CEZ, të dyja te dështuara, absolutisht, dhe qëllimit për të kapur çdo sektor të ekonomisë me duart e politikës dhe të një grushti njerëzish të lidhur me politikën“, u shpreh Basha.

Gjatë kësaj konference kryetari i opozitës, Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin e papunësisë dhe familjeve të varfra, të cilave u është hequr përkrahja sociale.

o.j/dita

March 10, 2018 15:40
Komento

9 Komente

 1. mirel March 10, 15:46

  Basha ka te drejte, po vetem me nje korigjim te vogel. Jo te deshtuara por te denueshme per krim ekonomik kunder shtetit.
  Po ik Lule se te gjeten ty armikun tani, te paguan 14 milion, ik dil me lezet nga politika.

  Reply to this comment
 2. Fat man March 10, 16:45

  Ketij koqes i eshte mbledhur litari ne fyt e po del “kunder ” Saliut.
  Nashi e more vesh ti bole qe keto nuk ishin “privatizime” por VJEDHJE nga Saliu e familja e tij dhe vjedhja denohet me burg e kthim eurosh te vjedhura…. sekuestro.

  Reply to this comment
 3. perkthyesi March 10, 16:47

  Prononcim shume i vonuar!

  Reply to this comment
 4. Lili March 10, 17:30

  Mirel,ashtu do duje po te kishim shtet.
  Po nuk kemi,kemi vetem nderim te seksereve

  Reply to this comment
 5. Nje shqiptar March 10, 17:34

  Pothuajse te gjitha privatizimet ne Shqiperi kane qene vetem vjedhje e prones publike. Te huajt qe kane privatizuar ne vendin tone kane ndjekur skemen e njohur “ te privatizimit pa para”. Si behet ky privatizim. Nje grup spekulatoresh te huaj formon ne vendin e vete shoqerine A dhe merr para borxh ne banka. Vjen ne Shqiperi dhe pasi paguan pushtetaret e korruptuar privatizon ndermarrjen shteterore B. Menjehere pastaj formon firmen C qe eshte bashkimi i A-se me B. Firma C eshte faktikisht tani nderrmarrja shteterore B por ne bilancet e saj jane shtuar borxhet e A-se. Firma C nuk paguan per shume vite asnje takse shtetit shqiptar pasi bilancet e saj jane me humbje, duhet te paguhen borxhet e A-se. Kur shteti shqiptar e kupton lojen e piste dhe kerkon llogari, firma C rrite presionet ndaj qeverise shqiptare, ose shet aksionet dhe largohet nga vendi. Keshtu eshte vepruar me CEZ, me aeroportin, me naften dhe me tere privatizimet e bera me ngut, pa tender dhe pa asnje trasparence. Vendi yne ka humbur miliarda dollare qe kane mbushur xhepat e te huajve dhe te nepunesve te korruptuar vendas. Shteti shqiptar nuk e ndaloi me ligje bashkimin e bilanceve dhe te ndalte grabitjen. Pushtetaret e korruptuar nuk moren masa te ruajne pasurine e popullit apo ta privatizojne sipas ligjeve qe mbrojne interesat e te gjitheve por i dhuruan te huajve naften, kromin, bakrin, arin, eskluzivitetin mbi aeroportet, rrjetin eletrik, etj. etj. I dhuruan te huajve se bashku me pasurine publike edhe punen 45 vjeçare te disa brezave. Synimi i borxheve qe na afrohen dhe rritja e borxhit publik ka per qellim qe te detyroje qeverine shqiptare te privatizoje edhe hidrocentralet e medhej si dhe portet detare.

  Reply to this comment
 6. Zgalem March 10, 18:36

  Kaq sa ka dekllaruar Basha , jane te mjaftushme , per te bere rezumene ekonomike te Qeverisjeve Berisha . Kjo ka kete kuptim : U shit energjia dhe nafta , per ta bere Shqiperine te varur dhe per te fituar pushtetaret sa me shume kapitale nga keto shitje korruptive . Si ka mundesi Shqiperia te jetoi pa energjine dhe naften ? Shitja e tyre pa interes shqiptar i sherben armiqve te Shqiperise . Kete objektiv e realizoi qeverrisja Berisha , ne vitet 2005- 2013 . Zgalem

  Reply to this comment
 7. alphade March 10, 23:47

  U kujtove vone zoti Lulush ! Apo tani qe te erdhi veza kryq u kujtove te “hedhesh litarin” per te dale ne “breg” ?!
  Jo zoti Lulush,tash qe mbi kurrizin tende rendon nje mal
  korabi me krime e pislleqe, po perpiqesh me tribulacionet
  alla kineze te hedhesh lumin. Ti mban pergjegjesi per tre
  krime shume te renda,kapitale .
  1- Ku kane perfunduar 240 milionet dollare USA te rruges
  se Kombit ? Nese i ka marre Berisha apo Shkelzeni,
  ka ardhur momenti qe t’i “sheses” para drejtesise ! Po
  qe se i ke futur ne xhepin tend perballu me drejtesine,
  shko vullnetarisht atj dhe rrefehu ! Trego pendese….!!
  2- Zoti Lul Basha ju mbani pergjegjesi te rende e te drejt-
  perdrejte per 4 vrasjet ne Bulevardin ” Deshmoret e
  Kombit “. Ti ,sebashku me padronin tend,Berisha qe
  keto dite ne nje interviste dhe TV -Klanit ka pranuar me
  gojen plot se kishte vene me 21 janar kater shnaipere
  per te vrare kryetarin e partise socialiste. Dhe shnaipe-
  ri i PESTE ,ishte Ai ,dora vete qe do ta shkrepte per te
  vrare Edi Ramen! Ky ishte rrefimi i tij i sinqerte,per he-
  re te dyte.Hera e pare ishte kur deklaroi ne parlament
  se ishte vullneti,vendimi i tij qe lejoi drogen ne Lazarat.
  Zef Brozi,nje jurist i mirenjohur ka deklaruar se me ke-
  te deklarate publike, Sali Berishes i duheshin vene pra-
  ngat . Nuk di cdo te thote zoti Zef per kete deklaraten e
  dyte qe donte te vriste kryetarin e PS?! Populli don
  pergjigje.
  3- Dhe e fundit, ajo qe mund te katologohet si ” TRADHE-
  TI E LARTE ” eshte firmosja e detit me fqinjin tone ju-
  gor.Pavaresisht nga horrlleqet e Berishes per te justi-
  fikuar kete traktat. Koha do te vertetoje se firmosja e
  kesaj marreveshje eshte fund e krye ne dem te shtetit
  shqiptar.
  4- Sot, u leshua Flet-Arresti per Cekaj,Kulici, qe pa u
  zgjatur,koha do ta provoje se banda trafikante Kulicaj-
  Lushaj kane lidhje direkte me familjen e Sali Berishes.
  Ish-zv. drejtori i policise se Tirane, Kulicaj. Cekaj kane
  lidhje te ngushta familjare,fisnore e krushqie ,tropoja-
  ne, me Kryehajnin,kryekriminelin,kryebanditin,kryema-
  fiozin e Vicidolit. Asnje nuk i permend keto lidhje,kete
  nuk e kuptojne shqiptaret ,pse-ne. Por ironia qendron
  ne faktin se Kulicajt i lidhin me Olsi Ramen . Shtypi
  dhe propaganda shqiptare eshte frikesuar tmerresisht
  nga kercenimet e Sali Berishes,sidomos,gazetaret fe-
  mra te TV. kur intervistojne Saliun u shpeton shurra,qe
  me sa duke para se te hapet “perdja e TV” ,Berisha ka
  bere “punen e vet” !!!!
  5- Me kete rast dua te falenderoj dhe u jemi mirenjohes
  gazetareve te guximshem e trima: Po e filloj me Artan
  Hoxhen qe ka ngjalluar admirimin e qytetarit te zakon-
  shem shqiptar. Nderimet tona per zoterinj gazetare te
  gazetes ekselente ” DITA” me gazetaret e mirenjohur:
  A. Duka,nje enciklopedi poezise therese satirike qe
  e ka cuar monstren e Vicidolit ne rrethin e trete te ferrit
  dantesk,te Arkipeshk Ruxheri,ne mos gaboj.
  U heqim kapelen zoterinjeve gazetare analitike : Viktor
  Malaj dhe Bedri Islamin, qe me penen e tyre na japin
  nje drite optimizmi ne fund te tunelit te erret shqiptar.
  Ne menyre te vecante nje pershendetje efusive zotit
  Mero Baze, pena top more gazetar i persosur analitik
  e zhbirues qe me fakte te pakontestueshme e ka gozh
  duar demonin e Vicidolit. Ky gazetar i mirenjohur ka
  demaskuar keqaz bajraktarin kanunor te Vicidolit.
  Shenim: Ka edhe gazetare te tjere te guximshem te ci-
  len meritojne mirenjohjen e shqiptareve te zakonshem
  si puna ime e te qindra- mijrave qytetareve shqiptare.
  Por fatkeqesisht ka edhe nga ata fanatike qe per ” nje
  euro me shume”.shesin nderin,dinjitetin,prestigjin e ty-
  re si gazetar.Me vjen ndot te permend emrat e tyre por
  publiku shqiptar i njeh fare mire..,.!!!

  Reply to this comment
 8. MH March 11, 00:36

  Tashti ne shoqaten politike SHQUP-ise po luhet,shtyne pyka pyken.Grumbullimin do e kemi ne bjeshket e Recit.Gjithesekushi per veten e Zoti per te gjithe.Basha nji zhangel i Berishes ngushllohet nga ky i fundit me doren e ngritur ne nderim.Kjofshi vete(te rroni vet) pa askush nuk do dahet lehte nga vettingu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?