Basha: Lexim me transparencë të kutive të votimit

June 21, 2015 23:05

Basha: Lexim me transparencë të kutive të votimit

Pas mbylljes së procesit zgjedhor kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka falënderuar ecurinë e deri tanishme të këtij procesi, dhe ka theksuar rëndësinë e procesit të numërimit të votave.

Në të njëjtën kohë, Basha ka falenderuar anëtarët dhe simpatizant e PD-së që ndihmuan, sipas tij, në nxjerrjen masive të votuesve të djathtë.

“Ishte një proces, në të cilin ndihma e tyre ka bërë të mundur parandalimin e parregullsive dhe shkeljes së standardeve, pavarësisht se ato gjatë pasdites kanë vijuar, pasi nisën që me hartën territoriale të dyshes Rama-Meta që nuk dëgjoi qytetarët, dhe që përfundoi me probleme ditën e votimit”, ka deklaruar Basha.

Duke iu referuar incidenteve të ndodhura gjatë ditës së sotme, kryetari i PD-së i ka bërë thirrje qeverisë që të marrë masat në mënyrë që ato të mos përsëriten gjatë procesit të numërimit.

Pavarësisht këtyre, Basha ka theksuar se PD ka marrë informacione për “rezultate të shkëlqyera” për aleancën e djathtë nga mbarë vendi.

“Rezultatet tona janë të shkëlqyera nga veriu në jug. Tani, rëndësi ka procesi i numërimit. I bëj thirrje kësaj qeverie që të mos përsërisë dhunimet dhe parregullsitë e vërejtura gjatë ditës në procesin e transportit të kutive dhe atë të numërimit. Gjithashtu, ftoj numëruesit e aleancës sonë të jenë në lartësinë e detyrës dhe të kryejnë detyrën sipas ligjit”, ka thënë Basha.

Kreu i PD ka kërkuar vëmendjen edhe të institucioneve ndërkombëtare, partnerëve SHBA e BE, “për rëndësinë që ka zbatimi i ligjit dhe detyrimet ligjore për leximin me transparencë të kutive të votimit”.

June 21, 2015 23:05
Komento

40 Komente

 1. klevis June 21, 23:31

  zoti luli ndoshta ju nuk e dini se cfare do te thote te besh nje proces te rregullt votimi sepse jeni mesuar gjithmne me mashtrime, por te para nga syri i nje qytetari jua siguroj qe keto te sotmet kane qene zgjedhjet e para te rregullta dhe te ndershme te zhvilluara ndonjehere ne shqiperi. kjo pjeserisht mund te jete edhe faji juaj sepse ne 8 vite nuk ditet te zhvillonit dot nje proces te rregullt votimi

  Reply to this comment
  • luli June 22, 01:26

   lulzemin basha mund te ankohet sa te doj per dyshen rama-meta , per harten teirotrialle apo edhe per ngrohjen globale!! por ne cdo rast asgje dhe askush nuk mund te bej pis kete fitore te demokracise!!! kete jane zgjedhje qe vetem partia socialiste mund te organizoj se partie velrave evropiane!

   Reply to this comment
   • mira June 22, 04:29

    Shqiptaret e treguan me vote perseri duke zgjedhur aleancen per shqiperine europiane si te vemten force qe do ti coj ato ne drejtimin e duhur. Kjo verehet ne cdo vote qe po numurohet ne kutite e votimit duke zgjedhur kte kualicion per te qeverisur bashkite e shqiperise!

    Reply to this comment
    • abedin June 22, 04:35

     Transparenca po shihet ne kutite e votimit. edhe rezultati eshte i shkruajtur si e zeza ne te bardhe qe fitorja eshte per ASHE edhe per gjithe shqiptaret . kjo fitore do ndikoj ne jeten e shqiptarve duke na ofruar me shume kujdesje edhe investime!

     Reply to this comment
  • aparence June 22, 01:52

   kryetari formal i partise demokratike lulezim basha dueht te jete i sugurt qe procesi i votimit do jete i sigurt dhe transparent pasi kjo fitore spektakolare qe aleanca per shqiperine evropiane realizoj, eshte aq e padiskutueshme sa qe ne ka asnje arsye per te tentuar dicka jo demokratike!

   Reply to this comment
  • bashliku June 22, 02:57

   eshte e kote te flases per lulzim basha per kete lider sharlatan i cili deri me tani eshte faktuar si vjedhes te zgjedhjeve. per ker arsye nuk eshte serioze qe ky njeri te flasi per garanci per zgjedhjet, te cilat ky vet nuk ka respektuar.!! keto zgjedhje jane do jene hisotrike per ka standartet e arritura!

   Reply to this comment
 2. Liza June 21, 23:32

  dhunen edhe terrorin vetem ju e beni nuk ka nevoj partia socialiste qe te demtoj zgjedhjen e lire te popullit. Nqse ka nje parti qe gjithmon tenton duke ushtruar dhune edhe duke ushtruar terror jeni vetem ju sepse keni frike nga humbja edhe nga vota e popullit edhe me popullaritetin qe keni sot shume shpejt do ktheheni ne nje organizat edhe jo me parti

  Reply to this comment
  • goni June 21, 23:35

   Ne 21 qershor shqiptaret per here te pare pane zgjedhje te lira duke mos pare terror nga qeveria. kto zgjedhje do hyne ne historii si me te lirat edhe me te bukurat qe kane pare ndo nje here shqiptaret. kto zgjedhje treguan se fajin pse zgjedhjet manipuloheshin dje e ka fajin vetem nje person SALI BERISHA

   Reply to this comment
 3. joni June 21, 23:32

  askush nga qeveria ska asnje pune me kutite. nuk ke faj qe i thua keto fjale se je msuar me saliun kryeminister. votat do numerohen se te juajat jan dhe pak dhe do e merrni vesh shpejt qe keni dal force e trete. pd te filloi te mendoi ca do thote para elektoratit te vet se keto budalliqet e incidenteve imagjinare nuk i ha njeri

  Reply to this comment
  • redi June 21, 23:40

   kur flet dhe luli per mbarevajtje mo….. harroi ky si i vodhi bashkine?? harroi ky si i beri gjerat me ristanin? tani del dhe kerkon korrektes kur deri dje nuk ishte vet. megjithate kjo mazhorance e tregoi se nuk ka nevoi me bere asnje paligjshmeri se ndryshe bie ne nivelin tuaj dhe aq me teper qe kjo mazhorance do veri nje standart taman europian ne zgjedhje

   Reply to this comment
   • marini June 21, 23:49

    qeveria ska nevoi me prek asnje vote se i bie me prek votat e veta. ju lulo keni aq pak sa do ju vi menja verdall kur te mbaroi numerimi. filloni pranoni humbjen dhe pranoni qe populli nuk i ha mashtrimet tuaja. drejtimi i duhur tregoi qe eshte e vetmja rruge per popullin shqiptar

    Reply to this comment
    • toni June 21, 23:54

     basha del dhe kerkon gjera qe kurre nuk i beri me saliun sa ishte ne pushtet. megjithate kjo mazhorance e tregoi veten dhe ne fushate qe nuk ka asnje tendence negative dhe se cdo incident e ka denuar. pd te vazhdoi me tilla budalliqe dhe le te mos e pranoi faktin qe ka humbur si pasoje se ska asnje interes me qytetaret

     Reply to this comment
 4. joni June 21, 23:32

  askush nga qeveria ska asnje pune me kutite. nuk ke faj qe i thua keto fjale se je msuar me saliun kryeminister. votat do numerohen se te juajat jan dhe pak dhe do e merrni vesh shpejt qe keni dal force e trete. pd te filloi te mendoi ca do thote para elektoratit te vet se keto budalliqet e incidenteve imagjinare nuk i ha njeri.

  Reply to this comment
 5. Eldi June 21, 23:33

  ASHE nje fitore e pamohueshme nga asnje
  aq me pak nga plaku matuf sali
  qe deliron ne shtyp
  e aq me pak ky deshtaku me i madh i tiranes qe deliroi per 4 vite te tera
  pranoni humbjen me dinjitet sepse jeni burra shteti

  Reply to this comment
 6. sami June 21, 23:33

  lexim me transparence qe do coje ne humbjen tuaj…

  Reply to this comment
  • adelina June 21, 23:34

   transparenca eshte ne genin e partise scoaliste dhe meqe ajo ka qeverin nuk do mungoje asnje sekonde dhe keto zgjedhjet do jene me te mirat sic po vazhdojne

   Reply to this comment
   • ada June 21, 23:36

    pa merak bashe te gjitha votat do numerohen sakt dhe pa gabime e rendesishme eshte qe ti i ke humbur zgjedhejt dhe shqiptaret kane fituar standartin e zgjedhejve pavarsisht se u perpoqe te shkaktoje tensione imagjinare

    Reply to this comment
 7. Janaqi June 21, 23:36

  Transparenca do jete e plote pasi Sali Berisha dhe Arben Ristani nuk kane me influence ne zgjedhje keshtu qe zgejdhjet nuk mund te manipulohen. Keto zgjedhje mund te cilesohen pa frike si zgjedhje te rregullta, shpresojme dhe besojme se i tille do jete edhe procesi i numerimit. Verdikti i te gjithe shqiptareve eshte dhene tashme, atmosfera e votimit masiv majtas ndihet kudo.

  Reply to this comment
  • Kostandin June 21, 23:39

   Alibite e ngritura nga Partia Demokratike askush nuk i beson. I ka kapur paniku i humbjes prandaj edhe veprojne ne kete menyre kerkojne te destabilizojne procesin ashtu sikurse tentuan me aktet e kryera gjate votimeve sot ku u kerkua qe te shperqendroheshin votuesit duke krijuar rremuje. Populli mbeshtet kandidatet e Aleances per Shqiperine Europiane.

   Reply to this comment
   • lolita June 21, 23:56

    Normale qe do kete transaparence te leximit te votave , iku koha e qeverise se saliut dhe e jotja lulush kur vidhnit votat per tere naten dhe nxirnit te pavleshme shumicen e kundershtarit . Qeveria aktuale ka dinjitet dhe nuk lejon te preket e drejta e qytetarit , vota , arma e tij

    Reply to this comment
  • Ranheim June 21, 23:43

   Humbja eshte ajo qe ju pret, eshte e pashmangshme. Populli mbeshtet reformat e ndermarra nga qeveria dhe i jep goditjen e radhes kesaj opozite destruktive. Nuk mund te pranojme kurrsesi sjelljen e opozites ne keto dy vite, ku te vetmet gjera qe beri ishin shpifjet e akuzat boshe, asnje alternative nuk u dha asnjehere.

   Reply to this comment
  • Ranheim June 21, 23:48

   Transparenca eshte e sigurt pasi Saliu nuk ka mundesi te fuse hundet ne kutite e votimit. Nuk do perseritet me skandali i vitit 2011 kur si pasoje e nderhyrjes ne kutite e votimit, humbesi u shpall fitues dhe fituesi humbes. Pikerisht si pasoje e manipulimit te votave Lulzim Basha u shpall fitues, pra prej kater vitesh ne krye te bashkise kishim nje kryebashkiak i zgjedhur aty me vota te vjedhura.

   Reply to this comment
 8. andrea June 21, 23:37

  frika e humbjes ben te sajen, luli del dhe fajeson qeverine dhe koalicionin e majte per prishje te procesit zgjedhor por te jeni i sigurt z basha qe ne qofte se ka pasur ndonjehere zgjedhje te rregullta dhe te lira ne vend, kane qene keto. fajin per humbjen e pd-se nuk e kane kundershtaret tuaj por e keni ju qe nuk keni ditur tu jepni nje program te besueshem

  Reply to this comment
 9. irsa June 21, 23:37

  basha mos preokupohet sa i perket transparences se leximit te votave pasi vendimi i qytetareve eshte shume i rendesishem cilido qofte rezultati do te respektohet ndryshe nga cbente e djatha ne te kaluaren, per ASHE-ne vota e popullit eshte e rendesishme dhe do respektohet nga koalicioni i majte

  Reply to this comment
  • zamira June 21, 23:53

   per cfare i pergezon basha militantet e pd-se.. per faktin qe bene gjithe ate rremuje ne shume qendra votimi duke i bere presione qytetareve qe te distancoheshin nga nga keto qendra, ne media vetem militante te pd-se degjoje qe shkaktonin skenare te ulet manipulimesh

   Reply to this comment
 10. glendi June 21, 23:42

  tu hedhesh fajin kundershtareve te tu per mbarevajtjen e procesit zgjedhor duke pare qe keto te sotmet kane qene zgjedhjet e para te ndershme ne shqiperi eshte budallallik qe vetem basha mund ta beje. politika e mashtrimit dhe shpifjes vazhdon te jete akoma pjese e opozites aktuale,por nuk ka faj asnje qe pd-ja nuk di te kete nje program per te bindur qytetaret per ti votuar

  Reply to this comment
 11. palacio June 21, 23:47

  basha eshte personi i vetem , bashke me partine e tij qe mundohet ti hedhe fajin te tjereve sepse qytetaret nuk e kane votuar. z basha mendoj se para se tu hidhni fajin kundershtareve duhet te shihni nje here se ku eshte faju juaj, ndoshta i keni humbur perseri zgjedhjet sepse nuk dini te beni politike,por vetem shpifje, nuk dini te keni nje program tuajin por vetem te mashtroni dhe genjeni. problemi juaj i vetem eshte qe nuk keni parti

  Reply to this comment
 12. Kristi June 21, 23:48

  leximi eshte dhe do te jete transparent gjithe kohen
  kjo nuk perjashton faktin qe ju prap do humbni
  dhe qe ASHE do fitoje bindshem
  populli foli sot si kurre me pare
  duke shpejtuar ne kutite e votimit per te shprehur mendimin
  drejtimi i duhur po vjen

  Reply to this comment
 13. platoni June 21, 23:48

  pergjersa nga ana e qeverise u be nje proces votimi i qete dhe nje proces votimi i mirefillte dhe qeveria mbajti nje qendrim asnjeanes,ateher kam besim dhe kam pershtypjen se dhe procesi i numerimit do shkoje qete dhe mire.besoj se do shkoje atehere kur militante e pd mos fusin turinjte dhe mos behen pengese qe ky proces te shkoje qetesisht.

  Reply to this comment
  • publiku June 21, 23:50

   procesi i numerimit do shkoje edhe me mire dhe me qete se procesi i votimit.sepse ishte bashkepunimi i qeverise per te mbajtur nje qendirm korrekt dhe jo si ne 2013 ku qeveria bente presjone per njerzit dhe administraten.ku nje 2013 u vrane njerez ne lezhe dhe ndodhen qeindra incidente.ky eshte respekti per qytetaret dhe jo si ju qe nuk kishit respekt dhe per votuesit e tuj.

   Reply to this comment
  • plaku June 21, 23:52

   procesi numerimit eshte nje proces qe shkoi shume qete dhe me standarte europiane por kam besim se procesi i nhumerimit do shkoje akome ne standarte te dnryshem nga ajo qe pame ne 2013.por qe te ndodhe kjo vandalet e pd duhet te rrine te qete dhe jo te fusin hundet dhe te behen pengese per nje proces sa me efektiv.

   Reply to this comment
  • homeri June 21, 23:58

   nqs luli deshiron qe te kete nje proces te qete numerimi atehere ai duhet te qe te urdheroje te gjithe militantet e tij qe te rrine larg dhe te distancohen nga incidentet e dhunes dhe nga prishaj e ketij procesi.sepse si qytetar shqiptar esht urop naga ana e opozites qe pas nje procesi kaq te qete te votimit keshtu te jete dhe procesi i numerimit.

   Reply to this comment
  • deti June 22, 00:00

   standartet europiane u vertetuan dhe u vendosen ne procesin e votimit,duhet qe te respektohen dhe duhet qe cdo militant barabr,vandal i shqupit te disntancohet nga dhuna dhe nga incidentet qe mund te krijojne.sespe dihet qe politika dhe filozofia e shqupit gjithmone ka qene kjo qe te prsihi cdo gje te bukur ne kete vend.

   Reply to this comment
  • ortjoni June 22, 00:03

   nje lexim transaprent i votave do te ndodhe vetem ne momentinn kur militante e shqupit te distancohen nga cdo incident qe mudn te krijojne.se dihet qe politika e shqupit te jete deshtimi dhe shpifjet si dhe e kane politike te njohur te vetes modelin e dhunes.militantet e tyre duhet qe te mbahen larg cdo qendre ku numerohen votat.

   Reply to this comment
  • liridoni June 22, 00:08

   mesa kam info un atehere procesi i votimit po shkon vaj.dhe besoj do jete shembelltyra e procesit te votimit.por basha duhet ti beje thirrje ketyre militantve te vet qe te mos nderhyjne dhe te mos bejne skenare dhune dhe shpifjeje.dhe te mos cenojne demokracine e procesit te numerimit te votave.ky proces do vazhdoje me mire dhe me qete se procesim i votimit.

   Reply to this comment
  • lideri June 22, 00:11

   menyra e vetme qe mund te ndodhe kjo eshte qe ti te urdherosh cdo militant te largohet nga qendrat e numerimit dhe nga qendrat.dhe leria ta te rrinjne dhe te qendrojne larg cdo skenari te isnkenuar nga ty dhe nga shqupi.por besoj se shqupi do mundohet qe te beje skenare dhe do krijoje incidente se keta nuk rrijne dot larg skandaleve.

   Reply to this comment
  • xavi June 22, 00:15

   ne si popull duhet ti bejem thirrje shqupit dhe pd qe te distancoje dhe te largoje kriminelet qe ka rreth qendrave te nomerimit.ti largoje ato dhe pastaj te beje thirrje per nje proces numerimi te qete dhe pa skandale.sepse nqs do te ndodhe ndonje incident atehere eshte e sigurt qe ky incident do jete nga kriminelet e pd.

   Reply to this comment
  • liberali June 22, 00:25

   po si mund te kerkoje ky transparence leximi kur ky nuk ak fituar asnje vote dhe nuk ka nje model suksei per ti ofruar shqiptarve dhe asnje model qe ti thote shqiptarve qe ky ishte suksesi im.po deshtimi i ketij i ka tejkaluar kufijnte dhe modeli bashes eshte gjumi ne bashkine e tiranes.po njerzit duan njerez serjoze qe te punojne per qytet dhe jo kreytare bashkie qe flen gjume.

   Reply to this comment
 14. kida June 21, 23:49

  mos kujtoni se jemi si ju.. kohen tuaj e kemi lene pas ne te shkuaren si e shkuar qe jeni. populli e ka bere te qarte transparencen e tij duke zgjedhur drejtimin e duhur dhe kandidatet e shqiperise europiane

  Reply to this comment
  • klejda June 22, 00:11

   populli votoi. populli e beri zgjedhjen e tij. kjo eshte transparenca, vota e lire e popullit dhe se nuk ka shume neoje per komenete apo per prapashtesa,,,, Transparence=drejtimi i duhur…. dejtimi i duhur=vota e lire

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?