Basha: Ligjet nuk mund të kalojnë tani, shkelet Kushtetuta

July 27, 2016 18:24

Basha: Ligjet nuk mund të kalojnë tani, shkelet Kushtetuta

Kryetari i PD, Lulzim Basha nga SHBA tha se ligjet qe shoqërojnë reformën në drejtësi nuk mund të miratohet tani, pasi shkelet Kushtetuta.

“Nuk mund të kalojnë, sepse këtë e ndalon kushtetuta e Republikës së Shqipërisë. Ky është një komunikim që unë e kam patur me partnerët amerikanë dhe europianë dhe do të ishte absurd që ata të mbështesnin nisjen e procesit të reformës në drejtësi duke shkelur kushtetutën e vendit, por PD ka shprehur gatishmërinë për të nisur punën me ekspertët për të shqyrtuar për draftin për Vettingun, në mënyrë që mos ketë asnjë vonesë në miratimin e ligjit”, tha Basha.

July 27, 2016 18:24
Komento

5 Komente

 1. Patriot July 27, 22:25

  Per cfare kushteute na flet kjo lulzja,per kushtetuten qe e ka kthyre si nje leter higjenike per interesat e tije ne vitet e qeverisjes berishjane-nanoste?Po per faljen e qindra kilometrave katrore siperfaqe detare Greqise ku e gjeti morali kjo lulushja PD-e -PS-es qe dhunoje kushetuten?Po per armatosjen e PD-se ku e gjeti kjo lulushja kurajon ligjore qe te dhunoje kushtetuten?Po per ligjin 7501 e ligje te tjera per token ku e gjeti kurajon lulushja te dhunoje kushtetuten,etj,etj,etj,ne psikologjine e pangopesise per leke te piset e pushtet pa kufi brenda djallit?Mjaft me,me lojra fjalesh doni apo nuke doni ju o pjella te jashteqitjes shqiptare ne vite,reforma ne drejtesi do te behet sot qe e kerkon SOVRANI,USA dhe BE-ja.Bindu lulushe berishjanesh,ramash e metash,dita e gjykimit po afron per te gjitha paudhesite tuaja ne krime e superkorrupsione,vonesat nen justifikimin e mbrojtejes se kushtetutes,kushtetute qe ju e keni dhunuar ne vite me fuqine e pushteteve,do te shtojne vetem vitet e izolimit tuaj ne shpine pa qera.

  Reply to this comment
 2. Kola July 28, 06:26

  U dashka marre prape shkopi se keto halet e SHQUP-it u mesuan si puna e gomarit. S’bejne dot perpara, pa dru.

  Reply to this comment
 3. paci July 28, 10:59

  Kushtetuta do behet e pa shkelur me miratimin e reformes ne drejtesi , po te jesh shqiptar i ndershem qe don vendin dhe kushtetuten duhet te votoni nje ore e me pare ligjet e reformes .

  Reply to this comment
 4. Shqipe July 28, 11:36

  Shikojeni me kujdes këtë fytyrë, përqëndrohuni te mjekra. Çfare ju kujton forma e saj? Pamja eshte me madheshtore. E gjete! Ne italisht i thonë “Fondo schiena”, në shqip i thonë Prapanica, te Ndenjurat apo shkurt By..a. Imagjinoni se si ndjehen ata qe bisedojne me Lulëzimin-Kete yll në ngjitje, drejt 313-tës dhe si heqin dot syte nga mjekra-by..ë, e tij.

  Ky manipulues i llahtarshem shqipfoles, por edhe i dokumentave te institucioneve amerikane dhe europiane të habit me “standardet” e hipokrizizë, qe ja kalojne edhe Uriah Heep. Kjo pjelle politike deshtake e nje ”mostre” si Mareshalli SaliQëni -”Qenit qe te ha tines”, këtij ”manjaku paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE, te kujton gjithashtu Robert Çamçakezin, qe vinte verdalle neper ”kantjere”?! Nje gje eshte akoma e pa qarte. Kush do ta gjeje shokun brenda(313-tës).

  Per momentin dua tu kujtoj te dyve, si dhe atyre qe kane sy e veshe, por nuk duan te shohin dhe te ndegjojne:

  1)Tek ai guri me vërë, një nga një do shkojnë të tërë. A thua do ta nxërë Mareshallin, sepse Lulëzimi kalon kollaj? Kthim mbrapa nuk ka.

  2)Minjtë po dalin nga galeria. (Vrima e miut 300 grosh- a thua do të mjaftojë 313 ?)

  3)Kur historia nuk njihet, ajo perseritet. Vini re ngjashmerine, jo vetëm vizive, te Lulëzimit me shokun Enver, kur edhe ai ishte nje yll ne ngjitje drejt nje fundi te turpshem si vrasesi i ”shokeve” te tij te luftes:

  -Shoku Enver thoshte qe ka studiuar ne Perendim. Ketu nuk mund te leme pa permendur sjelljen e tij ekzeplare prej nje bukeshkal,i tinzari dhe vrasesi me bamiresin e tij Bahri Omari(kunati i tij), qe e efinancoi, e strehoi dhe e çoi ne shkolle ne France.

  -Lulëzim Basha, thote po njelloj, se ka studiuar ne perendim. Por edhe ketu nuk mund te leme pa permendur sjelljen e tij ekzeplare prej nje bukeshkali, tinzar dhe te pacipe me bamiresin hollandez, qe e mori nga Rinasi, ku punonte si kamarjer, e strehoi dhe e çoi ne shkolle ne Hollande.

  -Enver Hoxhen, ndonse ishte nje i panjohur ne jeten politike te kohes, e futi ne politike dhe e vuri ne krye te PKSH serbi Miladin Popoviç, mbasi e njihte mire karakterin e tij prej servili dhe te binduri ndaj jugosllaveve.

  -Lulëzim Bashën, ndonse edhe ai ishte nje i panjohur ne jeten politike te kohes, e futi ne politike dhe e vuri ne krye te PDSH, po nje serboman-Sali Berisha, mbasi edhe ai e njihte mire karakterin e tij prej servili dhe te binduri, per me teper kishte rekomandimin e Argites(Lady Macbeth).

  Kjo situate qesharake, te kujton historine e gomarit qe nderkohe qe ujku po e hante, ai duke u perpelitur mendonte se ishte ne ëndër!!

  Si Ustai ashtu edhe Çiraku duhet ta kuptojne, perpara se te jete vone, qe ata duhet te largohen nga jeta shoqerore dhe politike e shqiptareve durim mëdhej.

  Reply to this comment
 5. Shqupi July 28, 12:03

  Fol o Lule te lumte goja, fol dhe mbro te drejtat tona,
  Fol o Ylli ne ngjitje i SALIUT, fol na gjej vrimen e miut,
  Fol o Mjekra Mjekra Fondo schiena(By..a),
  Fol dhe nxija jetën Edit, bëj kujdes me Ilir Meten,
  Fol se e hëngrëm bylykun, derrin maç edhe qylykun.
  Te gjithe anetaret e klubit “Klubi i ‘anal’-isteve homoseksual social-politik” si dhe te klubit
  “Klubi-Ec përpara të çafsha ballin”, jemi me ty dhe me Mareshallin SALI. Me ju deri te 313-ta:

  A)Lista e anëtarëve të “Klubi i ‘anal’-isteve homoseksual social-politik”:
  -Kryetari -Arkitektit popullor, i shpifurit – Fatos Lubonja,
  -Nën Kryetari- Ironikut lolo-president i republikes Artan Hoxha,
  -Sekretarja-Bukuroshja e fjetur e TV AGON – Sonila Meço,
  Anetarët e asociuar:
  1) Pinjolli i klanit Kapo(Berisha) – Andi Bushati,
  2) Orangotangu – Armand Shkullaku,
  3) Injoranti noterik -Çlirim Peka (Alias Çim Peka),
  4) Akadem-iku që çalon -Artan Fuga,
  5) E Dhirta- Desada Metaj,
  6) Pinjolli i padenjë i familjes-Artur Zheji,
  7) Sindroma “Bari Falliu”, Star Rakia-Ylli Rakipi,
  8) Haleja alla turka – Frrok Çupi,
  9) Bejtexhiu shakaxhi-Andi Bejtja,
  10)Përç Shkrimtari –Preç Zogaj,
  11)Katundar Çili- Alias Henri Çili,
  12)Kaçi i zi që Thyen Kafkave-Pushti politik i Ramizit dhe Saliut-Kastriot Islami,
  13)Komunisti Antikomunist-Sindroma “Rrudhat e Ballit”- Bari Falliut(Alias Fari Balliut)

  B) Lista e anëtarëve të “Klubi-Ec përpara të çafsha ballin”
  -Kryetari i klubit “Bujari ju dëgjon”-Bujar Nishani,
  -Nën Kryetari- “Toqja që qesh”-Arja Çani ,
  -Sekretarja-“Kape për leckash, qite jasht”- Jozefina Topalli(Çalamani), dhe
  Anëtarët e asociuar :
  1) Fytyra e vrenjtur, me sy të vegjël”, pushti politik- Oerd Bylyk(Kiçi)Bashi,
  2) Fytyra e qeshur”, pijedashësi – Arben Ristani,
  3) Dy-pllom-ati i tredhur”, miku i Sypeshkaqënit-Aldo Bumçi,
  4) Tutto muscoli, niente cervello”-loloja i oborrit-Flamur Noka,
  5) Arkitektit popullor” – i shpifuri – Fatos Lubonja,
  6) Njëkërcu në Londër” – Njëpllomati – Gjol Berisha(Alias Mal Berisha),
  7) Merre me lëng, se mishi mbaroi”- Sqapi -Agron Gjekmarkaj,
  8) Mendja e madhe e keqja e të zot”- Veshëgjati – Besnik Gjongecaj,
  9) Bukuroshja e zgjuar”-E para e K.ç.k. -ve – Grida Suma(Duma),
  10)Gazetari dhe ’Anal’-isti i pa arritshëm shvejkjan -Genc Burimi,
  11)Derri i butë ha në dy hale”-“KokëTuli”- Genc Gjokutaj,
  12)Po me urën ç’patën?” “Kalorësi i fytyrës së Vrejtur” -Alias Nic RedBlack- Kreshnik Spahiu,
  13)Dhallë dhallë moj bukuroshe, unë hidh ujë ti po Bardhoshe”-Bozaxhiu i oborrit- Adriatik Llalla
  14)I vogël Artist, i rritur Qeros Lecca Culo”- Pistolero i oborrit-Genti Strazimiri.

  Megjithese nuk jane antaresuar akoma ne klubet me siper, jane solidarizuar me ne kandidatet per tu anëtarësuar:

  -Edi Paloka, -Eduard Halimi, -Sherefedin Shehu, -Albana Vokshi, -Jonida Tabaku, -Luçiano Boçi,
  -Genc Ruli, dhe -Fatmir(Çami)Mediu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*