Basha mbështet propozimin e Metës për qeveri teknike: Kemi kohë që e kërkojmë

July 18, 2016 10:20

Basha mbështet propozimin e Metës për qeveri teknike: Kemi kohë që e kërkojmë

Lulzim Basha ka reaguar një ditë më pas, për propozimin e Ilir Metës për një takim të të gjitha palëve për reformën në drejtësi.

Ai ndërkohë thotë se e mirëpret edhe propozimin për krijimin e një qeverie teknike.

Reagimi

Partia Demokratike dhe unë e kemi konsideruar dhe e konsiderojme krijimin e një qeverie teknike si një domosdoshmeri për organizimin e zgjedhjeve te lira e te ndershme dhe per stopimin e krizes se gjithanshme te vendit.

Nga kjo pikpamje ne emer te Partise Demokratike dhe opozites mirepres qendrimin e djeshëm te kryetarit te LSI Ilir Meta per krijimin e nje qeverie teknike per organizimin e zgjedhjeve te lira ne vend.

Fakti qe nje parti qeveritare i bashkohet ne menyren dhe autonominë e vet opsionit te opozitës tregon qarte se kjo është rruga e vetme, në kushtet e degradimit ekstrem të qeverisjes, për një konkurim te lirë, te drejte e te barabarte te partive ne zgjedhje, duke e lënë vendimin në duart e sovranit.

Zoti Meta e sheh te lidhur propozimin e tij, me domosdoshmerinë e votimit me konsensus te reformes ne drejtesi. Deshiroj te nënvizoj se PD dhe opozita kane kerkuar dhe jane angazhuar qe prej fillimit e deri ne kete sekonde per nje reforme konsensuale te standarteve te Venecias dhe ne bashkepunim te ngushte me partnerin tone strategjik SHBA dhe BE.

Ne funksion te konsensusit dhe per te mundesuar nje bashkepunim sa me te mire, ne kemi promovuar vlerat dhe rendesine historike te kesaj reforme per te luftuar krimin dhe korrupsionin ne nivelet e larta kudo qofte ai. Por ne nuk kemi rene asnje çast ne mendesine antidemokratike dhe ne provokimet e uleta te atyre qe kane dashur e duan ta sabotojne e damkosin reformen duke ia caktuar ata dhe jo ligji viktimat.

Ne kete linje koherente ne e kemi korrigjuar reformen, duke u perfshire ne nje dinamike intensive bashkepunimi, në respekt te ndersjellte dhe me përkushtim të madh, me miqtë dhe partnerët.

Bilanci eshte i lehte per t’u bërë. Kush e ka sherbyer me shume reformen: Ne, opozita qe kemi qenë aktive deri duke diskutuar e debatuar per zgjidhje të ndryshme me partnerët apo Rama me te tijte qe kanë tentuar vazhdimisht kapjen e drejtësisë dhe kur nuk u ka ecur, kur janë kthyer mbrapsht nga opozita dhe ndërkombëtarët kanë bërë e bëjnë lojëra politike me pasivitetin e tyre?

Ne kemi marrë përsipër koston e debateve, por sot e gjithë ditën, para miqve dhe publikut te gjere shqiptar kemi nderin të pohojmë se kemi bërë detyrën e opozitës për një ngrehinë drejtësie që duhet tu rezistojë viteve e dekadave.

Asnjëherë, as sot dhe as në të ardhmen, nuk kemi përfytyruar e nuk do të përfytyrojmë përjashtimin e miqve dhe partnerëve. Përkundrazi, pa ta nuk ka reformë të vertetë në asnjë fushë, nuk ka përparim të vendit drejt BE dhe standarteve më të përparuara të demokracisë.

Sot jemi me afer se kurre finalizimit te marreveshjes. Une i kam autorizuar ekspertet e PD, ata janë gati. Ulja ka zgjidhje.Vullneti i mire ka zgjidhje.

Thirrja e Rames per tu takuar me mua ne nje takim ku ai thote se do te vije me duart ne xhepa duke pretenduar se vjen ne emer te ambasadoreve nuk eshte as serioze, as produktive. Shefi i opozites i takon drejtpersedrejti ambasadoret. Edhe Ramen nese nuk fshihet pas nderkombetareve.

Nga ana tjeter, mbështesim dhe mirëpresim propozimin e Metes per nje dialog shumepalesh. Gjithperfshirja ka zgjidhje.

PD është e gatshme të marrë pjesë në këtë format takimi, të ekspozojë pa asnjë paragjykim apo prapamendim bazën ligjore të propozimeve të saj për vetingun, të negociojë zgjidhje që mundësojnë plotësisht rolin më aktiv të ndërkombëtareve në perputhje te plote me rekomandimet e Komisionit te Venecias.

Zgjidhja është e mundshme dhe duhet të arrihet patjetër, me kontributin e të gjithëve, me forcën imponuese të argumenteve dhe largpamësisë, siç i ka hije përgjegjesisë politike, bashkëpunimit dhe parneritetit strategjik.

July 18, 2016 10:20
Komento

9 Komente

 1. lulashi kok trashi July 18, 10:38

  ti do vesh sot te bisedosh per reformen eshte petja e pare e metes? pergjigju kesaj njehere populli thot kalo njehere uren e pare pastaj mendo per te dyten mes e dridhe fjalet si kurvat o bashibazuk muti

  Reply to this comment
 2. Lili floriri July 18, 11:13

  I hoqi breket fare edhe Ilir Floriri… nuk ka si ndodh ndryshe, Sali Bisha ja ka ngecur kocken ne fyt dhe e terheq zvarre si te doje.. ptuuuuu. rrace e keqe bastardesh

  Reply to this comment
 3. PO.PO July 18, 11:47

  S`ka asnje dyshim se Ilir Meta ka mbetur ai qe ka qene , ne unison me shpellarin dhe Beograd-Athinen . Ai nuk ka asnje gen dashamires per popullin dhe kete vend ,ai eshte edhe me i etur per pushtet se Saliu . Qysh kur ishte ende adoleshent, ne vitin 1995 kerkonte te rrembente drejtimin e PS-,duke krijuar parti “te vertete” Socialiste .Me vone,me dinakeri,i mori krahet F.Nanos,edhe pse e urrente shume,e u be dy vjet kryeminister .Puna e pare dhe e vetme qe beri , ishte vjedhja e rezervave te arit te Bankes Kombetare,pa folur per te tjerat . Ai u lidh tashme ne koalicion me PS-ne,me qellimin e vetem per te rrembyer drejtimin e PS-se e per te kryesuar krejt te Majten Shqiptare,duke abuzuar me naivitetin e E.Rames (nqs u kujtohet,Dritan Prifti,nder te tjera thase,kishte degjuar me veshet e tij,biseden midis Ilirit dhe Saliut,qe benin plan,nepermjet Ilir Kokmadhit,te rrembenin drejtimin e se Majtes Shqiptare dhe te mbreteronin te qete).Tani,duke ndjere eren e kermes qe ka gatuar me pare , i u hodh serisht ne preher bishes serbo-vicidolase . Ne se shqiptaret nuk do te kuptojne hilet e tij,ai do t`iu rrije mbi qafe sa te kete jete,si shkop ekuilibri,midis dy partive te medha dhe dot`iu imponohet atyre per te plotesuar orekset shtazarake per pushtet e pasuri .

  Reply to this comment
 4. DASHAMIRESI July 18, 11:53

  I mjeri Lul Basha , e ndjen veten si mish i huaj ne ate parti . Ne sa e sa raste e ka thene troc :…Partia Demokratike dhe une… , sikur te ishin dy njesi politike, e jo nje . Ai eshte ne hall,(por ne nuk e besojme),sepse Saliu i dha celsat e zyres,por jo vulen dhe vendimmarrjen.

  Reply to this comment
 5. STUDENTI July 18, 11:57

  Boooooo bo …,cfar hipokriti me brire , qedo ta kishin zili edhe mashtruesit me te sprovuar e me cinike !

  Reply to this comment
 6. daja July 18, 12:37

  Po ikni o SHOKE komentuesa beni ndonje pune dhe lereni politiken. Akoma ju me Ramen qe ja palloi nenen ketij populli?

  Reply to this comment
 7. Lennard July 18, 13:10

  Kam njohur nje tipi kurve .Ajo gjithmone thoshte PO ,po asnjehere nuk e mbante fjalen .Keshtu eshte dhe Lulka ,nje tip kurve i neveritshem.Per çdo problem ,te gjitheve u thote PO.

  Reply to this comment
 8. ILIR-MONIKA July 18, 19:11

  eshte normale nje vrases mbeshtet nje bllok shenimesh

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?