Basha: Ne duam model europian, ndërsa mazhoranca të kapë drejtësinë

October 6, 2014 10:45

Basha: Ne duam model europian, ndërsa mazhoranca të kapë drejtësinë

Lulzim Basha nuk mund t’i shmangte akuzat ndaj mazhorancës në tryezën e thirrur nga Bujar Nishani për reformën në drejtësi.

Basha tha se opozita kërkon një model europian, ndërkohë që mazhoranca do të kapë sistemin e drejtësisë.

Më lejoni t’ju them se ne kërkojmë një model europian p[ër reforminin e drejtësisë, që bazohet në transparencë, pavarësi, dhe efiçencë.

Ajo bazohet në dy shtylla. E para qeveria duhet të mbajë duart larg nga gjyqësori. Së dyti konsolidimin e gjyqësorit, përmes rritjes së rolit të tyre në përgjegjësi për llogaridhënie para qytetarëve dhe askujt tjetër.

Reformimi i drejtësisë duhet bërë pa bërë kurban pavarësinë e saj. A mund të ketë model në drejtësi, kur qeveria miraton natën dhe pa asnjë konsolidimi, paketa të personalizuara që synojnë kapjen e drejtësisë, si ajo e 31 korrikut që synon kapjen e magjistraturës KLD me një goditje, dhe kthimi mbrapsht nga Presidenti u hodh posht. Ju rikujtoj se kur partnerët ndërkombëtarë kërkuan pritjen për ardhjen e ekspertëve euroipan u justifikua me faktin se jemi në emergjencë, dhe kjo kishte të bënte me shkarkimin e anëtarëve të KLD.

Populizmi nuk është zgjidhje, është mungesë vizioni, një jorgan për të mbuluar axhendën politike, reforma kërkon vizion kërkon platformë, deri tani ka kaluar viti dhe kjo mazhorancë nuk ka paraqitur asnjë vizion, asnjë platformë”, tha Basha.

Sipas tij, “procesi kërkon gjithëpërfshirje, jo vetëm të aktorëve politikë. Procesi kërkon konsensus me bazë të gjerë, që garanton jetëgjatësi të një drejtësie të shpejtë dhe të paanshme. Procesi kërkon ekspertizë dhe monitorim europian për të shmangur dhe parandaluar ethet për ta zëvendësuar me një model oligark të kapjes.

Natyrisht sindroma e vitit 0 nuk mund të jetë pikënisje për asnjë reformë. Jemi të hapur ta diskutojmë këtë reformë me të gjithë faktorët”.

October 6, 2014 10:45
Komento

21 Komente

 1. Euro Maloku October 6, 10:48

  Sipas Lul Ziut drejtesia Skipetare duhet te mbeshtetet mbi Bujarin e Argiten…!

  Reply to this comment
  • Tarrasi October 6, 13:46

   Kush Po flet PD-ja qe instaloi kurrupsionin dhe e beri legjitim ne gjykata e prokurori per 8 vjet rrjesh pa permendur kur Berisha ishte president.

   Tani cfar kujtoni se jemi budallanj>!!!!

   Gjykatat dhe drejtesia ne shqiperi jane kapur nga PD-ja dhe jane SHUME SHUME TE KORRPTUARA.

   Lulezim Basha eshte krye korrupsioni mos harroni rrugen e kombit SUPER KORRUPSION mos harrni “faljen” shitjen e detit tek Greqia SUPER KURRPSION DHE SUPER TRADHETI.

   Tradhetia ne USA denohet me vdekje.

   Reply to this comment
 2. andromeda October 6, 11:08

  Ne duam model që të na mbrojë nga ndëshkimi,thotë Luli, ndërsa maxhoranca kërkon të bëjë reformë gjysmake. 90 % e shqiptarëve mendojnë ndryshe. Një shtet i së drejtës do të vendoset vetëm kur zullumqarët e qeverisjes së mëparëshme të vihen në bangën e të akuzarve, të ndëshkohen dhe sakati Nishani bashkë me Llallën e co. të shkarkohen e të zevendësohen me njerëz të besueshëm për 90 % të shqiptarëve. Kjo do të thotë amendime kushtetuese dhe zgjedhje plebishitare për presidentin et al. Kësaj i themi ne reformë dhe krijim të shtetit të së drejtës.

  Reply to this comment
 3. orienti October 6, 11:09

  -Cilin model?..apo ate qe late pas…megjithese Rama eshte politikan puneshume,qe s’trembet
  ç’do lloj alternative, qe te ofroje Basha …boll” te ktheje leket.”

  Reply to this comment
 4. doni October 6, 11:28

  ik mo legen ne burg e ke vendin o kriminel

  Reply to this comment
 5. Toni October 6, 11:30

  oooo lul su..a edhe zjedhja e alogut jari president model Euopian eshte sipas ideollogjise tende,fillo nga sashenka jonuzi-ndreca-gjin gjoni e mbaro tek jari te gjithe pede-ist e jo institucione te pavarura ,sa i papare je,shko ore dreq ul koken e puno ne bashki boll fole dokrra-pallavra…

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 6, 12:20

   “Ne duam model europian..” apo taleban ka thënë Luli ? Kush e di përgjigjen? Ka 23 vjet që këta kërkonin modelin europian të drejtësisë dhe ndërtuan e ndërtuan vetëm modelin taleban!? Modelin vra,grabit,trafiko, vidh dhe shpëto me proçedura !!??? Nderime!

   Reply to this comment
 6. v4vendetta October 6, 12:12

  Me drejtesi te modelit Europian, ti me sorollapin tendend ishit burgarizuar me kohe!

  Reply to this comment
 7. Cibuku October 6, 12:33

  Ju doni vetem modelin xhihadist berishian, ndaj ky vend duhet te tundet t’ju var per gjuhe gjithe ju qelbesirave qe uzurpuat shtetin gjate ketyre 24 vjeteve. Sado e cuditsheme t’ju duket, nuk do i shpetoni dot mekatit te madh qe i bete vendit.

  Reply to this comment
 8. arben October 6, 12:36

  po te kishte nje mazhorance vertet te dale nga zgjedhjet e 23 qershorit sic e propagndojne shum vet ketu ky lulushi me shum shoke nga te dy krahet e politikes nuk do te kakerdhisin ne publik por do te ishin atje ku jane njerizit e arrestuar per vjellje hekurishtash ose nje sendi me te vogel dhe nuk kan lek qe te paguajn dhe te dalin , pra me pak fjale edhe ju qe lavderoni kete qeveri dhe kete kryeminister eshte pjes e lojes se opozites se sotem kriminale perandaj i thone njeri tjetrit kape hajduteti kur te dyja keto qe nga ikja e partise meme ppsh na ka lene ne dere dy motra binjke njera quhet pd e sali kriminelit kurse tjetra e ps e e te majtes shqiptare dhe na kan degraduar si kombe per interesa te tyre qe te mbajne pushtetin dhe mos tua marr kush tjeter me bekimin e amerikes dhe lakejve te tjer rrotull nesh qe ne mos te jemi nje komb demokratik dhe me nje ekonomi te zhvilluare se po te ishte keshtu do te kishin probleme fqinjet tane sice eshte greqi serbia mali zi maqedoni , sepse nje kombe i zhvilluar do te kerkonte trojet e tyre te humbura me qeveri kukulla dhe te diktuar nga keto lloje dipllomatesh te huaj , prandaj dhe amerika dhe perndimin nuk e duan demokraci ne shqiperi se keshtu me keto forca politike qe ka shiperia ju kan llene besen se sa te jemi ne ne pushtet do ta ruajm stabilitetin ne shqiperi dhe rrajon , vetem ne te garantohet vazhdimsi e ruajtjes se pushtetit duke vrare dhe njerez nes na ngrihen ne protesta prandj u harrua 21 janari nga shalgjati i pertise se pune sot socjaliste se luajn shum interesa rajonal dhe me gjer ne kurriz te shqiptareve nga shqipfolsit e komanduar nga ambasadoret e perndimit te eger ne kurriz te shqiptareve te pa fajshen ne trojet e veta .

  Reply to this comment
 9. arif October 6, 13:41

  Po te afrohet rebeja o djali mamit. A qe si ke lene gje babit si pamje fizike,po ai qe burre se mire keq komandoi 50 vjete kurse ti je ushtari i mire zhvejk.

  Reply to this comment
 10. esen October 6, 14:38

  KY thote se PD do sistem evropian drejtesie, por nuk thote se psse atehere drejtesia qenka ne kete gjendje tete vjet pas pushtetit te tyre. Nuk thote se ish-ministri i brendshem i PD-se tani eshte president dhe kryetar i KLD-se, keshill i cilesuar nga tere partneret nderkombetar si i korruptuar dhe kriminal. Aferat me te medha kriminale si Gerdeci, vrasjet e demonstrueseve me 21 janar, fshirja e serverit te kryeministrise, si orvatje per te mbuluar krimin e vrasjes, mega korrupsionin me rrugen e Kombit, e shume e shume afera te tjera kriminale u bene gjate mandatit te PD-se. Lul Basha eshte nje nga personat me te pergjgjshem qe i duhet dorezuar drejtesise dhe te pergjigjet per krimet e tij. Eshte kjo arsyeja qe PD-ja me kete lidership eshte plotesisht e pabesueshme dhe misioni i vetem i saj eshte mbrojtja juridike e politike e Berishes dhe Bashes. Eshte kjo arsyeja qe keta po perpiqen me cdo mjet per te sabotuar inisiativen e mazhorances se sotme per reformimin e plote te sistemit te drejtesise. Mazhoranca e sotme eshte votuar per kete dhe duhet ta realizoje pa frike. Te ndermarre reformim te plote dhe ti miratoje me referendum popullor.; Ne kete menyre shmang edhe sabotimin e PD-se dhe paqeson popullin qe i dha voten.

  Reply to this comment
 11. sopiqoti October 6, 14:51

  Okrietar Luli ! Ju ka zen goja leshe dhe ju ka mbetur zeri ne nje not. “..duan te kapin..” Po cfar te kapi o derezi mazhoranca?ate qe ju e keni kapur dhe po e shterndoni fortr qe te mos ju hiki?Drejtesine qe e keni katandisur per IBRET,drejtesine qe nuk eshte e afte te gjykoje TY dhe ata te grupit tuaj qe keni vrare ne Gerdec,qe keni vrare ne mes te bulevardit.JO ore JO.Eshte koha per ta sjelle drejtesine ne binar,per te dhene me te vertete drejtesi.Bashkepunoni me poziten dhe gjeni zgjidhjet e nevojshme per ta sjelle ne binare drejtesine.Leri me nje ane “..lloqet..” dhe shtroju punes bashke me shumicen.

  Reply to this comment
 12. lutfi October 6, 15:19

  Ju doni model Berishian.

  Reply to this comment
 13. LORA October 6, 15:35

  Modelin e drejtesise se lul-puthador-kusaro-kriminelit e duan vetem te ngjashmit e tij,,,,dhe agjenturat antishqiptare.

  Reply to this comment
 14. Meteh October 6, 15:57

  LULIN e thirri Saliu ne skenen politike per te vjedhur rrugen e kombit,te vrasi me 21 janar,te firmos shitjen e deti & pasi beri kete çorbe te prishur & i inkriminuar keqas,tashme i dikton te fasi siç do ai-Saliu.Dhe per te shpetuar nga zullumet qe kane bere te 2,duhet te mos preket sistmi i drejtesise te QEPUR mire nga Saliu me kursin 6 mujor te plepave.Saliu & Luli duhet te ishin ne burg.Po kush do ti fuse-SALIU-SALINE???

  Reply to this comment
 15. iri October 6, 16:43

  Z.Meteh …!Urime me kurseve kohen , ke komentuar edhe per mua, ndaj me ty te njejtin mendim,, flmn.,!

  Reply to this comment
 16. arber October 6, 17:37

  o gazeta e nderuar Dita .
  ju lutem te pakten mos na e shoqeroni me foto lulush berici , jane bere kaq te neveritshem sa edhe qelbesi kafsha e dini nuk do qe ti rrine prane.

  Reply to this comment
 17. Tironsi October 6, 17:50

  Cfare Modeli Europian do te besh Ti mer Liliput.Ma se pari duhet te gjykohesh per krimet qe ke bere , dhe i ke shpetuar Drejtesise per Procedure.Pse Ky eshte Modeli Europian???

  Reply to this comment
 18. MERIMANGA E KUQE October 6, 19:10

  ne qs ishte drejtesia europiane ketu nuke do ti kishe vrare fate zijte ne 21 jenar se do ishe ne meqe per rrugen durres kukes o i pa fytyr

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*