Basha: Në Kosovë ka pasur krime lufte, krenar që kam qenë pjesë e përpjekjes për zbardhjen e tyre

Redaksia Online June 11, 2013 16:37

Basha: Në Kosovë ka pasur krime lufte, krenar që kam qenë pjesë e përpjekjes për zbardhjen e tyre

Lulzim Basha, që gjatë ditës së sotme është shpallur “Qytetar Nderi” i Prishtinës, i pyetur nga mediat kosovare, ka thënë se në Kosovë ka pasur krime lufte dhe se është krenar që ka punuar për zbardhjen e tyre.

Askush dhe asgjë nuk mund të njollos luftën e drejt të UÇK-së për çlirimin e Kosovës. Dhe askush dhe asgjë nuk mund të ndërhyjë dhe të përçajë atë që ne kemi së toku që është qëndrimi i njëjtë dhe pa asnjë dallim ndaj heronjve tanë, ndaj punës së tyre dhe ndaj drejtësisë së kësaj lufte. Nga ana tjetër ka pasur krime lufte, ka pasur një punë për t’i evidentuar ato dhe unë ndjehem krenar që kam qenë pjesë e kësaj përpjekje. Çdo përpjekje për të demonizuar këtë luftë është primitive dhe ka në thelb paragjykime ndaj shqiptarëve”, ka thënë Basha, raporton “Express”.

Deklaratat e Bashës vijnë në kulmin e debatit për luftën e UÇK-së, pasi tetë prej ish-ushtarëve të saj janë arrestuar pikërisht për krime lufte.

Redaksia Online June 11, 2013 16:37
Komento

11 Komente

 1. Landi June 11, 16:51

  Ky qen i desantuar ne Shqiperi leh se nuk ka drejtesi dhe patriotizem. Ky zagar i serbise dhe i gjithe antishqiptareve duhet te pergjigjet per te gjithe krimet qe nga rruga e Kombit ku vodhi pa hesap dhe deri te kontributi qe ka dhene ne dem te levizjes per çlirimin e Kosoves.Nje dite do te ndodhi kjo se do shkoj haka tek i zoti.

  Reply to this comment
 2. Dike Mullai thote- June 11, 17:02

  Uaaa! Po ARGITEN nuk e thirren ?! Jeni BINOMI qe keni DENONCUAR ish-Drejtues dhe Luftetare te UCK-se!

  Reply to this comment
 3. tironci kuq e zi June 11, 17:35

  Turp kush ta ka dhen ate titull qytetar nderi I prishtines duhet te merje qytetar nderi I beogradit

  Reply to this comment
 4. SHKARRAVINA June 11, 18:51

  SMERLAP

  Reply to this comment
 5. L.Itali June 11, 20:04

  Dik Marty,do të jete entuziazmuar me kete deklarate dhe ne Beograd pijnë shampanje per nder të ud-Bashës së tyre në Tiranë! Arrestimet e antareve të UCK për krime lufte,janë një tendenciozitet i rëndë provokativ i organizmave hetuese të Gjykatës se Hages ne Kosovë!Nje fyerje tepër e papergjegjshme edhe ndaj Kombit shqiptar në tërësi!Kjo sepse së pari nuk janë arrestuar ata qindra militare serbe e civile qe ushtruan genocid ne Kosove duke vrare e djegur,perdhunuar e masakruar gjer dhe grate e vajzat e tyre dhe si ahkruan shkrimtari i njohur italian Roberto Saviano, jane mbi 20 mije gra te perdhunuara! Dhe asnje kriminel serb nuk eshte ndaluar per krime lufte!Ndalohen ata qe mbrojten popullsine dhe u perleshën me makinen ushtarake serbe,furnizuar me nafte nga nje tjeter agjent i tyre,Berisha! Bashës nuk i lejohet të këtë turp, per deklarimin që bën,sepse eshtë paguar nga Beogradi, dhe ka “gjetur” tek luftetaret e shquar te UCK krime, kur ato me pare dhe parasegjithash duhej ti kerkonte dhe gjente tek Serbët! Sulmi qe po ndermertet ndaj Kosoves dhe lirise se saj, mund te kete pasoja katastrofike për Kosoven dhe ceshtjen Kombetare,nese nuk do kundershtohen jo vetem ne Kosove me greva e protesta këto arrestime,por dhe ne Shqiperi dhe Europe!…Duhen filluar kudo protestat individuale dhe kolektive,te grupuara ose masive!Sese se pari duhen ndeshkuar Serbet dhe pas tyre nese ka ndonje rast te shkeputur shqiptar te shikohet me drejtesine me të madhe!E turpshme eshte per ata të paguar nen dorë ne Kosove qe dekorojne agjentin serb,Berishën madje gabojne kur nuk dekorojne edhe Argiten qe ishte bashkfjetse me Bashen ne hotele ne Beograd,Kosove dhe Mal te zi.Bile Kosova duhet te dekoroje me këtë stil edhe antishqiptarin Berisha i cili i dha naftë Serbisë dhe Greqisë i shiti detin!Ai meriton per këto me shumë se Basha!Eshte ogurzi ky arrestim shqiptaresh,kur nuk janë arrestuar ende kriminelet serbë dhe Kosovës i mungojnë disa mijra bijë e bija qe nuk dihet ku i asgjesoi makina me nafte shqiptare,nisur nga Serbia!E turpshme,rrevoltuese,kjo qe ndodh me luftetaret e UCK dhe tejet i peshtire ky dekorim ne Prishtine i Bashes!Merironte ndëshkim Basha dhe do tja japim nese jemi gjallë dhe atdhetarë të vërtet të Kombit!…Turpi i Prishtinës me njerz të shitur duhet ndeshkuar shqiptarisht,pasi gjaku i te renëve nuk mund te shkelet me këmbë dhe të perbaltet nga ata qe kërkojnë të barazojne,madje me parë të ndeshkojne shqiptarët se sa serbët!…Dhe për këtë perbaltje pranohet se ka kontribuar Basha,Argita dhe dihet vet Berisha!Me pare me 23 qershor u duhet treguar humbja këtyre antishqiptareve dhe me të të fillojme ndeshkimet e tyre duke marrë në dorë fatet e Kombit dhe inkuarjuar shqiptaret kudo për Rilindje!Arrestimet ne prag zgjedhje ne Shqiperi dhe dekorimi i paprincipt ne Prishtinë i Bashës, jane duket edhe skenar qe të nisin rremuja ne Shqiperi e Kosove, per të rimbetur ne pushtet dhe me antiplumb përhere Berisha!Plan i pergatitur ne kuzhinen e Beogradit te cilin me qetsi dhe vershim uragan ne votime, duhet tua djegim plotsosht me 23 qershor!Dhe 11 ditë rezistencë të heshtur,pa veprime të dhunshme dhe rremujë protestuesish!Me 23 qershor duhet votuar edhe kunder Beogradit dhe bandes se tij të vjeter në Tirane!Pas 23 qershorit dhe fitores plebishitare të numrit 29,PS fillon Rilindja!…Ta garantojme atë edhe për gjakun e deshmoreve per lirine e Kosovës!….

  Reply to this comment
 6. Shqiptari June 11, 20:47

  Me siguri ata qe i kane dhene titullin ne prishtine jane kolona e peste e beogradit.

  Reply to this comment
 7. labi June 11, 21:00

  ore çi bini larg e rrotull,me kete titull nderi dhene ketij tipi sipas meje kane bere nje PERBALTJE TE SPIKATUR TE u ç k, Per mua me kete veprim treguan se dhe ne Bashkine e Prishtines ka dore UDB.Ndodh me nje veprim te tille qe serbet neser neper zyrat e BE dhe OKB te shkojne dhe te thone me gojen plote qe “ja shqipetaret i dorezuan vete emerat e “KRIMINELEVE te luftes” duke arrestuar ish udheheqjen pateriote dhe trimat e luftes se çlirimit,nga ana tjeter ata do te kerkojne me force qe te njolloset GJAKU i te reneve duke i quajtur ata ndoshta dhe terroriste islamike(gje qe qarqe te caktuar euriopane do te mbeshtesin,si dhe po ndodh).Me kete veprim gjithemon sipas meje kerkohet te MBULOHET DHE TE MBROHET DEMI I BERE NGA SEGMENTE TE CAKTUAR TE TIRANES ZYRTARE PATERIOTIZMIT TE SHQIPETAREVE TE ISH JUGOSLLAVISE,kam ketu parasysh qe nga akuzat per furnizimin me karburant,rremujat e ’97 ne shqiperi dhe deri te dosjet e fundit te lulit,argites,etj..

  Reply to this comment
 8. ante June 11, 21:17

  NUK U CUDITA QE KY TORROLLAK ME DASHJE APO PA DASHJE.. POHOI ME GOJEN E TIJ,..SHERBIMIN QE I KA BERE SALI BERISHES,PRA ,DHENDRIT TE SERBISE DUKE SHPIFUR KUNDER UCK…………NUK E FSHEH QE JAM I KENAQUR QE “DORA E ZOTIT” KETA MEKATARE I SHPIJE PIKERISHTE ATJE KU DUHET TE POHOJNE TRADHETINE E TYRE…….AMIN..

  Reply to this comment
 9. mergimtari fv June 11, 22:31

  Keta kelyshe zagiste e shiten gjakun e kosovareve badiava , ky pis me origjine prej Dibres martire ka hak turpin si spiun i sllaveve se shkeli mbi gjakun e muhaxhireve te masakruar qe lane trojet e te pareve .

  Reply to this comment
 10. arsen June 11, 22:58

  Per kete bastart do kujtuar e kenduar para bashkise se Tiranes kenga e lavdishme per Tre HEROJT e Shkodres.

  ” milic horr xhubleta
  shih ku t’çon kuleta
  parja huj e shkreta
  me vra vllan tan sot”.
  Do i paguaj te gjitha nekete jete, dobiçi i saliut. Turp per ata Tiranas qe e votuan.

  Reply to this comment
 11. MALO Labi June 12, 11:15

  PAsh ne TV qe nje ish punonjes i Millosheviçit i dha titullin “Qytetar Nderi” i Prishtines nje sherbetori te administrates se Millosheviçit. Si kryebashkiaku i Prishtines, si Basha dhe babai i tyre shpirteror, Saliu, dihet nga te gjithe se kane qene kunder UÇKs, prandaj do shikojme edhe veprime te tilla sa mjerane aq edhe antishiptare. Mjer ata Kosovar dhe Shqipetar qe u besojne ketyre kameleoneve pa dinjitet e integritet intelektual.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim