Oketa: Anëtarësimi në NATO jo meritë e vetëm një qeverie

April 2, 2014 12:56

Oketa: Anëtarësimi në NATO jo meritë e vetëm një qeverie

Për Frymën e Re Demokratike, anëtarësimi i Shqipërisë në NATO nuk është meritë e një qeverie të vetme, por arritje e disa qeverive për vite me radhë të administratës së shtetit shqiptar.

Në emër të FRD, sekretari i Përgjithshëm, Gazmend Oketa, tha se anëtarësimi në NATO nuk duhet parë si një kartë në duart e politikës, por duhet përpjekje nga të gjithë për të bërë hapin tjetër: atë të integrimit të vendit në BE.

“Një falënderim shkon edhe për të gjithë shqiptarët. Një mirënjohje shkon për të gjithë vendet anëtare të NATO-s për mbështetjen që i kanë dhënë Qeverive shqiptare dhe forcave ushtarake. Anëtarësimi nuk duhet parë si një kartë në duart e politikës, por të gjithë duhet që me përpjekje të përmbushin një detyrim tjetër, atë të integrimit në BE”, u shpreh Oketa.

Oketa u shpreh se edhe pas 5 vitesh si vend anëtar i NATO-s, konfliktet politike mes maxhorancës dhe opozitës, mes maxhorancës dhe presidentit, si dhe problemet për zaptimin e institucioneve, janë evidente.

“Janë këto probleme, për të cilat na është refuzuar statusi i vendit kandidat. FRD dënon gjuhën e rrugës që përdoret në parlament, si dhe mbajtjen peng të reformave si pjesë e interesave personale. Është mirë të festosh arritjen për këtë anëtarësim, por ky anëtarësim nuk duhet përdorur nga politika si flamur për të mbuluar problemet e tjera”, tha Oketa.

 

 

Basha: PD bëri të mundur anëtarësimin në NATO

Një ditë më parë, kreu i PD-së, Lulzim Basha, u  shpreh se anëtarësimi i Shqipërisë në NATO erdhi si pasojë e reformave të ndërmarra nga qeveria e demokratëve. Në ditën e 5-vjetorit të anëtarësimit të vendit tonë në NATO, Basha ka shkruar në Facebook se pranimi i vendit tonë në këtë organizatë  është “historia e një suksesi kombëtar për shkak të reformave të guximshme të ndërmarra nga shumica demokrate që mposhtën çdo kundërshtim dhe bindën çdo skeptik”.

“Mirënjohje dhe nderim për punën dhe përkushtimin e administratës dhe ushtarakëve shqiptarë që mundësuan suksesin e reformave për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO.

Mirënjohje të veçantë për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për mbështetjen e fuqishme që i dha Shqipërisë në procesin e anëtarësimit në Aleancën e Atlantikut të Veriut si dhe për vendet anëtare të NATO që vlerësuan 5 vjet më parë arritjet e Shqipërisë dhe e pranuan në gjirin e tyre.

Anëtarësimi i Shqipërisë në NATO është historia e një suksesi kombëtar për shkak të reformave të guximshme të ndërmarra nga shumica demokrate që mposhtën çdo kundërshtim dhe bindën çdo skeptik. Është po kështu një mësim i mirë për rrugën drejt anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, që mbetet misioni hyjnor i Partisë Demokratike”, shkruan Basha në profilin e tij.

April 2, 2014 12:56
Komento

23 Komente

 1. timi March 9, 09:30

  Po ju dhemb ju oe krimineler statusi I vendit kandidat per ne BE…ju o ndyresira qe e degjeneruat kete vend….kujton qe nuk e dim PPE se ke po degjon…nje kriminel e nje hajdut, nje vrases nje bastard bythlepires qe eshte gati te shese bythen per familjenb e kriminelir berisha…ju jeni shkaku q shqiperia mbeti ne fund per cdo gje mor shkerdhate…hedhja e fajita qeverise se re vetem sa ju demaskon akoma edhe me shume ne syte e shqiptareve…kur t behen zgjedhjet e reja do dilni me me pak vota se partia came or kurva e berishes…..me falni te dashur lexues por paturpesia dhe budallalleku I ketyre horrave qe populli I zbythi nga kolltuke eshte alarmante dhe nuk durohet. te vrasin dhe vijne te vene kurore….me falni per sharjet por me dalin nga shpirti…kurvat kriminele kurre mis I pasfshim me ne pushtet se na shkaterruan….burgu duhet per keto te japing llogari per te gjitha te zezat dhe te kthejne mbrapsht gjithe pasurite e vena me korrupsion, vjedhje dhe vrasje….per politiken dhe statusin kandidat ka kush mendon tani …jo vetem jo ju

  Reply to this comment
 2. sopiqoti March 9, 09:31

  O zoti Basha ! Duke ndjekur shtypin mesojme se ne mbledhjen e PP-re ju paskeni lobuar per dhenien e statusit Shqiperise dhe ne te njejten kohe deklaroni se..”.qeveria po rezikon dhenien e statusit….”.Na lind e drejta te te pyesim: Pse kjo DYFYTERSI?.Dhenia e statusit eshte detyre e te gjithe shqiptareve e vecanerisht per ju politikanet.Lerini me njane llafologjite dhe mos beni”..gam-gam..” me njeri tjetrin se asnjeri nga ju nuk jeni me i mire se tjetri.

  Reply to this comment
 3. bato March 9, 10:07

  Lumturia e PD, e Lulkes dhe sidomos e Sali Berishovicit, do te jete e pafund sikur vendi yne te mos e marre statusin. Nuk po lene gur pa levizuar qe statusi te mos merret. Per kete kane luftuar 8 vjete ne pushtet dhe po luftojne edhe tani. Nuk i lejojne padronet e tyre serbe.

  Reply to this comment
 4. Niko March 9, 11:16

  Me fytyre e qelbur si ky njeri nuk ka nuk hap dot kompjuterin kur shikoj keta fytyra me kontribut vullentar mendjen e kane si ta shkaterojne shqiperin dhe jo ta regullojne flet pamja vet.

  Reply to this comment
 5. elbasani March 9, 11:34

  2B kriminele vrases ju duket qarte buzeqeshja ne fytyre per mos marrje statusi te shqiperise.Por ka per teju ngrire buzeqeshja ne buze se shqiperia do e marre se populli e meritone dhe jo ju shkerdhata politikane dritshkurter,arrogante mesjetare,fshatare,adharak provinciale injorante.Keni 23vjet qe e terhiqni zvarre demokracine per pushtetin tuaj more pushta rrace e ndyre llumi i ketij kombi.Por fundi juaj do jete i pa shmangshem,ndergjegja kombetare ka ecur perpara.

  Reply to this comment
 6. zevzeku March 9, 11:45

  Nga fjalet e Bashes : “…qeveria rrezikon seriozisht statusin ne qershor “…

  Pra statusi qenka per qeverine dhe jo per popullin ?!

  Pra humbja e statusit eshte humbje per qeverine dhe jo per popullin ?!

  Sikur thuhej ndryshe para zgjedhjeve me duket !!!

  (Qeni kashte nuk ha , por s’le as vicin te haj kashte, thote populli )

  Ham ! Haaammmm!

  Reply to this comment
 7. Jozi March 9, 12:02

  KY …..Q QENKA FALLXHOR I MIR PARASHIKOKA PER STATUSIN DUA TA SHO DHE UNE FATIN DASHUROJ NJE VAZ QE EKAM PAR NE ENDER NUK E DI O LULI DO TA MAR DOT APO JO ME QAFSH MA TREGO PAK TE ARDHMEN TIME ME QAFSH ????????

  Reply to this comment
 8. ty March 9, 12:38

  anti shqipetar

  Reply to this comment
 9. Eli March 9, 12:58

  Bashuc plehra.

  Reply to this comment
 10. miri. March 9, 13:24

  po qe ne doren tende….nuk e duam kurre statusin……….antishqiptare te betuar.
  barbare permanent.

  Reply to this comment
 11. Genci April 1, 13:21

  E bukur fotografia qe shoqeron shkrimin
  Ai ne krah te rasmusenit eshte ish kryeministri kroat qe ka ca kohe qe rri ne burg dhe po pret qe dhe homologu I tij shqiptar ti bashkohet homologut te tij ne qelite VIP te 325 sa me shpejt

  Reply to this comment
 12. tirona April 1, 14:02

  Bashes i besuan Tiranen dhe kam nje kohe te gjate qe nuk e degjoj ti referohet fare problemeve te Kryeqytetit ..Hajde pastaj ti besosh shtetin ketij njeriu qe” larg qofte “me i ra ndonje atak kardiak Berishes , Basha sdo dije me lidh as ushkuret e brekve ( se dhe ato Berisha ja lidh ) kur thon tironsit..

  Reply to this comment
 13. Franz April 1, 15:48

  Sado injorant te jete Basha (sic thone ata qe e njohin nga afer), une nuk e besoj se ai nuk e di qe Shqiperine “e futen” ne NATO per interesat strategjike te Aleances dhe jo per forcat e saj te armatosura qe ishin me te vertete te konsiderueshme, po nuk jane me sepse i shkaterroi “udheheqesi” i PDse, tradhetari i vendit, Sali Berisha.

  Reply to this comment
 14. fat man April 1, 16:36

  Basha po i mbush mendjen vetes me keto dalje ne fb, ai e di shume mire qe ne NATO na futen, rrofte inisiativa personale e Bushit ku perpara largimit te tij si President, vuri firmen dhe veten per PO ndaj nesh, e falenderojme. Aresyet jane nga me te shumtat por njeren qe mund te permend eshte bllokimi i Serbise e per pasoje izolimi i metejshem i Rusise, per influence ne Ballkan. Amerikanet nuk mund te mbajne gjithe “jeten” barren e rende te shpenzimeve ne NATO me trupa dhe me finance se bashku. Zgjerimi i NATO-s eshte dhe riaorganizimi i saj per te renduar shtetet e tjera dhe per te lehtesuar veten nga kjo barre e madhe por e DOMOSDOSHME. Po te ishte per standarte do te ishim akoma ne nivelin e bisedimeve edhe sot pas 5 vitesh me kete organizate nuk na afron asnje STANDART.

  Reply to this comment
 15. Jozi April 1, 21:32

  OOOOO SSSSSALLLLLLLLLLIIIIII EEEE PPPPEEEEE EDIN ME MERKELIN SE HAROVA TE PYES SA E KE TENSJONIN SOT ME QAFSH ????

  Reply to this comment
 16. Dike Mullai thote- April 2, 13:20

  Ne periudhen e Kandidatit per ne NATO, Shqiperia mbeshtetej Financiarisht per fuqizimin, pas SHKATERRIMIT ne vitet ’97-’98! Me tu bere Antare Ndaj NATOS paguhet KUOTA e Antaresise. A e di kush sa eshte kjo KUOTE???

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 2, 14:48

   Dike mullai ? Eshtë 2 përqind e PBB. D.m.th dy përqind e gjithë parave te sasisë totale të prodhimit te shqiptarëve gjatë njé viti!? Nderime!

   Reply to this comment
 17. Horri i Bulevardit April 2, 14:17

  Zotit Oketa dua ti bej thirrje, qe te jete me i angazhuar ne politike, kjo per arsyen se njerez me integritet dhe moral si zoti Oketa, i dhuen klases politike shqiptare.
  Per te zbythur politikanet sharlatane, duhet qe njerez me moral, te mbushin boshllekun politik te opozites.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 2, 15:43

   Ah mor “horri gjerman”? Si mor zotni akoma nuk e ditke që nato-ja asht “tokë e xanun”!? Kini mungesë informacioni në gjermani. Megjithatë unë ju përcjell nderimet nga “toka e xanun”!?

   Reply to this comment
 18. shqiptar April 2, 14:48

  Pse vertet mendon z.Oketa se Shqiperia eshte ne NATO.mendoj se eshte vetem formalisht.

  Reply to this comment
 19. Mark uk April 2, 15:28

  Gazmen Oketa:Kur shqiperia po votohej per te hyre ne NATO ata qe sot jan ne pozit pra Rama Meta benin demostrata.Se sa per kta militarucat qe nuk dijn cfar thon nuk u vene njeri veshin.Shkojn neper internet kafe e bejn komente e prishin edhe leket e bukes e nuk kane cfar te hane ne dark.Ktyre u ka humbur rruga ne oborr te shpis se vete.

  Reply to this comment
 20. P.A.B April 2, 19:54

  Në emër të FRD, … (artikulli)

  Lajmi – si prioritet ne raport ne realitetin, perzonazhi kundrejt popullates dhe rendesia e organizmit perfaqesues; te gjitha keto… jane neglizhuar. Trekendeshi, NATO/ Oketa/ FDR-ja, s’kompjuton fare (sic) ne trurin e Shqiptarit Mesatar.

  FRD-ja me kujton Marksistet Britanike, sillen e mbeshtillen qe nga vitet 70-te dhe nuk kane asnje fare relevance ne jeten e askujt. Sigurisht mund te kete njerez te mire ne FDR por ky eshte realiteti i sotem.

  Reply to this comment
 21. Franz April 3, 03:34

  Shqiperia nuk u fut ne NATO per ushterine e saj qe sot eshte e paperfilleshme si rezultat i politikes se papergjegjshme te qeverive shqiptare.
  Shqiperia hyri ne NATO se i duhet NATOs per interesat e saj gjeopolitike dhe strategjike.
  Mos u beni qesharake, duke perdorur hyrjen ne NATO si karte politike per te genjyer popullin. Kaq budalla e dine keta politikane injorante popullin shqiptar? Populli e di shume mire se asnjera as tjetra parti as kane bere dhe as mund te benin ndonje gje ne kete drejtim. Ato vetem kane rene dakord me futjen e Shqiperise ne NATO.
  Partite dhe qeverite le te na flasin ndonje gje per gjendjen e rende ekonomike dhe per tranzicionin e pafund dhe te nxjerrin pergjegjesite.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*