Basha në Slloveni: KE të monitorojë sundimin e ligjit në Shqipëri

April 15, 2019 17:14

Basha në Slloveni: KE të monitorojë sundimin e ligjit në Shqipëri

Kryedemokrati Lulzim Basha gjatë fjalës së tij si i ftuar i Institutit Ndërkombëtar të Studimeve për Lindjen e Mesme dhe Ballkanin në Lubjanë të Sllovenisë e vuri theksin tek Raporti Priebe, një projekt ky që ka ndihmuar tejkalimin e krizës në Maqedoni.

Basha tha se KE po monitoron sundimin e ligjit në Bosnjë e Hercegovinë dhe kërkoi të njëjtën gjë edhe për Shqipërinë.

Monitorimi më efektiv i reformave të Sundimit të Ligjit në vendet që kërkojnë anëtarësim mund të arrihet duke u mbështetur në shembullin pozitiv të të ashtuquajturit Raporti Priebe, i cili tashmë ndihmoi në tejkalimin e një krize serioze të demokracisë dhe sundimit të ligjit në Maqedoni në 2015.

Komisioni Evropian sapo ka nisur një nismë të re për raportimin e Priebe për të monitoruar të gjithë sistemin e Sundimit të Ligjit në Bosnje dhe Herzegovinë. Unë inkurajoj Komisionin që të iniciojë një mision të tillë monitorimi edhe në Shqipëri”.

 

b.b/dita

April 15, 2019 17:14
Komento

2 Komente

 1. Mos e beso po deshe April 15, 18:27

  Per cilin ligje e ka fjalen ky shkerdhate, per ato qe i shkel cdo dite dhe qe sjell vetem destabilitet ne Shqiperi.
  Ketij Krimineli dhe Saliut t’u merren pasaportat per te mos dale me jashte Shqiperise dhe t’u nxirret urdher arresti si kriminel, hajdute dhe destabilizues te rendit.
  Turp edhe per Sllovenet qe presin nje KRIMINEL ku ka pushkatuar qytetare ne mes te Bulevardit, i pa gjykuar dhe i pa denuar, turp.

  Reply to this comment
  • Komentuesi pa pagese April 15, 21:06

   Sipas teje, Basha eshte nje kriminel,ok. Atehere pse lejohet te livadhise i lire nje kriminel ne Shqiperi ?! Kjo do te thote qe ne Shqiperi nuk sundon ligji. Pra Basha paska te drejte qe kerkon qe BE te monitoroje sundimin e ligjit ne Shqiperi. Lere pastaj kur thua qe Slloveneve t´u vije turp qe presin nje kriminel qe ka vrare qytetare ne mes te bulevardit. Kur nuk u vjen turp Shqiptareve, qe vriten e priten nga keta politikane dhe akoma u vene nga pas ketu e tridhjete vjet, atehere mos prit nga tjetri ndonje gje.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin