Basha: Nuk do të ketë kthim pa nxjerrë kriminelët nga vendimmarrja

October 23, 2015 10:05

Basha: Nuk do të ketë kthim pa nxjerrë kriminelët nga vendimmarrja

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se mazhoranca ka dëshmuar mungesë të theksuar vullneti për zbatimin e marrëveshjes për dekriminalizimin.

Nga Madridi ku po merr pjesë në samitin e Partive Popullore Evropiane, ia ka theksuar se ka marrë mbështetjen e drejtuesve të lartë të institucioneve të BE-së për këtë proces. Rikthimi i vendimmarrjes qytetarëve dhe jo klane kriminale është objektivi ynë, tha Basha.

Ne jemi te vendosur për kalimin e ligjit për dekriminalizmin dhe ç’është më e rëndësishmja implementimi i këtij ligji, nxjerrja e kriminelëve jashtë nga Kuvendi, jashtë nga zyrat e kryetarëve të bashkive. Rikthimi i vendimmarrjes qytetarëve dhe jo klaneve kriminale që e kanë zaptuar për të rrjepur popullin, asetet publike, pasuritë publike dhe vendimmarrjen publike është misioni ynë”, tha Basha.

Lidhur me çështjen e CEZ, zoti Basha ka shprehur dhe njëherë vendosmërinë e opozitës për t’i shkuar deri në fund  zbardhjen e kësaj afere. Ndonëse projektligji për hetimin e saj është në Parlament-vijoi kreu demokrat- të njëjtat persona që e ndaluan me ligj hetimin e, aferës së CEZ-it po bëjnë gjithçka për të penguar zbardhjen e së vërtetës.

KLSH tashmë ka treguar edhe përmes dokumentave zyrtare edhe fajtorët e parë, personat e parë përgjegjës që janë ministri përkatës dhe zyra e Avokatit të Shtetit. Sigurisht urdhri ka qenë një urdhër politik, këtë e kemi kuptuar, këtë madje edhe e kanë pranuar. Nuk mund të ketë dhe nuk do të ketë asnjë tërheqje të opozitës për zbardhjen e kësaj afere korruptive”, tha Basha. /Dita/

 

October 23, 2015 10:05
Komento

4 Komente

 1. vasil October 23, 11:26

  Luli,e paska gjetur alter egon e don Saliut ne Europe.
  Ky kokoroc europian(keta lloj, te hane te gjalle,per interesin e bythes se vet) na ngre dhe serbes gishtin e miratimit me perfaqesuesin e bandes kriminale Vicidolase.
  Meqense gomari e nxjerre te zotin,nga balta, ne vazhdojme te presim pa fund nga Likja i Cepanit dhe maxhordomi i tij min. i drejtesise(qe per qamet se ja mbaj mend emrin), dhe vetmitari Rame,qe te vendosin drejtesi ne Arnautistanin e ripushtuar.
  O zot shpetoje me ne fund,kete vend te bukur europian,me qenie te nemura dhe te denatyruara!

  Reply to this comment
  • Tarrasi October 23, 14:38

   THOTE KRMINELI LULEZIM BASHA QE VRAU NE 21 JANAR DHE QE VODHI 200-400 MILION EURO KOMBIT ME TE VARFER TE EVROPES.

   Reply to this comment
 2. Andrea October 23, 11:45

  A do vere zoti dore per kete bande kriminelesh qe bejne te zgjuarin sikur qajne hallin e p[opullit.Europianet a e pyesin kete kukull qe qesh se si u vrane ata kater te pa fajshen ne bulevard,po per vjedhjen e meleonave ne rrugen e kombit dhe me e bujeshmia tradhetia e faljes se hapesires detare Grekut.Me csy e faqe ky hipkrit hiqet sikur lufton per dekriminalizimin e politikes kur kupola e krimit ne Shqiperi jane vet shqupasit me Saliun ne krye.

  Reply to this comment
 3. ne emer te popullit October 23, 12:55

  Kape shpejt PADRINON TEND (SALEN) DHE PASTAJ SHKO EDHE TI NE BURG, QE TE CLIROHET KY VEND NGA MASKARENJTE, HAJDUTAT, KRIMINELAT DHE BANDITET QE PO E VARFERONJE KETE POPULL GJITHNJE E ME SHUM. LARGOHUNI DHE SHPORRUNI SA ME PARE NGA POLITIKA JU ZAGARE , SE JENI BERE NJE BARRE E VERTETE E KETIJ POPULLI.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim