Basha: Nuk e bojkotojmë Parlamentin. Tahiri nuk do të shpëtojë

October 26, 2017 14:46

Basha: Nuk e bojkotojmë Parlamentin. Tahiri nuk do të shpëtojë

 

Kryetari i PD, Lulzim Basha tha se Saimir Tahiri është vetëm fillimi i një procesi të çmontimit të narkoshtetit.

Në një dalje për mediat nga selia blu, pas takimit me dy ambasadorët Lu dhe Vlahutin, Basha tha se Saimir Tahiri nuk do ti shpëtojë dot drejtësisë, pavarësisht mbrojtjes politike që i bën mazhoranca.

“Tahiri nuk do ti shpëtojë drejtësisë, pavarësisht prej mbrojtjes politike që i bëri mazhoranca. Faktet që disponohen do të bëjnë të mundur që ai të marrë përgjegjësinë penale për ndihmën që i ka dhënë jo thjeshtë një bande kriminale”, tha Basha.

Kreu i PD-së deklaroi më tej se opozita nuk do ta bojkotojë Parlamentin

“Jetë normale parlamentare nuk ka. Prej ditës së parë të këtij parlamenti të dalë nga një votë e shtrembëruar nga një votë e shtrembëruar mes milionave të drogës, ne kemi shtruar dhe shtrojmë domosdoshmërinë e një zgjidhje politike. Çfarë ndodh në një vend ku mazhoranca është fiktive dhe qeveria është legjitime? Kjo qeveri nuk është  përgjegjëse para shqiptarëve. Kjo qeveri është përgjegjëse para atyre që paratë e drogës e sollën në pushtet. Pa zgjidhur këtë problem politik vendi nuk mund të ecë përpara. Lufta kundër krimit nuk mund të ecë përpara.

Detyra jonë është që sëbashku me qytetarët, me median të gjithë se bashku ne do të mundësojmë që vendi ti kthehet normalitetit. Por ne do ta vazhdojmë këtë betejë brenda parlamentit derisa bashkë me qytetarët të marrim një vendim tjetër”, tha Basha.

Kreu i PD-së tha më tej se ka prova për të tjerë politikanë të përfshirë në trafik droge.

October 26, 2017 14:46
Komento

13 Komente

 1. radioloja luli-lili-luja October 26, 15:16

  Dy Lu lere ne nje dere

  njeri pjerdh.. tjetri mban ere

  nuk besoja se roli i ambasadorit te usa-s do degradohej ne kete nivel

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes October 26, 19:39

   Mjerrisht populli shqiptar do ta degjoje edhe per disa muaj (se me pas do arrestohet per mega-vjedhjen ne rrugen e kombit) kete te pafytyre, qe kur ishte minister i brendshem, Lazarati ishte republika indipendente e kanibisit, brenda territorit shqiptar. Nuk ndermori asnje veprim ndaj Republikes te kanabisit ne ate kohe, sepse kishte probleme me te renda per te si minister, rrezikohej vendi nga 4 viktimat e 21 janarit.

   Reply to this comment
  • Salehu Dixhital October 26, 21:53

   LULI KERKON QE TE FUTET NE CADER ME MONIKEN,POR DONALDI E PENGON:
   -JO,se eshte dimer..shkoni me mire ne Parlament se ka sistem ngrohje..Atje piqni geshtenja…!

   Reply to this comment
 2. sami October 26, 15:18

  Ti paska vene koqet ne bige Lu ,

  Reply to this comment
 3. sami October 26, 15:20

  Ti paska vene koqet ne bige Lu

  Reply to this comment
 4. tni October 26, 17:04

  po

  Reply to this comment
 5. Genti October 26, 17:06

  Se c’me kujtoi pa dashje nje legen ky Luli sot. Para nja 20 vjetesh nje pispilluq si ky Luli ngacmon nje vajze ne rruge e ajo e shkreta ne pune te saje. I thote urte me ler rehat po ky jo qe jo dhe nje dite i del serisht perpara dhe e bezdis. Ajo e shqetesur ne mase tashme i keput nje pellembe ne faqe sa me dhembi dhe mua qe e pashe. Por faqeziu nuk kish c’ti nxihej me dhe kur pa qe kercima e pellembes terhoqi vemendjen e te rastesishmeve ne rruge i tha asaj: do te te fus dhe nje pellembe tjeter ? Pas kesaj u largua si i dhjere.

  Reply to this comment
 6. fteri October 26, 17:10

  Luli ti nuk do i shpëtosh drejtësisë për krimet që ka bërë ,jo S.Tahiri që nuk ka bërë asnjë krim.

  Reply to this comment
 7. Qazim October 26, 17:39

  Urime për çadrën pa shpenxime

  Reply to this comment
 8. maloku digjital October 26, 19:33

  Ti rruash b….. T me gjithe saliun

  Reply to this comment
 9. Boston October 26, 20:27

  KY ESHTE PROKURORI?

  Reply to this comment
 10. Alban Dega October 26, 21:37

  Sent from my iPhone

  Begin forwarded message:

  From: Alban Dega
  Date: October 19, 2017 at 04:08:13 EDT

  Pak mendime me shume fakte

  ” BYZYLYKET ” E SAIMIRIT DHE MILIONAT E SALI LUL… FLORIRIT …

  … apo kur kryehajduti therret kapeni hajdutin !

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Dje Sali Berisha bekoi Aleancen e re te kusari- Mafise. Aleance e re me rrenje te vjetra ne … Gerdec, ne Otranto, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit”… kudo ne Shqiperi, nga Jugu deri ne Veri.
  Bekimi eshte nje akt i shenjte… Por ky bekim tingellon teper ogurzi. Teper ogurzi sepse vjen nga ai qe ishte dhe mbetet oguri me i zi per shqiptaret e Shqiperinene keto me shume se 25 vjetet e fundit.
  Cdo e keqe ka edhe te miren e vet. Cila eshte e mira?
  Duket se eshte nje bekim para kercitjes se prangave ne kycet e ogurzinjve dhe faqezinjeve te Shqiperise dhe shqiptarise.
  I pari ne liste Berisha I… I dyti Berisha 2- Xeni, i treti Berisha 3 Fatmir Mehdi Gerdeci, adjutanti i Berishes 2. I Katerti Lulezim Bashe Autostrada e Kusarise, Otranto +, I pesti …. I teti Like Floriri… I nenti ne tunxh Adriatik Palla….
  Mafia shqiptare dhe ajo nderkombetare me ne krye ate Italo- Serbo- Greke eshte ne panik total.
  Denoncimi shpetimtar per Shqiperine e shqiptaret i Ambasadorit te nderuar amerikan Z. Donald Lu per kater bandat dhe 20 familjet mafioze, njoftimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama per ardhjen e eksperteve te FBI-se dhe DEA-s amerikane per hetimin dhe luften kunder krimit te organizuar, narko e human trafikut dhe Mafias jo vetem shqiptare, vetingu ne drejtesi qe eshte ne hapat e fundit te organizimit dhe fillimin e veprimit konkret ndaj folese se grenxave te Korporates se krimit te Organizuar ka shkaktuar panik, hutim dhe alarm ne kupolen e saj jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Rome, Athine e Beograd.
  Aq panik sa para se te shkoje para Gjykates se Ligjit, dosja mbi 400 faqeshe e hetimeve te Antimafias dhe Antidroges italiane u denkonspirua se pari nga Sali Berisha dhe mediat ne sherbim te tij.
  A ka alarm me te madh dhe panik lemerites se ky skandal i pashoq i publikimit te nje dosjeje hetimore pa filluar akoma gjykimi i saj nga Gjykata ligjore Italiane !?
  Edhe me alarmante kete situate e bejne thirrjet ala enveriste te Sali Berishes dhe shpures se tij politike dhe mediatike per burgosjen e Saimir Tahirit vetem sepse kusheriri i tij i dhjete apo edhe i pare qofte ai permendte emrin e tij ne biseda ndergangsteresh, narkotrafikantesh e kriminelesh , kur jo mbi koken e kusheririt, por te djalit te tij biologjik Shkelzen Berishes dhe se pari te vete atij rendojne akuza te perbindhsme deri edhe per krime kunder njerezimit si urdherat e tij per goditjen me aviacion e napalm te popullsise civile shqiptare ne Jugun e vendit, masakrat e perbindshme qe vrane e sakatuan mbi 10 000 shqiptare te pafajshem ne pranvere- veren 97, mbi 175 bashkevendas te vrare ne vendlindjen e tij Tropoje ne 98-99-en, qe masakruan 26 e sakatuan qindra te tjere ne Gerdec, qe urdheroi ekzekutimin e 4, plagosjen , rrembimin e torturimin e qindra protestuesve krejt paqesore me 11 janar 2011 ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit ”
  Jo vetem kaq, por lincoi, levizi e syrgjynosi edhe prokuroret qe po hetonin Hiroshimen shqiptare Gerdecin . Fshiu servrat e Kryeministrise duke zhdukur provat e urdherave te tij vrastare , ” lavirosi” Kryeprokuroren e Pergjithshme te Shqiperise, duke e zevendesuar me nje Bude te krimit si Adriatik Balla, gjysmagjelin e tij 50-50 me Ilir Meten ne sherbim te tyre, ne sherbim te Mafias dhe Korporates te krimit te organizuar. kembe e koke nga vete ai , qe edhe sot pas doreheqjes hipokrite e mashtruese komandon jo vetem PD-ne, por edhe strukturat paralele te krimit Mafias qe vrasin e presin, sic vepruan me Trebicken e Olddashin, Artan Santon … e cilindo qe rrezikon ” shtetin paralel” te krimit Mafias se vet.
  E Adriatik Balla merr guximin edhe te kerkoje takim special me ambasadorin amerikan ne Tirane Z. Donald Lu qe nuk la shpifje e sulm pa bere kunder tij dhe Reformes ne Drejtesi !!!
  Cfare do ti raportonte dudumi Balla Washingtonit!?
  Ato qe bosi i tij Berisha e mediat ne sherbim te tij kishin botuar dy a tri dite perpara!?
  E kujt ambsadorit te superfuqise boterore qe di Sali Berishen e co, per cdo politikan e jo vetem politikan jo vetem shqiptar por ne mbare Boten shume me teper se ata dine per veteveten.
  Dine cka jo vetem ata dine por edhe cka te tjeret dine e thone per ta , perfshi edhe Mafian jo vetems hqiptare por edhe nderkombetare !
  Jane sot ne hapesire mbi 7 000 satelite jo vetem por mbi te gjithe amerikane dhe qindra mijera syshqiponja amerikane qe po te duan numerojne edhe sa here merr frym jo vetem Sali Berisha e Edi Rama , Ilir Meta e Saimir Tahiri, Visho Ajazi e Adriatik Palla….
  Hajde kryeprokuhor ne sherbim te kryehorave e kaponbandave, kryemafiozeve qe ka pese vjet qe gerhin si derr i majmur mbi dosjet e krimit, qe nuk coi para drejtesise e ligjit asnjerin prej tyre !
  Pse ?! Sepse ata qe e vune ne ate post e vune qe tu sherbeje atyre dhe klanit te vet e jo shtetit ligjor dhe drejtesise, Mafise e jo Shqiperise! Lanet !?
  Edhe shperthimi i tollovise politike te opozites , zhurma e gjurulldia politike e mediatike e diteve te fundit eshte nje loje e ndyre dhe djallezoree kesaj Mafia shqiptare e nderkombetareper te krijuar tension dhe rremujen e rastit per te vonuar dhe sabotuar Vetingun ne Drejtesi, ne Polici dhe Politike e integrimin ne BE..
  A mendoni se eshte rastesi qe me shume zhurme politike e mediatike u be keto kater ditet e fundit per 3-4 permendje te emrit te Saimir Tahirit nga nje bande narkosh, per dy byzlyke qe ata gjoja i kishin dhuruar, per 30 000 euro apo 5 milione dollare apo euro fushate elektorale, gjysma e parave qe perfitoi kreu i PD-se Lulezim Basha dhe familja e tij zhvati nga kandidatet per deputete per ti futur ne lista, apo sa 1/7 e perftimeve qe Sali e Shkelzen Berisha, Ilir Meta kane perfituar vetem nga afera mafioze e antishqiptare e CEZ-it, e denoncuar ligjerisht me fakte, prova dhe deshmi nga nje avokat ligjor i saj.
  Per politiken kobzeze e mediat ne sherbim te saj kane me rendesi thashethemet e disa banditeve e narkotrafikanteve se provat e faktet e nje mbrotjesi te ligjit qe implikon kreret e politikes shqiptare Berisha, Meta e co. Pse !? Sepse krahas parase e pasurive te popullit e shtetit te vet, Mafia blen e udhezon edhe median e korruptuar shqiptare krejt ne sherbim te saj.
  Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar. Aq me pak dua te beje avokatin e Tahirit. Por themeli i drejtesise e shtetit ligjor ne mbare boten e demokratike eshte se cdo njeri eshte dhe supozohet i pafajshem para se fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore !
  Te dalesh mbi kete parim universal te drejtesise bashkekohore e te besh thirrje e kushtrime ala enveriste e ala Gardistesh te Kuq ” Armiqte ne Litar” apo ” te sulmojme shtabet e kunderrevolucionit” eshte sic vepron Sali Berisha duke bere thirrje per arrestimin e burgosjen e Saimir Tahirit apo kujtdo qytetari te Shqiperise eshte sirene alarmi per rrezikun shoqeror qe kane despote te tille ala Luigji i 14-te. Eshte pikerisht kjo mendesi stalinisto- enveriste, eshte politika e impunitetit qe e ka cuar ne kalbezim e degjenerim te plote, ne kolaps te mirefillte drejtesine e shtetin ligjor shqiptar.
  Po aq antidemokratike e ala kastriste jane thirrjet e Lulezim Bashes e Monika Kryemadhit, te Ylli Manjanit e Mark Markut e co. per cadra e psuhtime sheshesh, per gjurulldi e trazira qytetare qe kane synime te njejta si ato te Sali Berishes e co. te zgjasin sa me shume jeten impunitetit dhe antishtetit.
  Cdo thirrje per trazira e destabilitet eshte nje kushtrim per mbare shqiptaret per te mos rene viktime te atyre hienave politike, eshte nje thirrje per zbatimin sa me pare te Vetingut.
  Veting ne drejtesi !
  Veting ne polici !
  Veting ne politike !
  Veting pa meshire e pa dallim e pa asnje perjashtim te askujt as ne pozite e as ne opozite !
  Kemi lindur dhe jemi para Zotit dhe para Ligjit si te barabarte!
  Veting !
  Perndryshe Shqiperia kurre nuk do te behet shtet, shtet i demosit te vet!
  Perndryshe Vetingu do te deshtoje pa filluar akoma !
  Perndryshe Vetingu do te quhet u mbars mali e polli nje mi !
  Nje mi i ngordhur pa lindur akoma !

  Reply to this comment
 11. Lili October 27, 10:17

  O lul zeza, ky Parlament eshte prodhimi i yt,
  Ne qofte se ti ke «  harruar » ne nuk kemi harruar se si ngarrende midis nates per marresveshjen me Ramen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*