Basha: Nuk ka shanse të ulem në tryezë me Ramën për kryeprokurorin

December 7, 2017 22:26

Basha: Nuk ka shanse të ulem në tryezë me Ramën për kryeprokurorin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një lidhje të drejtpërdrejtë telefonike, për emisionin “Të paekspozuarit”, ka komentuar qëndrimet e tij dhe të opozitës në zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri, pas përfundimit të mandatit të Adriatik Lallës.

Sipas kreut të PD-së, në situatën aktuale, ekzistojnë 3 probleme kryesore që kanë çuar në këtë ngërç.

Ai u shpreh se së pari është një proces antikueshtetues, pasi nuk është krijuar ende KLP-ja që të shpallë të mbaruar mandatin e Llallës dhe të zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm të ri, së dyti, maxhoranca po synon zgjedhje politike të Kryeprokurorit dhe së treti, nuk mund të zgjidhet pa Veting, e kësisoj së pari duhet të realizohet Vetingu i figurës së prokurorit.

Më tej ai është shprehur i vendosur se nuk do të ulet në tryezë me Edi Ramën që të zgjedhë një kryeprokuror pa veting, vetëm që qeveria të tregojë se gjithçka shkon vaj në Shqipëri, pasi realiteti është ndryshe dhe ka krizë kushtetueshmërie, krimi, ekonomie dhe drejtësie.

December 7, 2017 22:26
Komento

6 Komente

 1. Malsori December 7, 23:19

  I Lulush hajduti,prokurori do te zgjidhet,nuk te pjerth njeri ty.Te fala Like Floririt.Malsori.

  Reply to this comment
 2. MH December 8, 02:23

  Shenset e tua jane per tu larguar nga politika me turp e faqe te zeze si askush tjeter.Je kokrra e kakareqit qe nuk ka diell qe te pjek e shi qe te vadis.

  Reply to this comment
 3. alfons December 8, 05:27

  PO PSE O LUL NUK DO TE ULESH ME RAMEN PER TE GJETUR NJE PRE.TE PERKOHESHEM ME DAKORTESINE E DY PALVE ?CFAR TE SHQETESON!?MUA PER VEDI NUK ME TRMBET SYRI SE KUSH PREKUROR DO VIHET SE E QUAJ VEHTEN TE NDERCEM PO SI UN JE DHE TI O LUL !PO MOS U TUT O BURE SE KY PREK.I PERKOHSHEM NUK DO NA HETOJE NE TE NDERSHMIT KI BESIM AI DO HETOJE “AGANE QE BRIDHTE ME KALE QEMOTI”MER SHEBULL NGA SHULSI I GJERMANISE QE VURI INTERESAT E GJERMANISE MBI ATO PARTIAKE DHE PO ULET ME Z.MERKEL.HIC MOS U TRMB O LUL SE PO E PAME KEQ DO TE TE SIGUROJ UN DISA RAPORTE MJEKESORE DHE DO TJA DALIM PA U LAGUR POR NUK DO ZIHEMI ME GJITH BOTEN QOFTE DHE NE BURG TE SHKOJME PO E KEMI BERE HAK POR MOS PENGOJME SHQIPERINE TE ECE NE RUGEN E SAJ EVROPJANE SE DHE PER KETO NESER A ME VON DO HETOHEMI DHE NUK DO NA PIJNE UJE RAPORTET I DASHUR LUL

  Reply to this comment
 4. Drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI,USA,dhe BE-ja. December 8, 09:57

  Bashovic,leri pordhet, por beje gati rrobat me llallovicin e berishovicin, apo metovicin me sozi se nuke ka leke te piset, apo pushtet dhe skenare te perdale qe t’u shpetoje ju nga mijra krime dhe superkorrupsione qe mbani mbi supe.Ju shume shpejt do te shkoni ne burg,si autore e bashkeautore ne mijra krime dhe superkorrupsione,te denoncuara me ze, figure e deshmi te gjalla, sa istitucionale, aqe dhe me shume popullore e medjatike. Kohes se pordheve tuaja nga fuqia e riciklimit te botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet, plus pushtetin lokal dhe ate pjese te biznesit e medjas qe vazhdojne te pastrojne leket e piset, i mbaroje vaji kandilit,.Doni apo nuke doni ju o mije kenetash dhe avoketer te djallit,Drejtesia do te behet, se e ka kerkuar me force SOVRANI,USA dhe BE-ja.

  Reply to this comment
 5. valentina December 8, 16:52

  Urgjentisht ti behet vetingu llalles.

  Reply to this comment
 6. Alban Dega December 8, 19:04

  From: Alban Dega
  Date: October 19, 2017 at 04:08:13 EDT

  Pak mendime me shume fakte

  ” BYZYLYKET ” E SAIMIRIT DHE MILIONAT E SALI… FLORIRIT …

  … apo kur kryehajduti therret kapeni hajdutin !

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Dje Sali Berisha bekoi Aleancen e re te kusari- Mafise. Aleance e re me rrenje te vjetra ne … Gerdec, ne Otranto, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit”… kudo ne Shqiperi, nga Jugu deri ne Veri.
  Bekimi eshte nje akt i shenjte… Por ky bekim tingellon teper ogurzi. Teper ogurzi sepse vjen nga ai qe ishte dhe mbetet oguri me i zi per shqiptaret e Shqiperinene keto me shume se 25 vjetet e fundit.
  Cdo e keqe ka edhe te miren e vet. Cila eshte e mira?
  Duket se eshte nje bekim para kercitjes se prangave ne kycet e ogurzinjve dhe faqezinjeve te Shqiperise dhe shqiptarise.
  I pari ne liste Berisha I… I dyti Berisha 2- Xeni, i treti Berisha 3 Fatmir Mehdi Gerdeci, adjutanti i Berishes 2. I Katerti Lulezim Bashe Autostrada e Kusarise, Otranto +, I pesti …. I teti Like Floriri… I nenti ne tunxh Adriatik Palla….
  Mafia shqiptare dhe ajo nderkombetare me ne krye ate Italo- Serbo- Greke eshte ne panik total.
  Denoncimi shpetimtar per Shqiperine e shqiptaret i Ambasadorit te nderuar amerikan Z. Donald Lu per kater bandat dhe 20 familjet mafioze, njoftimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama per ardhjen e eksperteve te FBI-se dhe DEA-s amerikane per hetimin dhe luften kunder krimit te organizuar, narko e human trafikut dhe Mafias jo vetem shqiptare, vetingu ne drejtesi qe eshte ne hapat e fundit te organizimit dhe fillimin e veprimit konkret ndaj folese se grenxave te Korporates se krimit te Organizuar ka shkaktuar panik, hutim dhe alarm ne kupolen e saj jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Rome, Athine e Beograd.
  Aq panik sa para se te shkoje para Gjykates se Ligjit, dosja mbi 400 faqeshe e hetimeve te Antimafias dhe Antidroges italiane u denkonspirua se pari nga Sali Berisha dhe mediat ne sherbim te tij.
  A ka alarm me te madh dhe panik lemerites se ky skandal i pashoq i publikimit te nje dosjeje hetimore pa filluar akoma gjykimi i saj nga Gjykata ligjore Italiane !?
  Edhe me alarmante kete situate e bejne thirrjet ala enveriste te Sali Berishes dhe shpures se tij politike dhe mediatike per burgosjen e Saimir Tahirit vetem sepse kusheriri i tij i dhjete apo edhe i pare qofte ai permendte emrin e tij ne biseda ndergangsteresh, narkotrafikantesh e kriminelesh , kur jo mbi koken e kusheririt, por te djalit te tij biologjik Shkelzen Berishes dhe se pari te vete atij rendojne akuza te perbindhsme deri edhe per krime kunder njerezimit si urdherat e tij per goditjen me aviacion e napalm te popullsise civile shqiptare ne Jugun e vendit, masakrat e perbindshme qe vrane e sakatuan mbi 10 000 shqiptare te pafajshem ne pranvere- veren 97, mbi 175 bashkevendas te vrare ne vendlindjen e tij Tropoje ne 98-99-en, qe masakruan 26 e sakatuan qindra te tjere ne Gerdec, qe urdheroi ekzekutimin e 4, plagosjen , rrembimin e torturimin e qindra protestuesve krejt paqesore me 11 janar 2011 ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit ”
  Jo vetem kaq, por lincoi, levizi e syrgjynosi edhe prokuroret qe po hetonin Hiroshimen shqiptare Gerdecin . Fshiu servrat e Kryeministrise duke zhdukur provat e urdherave te tij vrastare , ” lavirosi” Kryeprokuroren e Pergjithshme te Shqiperise, duke e zevendesuar me nje Bude te krimit si Adriatik Balla, gjysmagjelin e tij 50-50 me Ilir Meten ne sherbim te tyre, ne sherbim te Mafias dhe Korporates te krimit te organizuar. kembe e koke nga vete ai , qe edhe sot pas doreheqjes hipokrite e mashtruese komandon jo vetem PD-ne, por edhe strukturat paralele te krimit Mafias qe vrasin e presin, sic vepruan me Trebicken e Olddashin, Artan Santon … e cilindo qe rrezikon ” shtetin paralel” te krimit Mafias se vet.
  E Adriatik Balla merr guximin edhe te kerkoje takim special me ambasadorin amerikan ne Tirane Z. Donald Lu qe nuk la shpifje e sulm pa bere kunder tij dhe Reformes ne Drejtesi !!!
  Cfare do ti raportonte dudumi Balla Washingtonit!?
  Ato qe bosi i tij Berisha e mediat ne sherbim te tij kishin botuar dy a tri dite perpara!?
  E kujt ambsadorit te superfuqise boterore qe di Sali Berishen e co, per cdo politikan e jo vetem politikan jo vetem shqiptar por ne mbare Boten shume me teper se ata dine per veteveten.
  Dine cka jo vetem ata dine por edhe cka te tjeret dine e thone per ta , perfshi edhe Mafian jo vetems hqiptare por edhe nderkombetare !
  Jane sot ne hapesire mbi 7 000 satelite jo vetem por mbi te gjithe amerikane dhe qindra mijera syshqiponja amerikane qe po te duan numerojne edhe sa here merr frym jo vetem Sali Berisha e Edi Rama , Ilir Meta e Saimir Tahiri, Visho Ajazi e Adriatik Palla….
  Hajde kryeprokuhor ne sherbim te kryehorave e kaponbandave, kryemafiozeve qe ka pese vjet qe gerhin si derr i majmur mbi dosjet e krimit, qe nuk coi para drejtesise e ligjit asnjerin prej tyre !
  Pse ?! Sepse ata qe e vune ne ate post e vune qe tu sherbeje atyre dhe klanit te vet e jo shtetit ligjor dhe drejtesise, Mafise e jo Shqiperise! Lanet !?
  Edhe shperthimi i tollovise politike te opozites , zhurma e gjurulldia politike e mediatike e diteve te fundit eshte nje loje e ndyre dhe djallezoree kesaj Mafia shqiptare e nderkombetareper te krijuar tension dhe rremujen e rastit per te vonuar dhe sabotuar Vetingun ne Drejtesi, ne Polici dhe Politike e integrimin ne BE..
  A mendoni se eshte rastesi qe me shume zhurme politike e mediatike u be keto kater ditet e fundit per 3-4 permendje te emrit te Saimir Tahirit nga nje bande narkosh, per dy byzlyke qe ata gjoja i kishin dhuruar, per 30 000 euro apo 5 milione dollare apo euro fushate elektorale, gjysma e parave qe perfitoi kreu i PD-se Lulezim Basha dhe familja e tij zhvati nga kandidatet per deputete per ti futur ne lista, apo sa 1/7 e perftimeve qe Sali e Shkelzen Berisha, Ilir Meta kane perfituar vetem nga afera mafioze e antishqiptare e CEZ-it, e denoncuar ligjerisht me fakte, prova dhe deshmi nga nje avokat ligjor i saj.
  Per politiken kobzeze e mediat ne sherbim te saj kane me rendesi thashethemet e disa banditeve e narkotrafikanteve se provat e faktet e nje mbrotjesi te ligjit qe implikon kreret e politikes shqiptare Berisha, Meta e co. Pse !? Sepse krahas parase e pasurive te popullit e shtetit te vet, Mafia blen e udhezon edhe median e korruptuar shqiptare krejt ne sherbim te saj.
  Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar. Aq me pak dua te beje avokatin e Tahirit. Por themeli i drejtesise e shtetit ligjor ne mbare boten e demokratike eshte se cdo njeri eshte dhe supozohet i pafajshem para se fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore !
  Te dalesh mbi kete parim universal te drejtesise bashkekohore e te besh thirrje e kushtrime ala enveriste e ala Gardistesh te Kuq ” Armiqte ne Litar” apo ” te sulmojme shtabet e kunderrevolucionit” eshte sic vepron Sali Berisha duke bere thirrje per arrestimin e burgosjen e Saimir Tahirit apo kujtdo qytetari te Shqiperise eshte sirene alarmi per rrezikun shoqeror qe kane despote te tille ala Luigji i 14-te. Eshte pikerisht kjo mendesi stalinisto- enveriste, eshte politika e impunitetit qe e ka cuar ne kalbezim e degjenerim te plote, ne kolaps te mirefillte drejtesine e shtetin ligjor shqiptar.
  Po aq antidemokratike e ala kastriste jane thirrjet e Lulezim Bashes e Monika Kryemadhit, te Ylli Manjanit e Mark Markut e co. per cadra e psuhtime sheshesh, per gjurulldi e trazira qytetare qe kane synime te njejta si ato te Sali Berishes e co. te zgjasin sa me shume jeten impunitetit dhe antishtetit.
  Cdo thirrje per trazira e destabilitet eshte nje kushtrim per mbare shqiptaret per te mos rene viktime te atyre hienave politike, eshte nje thirrje per zbatimin sa me pare te Vetingut.
  Veting ne drejtesi !
  Veting ne polici !
  Veting ne politike !
  Veting pa meshire e pa dallim e pa asnje perjashtim te askujt as ne pozite e as ne opozite !
  Kemi lindur dhe jemi para Zotit dhe para Ligjit si te barabarte!
  Veting !
  Perndryshe Shqiperia kurre nuk do te behet shtet, shtet i demosit te vet!
  Perndryshe Vetingu do te deshtoje pa filluar akoma !
  Perndryshe Vetingu do te quhet u mbars mali e polli nje mi !
  Nje mi i ngordhur pa lindur akoma !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*