Eksodi i ’99-s, Basha: Nuk kisha ftesë. Kryeministria: Opozita u ftua në Kukës

April 16, 2014 17:26

Eksodi i ’99-s, Basha: Nuk kisha ftesë. Kryeministria: Opozita u ftua në Kukës

Pas  deklaratës së liderit të opozitës Lulzim Basha, për mos thirrje në ceremoninë e 15 vjetorit të eksodit të shpërnguljes së shqiptarëve të Kosovës, ka reaguar kryeministria.

“Është për të ardhur keq që në një ditë përkujtimore kaq të rëndësishme, flitet për detaje protokollare të paqena. E vërteta është se opozita është ftuar në takimin e Kukësit, nominalisht, ashtu siç janë ftuar në aktivitete edhe të gjithë deputetet e Kuvendit, përfshirë deputetët e opozitës!” thuhet në deklaratë.

Basha gjatë ditës e pati justifikuar mungesën e tij  në 15-vjetorin e përkujtimit të eksodit, të organizuan në Kukës, duke thënë së nuk ka marrë ftesë.

“Nuk kam ftesë për të marrë pjesë në përkujtimin e eksodit në Kosovë. Mund të më ketë ardhur sot në mëngjes, por nuk jam në dijeni. Nëse do ftohesha, më pas do konsultohesha sa i takon vizitës.”- kështu e ka komentuar Lulzim Basha këtë fakt. Nga ajo çka u vu re ishte mungesa e përfaqësuesve të opozitës, mes tyre kreut të PD, Lulzim bashës. Sipas Bashës, ai nuk është bërë pjesë e kësaj axhende për shkak se nuk mori ftesë. Takimi, në kuadër të homazheve nga lufta e Kosovës, u përqendruan në qytetin e Kukësit, i cili padyshim përmban një kuptim të veçantë për atë periudhë. Në qytetin e Kukësit, në përkujtim të atij fluksi të madh të larguarish me forcë nga Kosova prej dhunës serbe 15 vite më parë, do të ngrihen kampingje të improvizuara.

April 16, 2014 17:26
Komento

11 Komente

 1. Horri i Bulevardit April 16, 17:31

  Po pse tu ftoje, ti ne ate kohe ishe me dashnori amerikano-latin ne bythoret e Amsterdamit, fati jot qe dashnori u caktua te gjente provat per organet e serbeve qe “kriminelet” shqiptare u kishin “hequr” dhe ty te ra bixha, shkove ne Kosove dhe u bere polllitikar i klasit te pare.

  Reply to this comment
 2. argita April 16, 17:38

  djali ne jemi bijete e serbise prandaje ca do ti aty na therete serbi te zhdukime shqipatrete jemi gati ta bejme

  Reply to this comment
 3. MARKO April 16, 17:50

  Kujt i plasi tra… se nuk more pjese o pjell e Serbise…

  Reply to this comment
 4. MARKO April 16, 18:16

  Na u prish gjiza.

  Reply to this comment
 5. NIAZI April 16, 18:19

  PO NORMAL QE NUK KISHTE KUPTIM SE SI MUND TE FTOHESHE TI MOR K.R PO TI NUK KE QENE PROTAGONIST I ASAJ NGJARJE HISTORIKE …..SE TI PREGATISJE DOSJET E LUFTETARVE TE U.C K KURSE LIDERI YT SHPIRTROR BASHKEPUNONTE ME SERBIN…KAQ NUK MUND TA KUPTOSH…UNE UROJ QE MUND TE JETE KJO E VERTETA MEGJITHSE DYSHOJ….PO MEGJITHATE KE NJE ANE POZITIVE SE KETE ROLIN E VIKTIMES E LUAN BUKUR…

  Reply to this comment
 6. Lulzim Basha April 16, 18:29

  Po ku na le Saliu ne te marrem pjes aty ku ne kemi sherbyer e dhene ndihme.E vogel ishte thyerja e embargoes?Beme mire qe e furnizuam serbin me nafte se ashtu e donin kosovaret.Pyeti ke duan me shume Saliun apo Edin?Sigurishte Saline se ai ua mati mire koken me spango!

  Reply to this comment
 7. inf April 16, 19:46

  ginjen thauj troç kodosh trego nuk te la Dashnorri jot salih tradhtari
  tutori jot se ai te jep ty udhe o rryp o pis ginjeshtar si dashnori vet
  ptyyyyyyyyyyy horr hajdut rrencak vrases spiuni i UDB se je ti .

  Reply to this comment
 8. mimoza April 16, 19:50

  Kryetari i opozites duhet te ishte patjeter dhe kryeministri duhet te interesohej qe ftesa ti shkonte patjeter. Po te interesohej ai , do ta kishin terhequr zvarre socialistet ne Kukes Lulin. Kjo do te ishte nje gje e mire ne syte e nderkombetareve. Megjithese kush po can koken per ne. Ne Ministrine e Mbrojtjes ka amerikane, qe si duket marrin vetem rrogen, dhe ata e kane lene ministrin te beje si te doje, nese jane te verteta ato qe thuhen.

  Reply to this comment
 9. MALUKATI April 16, 21:25

  PERVEC FAMILJES MBRETERORE E SHIKON QE STE DO ME NJERI O HAJDUT O KRIMINEL O PALACO O FELLIQSIRE QE VRET SHOKET E TU

  Reply to this comment
 10. fat man April 17, 01:45

  Lulezime Sali Bashes dhe motres se saj Argites ne perkujtim te 15 vjetorit te eksodit kosovar u ishte bere njoftim per te marre pjese dhe per te paraqitur listat e emrave dhe te familjareve te UCK, qe i dorzuan UDB-s dhe Kasapit te Ballkanit mikut te Sali C4, kriminelit Sloboban Miloshevic.

  Reply to this comment
 11. Mark uk April 17, 08:35

  Si shume gjera qe bane kot Edi Rama eshte edhe takimi ne Kukes.Cfar te mire i solli vendit ky takim.Me cfar u shpendzue ne kete takim do ishin derguar jasht disa te semur per kurime qe po i kerkojn cdo dite kti shteti mizerabel ndime.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*