Territorialja, zbardhen votat e Kushtetueses: 7 kundër, 1 pro, 1 dyshoi legjitimitetin e PD

December 16, 2014 09:46

Territorialja, zbardhen votat e Kushtetueses: 7 kundër, 1 pro, 1 dyshoi legjitimitetin e PD

Gjykata Kushtetuese ka votuar me shumicë të konsideruar dje, për të hedhur poshtë kërkesën e PD-së për të rrëzuar ndarjen e re territorial.

Mësohet se shtatë nga nëntë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese që kanë shqyrtuar kërkesën e PD-së, kanë votuar kundër.

Pro ka votuar vetëm një gjyqtar.

Ndërkohë, një tjetër nuk ka votuar as pro dhe as kundër.

Ai ka ngritur si problem legjitimitetin e PD-së, duke qenë se kjo parti prej muajsh nuk shkon në Kuvend.

Tashmë nuk dihet se si do të veprojë PD-ja.

Lulzim Basha tha pas këtij vendimi, se PD-ja nuk do e njohë kurrë këtë ndarje.

Më herët kreu i PD është shprehur se refuzimi i konsensusit të opozitës për reformën territoriale do ta fusë vendin në destabilitet politik.

“Refuzimi i konsensusit do të ketë pasoja dramatike, do të zhvlerësojë çdo hap të njëanshëm dhe do të fusë vendin në një spirale destabiliteti politik, sepse refuzimi i konsensusit për këtë reformë është refuzim i bashkëjetesës demokratike”, është shprehur Basha para vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Edhe dje, pas marrjes së vendimit, kreu i PD deklaroi se nuk e njeh atë.

Ai paralajmëroi edhe protesta.

 

December 16, 2014 09:46
Komento

26 Komente

 1. Flo April 18, 10:25

  Kercenimet nukpine uje sepse qeveria eshte zgjedhur per te qeverisur jo per te bere sehir

  Reply to this comment
  • Selmani April 18, 10:25

   Luli po luan me fatet e vendit. TURP

   Reply to this comment
   • Gerti April 18, 10:26

    Qeveria i dha te drejte vetoje PD-se por ajo se pranoi. Ky eshte nje turp dhe nje politike e piset qe do destabilitet dhe jo te miren e vendit

    Reply to this comment
   • LORA April 18, 19:47

    I merr te keqen fateve te vendit papagalli holandez.
    Kete opsion ja hoqen shqiptaret ,ne shumice te clesuar,me verdiktin e shenjteruar te 23 qershorit.
    Jo vetem kaq; ky verdikt nuk i la qofte edhe nje mundesi qeverisjes aktuale per ta varur kerraben e pergjegjesive te saj ne zverkun e
    lul-kusaro-kriminelit.TUNG.

    Reply to this comment
  • andia April 18, 10:37

   Po cflet more aman po ju po e coni vendin drejt stabilitetit.

   Reply to this comment
   • armela April 18, 10:39

    Destabiliteti politik vjen si pasoje e dokrrave dhe indiferentizmit kundrejt qeevrise nga ana e Lulzim Bashes.

    Reply to this comment
  • anima April 18, 11:00

   Po shko dhe takohu mor idiot I Bishes dhe thuaja eto gjera Rames ne sy. Per here te pare ne historine tone politike eshte Maxhoranca qe i shtrin doren per marreveshje dhe konsensus nje opozite skandaloze/shkaterruese dhe te korruptuar qe e coi shqiperine ne buze te humneres.
   Nese ky maskara do qe te merret seriozisht si lider i opozites duhet te ulet me kundershtarin dhe te perpiqen te gjejne gjuhen e perbashket.
   Eshte detyre e te gjithe shtypit normal dhe opinionit te gjere publik qe ta vendosi kete maskara para pergjegjesises historike qe mimimumi te ulet per negociata me maxhorancen. nese nuk e ben kete sa me pare (sot ose neser) ai duhet te mbaje pergjegjesi personale per gjithck amund te ndodhe neser. Rama duhet ti beje edhe nje thirje te fundit per takim keitj njeriu te peshtire, per tja hequr nga dora gjoja-iniciativen per kerkim konsensusi dhe nese Basha i Bishes perseri gjen mos-aresye per te ulur bythen per bisedime, atehere Rama dhe maxhoranca kane gjithe te drejten e zotit qe te ecin perpara me reformen.

   Reply to this comment
 2. labi April 18, 10:28

  ik ore qurrash , ben edhe ti presion

  Reply to this comment
 3. Horri i Bulevardit April 18, 10:36

  Lulke, a i ke matur forcat moj vajze, se te deklarosh destabilizim vendi do bithe, vetem Saliu e ka ate tager, nuk destabilizohet Shqiperia me altinat e goxhajve, duhen maloke bythtrashe.
  Provoje moj cik Saleshe, ndoshta ke sukses, por une besoj se shume shpejt ke per te shkuar per lesh, ti me gjithe kurvat e PeDe-rave.

  Reply to this comment
 4. Stili i jetës April 18, 10:45

  Të kuptohemi: këta duan të kenë pushtetin dmth ta bëjnë (lexo: ta zhbëjnë) këta reformën. Le që nuk e bënë për 8 vite në pushtet, por tani duan ta kenë vetë në dorë. Ja se si e duan këta konsensusin? Parlamenti të ketë të drejtën ta vërë në rend të ditës për votim (me unanimitet) vetëm pasi ta japin këta viston. Sikur, Zot na ruaj, sikur të mos duan këta, sikur të mos bien dakord me drejtimet e qeverisë refroma futet në sirtar. Dhe natyrisht nuk do të bien dakord sepse e shohin konsensusin si një rast të volitshëm për ta vënë Pozitën në vështirësi që të mos e realizojë reformën. Po pse moj PD, a je ti apo është e Majta në qeverisje të vendit???

  Reply to this comment
 5. karamamund-elefanti i trete April 18, 11:22

  Destabilitet ne mendjen tende dhe te atij ndyraqit shpirteror qe te udheheq ty mor koke bosh.

  Reply to this comment
 6. Jozi April 18, 11:35

  KUSH TE KA MESUAR BABI POR JO MOR CUN KA IKUR KOHA EBABIT SALI STE BRETH KUSH NGA PAS ME VETEM NE TE BASHKIS SE NA KE ZEN KOKEN ME DER

  Reply to this comment
 7. andi April 18, 11:55

  ku ka konsesus me bashkpunetoret e fashizmit keta mohojne gjakun e deshmoreve te atdheut

  Reply to this comment
 8. sopiqoti April 18, 14:44

  Lulzim Basha te mos kercasi dhembet prej qumeshti dhe te mos bej thirjeper “kunder-revolucion”por te shtrohet per te diskutuar me poziten ato probleme qe kane te bejne me zhvillimin e vendit.Pozita ka ardhe ne qeverisje me votim plebishitar dhe te bej e te mare vendime per ato reforma qe sjellin zhvillimin e me tejshem te vendit,ritjen e mireqenies te popullit.Aq sa ka per detyre pozita te vleresoje propozimet e opozites dhe ti pranoje ato kur ja vlen aq ka dhe per deyre qe te mos terhiqet para presioneve te Sali Berishes e te Lulzim Bashes.

  Reply to this comment
 9. tirona April 18, 15:21

  PD eshte kthyer ne Hollywood …Me Figuren e Aktorit kryesor Basha por me zerin e Berishes po hartojne skenarin e ri te filmit “Destabilizimi i Shqiperis”…
  Po edhe sa here te tjera doni ta destabilizoni vendin….???Historikisht ju te PD e keni destabilizuar vendin.. Cfar tjeter I ka ngelur ketij vendi pa i shkateruar..???? Shkatrimi I fundit dhe shuarja perfundimisht e shpreses se Shqipetareve qe mund te behet ky vend, ishte zgjedhja e Presidentit (sigurisht pa konsensus) I cili shkateroj perfundimisht sistemin e drejtesis..A ka krim me te madh qe mund ti behet nje kombi …??? Nje komb pa sistem drejtesie eshte I destinuar te shkaterohet…Sigurisht qe i dini krimet qe keni bere dhe ishte e vetmja rruge per ti shpetuar drejtesis….O zot kur do zhduken nga skena politike e ketij vendi keta lloj palaco politikan te te gjitha kraheve qe mendojne vetem per karrigen e vet dhe se si te destabilizojn kete vend ..
  Po nuk e kuptoni o injorante kriminel me fytyra engjellore se ne nje vend te destabilizuar jeta eshte e pa sigurte per te gjithe perfshi dhe femijet tuaj …

  Reply to this comment
 10. inf April 18, 16:22

  rruga durres kukes ose rreshen kukes
  220 milon euro.
  kater te vrare nga ty dhe saliu jot kater .
  Firmose marrveshjen e detit ja bere dhurate Bakojanosit ti dhe vetem ti
  Sa per destabilizim o dixheji hunde mbushuri me mall nuk e rrun kush
  rroten per ty o zorraxhiu i saliut o kreminel qe firmose tradhtine me te
  madhe ne Historine Kombetare ti dhe armiku salih.
  dil bej greva dhe mos ha mut neper shtyp o rrogozi i saliut o hajdut me damke.

  Reply to this comment
 11. Neser April 18, 18:08

  Boj nje poze nudo si Rama pa breke ne France dhe te gjithe jemi me ty per reformen territorjale.

  Reply to this comment
 12. fat man April 18, 20:15

  Shoqja Lulezime vendi eshte i destabilizuar per sa kohe eshte i lire Saliu,Ti&CO.Ti ke qene duke punuar kamariere turni i trete naten, na i kujto pak kur ka qene tradite 23 vjecare bashkepunimi politik, ne semafore ku rrinje ti se me PD e Saline njerezia asnjehere nuk mban mend nje gje te tille. Ti shoqe thua qe Kushtetuta, ku PD e bojkotoj votimin e saj, kerkon respektimin e opinionit qytetar, po moj shoqe opinioni QYTETQAR e dha me vote se ke respektonte, por Lulezime Sali Bishat nuk duan t’a kuptojne qe jane ne opozite dhe kane pune vetem me drejtesine. TOCE.

  Reply to this comment
 13. Hate April 19, 08:45

  Or Bash-idioti,lere Salin dhe bej opoziten reale se do perfundosh ne koshin e plerave.E majta ka marr misjonin nga populli te beje shqiperin qe e la PD ne humner,ajo duhet te veproi shpejt duke rihapur dosjen tende,te Mediut,Saliut-Argites,Zenit,Rulit-me drurin e arres,etj,ndryshe do ket pasoja te paimagjinueshme,pasi populli eshte si orteku i debores qe te vendos perpara drejt humneres.

  Reply to this comment
 14. TROJA April 19, 09:03

  Poe thua zoteria jote Luli,apo ta shkruar Saliu dhe e lexon Luli?

  Reply to this comment
 15. qerosi April 19, 09:06

  kur ben preson dhe lepurushi

  Reply to this comment
 16. pellazg 100% April 19, 10:09

  Beje, beje se tan “tropojen e kie me vedi”. Po cfare e kujtoni popullin Shqiptare ju mor te mjere. Beji nje here llogarite si kamarjer, Luli, si te dalin.
  Mendon se do ti shpetosh ndeshkimit ti Luli ???
  Mos u kruaj me popullin se ajo lufte nuk fitohet Luli.

  Reply to this comment
 17. MALUKATI April 19, 15:41

  NUK E SHIKON QE KE NGEL VETEM O HAJDUT E DO TE VRASESH POPULLIN PRAP O KRIMINEL E HENGRI NJE HERE MAVRIA POPULL ME JU S JA FUSNI ME PRAP

  Reply to this comment
 18. SuloKapedani December 16, 21:09

  Bèje mor lulush bèje ,po ushqehesh me m……t Tropoje,veç do ngelesh pa kal se si zbret hunderri sal ,por tè gjithè kini nje hallè ,i gjithè populli po ju tallè,ju voton veç njè mèhallè

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*