Basha: Pajisja e përgjimit asgjësoi Republikën

May 16, 2016 12:55

Basha: Pajisja e përgjimit asgjësoi Republikën

Prokuroria thotë se është duke hetuar pretendimet e opozitës për ekzistencën e një pajisjeje përgjimi në zyrat e Policisë së Shtetit, ndërkohë që Partia Demokratike jo vetëm që është e bindur për këtë fakt, por e ka vendosur edhe në rend të parë në axhendën e vet politike.

“Në hierarkinë e skandaleve të kësaj qeverie, ky zë vendin e parë dhe përgjegjësitë për këtë shkojnë drejtpërdrejtë tek Edi Rama”, tha në një deklaratë për shtyp, kreu i demokratëve, Lulzim Basha.

Dhe ajo që bind akoma më shumë Bashën është heshtja e Edi Ramës për këtë.

“Nuk ka thënë asnjë fjalë të vetme duke e bërë edhe më të besushme që ky krim ka ndodhur me dijeninë dhe bekimin e tij”, shtoi ai.

Opozita shprehet e vendosur për t’i shkuar kësaj çështjeje deri në fund dhe këtë do ta bëjë përmes Komisionit të Sigurisë.

“Transparenca është një emergjencë ligjore, politike dhe morale për të gjithë spektrin politik, mediatik dhe shoqëror në vend. Qytetarët duan të mësojnë të vërtetën, ndaj kemi kërkuar një dëgjesë urgjente nesër paradite në Komisionin e Sigurisë me ministrin e Brendshëm, drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, kreun e  SHISH dhe prokurorin e Përgjithshëm për të hedhur dritë mbi këta ngjarje dhe përgjegjësitë shtetërore”, deklaroi Basha.

Pavarësisht rezultatit që do të dalë nga dëgjesat e mësipërme në Komision, Basha përgjegjësinë kryesore ja faturon kryeministrit.

“Përgjegjësi politike e Edi Ramës për përgjimin mafioz të Presidentit, krerëve të institucioneve, ambasadorëve, drejtuesve të medias, gazetarëve dhe qytetarëve. Edi Rama duhet të mbajë përgjegjësi për këtë paligjshmëri që nënkupton asgjësimin e Republikës”, mbylli deklaratën e tij Basha.

May 16, 2016 12:55
Komento

5 Komente

 1. Sigurimi i shtetit. May 16, 13:37

  PO paisja e Arben Imamit e ngriti Republiken? Sa naiv qe beheni ? Kujtoni se nuk ua njeh populli se c’surrat kini patur e ate surrat kini e nuk e kini mdryshuar. Flisni JU pe Republike e rregulla pergjimi. JU pergjonit gtate e deputeteve e shtetareve neper hotele e motele e jo te tiere.

  Reply to this comment
 2. ALBAN DEGA May 16, 15:48

  BOMBA ME E RREZIKSHME PER SHQIPERINE SALI BERISHA D.V.

  -REFORMA NE DREJTESI NJE EMERGJENCE KOMBETARE

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  KREJT MEDIAT E OBORRIT MAFIZ BERISHA E QUAJTEN BOMBE LISTEN E TIJ PER TE PERGJUARIT NGA QEVERIA..,
  KU ESHTE BOMBA E BERISHES KETU!?
  A MUND TE JENE BOMBA PORDHET E PLAKUT TE VICIDOLIT NGA FRIKA NE PALCE PREJ REFORMES NE DREJTESI!?
  A MUND TE JENE BOMBA ALUCINACIONET E CMENDURA TE NJE CMENDURI QE TASH 25 VJET PO CMEND KETE VEND!?
  A MUND TE JENE BOMBA SAJIMET PSIKOPATIKE TE QYTETARIT DIXHITAL SALI BERISHA DREJTUAR PADRINOS SALI BERISHA!?
  KOLONELIT NUK KA KUSH TI SHKRUAJ ESHTE TITULLI I NJE PREJ ROMANEVE TE NOBELISTIT GABRIEL GARCIA MARKES.
  KOLONEL SALI BERISHES KA KUSH TI SHKRUAJ…. I SHKRUAN GJENERAL SALI BERISHA ALIAS QYTETARI DIXHITAL D.V.
  NGA FOTOT VIDEOT E FUNDIT DUKET SE KOLONEL BERISHA ESHTE CAKARDISUR FARE.
  LAJMET NGA GJENERAL BERISHA JANE TRONDITESE…
  IMPERIALISTET AMERIKANE DHE ” KURVA E VJETER “EVROPA E BASHKUAR…E KANE SERIOZISHT REFORMEN NE DREJTESI SOS!
  ARMIKU EDVIN RAMA U PRIT TEPER PERZEMERSISHT NGA VETE “KREU I IMPRIALIZMIT AMERIKAN” BARACK OBAMA. BILE EDHE NGA ZEVENDESI I TIJ… SOS!
  AMBASADORI AMERIKAN DONALD LU DHE VLLAHUTIN E BE-SE PO SHKELIN NE MENYRE FLAGRANTE SOVRANITETIN E IMPUNITETIT DHE NDERHYJNE BRUTALISHT NE PUNET E BRENDSHME TE MAFIAS POLITIKE MEDIATIKE TE LAZARATISTANIT DHE GERDECISTANIT….
  CDO KRAHMARRJE DHE KOHEVRASJE E KOLONEL BERISHES DHE KAPTERREVE TE TIJ NE PRESIDENCE,KLD, KLSH, PPSH, GJLSH, GJKSH, SHISH… PO DESHTON …
  ZEVENDESPRESIDENTI BIDEN PO VJEN NE TIRANE DHE NE PRISHTINE… AMERIKANET NUK E KANE SHUME NE MODE TURIZMIN POLITIK… NJE HALL JO VOGEL I BEN TE MARRIN RRUGE TE GJATA….
  OBOBOBOBO…BO…BO….
  KOLONELIT BERISHA PO I SHKOJNE PORDHET VAZHDA. E MEDIA E TIJ PORDHET E PLAKUT TE VICIDOLIT I BEN BOMBA ATOMIKE GATI SA AJO E GERDECIT QE SHPERTHEU SYPESHKAQENI I TIJ DHE PESHKAQENI MEDIU
  A MUND TE JETE BOMBE PANIKU QE E KA KAPUR SALI LUGATIN NGA GJAKU I DLIRE SHQIPTAR I 2 PRILLIT 1991 NE SHKODER, I REMZI HOXHES SE MASAKRUAR NE TORTURA, I 10 000 VIKTIMAVE TE 97-ES, I 26 TE VRAREVE E QINDRA TE PLAGOSURVE NGA KORRUPSIONI I TIJ POLITIKO-FAMILJAR NE GERDEC ME 15 MARS 2008, NGA EKZEKUTIMI PA GJYQ E PA ASNJE FAJ I 4 PROTESTUESVE, PLAGOSJA E DHJETRA, ARRESTMI E TORTURIMI BARBAR I QINDRA TE TJEREVE …
  PANIK NGA KORRUPSIONI MASIV QE RRENOI E KALBEZOI CDO HALLKE JETIKE TE DREJTESISE E SHTETIT SHQIPTAR…
  PANIK NGA CMONTIMI I MINAVE ME SAHAT QE LA TE NGREHURA E GATI PER TE SHOERTHYER KUDO SHTRIHEN FIJET E RRJETUT TE MERIMANGES SE TIJ MAFOZE!
  PANIK NGA FANTAZMAT E VIKTIMAVE TE KRIMEVE TE MAFIAS SE TIJ POLITIKO- FAMILJARE QE I FANITEN NE CDO HAP E NUK E LENE TE QETE PER ASNJE CAST ME KUSHTRIMIN E TYRE PER LIGJ E DREJTESI SI TEK MAKBETHI E HAMLETI I SHEKSPIRIT
  NUK MUND TE JENE BOMBA AS PER TRUMCAKE E HARABELA PORDHET E TIJ VERBALE NGA MENDJA E FANTAKSUR E TRURI I CARTUN, NGA GOJA E CTHURUR E SHPIRTI CAKARDISUR
  JO PORDHET E TIJ VERBALE POR VETE SALI BERISHA ESHTE BOMBA ME E RREZIKSHME PER DEMOKRACINE E SHTETIN SHQIPTAR QE E RRENOI DISA HERE DHE E KALBEZOI NE CDO SFERE TE JETES, E CBERI NGA THEMELET DHE I DHA EMRIT TE NDRITUR SHQIPERI TITULLIN BOTEROR TE TURPIT “REPUBLIKA E LAZARATIT”
  PORDHET E PLAKUT TE VICIDOLIT QE MAFIA MEDIATIKE NE SHERBIM E NEN URDHERAT E TIJ I PARAQET SI BOMBA JANE KLITHMA FRIKE E LEMERIE QE PARALAJMEROJNE FUNDIN PA LAVDI TE DINASTISE ALA KADAFI TE SALI BERISHES DHE BANDES SE TIJ TE GANGSTERAVE DHE LAPERAVE
  JANE KLITHMA KUKUVAJKE NE MBROJTJE TE BIZNESEVE TE ARGITES, SHKELZENIT, NISHANIT, BASHES, FULLANIT, ULAJT, POLLOS, RULIT, BODES, IMAMIT….. KREJT HAMAMIT FAMILAR E POLITIK TE BERISHES
  KJO MAFIE KA DALE KREJT JASHTE KONTROLLIT…
  THE NEW YORK TIMES 15 MARS 2008
  CETA E GANGSTEREVE NE MESYMJE
  THE TIMES E LONDRES 11 SHKURT 1997
  PROKURORET DHE GJYKATESIT E STERKORRUPTUAR ME ADRIATIK PALLEN NE RRJESHT NUMERO PARA GJENERAL SALI KADAFIT DHE KAPTERR BUJAR KOMIKUT!
  PERPARA DREJT THEQAFJES ….
  ALARM, PANIK, LEMERI NE DOVLETIN E KORRUPSIONIT!
  HYQYMETI I MAFIAS BERISHIANE NE RREZIK!
  URAGANI I REFORMES NE DREJTESI PO AFRON!
  PERPARA DREJT BANKES SE TE AKUZUARIT…
  REFORMA NE DREJTESI ESHTE JETIKE!
  REFORMA NE DREJTESI ESHTE NJE EMERGJENCE KOMBETARE!
  SOT!
  NESER ESHTE TEPER VONE!
  NESER ESHTE KURRE!
  HIMNI I FLAMURIT KUSHTRON PER CDO SHQIPTAR:
  NGA LUFTA VEC AI LARGOHET
  QE ESHTE I LINDUR TRADHETOR
  KUSH ESHTE BURRE E NUK FRIGOHET
  PO VDES PO VDES SI NJE DESHMOR!
  LUFTA PER REFORMEN NE DREJTESI ESHTE LUFTA PER LIGJ E DREJTESI, ESHTE LUFTE PER TE SOTMEN DHE TE ARDHMEN E SHQIPERISE!
  ESHTE LUFTA PER SHQIPERINE SI E GJITHE EVROPA,
  ESHTE LUFTA PER NJE SHQIPERI SI AMERIKA DEMOKRATIKE QE KERKUAN DHE PER TE CILAT LUFTUAN STUDENTET E MBARE SHQIPTARET E DHJETORIT QE U PRENE NE BESE DHE TRADHETUAN NGA KOLONA E PESTE E KATOVICES ME KOMISARIN KOMUNIST DHE MISIONARIN E RAMIZ ALISE DHE BEOGRADIT SALI BERISHA NE KRYE!
  JO PORDHET POR SALI BERISHA D.V. ME MAFIAN E TIJ POLITIKE E MEDIATIKE, ESHTE BOMBA ME E RREZIKSHME PER SHQIPERINE!

  Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA May 16, 16:52

  PER CILEN REPUBLIKE E KA FJALEN LULEZIM BASHICI!?

  1- PER REPUBLIKEN E LAZARATIT QE E HARLISI
  BASHKE ME SALESKOVARIN?

  2- PER REPUBLIKEN E MEGA KUSARISE SE KOMBIT KU U VODHEN JO 250 MILIONE POR TE PAKTEN 500 MILIONE EURO PA LLOGARITUR RRETH 14 MILIONE EURO NE VIT TE TAKSAPAGUESVE SHQIPETARE VETEM PER INTERESIN E KREDISE SE MARRE SA FRENGU PULEN NGA BODE BERISHES

  3- PER REPUBLIKEN E OTRANTOS -ATDHESHUTJES ME TE PESHTIRE TE KRYE-DIPLOMATIT BASHA,KRYKOLONELIT TE ASFALISE GREKE IMAMI, TE MARSHALLIT BERISHA

  4- REPUBLIKES SE GERDECIT TE SYPESHKAQENIT TE SALES DHE PESHKAQENIT TE BERISHES MEDIU

  5- TE REPUBLIKES SE KORRUPSIONIT MASIV TE KESAJ MAFIA QE KA DALE KREJT KONTROLLIT

  6- TE REPUBLIKES SE IMPUNITETIT TE MONARKUT SALIQ ” LIGJI JAM UNE”

  7- TE REPUBLIKES SE EKZEKUTIMIT PA GJYQ TE PROTESTUESVE TE PAFAJSHEM E PAQESORE NE BULEVARDIN DESHMORET E KOMBIT KU NUK GUXOI TE VRASE AS NAZIFASHIZMI E AS KOMUNIZMI!…..

  8- TE REPUBLIKES KU ME PAK SE 10 PER QINDA E PESHKAQENEVE ZOTEROJNE 75 PER QIND TE PASURIVE E PARAVE NDERSA 90 PER QIND E SHQIPTAREVE NUMEROJNE QINDARKAT PER BUKEN E GOJES DHE ILACET… PER MBIJETESE?

  9- PER REPUBLIKEN KU FLAMURIN E DEKRMINALIZIMIT E KANE MARRE KRYEKRIMINELET E KRYEKUSARET PUBLIKE TE KAPUR NE FLAGRANCE NGA KAMERAT TELEVIZIVE E VIDEOT E FSHIRA POR JO TE SHLYERA NE SYTE DHE NE MENDJEN E MILIONA SHQIPTAREVE DHE NDERKOMBETAREVE

  KETO FARE REPUBLIKASH VERTETE KANE MARRE FUND DHE DO TE VARROSEN ME TURP NGA REFORMA NE DREJTESI
  NDAJ SALIQET DHE BASHICET NUK PO LENE MJET METIDE NAZISKINE PA PERDORUR PER TA VONUAR E PER TA TJETERSUAR, PER TA SABOTUAR E PER TA SAKATUAR SIC VRANE E SAKATUAN VETE REPUBLIKEN E SHQIPERISE JO NJE E DY , POR ME QINDRA HERE .
  JANE KLITHMAT E FRIKES DHE TMERRIT, PANIKUT DHE LEMERISE QE PO U KALL ATYRE REFORMA E DREJTESISE DHE VENDOSMERIA E PATUNDUR E ALEATIT DHE MIKUT TONE STRATEGJIK, SHTETEVE TE BASHKUARA TE AMERIKES DHE BE- SE PER TA CUAR DERI NE FUND ME CDO KUSHT.
  ASNJE ORVAJTJE E AS NJE DIVERSION ALA UDB E ALA KGB I SALI KADAFIT DHE LULEZIM BASHICIT NUK MUND TA NDALOJE KETE REFORME JETIKE PER TE SOTMEN DHE TE ARDHMEN EURO- ATLANTIKE TE SHQIPERISE E SHQIPTAREVE!
  REFORMA NE DREJTESI ESHTE NJE URGJENCE KOMBETARE PER TE CILEN NUK KA ASNJE CAST ME PRITE!
  SOT ! NESER ESHTE TEPER VONE!
  NESER ESHTE KURRE
  O SOT O KURRE… ME QETESI E DASHURI , SIC THOTE ILIR META.
  VRAPONI BURRA SE S’KA ME PRITE!
  E KUJDES NGA MINAT E DIVERSIONIT DHE PERCARJES SE MARESHALLIT BERISHA DHE KAPTERREVE TE TIJ NISHANI, BASHIQI,
  QETESI E DASHURI!
  SYCELTESI E GJAKFTOFTESI!
  KUJDES!

  Reply to this comment
 4. Aldo May 16, 17:17

  Jemi ne kufijte e absurditetit ,kur shteti del jashte cdo kontrolli ,pozita dhe opozita , dhe thirrjen e Sali Berishes per ” vetembrojtje ” e moren seriozisht te dyja palet, u ” armatosen ” me paisje survejimi sepse tashme dihet qe arma me e forte eshte informacioni dhe kush e zoteron ka nje as ne dore kunder kundershtarit. Sigurisht , nqs njera pale ka ” qytetarin dixhital ” , me ndihmen besnike te SH.I.SH ( sic thuhet ) , pala tjeter e balancon me ” qytetarin analog ” , sigurisht nese eshte e vertete . Ose, vazhdon tradita e zhurmes mediatike per te vonuar reformen ne drejtesi me pretekse te reja . Si thote populli – O gjerman c’ke lene mbrapa .

  Reply to this comment
 5. hajduti i kombit May 16, 22:37

  ik o LGBT i shqupit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*