Basha pranon dhe justifikon dhunën e militantëve të PD-s ndaj veteranëve

May 5, 2018 11:57

Basha pranon dhe justifikon dhunën e militantëve të PD-s ndaj veteranëve

Pak minuta më parë disa përfaqësues të Partisë Demokratike u përleshën fizikisht me veteranët të luftës, përfaqësues të Partisë Komuniste dhe nostalgjikë të Enver Hoxhës, të cilët kishin shkuar tek Varrezat e Dëshmorëve.

I pyetur nga gazetarët pasi bëri nderimet përkatëse, kreu i PD-së Lulzim Basha u tregua i prerë, duke thënë se Partia Demokratike ishte e angazhuar për të çuar në Kuvend një pr/ligj për ndalimin dhe dënimin e ekspozimit në çdo formë të simboleve të regjimit komunist.

“PD është e angazhuar të çojë në parlament ligjin për heqjen e simboleve të komunizmit. Kurrë më nuk do pranojmë kthimin e së shkuarës, kjo do nisë me portretin e gjakatarit Enver Hoxha”,- tha ai.

A e justifikon kjo dhunën barbare ndaj disa të moshuarve Z. Basha?

o.j/dita

May 5, 2018 11:57
Komento

24 Komente

 1. shqip May 5, 12:47

  Po kur u vendos dhe kush vendosi, te denohet komunizmi, deri ne forme ordinere, sic bejne pd-istet, mor …. beduiner . deri shume vone, partite komuniste, ishin te fuqishme dhe ne britani e usa . Ne 69-ten, ne france e itali, gati muaren pushtetin . Kur qenka vendos fashizmi nen hunden e pluralizmit, nga plehra berishe, godo e pasues te tyre, pa mare vota nga askush !???! Seriozisht, ky vend ka nevoje per nje shkundje te sterdhunshme, te tridhen e te shkerdhehen fara e te ashtuquajturve te “djathte” . qe jane ushqyer bollshem me buken e te majtes se djeshme . Sigurisht renja e komunizmit pati dhunen okulte te oligarkeve qe drejtojne ne usa dhe te tjera vende, por fakti qe komunizmi u rrezua ne menyre konspirative dhe jo …hapur tregon se sa e denushme ka qene dhe eshte lufta ndaj …komunizmit, sidomos ne ….shqiperi .

  Reply to this comment
  • Katerina die Große-Madona prej Sauku May 5, 22:32

   Bacen Enver do e vlersoj Historia dhe jo ti more Lulush HAJDUT dhe TRADHTAR qe shite detin.
   Enveri beri shtet te pavarur dhe ndertoi dhe punoi per popullin .Ai beri dhe gabime por vdiçi varfer njesoj si gjith shqiptaret .
   Lavdi nder shekuj Enver Hoxhes

   Reply to this comment
 2. Matrazov May 5, 12:51

  Shan i biri babane se ka bere dynjane. Ky eshte per ne hapsane.

  Reply to this comment
  • Rosvelt May 5, 17:36

   Ha ha ha ha, si e trash zerin Lulja, ha ha ha!
   E pashe, dhe ngela i shastisur, thashe me vete; paturpesia e njeriut nuk njeh kufi, pasi e dinja qe ky ka zhdukur 250 milion nga rruga e kombit dhe iu zhduk gjykatave me raport mjekesor.

   Reply to this comment
 3. N.VJOSA May 5, 13:05

  Enver Hoxha eshtë pjesë e Historisë së Popullit Shqiperise,pjesa me e lavdishme e kesaj Historie!
  Dhe nuk e ndalon dot ti Kulish,
  K u l i s h
  K u r v e !…
  Bëj ADN, se mos dalësh Nipi i Hoxhës!…

  Reply to this comment
 4. ... May 5, 13:42

  Lesh me qime moj lulzime, keni 27 vjet qe vetem llapni e flisni per te ndaluar simbolet e komunizmit dhe asgje skeni bere vetem retorik boshe per bolet qe ju ndjekin hahahaha

  Reply to this comment
 5. Diamond May 5, 13:57

  Ky koqja e mban mend me votat e kujt u be kryetar bashkie?

  Reply to this comment
 6. vjola May 5, 13:59

  Aka gjakatare me te madh se ty e Berisha , aka hajduter dhe shkaterues me te medhenj se ju ? Enver Hoxha ka zbatuar ligjet sic i zbatojne sot dhe kesaj dite e gjithe bota .Ju nuk ju pyet njeri por eshte populli qe vendos. beni nje referendum e ta shikoni ku ju fut ky popull ..

  Reply to this comment
 7. Eno May 5, 15:04

  Do çojë projektligj!??? Po pse mor Lul, mohoet babai!!! Jazek të qoftë. I pacipë.

  Reply to this comment
 8. Armandi May 5, 15:15

  O hipokrit , mqs justifikon dhunen ndaj pjeses me te nderuar te popullit, c’ ke me simbolet , pastro partine tende nga komunistet dhe pasardhesit e komunistave , pastaj meru me si mbolet, dhe me ata qe dalin hapur .
  Kete s’ke b….. ta besh, se partia jote, qe ti e quan anti komuniste, nuk do kishte asnje anetar .

  Reply to this comment
 9. Beni USA May 5, 16:27

  Per mendimin tim Dhuna eshte e pa’pranueshme nga cdo ane dhe per kedo qofte, ne demokraci nuk esht e lejushme dhunimi i te drejtave te njeriut, pra dhe ata NeoKomunista kane te drejten e tyre,por qe keto te drejta duhen regulluar me ligj,me qellim qe mose te kete perplasje dhe ata NeoKomunistet dhe paseardhesit e “Veteranve” te mos cenojne te drejtat e te tjerve qe duan te jetojne kete kohe dhe sistem demokratik , Per mendimin tim do ishte mire qe atyre idhetarve te QofteLargut Enver dhe te atij sistem deshtak Socialist tu lihet nje teritot i vecant ne Shqiperi kua ata te jetojne dhe punonje si “revulicionare” tamam si ne ate sistem,tu sekuestrohet cdo prone qe kane dhe te shkojne te jetojne dhe punojne tamam 100% si ne ate kohe, dhe si prone te kene vetem krahet e punes dhe shume shume ndonje biciklete, dhe tu vendoset Tolloni cdo gje ta kene me racion dhe me liste, dhe te rine ne rradhe per cdo gje, dhe neper pikat e shitjeve te kete vetem ato produkte te asaj kohe, dhe jo te jetojne me kushtet e sotme dhe te shijojne te gjitha te mirat e sotme dhe ne te njeten kohe si hipokrit te qajne per ate qelbesir te kaluar, pra te detyrohen dhe te vecohen nga pjesa tjeter e shoqeris se sotme dhe atije ne izolim le te jetojne si”Revulicionar”ne rrethim dhe te vecuar nga pjesa tjeter e shoqeris ,pra te jetoje sipas asaj doktrine qe dashurojne eshte e drejta e tyre,dhe ne duhet qe tu krijojme kushtet qe ata ta jetojne ate si ju takon atyre po na shqetsuar neve te tjerve qe e urrejme ate kohen e Socializmit barkethare dhe Idologjin e tyre Komuniste te luftes se klasave, pra tu japim nje teritor ne Shqiperi se ka plote fshatra te braktisur, ti cojme atije dhe te ndertojne ate qe dashurojne ,te shijojne jeten qe duan,por asnjher te mose lejome ata qe jetojen si kapitaliste dhe me gjithe perfitimet qe ju ka dhene kapitalizmi, si Shtepi private dhe prona te tjera po ashtu dhe tregun e bollekt apo dhe kushtet e tjera te mireqenies sociale,dhe ne te njeten kohe ata te veprojne si “Komuniste” pra te shijojne te mirat e kapitalit dhe te bejne “duvane” propaganden e “Enverizmit” te qelbur ,pra ne nuk duhet ti lejojme ata qe ne emer te te drejtave te tyre te na shkerdhejne te drejten tone, te na shqetesojne ne me kujtimet e atyre kohve famekeqe te Shqiperis dhe Kombit Shqiptar

  Reply to this comment
 10. alphade May 5, 17:12

  Me 5 pleq,o mjerani Bashic , do te besh trimeri ?! Ata
  te rrezikojne “pushtetin tend” te rrezimit te mafias se Sa-
  li Berishovicit . Ju jeni as me pak e as me shume nje ban-
  de fashiste qe s’keni c’i beni socialisteve merreni me nje
  grup pleqsh idealiste qe perkujtojne luften dhe deshmoret
  e tyre te rene per Clirimin e atdheut nga bisha nazi-fa-
  shisteve dhe ballisto- zigisteve,pinjolle te te cileve je ju,
  banda kriminele,hajne,mafioze e Monstres se Vicidolit.
  Lavdi deshmoreve te LNCL !!!

  Reply to this comment
 11. ALBAN DEGA May 5, 17:28

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes ,,,

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL HITLERIT !

  A doni me per fytyren vertete e nazi-fashisteve te Sali Lul … Hitlerit , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po shkruan a analize ne meposhteme vjen ku lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist ! Kapen ne flagrance neinazistet e SHQUP-it
  Fjalen e ka Arta Marku !

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  – Nder e lavdi deshmoreve dhe heronjve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emri e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cufligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Karte, te Stambollit, Beigradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku I tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e tyre !
  E shihnin DHE beje in se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e a tij grushti shaiptaresh antishqiptare shtohehshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vovodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kutpuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin cte humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashiizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Aluzotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit !

  Reply to this comment
 12. Kali May 5, 19:08

  Ç’piçke te sateme do qe shkon atje mor felliqesire Bashe,kur perfaqeson shtresen e bashkepunetorve te fashizmit dhe te burgosurve hajdut.Kush provokon mor hale ti qe ke 28 vket qe i perçmon dhe shkon me bashkepuntoret e fashizmit dhe hajdutet.

  Reply to this comment
 13. Konti Sbalta May 5, 19:25

  Luftoni cfaqiet naziskine se bota luftoi e bashkuar kunder nazifashizmit, qe po nxit ti me qendrimet e tua ndaj bandave te rruges qe na kujtojne ato naziste te viteve ’30.

  Reply to this comment
 14. Konti Sbalta May 5, 19:25

  Luftoni cfaqiet naziskine ,se bota luftoi e bashkuar kunder nazifashizmit, qe po nxit ti me qendrimet e tua ndaj bandave te rruges qe na kujtojne ato naziste te viteve ’30.

  Reply to this comment
 15. Jevi May 5, 19:26

  Kjo eshte demotakercita e shpellareve.

  Reply to this comment
 16. betixho May 5, 22:43

  Jo z.Basha! Në Europë nuk shkohet me këtë mentalitet. Këto janë pikëpamjet e ,një eksremisti politik,një mbështetës i dhunës,një mohues i lirisë dhe demokracisë dhe natyrisht të një hipokriti.
  Se njerëz të ndryshëm,kanë ide e pikëpamje të ndryshme,se kanë të drejtë njerëz apo grupe të ndryshme të manifestojnë,se ka midis tyre-manifestuesve-që kanë qënë luftëtarë kundër fashizmit e nazizmit dhe fitimtarë të saj,se kanë të vrarë në atë luftë të madhe fitimtare,vëllezër,motra,djem apo vajzat e tyre,apo farefis të tyre,se ka nga ata që i quajnë këto 27 vjet, vite që u ka sjellë mjerim,apo fatkeqësi të ndryshme nënë këtë drejtim të partisë Tuaj apo edhe Partive të tjera që i sollën këtij populli krahas zhvillimeve pozitive edhe vuajtje e fatkeqësi të reja,JU Zoti Basha-nuk doni ti a dini dhe nuk ke ndërmënd ti a dish asnjëherë,Ju që pretendoni dhe kërkoni të drejtoni Shqipërinë, mjaftoheni të vini në pushtet,por jo ama, për ti dhënë një zhvillim demokratik shoqërisë sonë.
  Dhe kështu me këtë mëndje lehtësi e me këto qëndrime si mund NE të ndërtojmë një shoqëri të lirë,një shoqëri të emancipuar,një shoqëri të zhvilluar,të demokratizuar,jo rraciste,jo diskriminuese,një shoqëri të ndjeshme për këdo shqiptar që kërkon të shpalosë idetë e veta lirisht,për këdo që në këtë Shqipëri të vuajtur do të jetojë konformë ligjit,nderit,moralit dhe të respektojë këdo që ka pësuar fatkeqësi qoftë nga komunistët, nga ballistët, nga pushtuesit, nga kriminelët e partive më parë apo edhe tani,pra,kushdo nga pjestarët e kësaj shoqërie që dëshëron të ndihet i lirë dhe i pa diskriminuar nga pushtete apo grupe shoqërorë apo kushdo imponues qoftë.
  Duke i shkelur këto si më lart,NE nuk mund të shkojmë në Europë,nuk jemi të pregatitur jo vetëm si shoqëri por edhe si parti poltike apo individë me kulturë politike gjysmake që marrin përsipër të ndriçojnë të arthmen e këtij populli dhe që kërkojnë të vishen me mantelin e të diturit apo prijësit me kokën bosh.
  Jo Z.Basha ! kështu në Europë nuk shkohet.

  Reply to this comment
 17. fteri May 5, 23:23

  L.Basha në cilësinë e kryetarit të Partisë fashiste demokratike në vazhdën e kriminelit Sali shpellarit i kan bërë thirrje publikut shqipëtar për dhunë vazhdimisht,duke nxitur urrejtje,përçarje ,dhe ka kaluar direkt në vepra terroriste ,sulme fizike dhe anarshi.

  “doni luftë ,luftë do të ketë,shponju gomat e makinës,thyeni xhamat ,goditni me grusht ,ora ti marrim zvarrë në këtë shesh !” Të godasësh veteranët do të thotë që ke goditur ëndrrat më të bukurat të tyre ,simbolin për atdhe.

  Veteranët janë apostuj të lirisë e demokracisë së vërtet sot,jo kriminelët e xhahilët e L.Bashës,S.Berishës me hu në krahë që zjarrin i vunë shqiprisë,e sot godasin veteranët e LANÇ .
  Ky L.Basha është një fashistë i ri.

  Reply to this comment
 18. XXX May 6, 01:53

  Jo Basha krimineli! Mos e dergo ne parlament projekt-vendimin, por bej referendum qe te pyesesh cdo shqiptar, se kjo eshte demokratike dhe jo ajo qe thua ti. Ka ikur ajo kohe qe Berisha dhe ti benit cfare ju donte bytha.

  Reply to this comment
 19. f... May 6, 06:42

  po jepe komentin për fashistin L.Basha !

  Reply to this comment
 20. Amerikani May 6, 09:54

  Ne 2011 ky klloun ju lut partise komuniste mos i bashkonte votat me Ramen por te nxirte kandidat te sajin i cili mori 1500 vota. Pra ky kllouni me Ramen u ndane me 10 vota(zyrtarisht) keshtu qe po mos ishte partia komuniste kete kllounin nuk e ndihmonte dot as Ristani. Keta jana kaq te pacipe sa nje lypes rrugesh ka shume here me shume dinjitet perpara ketyre.

  Reply to this comment
 21. sopiqoti May 6, 10:45

  Pame “..rrugacerine..” ,falangat e Sales e te Bashes. Turp ,turp me te madh nuk ka.Keta jane si falangat e nazifashizmit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim