Kreu i PD-së u ankohet ambasadorëve: Ne duam konsensus, pala tjetër jo

April 16, 2014 18:11

Kreu i PD-së u ankohet ambasadorëve: Ne duam konsensus, pala tjetër jo

Kreu i PD-së, Lulzim Basha u ka prezantuar sot disa ambasadorëve dhe diplomatëve të huaj të akredituar në Tiranë situatën politike në vend, sipas Partisë Demokratike.

“Ne duhet ta ndajmë çështjen e integrimit nga stoku i problemeve që Qeveria ka krijuar me ndarjen e pushteteve, institucionet e pavarura, administratën, mosrespektimin e vendimeve të Gjykatave. Këto çështje do i trajtojmë në Kuvendin e Shqipërisë përsa kohë do të kemi hapësirë dhe më pas do të jemi me qytetarët”, theksoi Basha.

Sipas tij,  duhej të ishte bërë çdo përpjekje për miratimin e rezolutës së përbashkët. “Patëm negociata intensive, por në momentin final, draftit tonë iu përgjigjën me një tjetër draft. Ne jemi të gatshëm për konsensusin, gjë që duhet ta shprehë edhe pala tjetër“.

Statusi i vendit kandidat nuk mund të mbetet peng i një qeverie që po qeveris shumë keq – tha Basha.

Për kreun demokrat rrëzimi i kërkesës së Partisë Demokratike për një seancë urgjente me ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli në Komisionin e Sigurisë në lidhje me “përfshirjen e infrastrukturës së Forcave të Armatosura në trafikun e drogës”, sipas tij, është absurd dhe i paligjshëm.

April 16, 2014 18:11
Komento

22 Komente

 1. Robert July 30, 11:23

  MULAH LULI TALEBANI!

  Reply to this comment
  • fatman April 16, 18:38

   Keta Ambasadore jane pa pune qe shkojne ne nje godine te vjedhur ne SHQUP dhe ndegjojnje nje shoqe qe eshte i komanduar me CIP bagetish nga Sali C4. Lulezimja eshte dokort me qe te merret stutusi pooooorrrr Qeveria po punon shume keq, pra te mos i a jepni statusin. Shoqja Lulezime Statusi i jepet Popullit Shqiptar e ja PD. Kur PD e Saliut punoji “mire” dhe u aprovuan edhe ato 3 kushtet e fameshme perse nuk u dha Statusi Kandidat per ne BE-ne e plakur ne muajin dhjetor, kur e majta nuk kishte ngrohur akoma karriken e pushtetit dhe ju nepermjet Kodra-PasBregut thate, qe Qeveria Rama ne dhjetor do te hapi vetem shishen e shampnjes qe i kemi lene ne tavoline per te festuar pranimin ne BE. Pa u plasur ne burg krimineli i gjithe shqipetarve Sali C4&CO, Shqiperia nuk do te kete qetesi dhe per tu pranuar ne BE as qe do te behet behet fjale. Shoqja Lulezime shtrengo fort opoziten edhe 2 mandate te tjera, se konsensusin Qeveria e Rilindjes e ka bere me qytetarin shqipetar me 23 qershor.

   Reply to this comment
 2. edi July 30, 11:30

  O….LULI, po si harrove T”U thoshe edhe per furgonat (karrocat) 8++++1.

  Reply to this comment
  • argita April 16, 18:38

   nje antishqiptar smundete te beje me shume keqe sec po bene ky njeri nese ka me keqe mjere ne si kombe dhe populle pere kete fate qe na ka vene amerika qe na le ne dore te serbite dhe grekute dhe injorances turke me pabesine italiane

   Reply to this comment
  • bato April 16, 18:38

   Llogariteni vet ju Rustani ne panel me te huajt
   kuptoheni se sa eshte sahati Burgaxhiu hajni pijatori

   Reply to this comment
 3. bato July 30, 11:48

  Shume qendrim parimor dhe konseguent: Duam ta integrojme vendin ne BE, por nuk do lejojme qe ne parlament te futen ata, kundershtaret qe na vodhen votat kur ne kishim pushtetin. Nje miniberishe i shemtuar!?

  Reply to this comment
 4. suxhuku July 30, 12:03

  ik more zagar nallash smerlap haln vrases taleban mullah omari i shqiptarve

  Reply to this comment
 5. TROJA July 30, 12:13

  Europa thote;Mjaft mor maskarenj te PD qe keni 20 vjet qe keni shkateruar Shqiperine me vota te vjedhura.Zgjedhjet jane njohur nga ne te BE te regullta,korekte.Ky thote Sekui,eshte fundi i poshtesise qe po beni.Kjo sepse populli votoi masivisht kunder pushtetit tuaj fashist,populli votoi qe ju te pergjigjeni per krimet,grabitjet,dhe shkaterimin e vendit.
  PD te ulet dhe te shekoje grabitjet e bera ne zgjedhjen e Lulit,kryetar i PD e jo te vonoje mbledhjen e parlamentit.Mjere ne sikur e majta te kishte fituar me 73 vota,mjere populli qe do shihte vendin si Siria sot,te djegur e shkateruar.Nuk do shpetoni ju kriminelet e PD qe edhe shqiperine e renuat,edhe PD e injoruat sa kane frike sot te thone qe jemi antare te PD.

  Reply to this comment
 6. Ilo Pinci July 30, 12:17

  Po, shoku Ramiz, keni shume te drejte.

  Reply to this comment
 7. kuqeziu July 30, 12:19

  per fatin e keq mund ti quajme cudira shqiptare kur nje qeveri kriminalo-mafjoze ne ikje akuzon opoziten se i ka vjedhur votat po pse mer lul suma i kualifikuar ne hollande po kaq lolo e ben kete popull ti po ty as lagja e jote ku banon ti vete nuk te votoi partine ku ti ben pjese mer palaco pederast,po 8 vjet seri DRUZHE sali ne qeveri dhe opozita ti vidhka votat ketij bastardi serb po a jeni ne terezi apo jo,po ty mor lul suma akoma nuk te ka ikur era e gjakut e atyre 4 baballareve te pafajshem qe i more jeten,ti more plere po te te behet nje transparence rrenjesore ty as avokatet me te mire te HAGES DHE TE STRASBURGUT nuk te marin persiper po more avokat ate DRUZHEN MARK.UK serbin atehere edhe mund tja hedhesh …

  Reply to this comment
 8. illi July 30, 12:33

  Sigurisht qe si Berisha do te flase, pasi jo vetem eshte ne nje çanak, por eshte edhe njelloj pergjegjes si ai per shume deme shkaktuar Shqiperise dhe qytetareve te saj gjate ketyre viteve si falja e detit Greqise, vjedhja ne rrugen e kombit, vrasjet e te pafajshmeve te 21 janari etj.

  Reply to this comment
 9. Silva July 30, 12:51

  Kollovarin per ate pune e bene kryetar,qe te flase dhe veproje sic ja kerkon familja dhe banda e malokeve qe nuk duan ta pranojne shpartallimin spektakolar te 23 qershorit.Te gjithe e dine kete.

  Reply to this comment
 10. Presarani July 30, 12:57

  Ky hajduuti Basha e ka mendjen vetem per te vjedhur. Ne rast se nuk e rrasin ne burg keta qe erdhen ne pushtet do krekoset si gjeli mbi pleh.

  Reply to this comment
 11. Fatmir July 30, 13:05

  Lulzim Basha eshte fytyra me makiazh e qenit te rrahur nga Sali kafsha.

  Reply to this comment
 12. lali July 30, 14:06

  i keni vjedh 20 vjet i dini si vidhen prandaj flisni po kete rradhe shkuat per lesh sebashku me xhozin dhe salen

  Reply to this comment
 13. sajmir July 30, 16:22

  shikoni dhe rregulloni punet e metejshme qe na presin lereni zgjedhjet tani

  Reply to this comment
 14. gozhda July 30, 16:50

  O LULO po behu njehere qytetar dhe leri keto budallalleqe mjeshter per vjedhje te kemi ty dhe banden e z.Sali qe deri me sot asnjehere nuk i keni fituar zgjedhjet por i keni vjedhur ato.

  Reply to this comment
 15. shqipfolësi July 30, 17:24

  Një gjë të jetë e sigurt, për ju berishianët, se 1 milion vota shqiptarësh safi i kishit kundër! Çfarë transparence doni më tepër? Transparencën e 2011-ës me votat e vjedhura? Apo kutitë që i dogjët më pas ke bregu lumit në prani dhe të disa kamerave? Apo transparencën e rrugës së kombit me shpërdorimet e miliona eurove? Apo urdhër-vrasjet apo qoftë dhe miratimin e vrasjeve mbi demostruesit e paarmatosur në mes të bulevardit? Apo dhe marrëveshjet e firmosura për faljen e detin shqiptar? Këto janë transparencat urgjente që duhet të bëni ju në rradhë të parë z. kryetar i ri i pd-së së parefomuar.
  Më pas kur të bëni këto transparenca përpara ligjit dhe organeve kompetente, mund të ngrini pretendime kundër 1 milion votuesve shqiptarë. sepse në këtë rast nuk keni të bëni me vjedhje votash, por me votim nga urrejtja të qytetarëve shqiptarë ndaj jush që akoma dhe sot, bëni sikur nuk dëgjoni nga ky vesh!

  Reply to this comment
 16. Dashamiresi July 30, 17:57

  Eshte shume naive dhe nen mesataren e nje politikani karjere qe me gjuhe fare te pa gdhendur dhe me imitim prej te parve pararendes si shoku enver, qe vetem armiqt e jashtem dhe te brendshem ja kishin zaptuar mendjen ashtu dhe ai udheheqesi juaj shpirteror qe per cdo gje, opozita dhe vetem opozita solli te kqiat e ktij vendi,e cuditshme se edhe se fundi opozita u vodhi votat.Po pyetja vetvetiu shkon per ata qe kan detyren te mbronin, jo vetem voten e tyre por edhe timen,tenden e te gjithe shqiptarve te ndershem qe as e shesin dhe as blejne voten,cfare ruajten,apo edhe komisioneret tuaj jane te korruptuar,te shitur,te blere apo te dh…re. Pa shifni veten ne pasqyre se cfare nuri keni mare,ua them dhe une panvarsisht se nuk e pranoni,qeraman,qeraman,qeraman. Vetem kini qare sa ju nuk besoheni se ato qe kini bere e po beni fajsoni te tjer dhe per ju vlen shprehja ”Beni si them une e mos beni si bej une”

  Reply to this comment
 17. Vëzhguesi F. July 30, 18:21

  Lulezim Basha nuk eshte politikan. Asnjehere nuk ka qene politikan edhe kur u katapapultua ne PD me 2005 me KOPIN e Berishes. Lulezim Basha eshte nje kukell nga ato ruset, ku ne PD ka me shumice. Lulezim Basha, ka patur shansin te behesh politikan, por kellqet e tij, nuk mbajne pr kete pue. ai kryen mire dhe shume mire rolin dhe detyrat sharlatanske ne interes dhe funksion te padroneve. Sepse Lulezim Basha nuk ka ngrene vetem nje luge çorbe te prishur. Ai vjell dhe do te vjell tere jeten sepse nuk ka ngrene vetem çorbe te prishur shqiptare, bile ajo lloj çorbe eshte ngrene nga ai pas çorbes se prishur serbe. ajo çorbe e detyroi ate te mbushte me shpifje te ndyra dhe monstruoze fletet e dosjes se Dick Martyt dhe Carla Del Pontes per injorimin e lufets çlirimtare te popullit te Kosoves. apo kujton se mund te kalohet me deklerata fallco dhe urime te tipit Hashim. Lulezim basha ndjek rrugen e padronit te cilit ia katapultuan ata qe kane pasur dhe kane qellime te zymta per Shqiperine dhe shqiptaret. Dhe bene Luli te fortin. Dhe flet Luli per ruajtjen e administrates, kur ne bashkine qe vodhi me kriminele zgjedhor dhe jo vetem te tipit Pone dhe Ristani, perdori fshesen me keq se racistet grek. Dhe flet Luli per transparence?! Pika ne koke do t’i bente mire ketij njeriu qe ngerdheshet. PD-ja i ngjan ose eshte tamam si ajo qe thone, i ligu beson ne veprimet e tij. Lul latanti, harron se zgjedhjet organizohen drejtohen, kontrollohen dhe per rregullsine e tyre mbajne pergjegjesi ata qe kane pushtetin, pra mazhoranca e stisur e 2009-tes ku Luli dhe babai i tij shpirteror bene kerdine. Nuk thone kot, i ligu beson veten. Harroje Lulezim Basha, se me keto qe kerkon te besh mund te shpetosh nga drejtesia per krimet qe ke kryer. Nese te lejojne, apo te tolerojne, ateheri mire tua besh dhe as 24 ore te mos i lesh te qete. Ne te kundert, zgjidh qeline bashke me Saliun dhe te tjere.

  Reply to this comment
 18. N/A April 16, 18:54

  DOMOSDSHMERIA E REFORMIMIT DHE PRAKTIKAT MODERNE TE RINGRITJES SE PARTISE DEMOKRATIKE.

  Jeta politike , shoqerore dhe ekonomike e nje shoqerie te lire eshte ideuar , konceptuar dhe zhvillohet mbi bazen e alternativave te burimeve njerzore, ideve, programeve e teknologjise gje qe ka bere qe shoqerite e lira te ecin perpara me shpejtesi e te njohin kete zhvillim qe kan sot.
  Nga ky rregull nuk duhet te beje pejashtim as shoqeria shqiptare nese realisht e duan progresin dhe zvillimin e natyrisht perafrimit e standarteve me perendimin si paraksht per integrimin e vendit.
  Si rregull politika i prine dhe duhet ti prije zhvillimeve shoqerore e politike te nje vendi gje qe padyshim ka edhe nje rol mjaft te rendesishem qe percakton zhvillimet ne shume fusha te jetes.
  Per te kuptuar se sa i rendesishem eshte drejtimi politik i nje vendi do bie nje shembull nga politika Amerikane. Me fitoren e islamisteve ne Iran moren peng punonjesit e Ambasades Amerikane ne Teheran dhe i mbajten per 444 dite kur president ne Amerike ishte z. Carter . Mirpo Presidenti Carter ishte ne fund te mandatit dhe ne pushtet erdhen repuplikanet te kryesuar nga i madhi Ronald Regan. Sic dihet zgjedhjet ne Amerike behen te marten e pare te Nentorit te vitit elektorl e transferimi i pushtetit behet me 20 Janar te vitit qe pason. Iranianet qe kishin mbajtur peng per 444 dite punonjesit e Ambasades Amerikane ne Teheran i liruan pengjet i vune ne avion dhe i prune ne Amerike shendosh si kokrra e modhes pa pritur transferimin e pushtetit por vetem mandatimin nga populli Amerikan te Presidentit Regan.
  Cfare kishte ndryshuar nga fuqia e Amerikes per nje muaj? Asgje. Kishte ndryshuar vetem Presidenti i Shteteve te Bashkuara. Pra shikoni se cfare rendesie ka lideri i nje vendi edhe ne shtete me demokraci te konsoliduar gje qe e tregoje qarte edhe vazhdimi i Presidences se Reganit dhe shembja e perandorise se errsires komuniste nen programin e luftes se yjeve te Presidetit Regan.
  Pra kombe qe ne bazen e tyre kane parimet e lirise pamvarsisht nga madhesia e tyre kane njohur zhvillim e prosperitet ku nje nder ta padyshim qe jane edhe Izrealitet por pushtetin e votes se lire e te shenjte e kane shtrire edhe ne religjon ku komuniteti voton per kreun e Sinagoges per nje mandate vjecar.
  Tani te afrohemi tek fenomeni shqipar apo aty ku na pikon catia sic thote populli.Per rreth 50 vjet politika kishte shpallur monopolin e sundimit dhe nuk lejonte asnje konkurence e aq me pak ne fushen politike te drejtimit te vendit deri sa kupola sunduese politike u shnderrua ne sharrexhinj, karrocier, mjelse lopesh e brigadier.
  Lavdi Zotit e Amerikes qe na ndihmuan per ti cuar ne muzeumin e palavdishem te histories keto monstra te shekullit te 20 qe shqiptaret i derguan ne ragun e urise kolektive si ne Korene e Veriut nderkohe qe demokracite perendimore kishin kapur majat e zhvillimit e teknologjise ne shekullin e kaluar e ne vazhdim.
  Ne 90ten nen stuhine e fuqishme te rrezimit te regjimeve kriminale komuniste te Europes se Lindjes ra edhe regjimi i Tiranes padyshim nje nder me kriminalet dhe ne pushtet erdhen liberalet komunist por shume larg te qenit democrat liberator. Per te vertetenn per kohen perbenin progress pasi ishin njerz te shkolluar apo trajnuar ne perendim e natyrshem qe ishin shume me lart se ata qe menduam se i lame pas.
  Mirpo liberalet komuniste sapo zune majat e pushtetit natyrisht edhe me ndihmen e strukturave te vjetra bllokuan alternative e vlerave dhe filluan te pasurohen ne menyre te padrejte e te pandershme dhe nuk menduan asnje dite per ndeshkimin e krimeve te se shkuares e rehabilitimin e viktimave te sistemit komunist kriminal.
  Per 23 vjet me radhe shumica apsolute e partive politike shqiptare nuk i nderruan kreret e tyre duke u shnderruar partite e tyre ne kopje te zbehta te Partise se Punes dhe duke tentuar njekohesisht te shnderrohen edhe ne dictator te vegjel te jetes publike e shteterore te popullit shqiptar gjate ushtrimit te pushtetit por qe fatemiresisht nuk ja arriten e nuk do ja arrijne pasi sistemi demokratik praktikisht i pakthyeshem ne Shqiperi eshte armiku me i madh e i vendosur i ketyre rudimenteve te diktatures.
  Pra qartesisht tani ne Shqiperine postkomuniste nuk diskutohet me drejtimi i ecjes perpara por shpejtesia e zbatimit te reformave pra ne thelb sa do pengojne strukturat dhe mentaliteti i vjeter ne tere kete process drejt zhvillimit e progrsit pasi lavdi Zotit Shqiperia i ka tera potencialet njerzore dhe natyrore , pra i mungon vetem organizimi i brendeshem.
  Shkurt Shqiperia ka nevoje per nje qeverisje ndryshe e nje opozite ndryshe dhe kush e kupton me shpejt kete realitet i takon e ardhmja megjithse per hir te se vertetes jane te lidhura e ndervarura nga njer tjetra aq sa jane duke ndikuar si ne progresin e ndersjedhte e respektivisht ne zhvillimet ne Shqiperi.
  Une i perkas asaj kadegorie shqiptaresh qe pa asnje kompleks i kam uruar sukses qeverise se majte megjithse ne pikpamjet e mia mbi shoqerine dhe organizimin e saje politik nuk i perkas ketij grupimi.
  Kam qene dakort mbi rotacionin e pushtetit ne Shqiperi si nje hap i rendesishem per zhvillime positive ne te majten e te djathten shqiptare pasi Shqiperia qartesisht do hynte ne nje etape te re te zhvillimit te saje te brendeshem politik e shoqeror.
  Natyrisht qe besimi qe mori e majta ne elektoratin shqiptar mbeshtetej mbi premtimet e tyre qe ishin domethense dhe askush nuk kishte te drejte ti kontestonte pa ju dhene mundesine e provimit ne realitetin shqiptar. Tani premtimet ishin te shumta por une po i grupoj ne dy grupime te medha ato ekonomike dhe politike.
  Per hir te se vertetes lideri i te majtes z Rama kishte nje experience ne menaxhim qe kishte rezultuar e sukseshme me Bashkine e Tiranes dhe premtonte nje politike pertej se majtes e te djathtes e respektim I lirive politike per kampin e vet dhe ate kundershtar duke pranuar gabimet e ndryshimeve Kushtetuese te 2008 e korigjimin e tyre dhe reforma te thedha ne fushen e ekonomise e pronsise.
  Nderkohe qe premtimet per korigjimin e gabimeve te 2008 tashme jane harruar nga Kryeministri Rama duke vazhduar rrugen e parardhesve te tije ne keto 24 vjet per tu shnderruar ne nje kopje te zbehte te diktatorit komunist ne fushen politike pasi po shkon nje vit pa mandate si Kryetar i Partise Socialiste gje qe nuk e ka bere as vete Enver Hoxha duke i paraprire tendencies per dictator ne jeten shoqerore e shteterore me veprimtarine e tije te vazhdueshme antikushtetuese.
  Shqiperia gjithnje ka pasur problem me ligjin e te drejten pergjate 24 viteve te fundit demokraci alla shiptare por si kete radhe nuk ka ndollur kurre qe qeveria te inicoje tre reforma te medha qe te tria ne kundershtim me kushtetuten e vendit
  1- Reformen Administrative me Akt Normativ Antikushtetues
  2- Reform per kontrollin e teritorit me Agjensi Shteterore INUK antikushtetues
  3- Reformen per legalzimet e rigrabitjen e prones se qytetareve shqiptar me agjensi shteterore ALUZIN ne kundershtim me Kushtetuten e ligjet themelore te njeriut kryesisht ne kundershtim me te drejten e prones.
  Vetem njera duhej te mjaftonte qe Kryeministri te jepte dorheqjen por te tria bashke duhen zgjidhur veten me zgjedhje te parakoheshme.
  Nese llogaritet ne vlere monetare e kesaj papergjegjshmerie qeverisese vlera eshte disa milliard dollare pervec demit ne aspektin shoqeror , politik e prespektiven e se ardhmes.
  Ne kushte te tilla syte kthehen vetevetiu tek opozita per mundesine e korigjimit te ketyre veprimtarive fatale antikushtetuese pasi vetem nje dogmatic apo ineresaxhi meskin e perfitues direct i kesaj veprimtarie antikushtetuese mundet te qendroje si mbeshtetes i nje qeverie te tille e ne rastin konkret i Qeverise Rama.
  Ish- Kryeministri Berisha mbas 23 Qershorit beri nje akt civil e demokratik duke dhene dorheqjen ne Partine Demokratike si shprehje e pergjigjsise mbi humbjen qe duhej ta pasonin edhe ca figura te rendesishme te qeverisjes e politikes se tije e natyrisht edhe te konsumuara, gje qe nuk e bene.
  Pra mesimi qe la pas z Berisha eshte qe figura kryesore e partise merr postin e Kryeministrit kur partia e tije fiton dhe largohet kur ai humbet gje qe e kane realizuar me vonese por e realizuan Nano dhe Berisha.
  E theksoj kete pasi lideri i Partise Demokratike z Basha duket se po e vazhdon me tej filozofine e pergjigjsise te ish qeveritareve, pushtetareve e liderve politike te Partise Demokratike qe per hirt e se vertetes disa prej tyre kane qene ne ato pozicione per rreth 20 vjet. Une personalisht e shikoj si nje zhvillim pozitiv ne drejtimin e duhur ne riformatimin e Partise demokratike e factor percaktues ne ringritjen e saje.
  Sic e thashe alternative dhe konkurenca jane bazat e filozofise se sitemit demokratik pluralist dhe qe te vjetrit duhet te bejne nje hap anash duke mos e ndier veten as te perjashtuar as te perjetshem pasi thjesht po nderrohen portat per pjesen e dyte e ne vazhdim . Ata qe luanin dje , spektatore e mbeshtetes sot e keshtu me radhe neser pasi demokracia eshte nje process pa fund.
  Partia Demokratike eshte nje parti e madhe dhe mundet te nxjerri disa ekipe por fusha e futbollit ta zeme do njembedhjete pra nuk mundet te tere te jene ne fushen e lojes active pasi shumica jane ne stadium ne shkalle pasi keshtu ka qene dje e keshtu do jete dhe neser kur ekipi actual do largohet
  Ajo qe deshiroj te theksoj dhe duhet te fiksohet qarte ne statutin e Partise Demokratike eshte e drejta e Kryetarit te partise te grumbulloje ekipin fitues sipas filozofise se tije dhe qe duhet te jete bindes ne elektoratin e partise e diskutimet e brendeshme por ne anen tjeter nuk duhet lene ne nivelin e educates se tije politike marrja e pergjigjsive neser per ekipin qe po perzgjedh sot.
  Pra te vendoset ne statut me detyrim marrja e pergjigjsive pas cdo maci electoral local riperteritja e ekipit drejtues e largimi pa kushte mbas cdo zgjedhje te pergjithshme kur nuk vjen ne pushtet apo humbet pushtetin kur eshte ne qeverisje. Kjo duhet te jete taksative dhe te mos lejohet asnje hapsire per spekullime apo lojra fjalesh, pra statute i partise te riformatohet e te jete detyrues nga kreu i partise deri tek antari i thjeste ne baze.
  Une mendoj se eshte shume me productive per Partine Demokratike dhe te ardhmen e saje fokusimi i vendosjes se rregullave te statutit te ri duke kontribuar njekohesisht ne perpilimin e nje program coherent per nje parti te qendres se djathte sesa oponenca apo opozita e ish funksionarve te djeshem mbi perzgjedhjet e reja apo tendenca per te bere nje riformatim real te Partise Demokratike nga Kryetari Basha.
  Fakti qe mazhoranca e djeshme, Partia Demokratike humbi jo vetem pushtetin por edhe pakicen bllokuese te ben te mendosh se jo vetem duhet nje reforme radikale por edhe percaktimi sot ne fjalorin politik te disave se funksionaret e djeshem partiak e shteterore si vlera te Partise Demokratike le shume per te dyshuar. Ata ose ato padyshim qe kane qene vlera para 4, 8 apo 12 vjetesh por koha ka beret te sajen se bashku me veprimtarine e gjithsecilit qe mundet te kete ndikuar ne menyre shkaterruese te konsumimit e figures se tyre.
  Ne anen tjeter nuk mendoj se eshte ne te mire te ringritjes se Partise Demokratike duke ja u bere me gisht trashigimise se Partise Demokratike por ne anen tjeter mendoj se vete ata duhet te bejne nje hap anash dhe askush nuk ju a ka borxh klithmat perse nuk po me llogarisni edhe mua pasi antarsia e Partise Demokratike i ka votuar e mbeshtetur me se pakti 8 vjet cdonjerin prej tyre. Enough is Enough.
  Nje gje deshiroj t’ju a them antareve dhe simpatizanteve te Partise Demokratike se ne kushtet e nje konsumimi dhe degjenerimi te shpejte dhe te frikshem te super mazhorances sunduese nese Partia Demokratike arrin te riformatohet shpejt ne performance, resourse njerzore , statut e program coherent i nje partie te qendres se djathte pushteti actual i ka ditet e numruara e jo me muajt.
  Nje pushtet qe ne pak muaj eshte shnderruar ne nje mur shurdh-memec ndaj kritikave e sugjerimeve qofte dhe dashamirese dhe vazhdon me veprimtari antikushtetuese duke i shkaktuar buxhetit te shtetit deme kolosale per sot e neser ku nderpret kontaktet me miqte perendimor si zyren e ish-Kryeministrit Bler e Institucionet e Larta te Administrates Amerikane White House e State Department duke e shnderruar Otranton atostraden e droges sipas autoriteteve Italiane ja ka paracaktuar fatin vetes.
  Problemi madhor i opozites shqiptare ne tersi e Partise Demokratike ne vecanti eshte ndritja e tyre ne lartesine qe i kerkon koha duke mos lejuar qe pushteti i majte mashtrues dhe me nje shkalle te larte indoktrinimi te demtoje aspiratat e popullit shqiptar per liri, demokraci dhe integrim.
  Ajet Delaj
  New York

  Reply to this comment
 19. P.A.B April 16, 20:42

  Maxhorancen nuk i duhet Konsensusi i Opozites per te Qeverisur. Kjo eshte nje shpikje !alla Berishe” qe e nxjerr koken sa here humb PD-ja pushtetin. Ambasadoret degjone te merzitur, sepse ne asnje nga shtetet e Origjines ky koncept nuk ekziston. Merr votat- qeveris. Je ne opozite, prit rradhen tende.

  Konsensusin e kerkon Banda dhe Rruga, behet ne raste ekstreme, kriza, luftera apo pas-lufte dhe ne perfshirje te grupeve rebele. Njerezimi ne Politike, dhe natyra si e tere, kane “forca madhore” qe kerkojne rritje graduale, manaxhin, komandin dhe hierarki.

  Konsesusi ne kete rast perdoret si shkop shkaterrimi dhe presioni. Nuk me vjen keq aspak per PD-ne, por neser per popullin; duke pare se nuk ka asnje lloj ndryshimi dhe reformimi nga figurat e reja ne Politike, vota do shkoje me default (sic) tek kjo Qeveri e populli humb te vetmin mjet presioni demokratik, qe ushtron ne votime.

  z. Basha, sa me shume bertisni ju, aq me shume shtohen shancet qe te kete Qeveri Koalicioni 2 & 3, keshtu po demtoni – ne afat te gjate- cdo proces, partine tuaj dhe Shqiptarin e thjeshte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim