Basha: Prokuroria të hetojë dhunën ndaj opozitës

March 28, 2016 13:33

Basha: Prokuroria të hetojë dhunën ndaj opozitës

Kryetari i Pratisë Demokratike, Lulzim Basha, denoncoi gjatë një deklarate për shtyp, dhunën, sipas tij të ushtruar ndaj protestës së opozitës tek Parku i Liqenit.

“Po ndërtohet te Parku i Liqeni pa leje ndërtimi, apo me një leje të falsifikuar. Faktet e dala në dritë janë tronditse, sepse nuk bëhet fjalë për mijëra metra katrore gjelbërim, bëhet fjalë për rënien e shtetit ligjor mes dajakut arbitrar, arrestimit arbitrar, dhunimit të të drejtave të njeriut dhe ndaj një shoqërie të civilizuar dhe demokratike. Qytatarët kanë pyetur prej dy muajsh, pse po ndërtohet pa leje mjedisore, pa leje ndërtimi, pse po dhunohet parku i tyre me një leje të falsifikuar të Këshillit Kombëtar të Territorit dhe nuk ka përgjigje, por ka dhunë”.

“Dhuna nuk e ndalon një popull që proteston për këto vlera. Dhuna e përdorur sot kundër opozitës është dëshmi se ky regjim është në grahmat e tij të fundit. Kriminalizimi i policisë, prania e policisë me armë në brez në kundështim me ligjin, prania e policëve pa shenja indetifikuese, është një akt i pastër dhune ndaj opozitës”, tha Basha.

Basha i beri thirrje prokurorisë të hetojë ngjarjen, po ashtu i bëri thirrje medas të mos friksohet. “Policë me maska kanë rrëmbyer kryetarin e PD-së së njësisë Nr 5 në Tiranë, Ndricim Babasi dhe nuk dimë se ku ndodhet. U bëj thirrje qytetarëve të nisim protestën, sepse kjo qeveri është mbi Kushtetutën dhe ligjin dhe kjo lloj qeverie është tirani, që duhet rrëzuar”, theksoi Basha.

March 28, 2016 13:33
Komento

6 Komente

 1. lond March 28, 14:11

  Nuk ka prokurori prandaj tall bythen ti dhe keta pjellat e tu.

  Reply to this comment
 2. arben muhameti March 28, 14:57

  po ik or pall se na ke ca trapin me te drejtat e opozites tende ,per te bere zhurem per asgje .Neveri per kete rrace politikanesh te degjeruar qe duan pushtetin me trimat e bathores dhe te kamzes.Vitn tjeter e ke shansin ta provosh se sa te do ky popull ty,ne votime .

  Reply to this comment
 3. daniel March 28, 16:06

  Prokuroria duhet ta filloi nga dhuna dhe vrasjet qe ti bere ne 21 Januar.

  Reply to this comment
 4. Everteta March 28, 16:20

  Cfare kerkon ti ga prokuroria kur ti i con njerzit mish per top more faqezi. Si te mban ajo toke ty more qelbesire o gjarper i zi.Po ti rremuje e tym do se nuk do qe te shkosh para drejtesise per cfare ke bere si politikan. Ti i di mire dhe i ke ne ndergjegjen tende te gjitha bemat e tua. Ti ske te drejte morale te ngresh zerin sepse ti ke qene shkeles i ligjit dhe i shkaterrimit ne Shqiperi.Ti dhe gjithe shpurra jote po organizoni gjithe kete rremuje per qellimet e tua.Po ske faj ti kur te lene ty te livadhisesh e nuk te cojne ku e ke vendin. Turp te te vije more tradhetar i kombit.

  Reply to this comment
 5. SHPRESEHUMBURI March 28, 17:52

  Prokuroria vertet duhet te hetoje,poooor te hetoje dhunen e huliganeve deputete te PD-se , qe ushtruan ndaj policise se shtetit .PD-ja me rrugacet e saj te paguar , punon nate e dite vetem per destabilitet . Ajo eshte ne gare me UDB dhe Asfaline per destabilizimin e vendit . Ata ngjajne si dy pika uji,qe te tre palet .

  Reply to this comment
 6. PO,PO March 28, 18:12

  Zoti Basha,te kuptojme drejt,qe je ne nje pozite shume te veshtire .Nuk po e shpalos dot staturen tende si lider i opozites,se nuk te le asnje hapesire bajraktari. Ti , je djale i ri,shkolluar ne Perendim dhe nuk e ke shpalosur dot talentin tend te politikanit .Deri tani,jane evidente aktet vertet shume te renda te kompromentimit te pa kthyeshem qe te ka bere UDBja me doren e Saliut.Ne keto kushte,nuk te mbetet tjeter , vecse te behesh vegel e neveritur e tyre , ose te nderrosh drejtim.Kete te fundit,nuk e ben dot,sepse te kane kompromentuar aq thelle,sa….s`ke nga leviz.Te vazhdosh me tej ne llumin ku je zhytur e vazhdon te ecesh,do te kesh nje fund teper rrenqethes.
  Me keqardhje ta them,se je i ri ne moshe,por nuk te mbetet tjeter,per te dale nga rruga pa krye , vecse te vrasesh veten . Kjo do te ishte menyra e vetme,qe mund te te kuptonin me drejt njerezit.Behu trim nje here , qe te mbahesh mend ,vertet si njeri i penduar .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?