Dëmet nga tërmeti, Basha: Plani trepikësh që ne propozojmë

December 2, 2019 16:34

Dëmet nga tërmeti, Basha: Plani trepikësh që ne propozojmë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka vizituar sot nga afër banorët e fshatit Bubq, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti shkatërrimtar. Përmes një postimi në ‘Facebook’ lideri i opozitës thekson se situata në këtë zonë vazhdon të rëndohet për këta banorë dhe për mijëra familje në të tre qarqet e goditura Durrës, Tiranë dhe Lezhë.

Mes të tjerash Basha pohon se reagimi i shpejtë për të vlerësuar dëmet, dhe lëvrimi i fondeve për riparim dhe rindërtim do të ndihmojë në tejkalimin e traumës dhe rikthimin në normalitet.

REAGIMI I BASHES

Sot pashë nga afër gjendjen e rënduar në Bubq, ku shumica e shtëpive kanë pësuar dëme dhe shumë prej tyre janë të pabanueshme. Me qindra qytetarë kalojnë netët jashtë prej një jave pa asnjë siguri nëse mund të futen në banesat e tyre.

Fatmirësisht kjo situatë e rëndë u mbyll pa viktima ne këtë zonë. Por gjendja vazhdon të rëndohet për ta dhe për mijëra familje në të tre qarqet e goditura Durrës, Tiranë dhe Lezhë.
Ajo që duhet bërë tani është të ndërmerren urgjentisht një seri veprimesh konkrete dhe të mirëkoordinuara për të siguruar njerëzit, dhe për të nisur sa më parë rindërtimin e banesave.

Tani është momenti të veprohet me shpejtësi dhe për këtë qëllim ky është plani që ne propozojmë:

1. Angazhimi dhe organizimi nga shteti i mbi 500 inxhinierëve që kanë shprehur gatishmërinë për të kontribuar vullnetarisht, me qëllim për të përshpejtuar vlerësimin e banesave. Kjo kontribuon për qetësimin e gjendjes dhe sigurimin e jetës së qytetarëve.

2. Vlerësimin me urgjencë të banesave të dëmtuara dhe dëmeve të shkaktuara.

3. Qeveria në kuadër të gjendjes së fatkeqësisë natyrore të anulojë me efekt të menjëhershëm rreth 150 milionë dollarë të planifikuara për t’ju dhënë 10 oligarkëve, dhe këto fonde t’u akordohen mijëra familjeve në nevojë, për riparimin dhe rindërtimin e banesave të dëmtuara apo të shkatërruara.

Reagimi i shpejtë për të vlerësuar dëmet, dhe lëvrimi i fondeve për riparim dhe rindërtim do të ndihmojë në tejkalimin e traumës dhe rikthimin në normalitet.

l.h/ dita

December 2, 2019 16:34
Komento

13 Komente

 1. pse abuzo me Fatkeqet qe TIIIIIII PROSTITUTE hOLLADE i vodjhe te Ardhmen ,i shkaterrove jeten ,KRIMINEL TERRORIST I NDYT December 2, 17:00

  SA I PESHTIRE QE ESHTE KY SURRAT PUTANE SERBIE

  I KA IS TJETER E-MAIL

  TE LER SHARJET E AKUZAT POLITIKE KUDER RAMOS (ate detyre ta beje qent e suites pd-s)

  DHE PROSTITUTA KRIMINELE TE PERQAFOJ MILETIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  O ROBT FAR E MUTIT TE ANADOLLIT

  Reply to this comment
 2. PIRATI BEHET PAPE December 2, 17:05

  Nese ka 10 arsye te forta qe edhe pse kam qene dhe jam antienverist /antikomunist…dhe them me plot gojen se Enveri justifikohet per ashpersine e tij eshte dhe sjellja e miqve tane ne menyre pambarimisht hipokrite jo vetem me Usali Serberishen por dhe me kete Serbashen e Mitrovices
  .
  Aresye e forte eshte dhe reagimi i shoqerise civile qe them me plot gojen te them se e kam per turp qe jam shqiptar
  .
  .
  Marrim vetem deklaraten e te ziut Arvizi qe e quajti kete Monster yll ne ngjitje dhe si po shkojne punet Rama po iken tani shpejt dhe po vjen Debiluli

  Amerikan , Spiun serb apo Falsifikator? Në kontratën e Utrechtit, Basha, pasaportë amerikane (?!)
  Veç dy deklarimeve të rreme të pasurisë, ka edhe pika të tjera që kërkojnë përgjigje nga zoti Basha në kontratën e blerjes së shtëpisë në Utrecht të Holandës.

  Njëra prej tyre është veçanërisht kurioze të marrë një përgjigje publike. Siç shihet në faksimilen përbri, që është një dokument noterial i Kadastrës shtetërore të Holandës, në blerjen e shtëpisë, shtetasi Lulzim Basha, prezantohet në dhjetor 2001, me një dokument që ngjall habi. Kontrata noteriale thotë që shtetasi në fjalë, “mban pasaportë amerikane” dhe po aty jep numrin e këtij dokumenti. etj.
  .
  .Nuk e kam problem se miqte tane e kane vendosur qe ky kriminel te jete k/m i ardheshem ei Sqipetareve por i lutem atyre nderkombetare qe luajne fijet e politikes shqipatre ne bodrume ambasadesh….Nese vini Debilulin tuaj K/M si prute Usali Berishen ne pushtet me 2 prillin 1991
  atehere mos permendn
  i me fjalen demokraci ne shqiperi
  se na vjen per te vjelle
  dhe mos shani me ate Enver Diktatorn
  se bete Profetin e Profeteve

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana December 2, 17:06

  Pika e pare duhet te jete per ty o lulush, qe te ta japin ne lule te ballit ! Pastaj vijne te tjerat.

  Reply to this comment
 4. # December 2, 17:31

  Basha,hipokrit meriton nji gerdhishje me maje gjylpane me cianur.Kaq perfundon cdogja ne normalitet.

  Reply to this comment
 5. Ilir December 2, 17:43

  Eshte percarese nje veprimtari e tille e bandes se Saliut. Si e tille , duhet te ndalet me patjeter nje sjellje e tille. Veprimi i pritshem i Pd-se dhe te gjithe “opozitareve” ne kete situate te jashtezakoneshme qe po kalon Shqiperia eshte te jete i koordinuar sikur ne nje makineri, me qeverine, me shoqatat e ndertuesve, me pushtetin lokal e tj. Ne rast te kundert, tu thuhet NDAL ! Populli I demtuar nga ky termet nuk ka nevoje per llafe dhe kllounada te tipit Basha – lebel I Berishes. Ai e di shume mire se kjo situate perballet me sukses vetem duke qene te bashkuar , qe per momentin i ra Qeverise se Rames dhe Bashkive Tirane dhe Durres te jene ne krye te kesaj sipermarrje te jashtezakoneshme.

  Reply to this comment
 6. mirel December 2, 18:52

  Plane si Rrugen e Kombit. Shko mor thyej qafen, qelbesire e ndyre.
  Keta kriminele duhet te ishin varur me kohe. Po u bene bashke, pozite opozite

  Reply to this comment
 7. Jimi December 2, 20:03

  Per nje moment menduam se kjo fatkeqsi natyrore, pervec drames qe solli, do te sillte edhe nje te mire! Per nje moment “burrat e shtetit” do te harronin “armiqsite” dhe me pergjegjshmeri te larte, per hir te interesit te ketyre njerezve te traumatizuar, do te ulnin “armet”,e sebashku do te uleshin ne tavoline per te diskutuar e dhene zgjidhjet me te mira te mundeshme per te ardhmen e ketyre njerezve! Por nuk eshte e thene qe kjo te ndodhe dhe nuk ka sesi te ndodhe,kur per fatin e keqe te ketij vendi, drejtimi i opozites eshte ne doren e nje kalamani te llastuar, te cilin ne dhe ata qe embeshtesin, e quajme politikan, jo burre shteti! Cfare dreqin ka ky “:Politikani” qe kur i behet thirrje nga nje burre shteti per tu ulur ner tavoline dhe si burra te qajne hallin e ketyre njerezve ne nevoje, nuk pranon te ulet balle per balle!? Po kaq frike te kete ky kalamani nga Edi Rama!? A thua se Edi nuk po i ben thirrje per te biseduar si burri me burrin,,por po e fton ne duel per jete a vdekje!? Po si mund te sillen politikanet kashtu!? Ne nje fare menytre ky personazh po me sjelle ne mendje femijerine tone te hershme, qe gjate lojrave qe benim ndodhte qe edhe ziheshim per hicgje dhe per ta konfirmuar kete zenke dhe “prishjen e miqesise” , gershetonim gishtin e vogel te dores te njeri tjetrit dhe qe nga ky moment, midis nesh ishte vendosur “gjendja e luftes”!? Kalonin disa ore pa folur me njeri tjetrin dhe nje “interlokutor” hynte ne mes dhe bente pajtimin. Ashtu sic vendosej “gjendja e luftes” edhe vendosja e “paqes” behej ne te njejen menyre, duke lidhur gishtat e vegjel te dores!
  Mire me kalamajte qenka e lehte qe te prishesh dhe shum e lerhte qe nje “interlokutor” ti pajtoje , por qenka teper e veshtire per t’mos thene e pamundur qe te pajtosh nje burre shteti me nje kalama!?

  Reply to this comment
 8. vlora December 2, 23:18

  populli duhet te paguaj :te persekutuarit+ ish pronaret+demet e termetit+fatkeqesi te tjera permbytje etj te kesaj natyre =skllever te shek 21 Jo ne gjermani duhet te ikim po ne hene po ka mundesi

  Reply to this comment
 9. Barty72 December 3, 01:32

  Po ju ca keni me Bashen Rama me Dakon Po ju Bretagna Po ju Qi rrobet Basha e ka fajin ha evgjitet turp ha populle kurve hahhahahaha e budallenj hahhahhahahhajh

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim