Gurët e Lulashit dhe trinjakët e Bushkashit

Redaksia Online October 5, 2013 17:42

Gurët e Lulashit dhe trinjakët e Bushkashit

Vazhdojnë ligjërimet

Me gojën bilbil

Po na shtyhet  ligji

Për shërbim civil.

 

Lart mbi  podiume

Shumëkush po  fryhet

Kurrë atë ligj

Nuk e lemë të shtyhet.

 

Hiqen si të fortë

Si soje bimbashi

Fjalën  guralec

Po e hedh Lulashi.

 

Nis e na tregon

Se ky vend ka norma

Mirë ësht’ administrata

Nuk duhen reforma.

 

Vërtet që  fituat

Me një milion vota

Ne të drejtojmë vendin

Ju prisni te porta.

 

Mësoje  ta dish

I miri Lulash

Tre fëmijë trinjakë

Jetojnë në Bushkash.

 

(Në mesin e pyjeve

E ka hedhur fati

Këtë fshat të vogël

Andej  posht’ nga Mati.)

 

Të bukur si dielli

Eklipsojnë hënën

Por pa punë kanë

Babain dhe nënën.

 

Dihet që trinjakët

Mbrohen dhe një ligj

Por ju gjithnjë ligjin

E kishit Maliq.

 

Mëso zotni Luli

Që na tregon norma

Babain nga puna

Ua hoqi reforma.

 

Këlyshët e tu

E vunë në një listë

Kishte “një defekt”

Ishte socialist.

 

Pushimin  firmosi

Një vemje partie

Qeshte gjatë firmosjes

Tamam si  çingie.

 

E hoqët të ziun

T’mirin inxhinier

Vutë në vend të tij

Një veteriner.

 

Foli opinioni

Edhe shtypi shkroi

Por partia jote

Nga ai vesh s’dëgjoi.

 

Ju që hoqët bukën

Dhe nga gojë fëmije

Kudo ngjallët krupën

Simbol  neverie.

 

Çdo të bëje ti

Lulash pa na thuaj

Kështu po t’u ndodhte

Fëmijëve tuaj?!

 

Redaksia Online October 5, 2013 17:42
Komento

20 Komente

 1. Tani September 29, 11:45

  Nuk jam i sigurte por ti mer KAMARIER duhet te hiqesh i pari, sepse je aty me vota fallco.

  Reply to this comment
 2. LORA September 29, 12:27

  Kur ky Lulashi genjeshtar klasi,flet per genjeshtra te vjen te shqyhesh gazit.Ky eshte aq genjeshtar,sa trupi diplomatik ne shqiperi i ka vene nofken “empty suit”,,,,dmth njeriu bosh qe gjithcka e ka te genjeshter.
  Kur lul-kusaro-krimineli i referohet gjykatave,,,menjehere me asocohet taborri i tom ndrecave dhe sashenkave qe e uli me procedure (te panjohur,NGA LIGJI ZGJEDHOR, deri ne 8 maj 20110) ne fronin e kryebashkiakut te Tiranes.
  Dridhu dhe mbeshtillu,per administraten tutkune te brekedhjerit te historise,o lul-domatja;halli yt eshte gjetke,,,ne te gjithe e dime,por kemi ndermend te tallemi me ty pa u nginjur;sepse kete meriton ti o produkt kop_istesh,te prapaskenave me te zeza mbi shqiptaret dhe Shqiperine.

  Reply to this comment
 3. tol francezi it September 29, 14:43

  rama duhet ta zhduke komplet administraten berishjane,si administrate e pakualifikuar dhe e korruptuar deri ne palce.

  Reply to this comment
 4. Skender September 29, 14:51

  Qe Basha te behet sadopak i besueshem ne ato qe thote, duhet te riktheje ne pune ata burra dhe gra qe ka spastruar nga administrata e tij si kryebashkiak, jo legjitim per me teper, dhe te kerkoje te falur per pastrimet e bera nga qeveria Berisha ne tete vjetet e shkuara, qe uroj te mos perseriten me kurre.

  Reply to this comment
 5. SISAKU September 29, 17:49

  Per Lulush b… . q….. : Eshte kaq I zoti p er te,mashtruar , genjyer e shpifur sa ne nje fjale ka shkruar tri : genjeshtra , gjasme se jane te Kryeministrit Rama fol ore shkerdhate se t.a lejon Kushtetuta demokratike..

  Reply to this comment
 6. SISAKU September 29, 17:54

  More more, c’eshte ky Luli : pushtet s’ka dhe urdheron :qeverine e parlamentn : “tr heqe dore…i

  Reply to this comment
 7. SISAKU September 29, 17:55

  More more, c’eshte ky Luli : pushtet s’ka dhe urdheron :qeverine e parlamentn : “te heqe dore…i

  Reply to this comment
 8. Shpirag September 29, 17:55

  Shikoni vet,sa i paturpshëm që është, kur ka spastruar po vet Bashkine me largime të shumta dhe nuk ka zbatuar ligjin!Rama ende nuk ka bërë asgje(duhet të spastrojë komplet administraten,drejtësinë,rendin,sepse ka korrupsion dhe është detyre europiane,lufta kunder korrupsionit.Ku behet korrupsioni pervecse ne administrate,drejtesi,rend…?! I KLONUARI i Berishës,Lulezim Basha,duhet te riktheje ata qe pushoi,pastaj të shikojë si po spastron llumin Rama!I klonuari Basha rrezik për SOVRANIN,pasi vdekja politike e Berishës,ka nxjerr filiz,(u betua per vazhdimesine berishiste) KLONIM, këtë monster që ka kryer krim me 21 Janar,ka bere korrupsion dhe ka marrë bashkine e Tiranës me vjedhje te SOVRANIT,dhe poshtërim të KADARE….Nuk ja vlen të mbijetojë politikisht vet PD-ja, pasi është bandë ramiziste!….

  Reply to this comment
 9. Geg hyseni September 29, 20:06

  Kuisja e kesaj specie, qe mund te quhet pa droje “Homo hipokritus”, term qe e ka ne qejf shume doktor Berisha, keto dite po ndote gjithe ambjentin tone rreth e rrotull. Partia Socialiste dhe aleati i saj LSI ne qeverisjen e Rilindjes duhet te dalin shpejt dhe qarte me nje platforem te prere per pastrimin e administrates shtetrore nga elementet e korruptuar, te pa afte dhe rrogemarres si militante te Partise qe i ka punesuar.Duke zene vendin e pare ne bote dhe rajon si shteti me i koruptuar nuk mund te vazhdohet asnje dite me kete administrate qe e na solli ne ket fatkeqesi kombetare. Ketu nuk shtrohet problemi per hakmarrje apo revansh, por per nje rilindje te gjithe administrates shtetrore, ku ne themelet te saj te ngrihet morali, etika, perkushtimi dhe aftesite profesionale.Populli shqiptar me NJE milion vota rrezoi kupolen e kesaj administrate, qeverine dhe Sali Berishen. I takon qeverise se RE, qe te operoi me urgjence deri ne qelizen e fundit per shendoshjen e situates ne administraten shtetrore. Eshte beteja percaktuese per fatet e demokracise, per vete ekzistencen tone ne familjen e madhe europiane. Asnje hezitim, asnje leshim, ndryshe Edi Rama kryen trathti kombetare perballe nje populli te mashtruar tash 20 vjet nga politika e krimineleve dhe mafias.

  Reply to this comment
 10. lumi September 29, 20:33

  dy dit me as lind basha para kohe kish lind jozefin

  Reply to this comment
 11. Salep i ngrohte September 29, 22:44

  Rama eshte i vonuar, pastrimi idhe likujdimi i bajgave shpellar dhe ordinereve mitingash, grabites te prones se qytetareve dhe vrasesve, qe rrine akoma ne administrate duhet edhe te procedohen ne prokurori per token e djegur te lene pas dhe krimet e kryera. Shoqja Lulezime me qene se po kerkon vazhdimesi te nje administrate Partiake dhe e paafte na thuaj, sa nepunes ke ne Bashkine e Vjedhur te Tiranes pra zgjedhjeve te vitit 2001 dhe veri ne raport ato n.q.s. ke, me numrin e pergjithshem te mitingasheve te punesuar pasi ti u Bere Kryetare. Kete tregoju Ambasadoreve ti, qe t’a ndegjojne nga goja jote, se ata jane shume mire te informuar jo vetem per debimin e administrates se kaluar, por edhe dhuna e ushtruar nga qurrashet qe ti i mban pas per “Trima”. Na thuajse pervec nje propozimi qe pate per te punesuar nga shoqa bamirese LGBT direkt nga ekrani i TV Klan, ke ndonje plan tjeter per te punesuar si motrat e tua, te tjera ne Bashki, me kete pune merru ti.

  Reply to this comment
 12. Gege Kosova September 30, 10:52

  Po ti or maroq,me cfare te drejte, po ju bene strehe ne bashki te tiranes si dhe Nisdhani ne Presidence atyre te PD qe ishin deputet e ministra ne qeverine tuaj. Te proferoje zgjidhi fjalet, pastroje gjuhen dhe fjalorin banal.Mos vazhdo si ai Rrumpalla qe ishte para teje, se me shraje, fyerje e fjalor te piste nuk duhet te dukesh as ne media, se populli, nuk duran pislleqe sic dalin nga goja jote.

  Reply to this comment
 13. rc September 30, 22:51

  Je shume hipokrit. Bemat e tua do t’ ua hedhesh te tjereve, si babai yt shpirteror. drejto Tiranen se e ke katandisur si ne kohen e Kelmendit e Brojkes. Qyteti nxin. Po te votohet tani, nuk fiton ne Tirane as 10 %. Je shume hipokrit, i pa besueshem. Fallco.
  kaluan 2.5 vjet a na thua ç’ ke bere per Tiranen. A, po ke bere, po nxjerr nga kategoria “FK Tiranen”, ket embleme te qytetit. Çliroje sheshin para stadiumit “Q. Stafa”, se le nam. Leri broçkullat. Je i pabesueshe. je thjesht nje hipokrit. Ty nuk te flet zemra, por xhepi. si nuk e kupton se tere bota jote levrin nen nje cope qiell. Thjesht nje medioker. po kam nje kerkese. Mos e trash zerin kur flet. Te pakten mos i ngjaj dhe ne forme babait shpirteror.

  Reply to this comment
 14. Horri i Bulevardit October 5, 20:20

  Cdo te beje ti
  lulash pa na thuaj
  po tundodhte keshtu
  edhe femijeve tuaj.

  Kollaj zoti vjershetor, lulashi e ka zgjidhjen, do ti bente kalamanet si vetja dhe do ta nxirrnibuken e goje vete me by..e.

  Lulashi e gjen zgjidhjen sic e gjeti nga kamarjer, VIP ne Amsterdam dhe shume here minister ne Salistan

  Reply to this comment
 15. gjermani i fundit October 5, 22:00

  ti per veten tende
  ke gjetur karar,
  se i hyre Sales
  tamam kollovar

  Ndaj Sala s*pertoi
  te te mbushe me leke
  ndaj ti me Saliun
  do jesh bythe e breke

  Pa kur belbezon
  me copat e fjales
  goja eshte e jotja
  por gjuha e Sales.

  Ju qe bete masaker
  ju me maskarenjte
  na dalkeni sot
  si qengja te shenjte.

  Na thoni se duhet
  ligji respektuar
  pasi bete kerdine
  duke perjashtuar.

  Hoqet hallexhinjte
  per kallepin tuaj
  siç benin barbaret
  ne token e huaj.

  E ç’me del o Lule
  sikur s’e kupton
  se permbysja juaj
  qe shpetimi jone.

  Ndoshta nuk do jete
  Rama radikal
  por nje gje ama
  s’mundet t’ua fale.

  S’mund t’u fali vrasjet
  qe kollaj nuk treten,
  ndaj dilni kerkoni
  avokate per veten.

  Dilni e kerkoni
  avokate te zote
  se as dreqi vete
  nuk ju shpeton dot.

  Reply to this comment
 16. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. October 6, 01:27

  Fshesen SHPELLAREVE ,,KUSAREVE , KYRVAREVE, KAFSHAREVE , TE PABESEVE , PISAVE ,RRUGACEVE , HIPOKRITEVE ,ZORRAXHINJVE , BASTARDEVE , DOBICAVE te ISH BYROSE POLITIKE ,TRADHETAREVE ,SPIUNEVE ,LLUMIT TE KOMBIT .

  Reply to this comment
 17. Mark.uk October 6, 07:26

  Shkoni ne pune more te shkret e hiqnu komenteve.

  Reply to this comment
 18. studenti. October 6, 11:10

  Ketu kane mbire dhe rriten si ferrat shvejket,pushtetaret hileqare qe kane koken tek breket.

  Ah sikur te qe e mundur te ringjallej Hasheku,
  do te çuditej te shihte Shvejkun kryetar shteti,
  keshtu, siç ka ndodhur ne shtetin e Salistanit,
  ku sundoi shvejku i mbiquajtur Salaritalebani.

  “Ç’me duhet mue se ç’baj une”-thosh Svejku,
  keshtu thone nga me i riu gjer tek me i vjetri,
  per çdo gje te keqe, qe bene vete te mjeret,
  kundershtojne, mallkojne e akuzojne te tjeret.

  Thone se na qenka anti-demokratrik bojkoti,
  ata qe e kane bere vete disa here kotsekoti,
  te protestosh pa arme zjarri eshte puç shteti,
  ata qe sulmuan me kufomen e nje deputeti.

  Te vritet kush proteston me çadra, stilolapsa,
  pasi vete paten sulmuar me tanke e kallasha,
  te mos hiqen nepunesit tane ne administrate,
  pasi ata i paten hequr me fshese e me lopate.

  Te depolitizohen mediat, drejtesia dhe policia.
  pasi ata i kishin “privatizuar” teresisht te tria,
  te mbahen premtimet pa u marre ende shteti,
  pasi ata i kishin mbajtur siç i mban Leke Plepi.

  Opozita ka fituar me premtime te genjeshtra,
  ndersa ata fitonin vetem me vota te vjedhura,
  votuesit genjehen nga autobusi mavi i piktorit,
  prandaj zbresin nga qerrja qytetare e doktorit.

  Urrejini ata qe doktori i quan bllokmene te rinj,
  pasi ai ka vene me shume dollare, euro, florinj,
  besoni se ai do t’ua punoje te bijeve si eterve,
  pasi pas tyre perjargej, si besnik u sherbente.

  Thone-mos e besoni piktorin per ato qe thote,
  besoni sistemin e doktorit, me te mirin ne bote,
  mos besoni mjerimin qe u ben me dhimbje koke,
  doktori do t’iu beje me te lumturit e kesaj bote.

  Shvejket e Salistanit thone ç’fare nuk e bejne,
  shvejket e Salistanit bejne ç’fare nuk e thone,
  shvejket e Salistanit vjedhin, shpifin, genjejne,
  Shvejket e salistanit fyejne,vrasin, trafikojne.

  Reply to this comment
 19. Gjergji October 6, 15:22

  Po Lulashi na premtoi se brenda 6 muajve ne detyren e kryetarit te bashkise do te legalizonte te gjithe pallatet ne Tirane.
  Kane kaluar 2.5 vjet dhe pallati im akoma nuk eshte legalizuar.
  Lulaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaash! O njeriu qe qesh i Hygoit.
  Meru me punet e tua,se ti nuk je ne gjendje te perballesh me Ramen,por, pas 1.5 viti do te ta veme noten ne baze te atyre qe ke bere dhe jo sipas atyre qe llomotit.
  Por ti nuk je ne gjendje te besh asgje. Vetem ti servilosesh ish eprorit tend qe akoma eshte eprori tend. Femije e lumtur. Bebe me kollaro.

  Reply to this comment
 20. Desaret October 7, 07:52

  Basha,njihet tashmë si i KLONUARI i Berishës(vdekur politikisht nga SOVRANI me 23 qershor 2013) prej organizmave nderkombëtare ne Shqiperi dhe nga nje pjesë e vet shqiptarëve,është një i vdekur që ecën!Harron cka bërë dhe ky rast,me kete vjershë të mbrekullueshme i duhet postuar të shoh krimin që ai dhe partia e tij PD u ka bërë kundërshtarëve politikë! PS nuk duhet te bëjë si këta kriminalë,por të sitë mirë njerzit e kohës së KRIMEVE në administrate dhe t’i fshijë menjëherë! Rilindje nuk do të thotë qeverisje me njerëz të kohës së VEMJEVE!…Emocionuse vjersha!Urime autorit!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim