Basha: Rama e Tahiri bashkëqeverisin me bandat

February 6, 2016 16:15

Basha: Rama e Tahiri bashkëqeverisin me bandat

Për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, thirrja në ndihmë e ngjarjeve në ndërrimin e viteve në Gjermani për të justifikuar krimiet në Shqipërisë është një perversitet i skajshëm.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, kreu i demokratëve iu kundërpërgjigj kështu kryeministrit Edi Rama, i cili tha më herë gjatë një takimi me socialistët në Durrës se krim ka kudo, por ajo që ndryshon është vullneti për ta luftuar atë.

“Krimi në vendin tonë është unik, i pakrahasueshëm sepse Kryeministri e ministri i Brendshëm janë kërthizë-lidhur me bandat, me shullazët me Habilajt me Hakmarrjen për Drejtesi”, shkruan Basha.

Basha u përgjigjet edhe akuzave të Ramës, që akuzon opozitën se për çdo krim drejton gishtin tek policia.

“Partia Demokratike për asnjë rast nuk fajëson policinë, burrat dhe gratë me integritet që gjenden në detyre dhe as nuk pretendojmë ne një shoqeri idilike pa konflikte e tension. Ajo çfarë duam është të ndalet burimi kryesor i ekzekutimeve, gjobvënies, grabitjeve dhe i pasigurisë, që është lidhja e krimit me qeverinë. Nuk ka fatkeqësi më të madhe për një vend se kur kryeministri dhe ministri i Brendshëm bashkëqeverisin me banda kriminale”, mbyll reagimin e tij kreu i demokratëve.

February 6, 2016 16:15
Komento

3 Komente

 1. prangat ose plumbi per kete lul bash monster February 6, 17:03

  bravo Lu Basha…

  Edi Rama eshte tradhetari me i madh shqiptar per te gjitha kohrat

  eshte frikacaku me i amdh qe trembet nga nje pordhe e donaldluse

  eshte trimi me i madh me kufomen e enverhoxhes”dhe e mundi te vdekur,,,i hengri dhe kockat si hante makaronat si azilant ne france

  POR KRYEKRIMI I RAMES ESHTE QE PSHURRI MBI HERONJET E 21 JANARIT DHE MBI NJE MILJON VOTUESIT E DY QERSHOREVE 2013-2015

  I pandehuri Lulzim Basha është identifikuar përgjegjës për vjedhjen e 220 milionë eurove me tenderin e rrugës Durrës-Kukës, për vrasjen e 4 qytetarëve dhe plagosjen e dhjetërave të tjerëve si dhe për shitjen e detit, Greqisë. Ky njeri i ka kushtuar shtrenjtë Sali Berishës për ta mbajtur. Duke parë tek Basha kukullën me të cilën do të komandonte PD edhe pas dorëheqjes formale, Berisha ndërhyri dhe e shpëtoi Bashën nga drejtësia me procedurë.
  Pas 21 Janarit, Berisha ndërhyri gjithashtu, vodhi zgjedhjet në tavolinë për ta veshur Bashën me postin e kryebashkiakut të Tiranës, post të cilin ai e përdori si antiplumb përballë drejtësisë. –

  DOSJA KRIMINALE E LULZIM BERISHES
  1. Shitja e detit, Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.
  2. Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
  Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.
  3. 21 Janari
  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
  4. Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  19. 9 Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
  Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove.

  *****
  Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë këto prova.Ajo që shqetëson shumicën absolute te shqiptarevë është se si admistrata amerikane dhe ajo e bashkimit europjan tolerojnë këtë serial killer biles LMT e tij Arvizu paturpësisht e quajti “yll ne ngjitje”

  Ishte po ky nenpunes ambasador që u shqetësua se pse përvec disa veteraneve,nje shumice e cilesuar e te rinjeve shqiptare shikoje te Enver Hoxha një Gjergj Kastrioti te dytë dhe e vetmja aresye mendoj se eshte trajtimi që bejne disa segmente berishiste ne washington dhe bruksel
  Lul Qelbashit qe eshte nje monstre kaluar monstres I cili pasi vrau ne 21 janar 2011 I perdhosi viktimat dhe jetimet e tij gjithmone i shoqeruar nen zgerdhimje ambasadoresh qe ai “diktatori” I tregoi vendin.

  bravo dhe nje here LU basha O KRIMINEL KAUCUKU…..ngriej ndonje lapidar arvizuse dhe luse se do te kishin ngrene krimbat ose do flisje nga qelia,,,

  Reply to this comment
 2. MH February 6, 19:44

  Ky kujton se behet si Berisha.
  Jo ore “mik”.Berisha e kishte ne gen me te lindur shpifjen perbente nji cike gjak magjypit.Ti e ke te veshtire te improvizosh.
  E bere detyren ne shtyp.Tashti drejtohu Prokurorise me fakte dhe rrasi brenda.Ne te kunderten mbyll gojen dhe hesht me heshtje prej varrit.

  Reply to this comment
 3. Flaka e shqiponjave. February 6, 23:21

  Po ti o gjarper i zi dhe kaluar gjarprit me te gjitha ato qe thua vec i ngre vlerat me lart Rames dhe qeverise qe ai udheheq. Po ti je nje kancer i shqiperise me gjithe mentorin tend qe e bete vendin hi me gjithe tradhetite ,vrasjet ,vjedhjet djegjet e plackitjet qe ju vete i dini me mire se kushdo dhe ke goje e moral ti more qelbesira e kombit te kritikosh kete qeveri. Ti qe asnjehere si the punes miremengjes ti parazit i peshtire.Ik more zarbo i pa moral ,ik more hajdut i ndyre se ske te drejte fare te flasesh. Ti duhet te ishe ne burg per cfare ke bere. Ti jashqitja e ketij kombi.Nje dite urojme te marresh karmen qe meriton ti me gjithe zarbot si ty.Thyej qafen e mos na dil ne skene se na dhembin syte kur te shohim ty o gjarper i zi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank