Basha: Rama mashtroi studentët, cikërrimat nuk japin zgjidhje

December 26, 2018 13:30

Basha: Rama mashtroi studentët, cikërrimat nuk japin zgjidhje

Kryetari i Partisë Demokratike e konsideron mashtrim Paketën për Universitetin të paraqitur ditën e sotme nga Kryeministri Edi Rama.

Në një dalje për mediat, Lulzim Basha thotë se Kryeministri u përpoq të mashtronte studentët me vendimet e qeverisë dhe nuk plotësoi asnjë kërkesë të studentëve.

Edi Rama po përpiqet të mashtrojë studentët. Tarifat nuk zgjidhin asnjë nga problemet e vërteta, të thella financiare me të cilat përballen studentët. Paketa është një mashtrim”, tha Basha, duke shpjeguar edhe dy rrugëdalje sipas tij nga kjo situatë.

E para, anulimi i Ligjit korruptiv për Arsimin e Lartë që është zanafilla e së keqes. Kemi sot arsimin e lartë më të shtrenjtë në Europë dhe kanë cilësinë më të dobët në Europë.

Shtylla e dytë është dyfishimi i buxhetit për arsimin e lartë. Edi Rama ka folur sot 45 minuta dhe ka thënë lloj-lloj gjërash, por nuk thotë se buxheti i arsimit të lartë është rritur me 2 milionë Dollarë.

Propozimi ynë është i qartë dhe i thjeshtë, dyfishim i buxhetit për arsimin  e lartë. Do të thotë 74 milionë Dollarë më shumë që do shpenzohen në dy drejtime. Së pari, për të subvencionuar tarifat e studentëve”.

o.j/dita

December 26, 2018 13:30
Komento

6 Komente

 1. akrepi December 26, 13:45

  Dakort te dyfishohet buxheti arsimit te larte ,por leket te mos I paguaj populli sic propozon ti ,por tu merren juve duke te marr ty leket e vjedhura nga rruge e kombit e Saliut nga leket e CES etj..Mos u bej bujar me leket e taksapaguesve,Ty nuk te vjen keq as per studentet e as per popullin juve u intereson qe populli te jete sa me I varfer ,qe sic dhe e katantset, qe ta manipuloni sa me lehte.

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro December 26, 13:57

   Vetem Ram tepsise i vjen keq per popullin e studentet e ka menduar dhe do te jape pare nga xhepi i tij!!!!!!!

   Reply to this comment
   • Grigor December 26, 16:18

    Belul Basha si gjithmone, del ne konference shtypi per te thene diçka, dhe nuk thote asgje perveç dusa sharjeve banale ne adrese te Rames. Asnje argument me baza, shembuj, dhe shifra. Asnje alternative.
    Por kjo e ka nje shkak. Ai thjesht, …. nuk ka asgje per te thene. Vetem se i duhet me doemos te thote diçka. Dhe ai, ben ate qe di – futi nja dy a tre te shara, perdor fjalen korrupsion qe te jesh brenda, dhe …. mbaroi puna.
    “Uf, shyqyr qe mbaroi dhe kjo konference shtypi, se nuk po dija çfare te thoja. Faleminderit gazetareve qe nuk bene asnje pyetje. I paska zgjedhur mire Salianji. Sikur te ishin te gjithe si Qim Pyka do ishte ideale.”
    Dhe pastaj thoni se pse votojne njerezit per Edi Ramen. Ky debili e ben Ramen te duket si Ajnshtajn.

    Reply to this comment
  • Bilbilua December 26, 22:56

   O kryetari i opozites,o basha shalngjituri,na rrofsh bythen dhe Rames lesht.

   Reply to this comment
 2. MH December 26, 14:19

  Ju flet perzemersisht,kllouni politik Lulrrush Basha!!!
  Ndersa ne presim fjalen ta marrin urgjentisht Vettingu!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim