Basha: Referendum kundër “mbetjeve”

September 26, 2016 14:04

Basha: Referendum kundër “mbetjeve”

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar këtë të hënë lidhur me ligjin e mbetjeve duke bërë dy deklarata të forta. Në një konferencë shtypi, Basha ka deklaruar fillimisht se opozita do të marrë masa për ta bllokuar ligjin e mbetjeve të miratuar në Parlament.

“Rruga e vetme për t’i prerë rrugën katastrofës kombëtare është bllokimi i saj. ne do të bëjmë gjithcka në aleancë me qytetarët që kjo cështje të mbyllet njëherë e mirë. do t’i kërkojmë presidentit të mos e ratifikojë ligjin, do të shohim të gjithë hapësirën kushtetuese dhe rolin që deputetët tanë luajnë brenda saj, sepse zëri i qytetarëve duhet të dëgjohet. Ne do t’i kërkojmë Kuvendit mbajtjen e një referencumi kundër importit të plehrave. Referendum që kërkon kërkesat e 28 deputetëve”, ka deklaruar Basha.

Deklarata tjetër e fortë prej tij ka qenë ajo në formë autokritike ndaj të njëjtit ligj të miratuar nga Partia Demokratike kur ishte në pushtet.
“Është një reflektim personal i imi se ligji që bëmë ne për importin e plehrave ka qenë i gabuar. Por nuk ka pasur interesa korruptive. Unë jam i penduar për vendimin e marrë. Një vend që promovon turizmin nuk mund të kthehet në vend për importin e mbetjeve. Ne atëherë besuam se do të vepronim në favor të interesit publik. Por ngritja e 64 mijë njerëzve ishte shprehje se ne dëgjuam zërin e qytetarëve”, ka thënë Basha.

September 26, 2016 14:04
Komento

12 Komente

 1. Realisti September 26, 14:27

  Mire po flet e “legen”, po nqs vjen prap ne pushtet do besh te njejten gje. Mjere ky popull si po e poshterojne keta “zagare” ne politike.

  Reply to this comment
 2. Monika ish prostitute tani shtetare September 26, 14:37

  ‘DYSHJA’ BASHA BLUSHI NJERI KRRIMB TJETRI KERPUDHE PLEHU!?-
  ————-
  O milet po kaqe poshte paskemi rene sa pas 25 vjetesh ca ‘B’ (apo B.Q) si Blushat,berishat,Bashat,Bodet te tallen me ne e te ‘bejne politike’ MAJE PLEHUT!?
  I vetemi mallkim per E.Hoxhen qe 50 vjet na tha popull i zgjuar,trim,heroik,largpames,punetor kur 25 vjet na perdhunojne çobenjte pe Blushi e Lubonje me 7Milion rroge ne muaj!?

  Reply to this comment
 3. paci September 26, 15:51

  Basha po zhgenjen veten dhe te tijte me idiotsine pa fre qe shfaq , kerkesat e tija te pa gjetura po ligjerojne edhe me shum qeverisjen e Rames . Nuk e shikon se ligji qe u miratua nga parlamenti per mbetjet eshte i domosdoshem dhe e kane te gjitha vendet qe na rrethojne , nuk e shikon se ky ligj u diskutua dhe u nderhy per te mos lene vend per abuzime ashtu sic e donte dikur vete ky Basha qe nuk beri gje te mire per kte vend pervese abuzoj e shkeli ligjet duke mos dale asnje here para ligjit . Basha nuk din te bej opozite , me shume ben opozite Ben Blushi .

  Reply to this comment
 4. fteri September 26, 16:08

  Po si e quan veten Realisti kur nuk je fashisti ?,si mundë ti thuet L.Bashës nqs vjen në pushtet !? .Ai në pushtet ishte si ministër transporti ,
  -Vodhi 250 milon dollar të rr/kombit dhe nuk ja ka kthyer popullit ?…KRIM I PA NDËSHKUAR për L.Bashën !?.
  ….SI ministër i brendëshëm ky vrasës me 21 janar 011 , drejtonte operacionin e kositjes me zjarrë të protestuesve ku vrau 4 protestues dhe kërcënoi e rrezikoi jetën e qindra qytetarve të tjerve nga taraca e k/ministrisë me dylbi në dorë ku drejtonte operacionin famëkeq më të zi që nuk do harrohet lehtë nga populli ! -KRIM I PA NDËSHKUAR !..për L.Bashën !…????
  ……….SI Ministër i jashtëm pa ju dridhë dora hodhi firmën e tradhëtisë kombëtare ndaj atëdheut , ku shiti pjesë të teritorit detar -Greqisë !
  ..KRIM I PA NDËSHKUAR ! ,për L.Bshën ?
  Çfar REALISTI je ti kur i jep munësi nqs ?????!!!!,një L.Bashe me gjithë këto krime mbi supe.? Nuk je Realistë !!!!!,POR I NJËANSHËM ,ose me memore të dobët .

  Reply to this comment
 5. Adih September 26, 17:07

  Bravo Z Basha kesaj here , ndoshta me shumee vonese, ,por e ke topalle (Calamane) ,kete kritike me se te domosdoshme . E them calamane, per aresye se ti nuk je i sinqerte dhe nuk je transparent , per helmet kanseroze qe do vine me sebepin e mbetjeve ,ku ti je , ne korent , si nga shuma e milioneve ne euro qe ndan mafja shqiptare me mafjen Italiane , dhe mbi te gjitha ,ti e di konkretisht per ca helmesh behet fjale , por faleminderit, gjysma e te keqes Z Basha. Mbi te gjitha femite tane mos vdesin me kancer dhe lopa te pjelli vic me dy koka….

  Reply to this comment
 6. MH September 26, 17:42

  Basha e ka te domosdoshme riciklimin si materie rikupero.

  Reply to this comment
 7. nina September 26, 19:27

  Asnje te mos ta degjoje kete derr ironik.. se sa ishte ky dhe partia e tij, e shkatroje Shqiperine, qe sot njerzit qajne me lot, ….. keto qelbesira mos perkrahen kuuurr o ppopull se notojne ne euro e dollare, dhe duan akoma te vjelin djersen tuaj… mos kuuuuur te degjoni kete kriminel….

  Reply to this comment
 8. Spata September 26, 20:08

  Mbetja ne ekologjike ne Shqiperi nga sistemi komunist je ti ,Saliu dhe banda e hajdutve e kriminelet qe jane brenda Pd.Kete e kemi kerkur dhe po e kerkojme qyshe nga 97.Po mbijetoni mbasi tregu ka rene shume poshte ne dipllomacine Evropjane.I vetmi treg per ju jane birucat qe as diellin te mos shikoni.Sipas parimit universal te qenjeve njerzore pislleku luftohet me pisllek.Ketu ke te drejte .Por ce do qe ato pislleqe jane ne perputhje me konventat nderkombetare te ekologjse.Keshtu qe ju pisat mbeteni pa kolege.

  Reply to this comment
 9. Antifashisti September 26, 22:38

  Ne garen RAMA vs BASHA fiton Edi RAMA, sepse:
  1) Ne 3 vjet z,Rama ka kundershtuar dhe ndaluar importimin e armeve kimike dhe ka nxjere ligjin kunder importimit te plehrave.
  2) Zotni Basha ka pas qene kundra z.Rama deri dje, por sot ja do puna te kerkoje falje (personalisht) per qendrimet e partise se tij ndaj importit te plehrave.
  3) Mirepo gara vazhdon, dhe nuk dihet edhe z.Rama mund te reflektoje nje dite..

  Reply to this comment
 10. Alban September 27, 01:00

  E di ti llullushe qe jam dakort te behet referendum kunder mbetjeve toksike ,plerave kombetare te zhduken nga kjo toke qe ju helmuat.
  E plera je ti e bosi jot me banden kriminele hajdute e tradhetare.

  Reply to this comment
 11. I.Troplini September 27, 07:18

  Referendum tè bèhet. Ta bèjmè pèr mbetjet, ta bèjmè edhe pèr reformèn nè drejtèsi dhe implementimin sa mè tè shpejtè tè saj. Nuk i ka hije njè vendi si yni kur vrasèsit e 21 Janarit na dalin si pèrfaqesues politik tè njè kauze qè nuk èshte e tyre.
  Penduar? Mè parè penduhu pèr vrasjet more plehèr e korruptuar, more kone e Saliut tè UDB.

  Reply to this comment
 12. dashamires September 27, 09:20

  Referendum per “mbetjet” qe c’ke me te! Nuk ka borxh populli Ram pedes dhe plehrat se plot pleh ka qeveria e tij aq sa e Sales. Rama eshte nje kurve qe po lepin ato qe kundershtoi dikur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*