Basha: Referendumi një mundësi e shkëlqyer për reformën në drejtësi

January 15, 2016 12:08

Basha: Referendumi një mundësi e shkëlqyer për reformën në drejtësi

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha lëshoi një opinion në lidhje me reformën në drejtësi. Ai i drejtohet Edi Ramës si njeriun që është kundër kësaj reforme.

“E quan pazar konsensusin për drejtësinë, kumbari i pazareve me doganat dhe tatimet, me shullazët dhe habilajt, me tenderat dhe koncesionet, me papulët dhe carapulët, nushët e beqët. Konsensusi që kërkon komisioni i Venecias, është rruga që e shpëton drejtësinë nga kapja politike. Konsensusi zhduk pazarin, është e kundërta e tij”, shkruan Basha.

Pikërisht kësaj reforme me konsensus i trembet Rama, thekson kreu demokrat, sipas të cilit drejtësia e pahapur do të ishte në anën e atyre që kanë vrarë veten për energjinë elektrike dhe vjedhjen e 600 milionë eurove të CEZ.

“E po kështu, një drejtësi e pakapur do të ishte problem për Prengët, Ndokët, Bushët, Roshët, Pecët, Ndonët e cubat e Edi Ramës, për Kokëdhimët, Tahirët, Beqajt, Ahmetajt e Gjiknurët e për vetë kreun e bandës së 40 hajdutëve”, theksoi Basha.

Në fund, kreu demokrat thotë se referendumi është një mundësi e shkëlqyer. “Referendumi e ka emrin zgjedhje të parakohshme, shansi që qytetarët të cilët me kohë e kanë grisur kontratën me Edi Ramën, të japin gjykimin e tyre përfundimtar për qeverisjen e tij të dështuar, të korruptuar dhe kriminale”, theksoi ai. /Dita/

January 15, 2016 12:08
Komento

22 Komente

 1. shqupi January 15, 13:35

  o vrases ti nuk voton reformen se ka hallin e 21 janarit o pall leshi por nje dite do denohesh o kastravec ke marre 4 jete njerezish dhe nuk jane si ato tuat qe i vret ne makina ti je nje monster

  Reply to this comment
  • LAVDI HERONJEVE TE 21 JANARIT January 15, 18:14

   KY GJARPER SERB…KY PLAY BOY
   ESHTE LAPIDARI ME I MADH QE PO I NGRENE ENVEROXHES
   ARVISUTE,DONALDLUTE,EDIRAMA DHE TE PERNDJEKURIT POLITIKE

   MOS BURGOSJA E KETIJ KRIMINELI ESHTE ME TEPER SE PUSHTIM
   FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE LULE PERPARA LUL MONSTRES

   Me kete miopi te shoqerise civile ne Shqiperi,me keto vuvuzelat e mediave,me kete mazhorance impotente dhe tradhetare dhe me keto ambasadore te akredituar ne Tirane me kinezerirat e tyre duhet te reahabilotojme gjithe tradhetaret e kombit pasi jane disa here me pak fajtore se Lul Bashici dhe Berishici qe nuk ka ne lene krim dhe tradheti pa bere.
   Le te fillojme me Haxhi Qamilin,Esat pashe Toptanin (gjyshin e Bledit) me xhaferr deven,koci xoxen,panajot plakun dhe deri xhevdet mustafa ,,
   Tolerimi qe po i ben opinioni shqiptar ketij krimineli (ne fakt atyre qe jane pas tij se Luli eshte vetem per revista play boy) na ben te mendojme se Enver Hoxha nuk ka qene aq diktator sa thuhet por paska qene ai popull nje staj me lepuj, zvarranike dhe vampire qe deri tani te vetmin sukses qe kane patur keto 25 vjet ka qene kanibalizmi me kockat e tij qe i ka servirur guzhinjeri elez biberaj me kasapin e tij berishe.

   PRA KUSH ESHTE KY LULUSHI YNE QE DHE KUR VRET BUZEQESH…

   :
   1….Qe adoleshent punon kamarier ne aeroportine Rinasit (me cimka)

   2….Jo rastesisht dergohet ne Hollande ku flitet se zoteronte nje pashaporte amerikane qe nuk ju sqarua kurre burimi

   3…Ka fakte qe gjate punes ne Kosove me rroge perrallore ka punuar per sherbimet serbe ne dem te UCK

   4..Ka fakte qe gjate punes ne Kosove ka hyre ilegal ne Shqiperi dhe ishte pergjegjesi per dosjen e shtepise verdhe ne Burrel

   5..Si minister Transporti eshte pergjegjsi NR-1 per vjedhjen e 300 miljon dollareve ne rrugen e kombit.Kujtojme keto nje ambasadore amerikane qe i shkonte per vizite private ne shtepi dhe Foreign Policy Journal ne Amerike qe akuzonte dhe Lul Bashen , Bechell-in dhe Dellin e Kosoves per nje dem prej gjysem miliardi dollare..

   6…ka kontribuar per mbylljen e krimit Gerdecit

   7….Si deputet i Elbasinit me Alibeun ka liruar nga burgjet kriminele teper te rrezikshem per votimet e2009 qe eshte vertetuar nga ambasada amerikane

   8-…Si minister e jashtem ka shitur si Ahmet Zogu ne bashkpunim me mobsterin Berishe pjese te detit Jon.

   9…Si minister e jashtem ka miartuar ngritjen e varrezave te ushtareve greke sipas vijes imagjinare te Vorio Epirit

   10..Si minister i brendshem eshte fajtori kryesor bashke me berishoviqin per vrasjen e kater protestuesve ne 21 janar

   11…Eshte bashkfajtor me berishoviqin per vjedhjen e bashkise tiranes bashke dhe me nje mengperveshur qe diten ishte me Ramen dhe naten flirtonte me Lulin..

   12….Eshte bashkfajtor me berishoviqin per uzurpimin e shtepise qendrore te MMP

   13….Kreu aktin naziskin te heqjes se tabeles rruges te deshmoreve te 4 shkurtit dhe vendosi emrin e nje nipi te xhaferr deves

   14….Kreu aktin anti kombetar qe pruri eshtrat e zogut pikerisht diten e clirimit te Tiranes nga Fashizmi

   15…Se bashku me bash-kriminelin berishoviq kane pjese ne eleminimin politik dhe fizik te Sokol Olldashit.

   16…Mori pjese ne kompllotin anti-Rame kur i shkeli Arvizuse “vijen e kuqe’ me deshiren e ketij te fundit ne 15 nendor 2013 ne ceshtjen e fabrikuar te LHL

   17…Po merr pjese ne kompllotin anti-Rame qe disa sherbime inteligjente te cuditeshme kane shpikur “cunamin Doshi” per te prure ne fuqi Djallin Lul ose Malltez ne nje kohe shume te afert..dhe se fundi dekarmilizimin

   VIJON

   Reply to this comment
 2. Loni January 15, 15:42

  Referendumi qe kerkon ky kombishti u be ne qershor 2013. Tani nese kerkojne ndonje tjeter duhet te bejne pyetjen: A duhen denuar krimet e Berishes dhe grabitjet e Bashes, apo duhen nderuar me cmime kombetare? Boll me kete loje te qelbur. Ka ardhur koha qe banditet e SHQUP qe rrenuan vendin, te japin llogari.

  Reply to this comment
 3. Beobachter January 15, 16:19

  ¨Foli KRYEKRIMINELI…LULFAZLLICI.

  Reply to this comment
 4. arben muhameti January 15, 16:32

  KUJDES LULI se me referendum e hengri sala ne 96 : do ta hash edhe ti o idiot.

  Reply to this comment
 5. CUDIAEMADHE January 15, 16:50

  KY DO REFERENDUM SE E DI QE SKA PER TE NDODHUR KURRE

  Reply to this comment
 6. Paqesori January 15, 16:58

  Sikur ta mbyllje ate goje per ca kohe..

  Reply to this comment
 7. Paqesori January 15, 17:01

  Ku jane 4 komente ju lutem,pse une nuk i shoh ?

  LINI NJE PERGJIGJE
  Komento…..

  Reply to this comment
 8. Bytheci January 15, 17:08

  O Bythec i bytheceve kur u bere edhe ti lulush te luash filma action si Van Dami dhe Steven Seagal.
  Ti je nje krijese e shemtuar se ke vegjetuar tere jeten tende nen benevreket e Salushe Qoftelargut.

  Reply to this comment
 9. shpatar January 15, 17:24

  Cdo referendum qe mund te realizohet e fundos perfundimishte Pd.Nuk e kuptoje se me cfare kurajo Basha kerkon nje gje te tille.Mbrekullia do te ndodhi nese politika nuk bie dakorte dhe nderkombetaret na detyrojne qe te zgjidhet me referendum.Pikerishte kete ka parasysh Basha qe te ndodhi jashte vullnetit te Pdes.
  Kjo do te eliminoje dhe skenaret per zgjedhje te parakoheshme .Hapet kapitulli i ndeshkimit qe dote beje pastrimin e politikes nga te inkriminuarit.Rruga drejte Evropes brenda vitit 2018.

  Reply to this comment
 10. Shqip January 15, 17:56

  Xhelati Arben Ristani thote se, REFERENDUMI nuk mund te mbahet per efekt te ligjet qe ka ndrydhuar ne naten e ShenBartelemeut, sepse perkone fillimishte 1.3 milion vota te shqiptareve me peticion, me kushte per tu votuar nga 2.6 milion shqiptare me te drejte vote, kur ne Shqiperi Jan te rregjistruar vetem 1.5 milion votues gjitheseje. Dmth, ne Shqiperi nje keto 25 vjete an perfshire nje listat e votimit edhe te vdekurit.
  Ky eshte postoblloku me ligj, qe Sala&Co u kane vene shqiptareve. Rama kete e di mire ndaj nuk e theret REFERENDUMIN.

  Cfare beri Rama per 3 vjete Pse nuk i hapi syte mire, e te shikonte keto KRIME te ligjeruar a dhe kunder popullit qe I dhe voten. Sot eshte teper vone. Shqiptari eshte thjeshte nje cope gurre.

  Shqiptaret duhet tu vene thembrat nga majat te gjithe politikaneve dhe te huajve qe po vjedhin dhe shkaterojne ate vend me Lulashin, Salen, e krye magjozin e karagjozin Meta. Ligji cfuqizon cdo te drejte te popullit dhe ka vendosur DIKTETUREN ME TE EGER mbi sovranin.

  ME FALNI PO PERSE DUHET TU BINDEMI DIKTATOREVE DHE LIGJEVE TE KRIMINELEVE? BASHA DUHET TE VEJ NE BURGE ME LIGJET QE JAN SOT NE FUQI..
  SI KA FYTYRE DHE TURPE E DEL TE BROCKOLLISE AKOMA.?????

  Reply to this comment
 11. Vëzhguesi F. January 15, 18:31

  O Luli Saliut! Referendumi per reformen ne drejtesi, po ta them se si e lexoj une dhe çdo qytetar i ektij vendi qe buken e ka nxjerre me djersen e ballit dhe jo me krime!
  Referendumi per reformen ne drejtesi dote thote referendum per arrestimin dhe venien ne banken e te akuzuarve te ketyre personave:
  1-Arrestimin, hetimin per krimet dhe ndeshkimin e kryekriminelit dhe shkaterruesit te ketij populli dhe ketij vendi Sali Berishes dhe dy femijeve te tij!
  2- Arrestimin dhe venien ne banken e te akuzuarit vjedhesit te floririt te kerrabes, kushdoqofte ai!
  3- Arrestimin dhe venien ne banken e te akuzuarit vjedhesit te fondeve prej 235 milion eurove te Rruges se Kombit dhe vrasesit apo urdheruasit te vrasjeve te 21 Janarit 2011, kushdoqofte ai!
  4- Arrestimin dhe ndeshkimin e neshkruesve te marrveshjes mafioze te kufirit detar me Greqine!
  5- Riarrestimin e ishguvernatorit hajdut Fullani!
  6-Arerstimin dhe ndeshkimin e te gjithe atyre qe kane vjedhur, kane vrare dhe kane shkaterruar kete vend per 25 vjet me rradhe!
  Pa u bere keto nuk mund te kete as drejtesi dhe as qetesi.

  Reply to this comment
 12. Besoj January 15, 18:42

  Ky nuk di cfare kekon, dhe ku do te dale. Eshte shume konfjus se nuk do qe te votoje prandaj I ngateron gjerat, zgjedhjet me referendumin. Mjere ata qe I vene pas.

  Reply to this comment
 13. DITa LSI January 15, 19:06

  Lini nje koment.Kjo eshte nje shaka nga DITA.


  O ZAGARE..NE BYTHE I FUSNI KOMENTET…O PALACO TE ALBANISTANIT BANANE.

  Reply to this comment
 14. andromeda January 15, 19:08

  Ky bythq…i Lulush kujton se ne do votojmë një draft që i shpëton bythën këtij dhe padronit të vet? As mos e çojë nëpër mend. Sikur të ndodhte, (që unë as e besoj) ky do të ishte i pari që do ndëshkohej me aq shumë zullume që ka bërë. Janë të neveritshëm të gjithë politikanët po ky është ekstremisht i pakapërdishëm.

  Reply to this comment
 15. faro January 15, 19:09

  Ky. Nuk kerkon referendum, por zgjedhje te perkohshme.
  Ndersa titulli nuk i pergjigjet , realisht kerkeses se tij.
  Ai i trembet referendumit, se e di qe fiton kerkesa per drejtesi ne popull.
  Ndaj ai kerkon zgjedhje, duke shpresuar aleancen me lsi dhe blerjen e votes me metodat qe po perdoren me “sukses” nga abuzuesit e demokracise

  Reply to this comment
 16. faro January 15, 19:11

  Ky. Nuk kerkon referendum, por zgjedhje te parakohshme.
  Ndersa titulli nuk i pergjigjet , realisht kerkeses se tij.
  Ai i trembet referendumit, se e di qe fiton kerkesa per drejtesi ne popull.
  Ndaj ai kerkon zgjedhje, duke shpresuar aleancen me lsi dhe blerjen e votes me metodat qe po perdoren me “sukses” nga abuzuesit e demokracise

  Reply to this comment
 17. Pilo Lala January 15, 19:35

  Vonoje po nuk ke per ti shpetuar drejtesise mor debil i lindur. Atje ne biruce do ti ndani postet e kryeministrit e te presidentit me ate te rrjedhurin tjeter.

  Reply to this comment
 18. poshte censura January 15, 20:10

  lul kuqet mbi mure

  zoti danald lu ..U DEGJUAN KRISMA…NE 21 JANAR

  BRAVO DITA QE MBRONI KETE SUPER KRIMINEL BEDEL

  A KENI SHITUR TE SHIKU VISHOS KETE PORTAL..APO ME LART

  Reply to this comment
 19. KY ESHTE XHAFER DEVA JUNIOR January 15, 20:22

  KY ESHTE XHAFER DEVA JUNIOR

  4 SHKURTI 1944 = 21 JANAR 2011

  TURP PER GAZETEN DITA APO CENSORET TE CDO LLOJ NIVELI

  JEMI ME KEQ SE TE PUSHTUAR…NGA PUSHTET DHE NGA KY PUSHTI

  QE DO JETE K/M I RRADHES

  Reply to this comment
 20. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... January 16, 00:08

  Po ben moral bucja e SHQUP-it qe nuk ka asgje ne dore edhe asnje reforme te mos behet ky vrases i 21 Janarit, vjedhes i 230 milion eurove, falja e 255 km2 det Greqise si dhe i shume pazareve te ndyra ne Bashki etj, nuk do t’i shpetoje burgut bashke me tutorin e tij Sali Krimineli.

  Reply to this comment
 21. Sabri January 16, 00:13

  Duhet te behet nje referendum shume i rendesishem,jetik dhe sa me shpejt per xhamine qe do shemtoje jo vetem Tiranen,por gjith Shqiperine,Ballkanin dhe Europen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*