Kinezët do financojnë Rrugën e Arbërit. Basha: E projektuam ne. Rama: Ju latë gropat e borxheve

December 16, 2014 10:33

Kinezët do financojnë Rrugën e Arbërit. Basha: E projektuam ne. Rama: Ju latë gropat e borxheve

Kinezët do të financojnë “Rrugën e Arbrit”.

Marrëveshja është nënshkruar mbrëmjen e djeshme, ndërsa sot nisi në Beograd samiti mes Kinës dhe vendeve të Europës Lindore dhe Ballkanit.

Kjo është konfirmuar nga ana e kryeministrit Edi Rama.

U nënshkrua mbrëmë memorandumi i bashkëpunimit me Chinese Exim Bank për hapjen e një kantieri projektesh në Shqipëri me financime kineze. Projekti i parë që do të çelë siparin e një epoke të re bashkëpunimi mes Shqipërisë e Kinës do të jetë Rruga e Arbrit, e cila do të nisë vitin e ardhshëm”, shkruan kryeministri.

Kreu i PD Lulzim Basha ka thënë pas nënshkrimit të marrëveshjes për “Rrugën e Arbrit”, se ajo është projektuar nga PD-së.

Projekti strategjik i Rrugës se Arbrit që nisi para tre vitesh u ndal me ardhjen e kësaj qeverie, si shumë projekte të tjera të rëndësishme për njerëzit dhe ekonominë e vendit. Edhe pse marrëveshja me palën kineze për financimin e tunelit të Qafe Murrizit ishte gati që në shtator 2013, ajo u shty me papërgjegjshmërinë më të madhe nga qeveritarët për plot një vit e gjysëm.  Në vend që të kërkojnë ndjesë për këtë vonim të pajustifikueshëm, tani rreken ta shesin sapunin për djathë”, shkruan Basha.

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Bashës .

Rama thotë se PD kishte lënë në qafën e shqiptarëve gropa të tëra borxhesh.

Rruga e Arbërit ishte gati? Po, mu si gjithe gropat e tjera të borxheve zinxhir në qafën e shqiptarëve! 1 vit negociata për të mos rënë brenda. Tani po, është gati me 1 formulë të re partneriteti që do promovohet nga kryeministri kinez në Samitin e Beogradit si një financim inovativ!“, shkruan Rama.

Në fakt, ekziston një procesverbal i datës  31/07/2013 kohë kur ministria e transporteve drejtohej ende nga qeveria Berisha, i formuluar në lidhje me mbledhjen e parë të  Grupit të veprimeve paraprake “Për dhënien me konçesion të ndërtimit dhe operimit të rrugës së Arbrit” ngritur me Urdhër të Ministrit Nr. 105, dt. 30.07.2013.

Në fund të procesverbalit si konkluzion i kësaj mbledhje shkruhet se:

“Duke patur parasysh kërkesat e kuadrit të ri ligjor per koncesionet dhe partneritetet publike private, Grupi i vlerësimeve paraprake ra dakort ti sugjerojë ministrit fillimin e procedurave për prokurimin e një konsulenti të specializuar që do asistojë grupin e punës në këtë projekt, pasi as MPPT as ARSH nuk disponojnë kapacitetet e duhura për të kryer analiza të tilla të specializuara”

Ky konluzion con në përfundimin se deri më 31/07/2013 Ministria e Transporteve ishte shumë larg konkretizimit të shqyrtimit të projekteve dhe kapaciteve të kompanive të interesuara për tu përfshirë në ndërtimin e Rrugës së Arbërit.

December 16, 2014 10:33
Komento

25 Komente

 1. plaku December 16, 10:50

  O Basha,, si u be puna e rruges Tirane-Pekin qe do te ndertonte sic premtoi “gomari qe fluturonte me pras ne b……” Sali Berisha ?Cfare jane keto budallalliqe qe thua more derezi dhe lumzi. Ju i late financat e shtetit me nje borxh publik prej 9 miljarde Euro more pusht. Ke goje dhe flet. Turp.

  Reply to this comment
  • Petro Luarasi December 16, 13:42

   Si shumëkush kam ëndërruar atë që thuhet se do të bëhet realitet: Rruga e Arbrit e përfshirë në planet rinovuese të qeverisë shqiptare do të përmirësojë e shkurtojë rrugëtimin nga Tirana për në lindje të trevave arbërore, madje, siç thuhet, mund të shdërrohet në koridorin më të rëndësishëm që lidh Tiranën, Dibrën, Shkupin , Sofjen, etj. Le të përfytyrojmë udhëtimin e mrekullueshëm nga sheshi “Skënderbej” nëpër urën e Brarit për tek shkalla e Tujanit, mes kanioneve mahnitëse të malit të Dajtit, luginat e Shpalit, Murrizës, tunelin e Urën e Vashës mbi lumin e Matit, luginën e Planit të Bardhë dhe tunelin e Qafës së Buallit, fushën e Gjoricës deri tutje në Dibër të Madhe. O treva të bekuara arbërore që aq madhërishëm ju ka qëndisur Natyra, më në fund shqiptari do të mund t’ju sodisë me komoditet e vitit të 13-të të shekullit XXI! Vërtet do ta arrijmë këtë mrekulli?
   Dikur shkruajta: kur do të vijë ajo ditë të gëzohemi që simboli i Udhës ngadhnjimtare të Arbërit nuk do të keqpërdoret më si “antenë” politikqenërish .
   http://www.revistadrini.com/2012/04/petro-luarasi-pema-tek-pragu-i-udhes-se-arberit/

   Reply to this comment
   • Zani Burimi December 16, 13:43

    Me shume gezim morem ne shqiptaret kete sihariq per hapjen e rruges se shumepritur qe çdo shqiptar tegezohet e lumturohet (siç duket dhe nga komentuesi i pare, he, iu gezofte zemra ‘!), por per ne dibranet ky eshte nje haber teper ogurmbare.
    Kryeminister,
    Bej ç’eshte e mundur qe te shpejtohet dita e mbarimit te Rruges se Arberit qe te arrijme ta gezojme endrren e bukur te shekullit te Ri. mendoj qe emri i saj do te evoluoje ne Rruga e Shqipeve!
    Tungjatjeta, Shqipe!

    Reply to this comment
    • metlaj December 16, 13:44

     eshte mire qe kontrat te lidhem midis shteteve sepse dhe korrupshioni eshte me ivogel se sa firmat e huaja te cilat duke perfaqesuar shume drejtues kompanish fantazma dhe te koruptuara kontrat behen shume korruptive dhenuk kontrohohen investimet gje qe bene te lidhen kontrata te tjera me fitime shume te vogla ose investimi i me vonshem joni te kete vlera te vogla ose koha e rifillimit te punes te tjet egjate dhe te sjelle pasoja te renda per ekonomin kam besim se kina dote tregoj veten per zbatimin e afatit se ka edhe interesat e saj per qarkullimin e mallit ne ballkan sidomos po te lejohet te perdor magazinat dhe porte tona por duhet te kontrollohet shume cilesia

     Reply to this comment
 2. Lul December 16, 10:52

  O Luli o pederast ashtu siq projektove rrugen e Kombit qe cvate 250 milion € dhe sot e asaj dite vazhdon te fshehesh poshte mini fundit Gites..ik o llagobere se le nam.

  Reply to this comment
  • mane December 16, 13:48

   Kryeminister ,mos u merr shume me kete injorant,se ky eshte vetem papagall i plakut te kerrusur te SHQUP-pit.ky nuk din as qfare flete dhe mu per kete e lansoi Berisha me shprese se do kthehej edhe nje here.Mendja e semuar e tij nuk mund te pajtohet kurre se tashma eshte vetem nje kufome politike qe kundermon nga gjithe ajo ndytesi qe shkaktoj per dy decenie ne Shqiperi.
   Luli eshte vetem piun i thjeshte i cili kurre nuk do te burrerohet sepse eshte vetem nje papagall e asgje tjeter.

   Reply to this comment
   • avrizuja December 16, 13:50

    Edi Rama nuk ka pse te justifikohet me GROPAT e ZEZA financiare te Salut sepse ne mileti i thjeshte themi:

    SHYQYR QE NUK E FILLUAT RRUGEN E ARBERIT O SEKSERI I SALIUT SEPSE DO TA KISHTIT VJEDHUR PAQ SI NE RRUGEN E KOMBIT.

    Shikoni sa qesharake tingellojne keto deklarata allogjike te sekserit te Saliut per kete rruge historike qe nga Koha e Qepes e Romakeve te Lashte ne nje kohe qe ishte po ky SEKSER qe vodhi si i papare fondet publike ne rrugen IDIOTE Durres-Kukes pa STUDIME FISIBILITETI, pa projekte dhe pa preventiva, bile edhe pa kurfare situacionesh per punimet e kryera, qe si rrjedhoje vjedhje mafioze te firmes private Saliu&Basha sollen me vetem edhe nje fature tejet te rende per taksapaguesit shqyptare me nje kosto ndertimi 7 here me te madhe se te gjitha autostradat e ngjashme ne rajon.

    Nga ana tjeter Rruga e Arberit eshte nje lidhje strategjike si nga gjatesia optimale ashtu edhe nga kushtet natyrore dhe gjeollogjke e Shqypnise dhe portit te Durresit me vendet Lindore: Maqedoni, Bullgari, Turqi e Rumani, Ukraine e Bjellorusi etj. dhe jo me kot Romaket e Lashte e kane pasur si nje rruge te tyre kryesore qe te kontrollonin kufijte e Perandorise se tyre famoze.

    Rruga e Arberit nuk do te jete si rruga IDIOTE e Kombit e Saliut dhe e Lulushit te tij pa kurfare te ardhurash ne buxhetin e shtetit, sepse per shkak te gjatesise optimale nga pellgu i Detit te Zi deri ne Adriatik do te kete edhe nje trafik te konsiderueshem mallrash dhe njerezish qe me taksat e trazitit do te mbushin Arken e Shtetit.

    Prandaj edhe Lulu Basha ka ardhur koha qe te kuptoje se nuk i genjen dot me shqyptaret me parrulla atakuese alla berishiste si tutori i tij ne hije dhe ne i themi me pergjegjesi qytetare:

    SHYQYR QE NUK E FILLUAT RRUGEN E ARBERIT O SEKSERI I SALIUT SEPSE DO TA KISHTIT VJEDHUR PAQ SI NE RRUGEN E KOMBIT.

    Reply to this comment
    • LORA December 16, 13:51

     Po per ne njerzit e ndershem ,qe kemi 24 vjet duke mbushur me xhepin dhe gjakun tone gropat dhe humnerat e kuserive te mender pushteteve qe sundojne dhe rrenojne progresivisht Shqiperine,a keni ndonje fjale zoti Kryeminister ???????
     Psh, a do te konfiskohen dhe denohen (deri ne centeze)autoret e dokumentuar te gropave dhe humnerave financiare qe desh na varrosen te gjitheve?????
     TUNG.

     Reply to this comment
     • Pellumb zaimi. December 16, 13:51

      Lora? Nuk ka gjasa të ndodhë ndonjë gjë? Mbrojtësi kryesor i saliut dhe salushêve është edi rama dhe mbrojtësi kryesor i edi ramës dhe edushëve është saliu? Mbajeni mënd? Do të vërtetohet patjetër? Nuk do të ketë asnjë dënim të kusarisë por, për të qënë brënda me rregullat e lojës do të ketë ndonjë kokë turku nga ata të periferisë!? Nderime!

     • Lul December 16, 13:52

      Kure Bashuci i Gites kundershton dhe ngere zerin dicka ne P.D nuk shkon mire,si duket Berisha po kerkon te ja marre karriken perseri ketij pederasi nga qe nuk po i punon zeri…Gita po blen veze fshati po nuke japin efekte nga qe gojen dhe bythen Bashuci i ka perdore keta 23 vjet pa kriter

 3. Biku December 16, 11:10

  Genjeshter e turpshme. Rruga e Arberit si fillese ka si autor ish Ministrin Spartak Poci, nje nder ministrat me te sukseseshem qe ka njohur historia e qeverisjeve ne Shqiperi dhe nje nder inxhinieret me te afte ne fushen e ndertimeve qe ka vendi yne.
  Keto gjera zotni basha shko tregojua atyre zhelaneve qe tre vijne nga prapa por jo te tjereve se keshtu tregon se je vetem nje i pandershem qe genjen vetem per perfitime politike.

  Tjetra qe eshte me e rende, ky qendrim i yti shpalos nje nga vetite me te ulta te njeriut xhelozine ndaj te afteve. Pse nuk te shkon gjuha te thuash shyqyr qe u gjenden financimet qe te behet Rruga e Arberit pasi zgjidhen nevojat jetike te njerezve, por shqetesohesh dhe kerkon qe tua mohosh meriten atyre qe po ndertojne Shqiperine.

  Ti mor djale sikur ke lindur vetem te zgerdhihesh dhe te shpifesh.

  Demi eshte gjithnje i yti.

  Reply to this comment
 4. sakem December 16, 11:15

  pse jane kaq varikarsa keta te pd , cdo gje e lidhin me partine a thu i beri partiademokratike ato rruge cope cope qe i vodhen gjysmat, e jo leket e popullit , oooooooo PD jane leke e popullit jo t epartise tuaj qe te beni rruge e infrastrukture , po ju jeni bytheqima se i late cerek te gjitha pa asnje vizion te plotesuar i vodhet leket e dilni e thoni i beri PD , jo ore lul legeni i beri qeveria e dale nga partia juaj ne zgjedhje qe se justifikuat voten e respektin e popullit ja vodhet leket e i late po njesoj si vitet 90 akoma me lista jane , Pedera.

  Reply to this comment
 5. shqipja December 16, 11:29

  Papagall ,ia qfare je,ti vetem ripertype ndytesine te cilen Berisha e nxjerre nga goja e tij qenef.Kurre nuk do te arrishe te behesh lider i vertete partiak.Nuk eshte zeri ai qe te ike sa here don te imitoshe Salihun.Jo..jo.. ti ne fakt nuk ke klleqe per tu bere lider,nuk ke ore si thot populli e ate nuk mund ta kopjoshe as ta bleshe.Kur flete fjale te medha dhe serioze ti qeshe dhe i shendrron ne vica qesharak.Sa me serioz aq me komik dukesh.Fjalet e medha e bombastike kur i thua ri nxisin vetem te qeshura.Pse? pyete veten Lul.Ju ke shpife zanatit ,keshtuqe duhet te kuptoshe se nuk je fare i besusshem sepse nuk je vetevetja dhe ai qe perpiqesh ta emitoshe eshte nje model qe tashme i ka dale afati.I Ka dale edhe falli dhe nuk i shiten as atij vete genjeshtrat e intrigat.
  Po si mund te jeni te besushem si mbrojtes te te drejtave te njeriut dhe ligjit ti Lul e Berisha kur ekzekutuat ne mes te Bulevardit diten per diell qytetaret e pafajshem .Ne perpjekje per ti ike pergjegjesise akuzuat qytetaret se vrane njeri tjetrin,Kur kjo nuk piu uje i manipuluat provat dhe angazhuat FBI-ne ,te hetoje per te deshmuar pastertine tuaj e ajo u la me prova dhe fakte brenda sa ia deshte te manipuloni e devijoni eshte faktet dhe provat e byrose me prestixhioze dhe me te famshme investiguese te botes.
  Po kush i beson fjalet tuaja more klyshi i Salihut?

  Reply to this comment
 6. avrizuja December 16, 11:38

  SHYQYR QE NUK E FILLUAT RRUGEN E ARBERIT O SEKSERI I SALIUT SEPSE DO TA KISHTIT VJEDHUR PAQ SI NE RRUGEN E KOMBIT.

  Shikoni sa qesharake tingellojne keto deklarata allogjike te sekserit te Saliut per kete rruge historike qe nga Koha e Qepes e Romakeve te Lashte ne nje kohe qe ishte po ky SEKSER qe vodhi si i papare fondet publike ne rrugen Durres-Kukes pa projekte dhe pa preventiva, bile edhe pa kurfare situacionesh per punimet e kryera, qe si rrjedhoje vjedhje mafioze te firmes private Saliu&Basha sollen me vetem edhe nje fature tejet te rende per taksapugesit shqyptare me nje kosto ndertimi 7 here me te madhe se te gjitha autostradat e ngjashme ne rajon.

  Nga ana tjeter Rruga e Arberit eshte nje lidhje strategjike si nga gjatesia optimale ashtu edhe nga kushtet natyrore dhe gjeollogjke e Shqypnise dhe portit te Durresit me vendet Lindore: Maqedoni, Bullgari, Turqi e Rumani, Ukraine e Bjellorusi etj. dhe jo me kot Romaket e Lashte e kane pasur si nje rruge te tyre kryesore qe te kontrollonin kufijte e Perandorise se tyre famoze.

  Rruga e Arberit nuk do te jete si rruga IDIOTE e Kombit e Saliut dhe e Lulushit te tij pa kurfare te ardhurash ne buxhetin e shtetit, sepse per shkap te gjatesise optimale nga pellgu i Detit te Zi deri ne Adriatik do te kete edhe nje trafik te konsiderueshem mallrash dhe njerezish qe me taksat e trazitit do te mbushin Arken e Shtetit.

  Prandaj edhe Lulu Basha ka ardhur koha qe te kuptoje se nuk i genjen dot me shqyptaret me parrulla berishiste si tutori i tij ne hije dhe ne i themi me pergjegjesi qytetare:

  SHYQYR QE NUK E FILLUAT RRUGEN E ARBERIT O SEKSERI I SALIUT SEPSE DO TA KISHTIT VJEDHUR PAQ SI NE RRUGEN E KOMBIT.

  Reply to this comment
  • student December 16, 11:56

   Arvizuja

   Lul Basha i perket asaj partie , qe u solli ,
   lirine , dhe Demokracine Shqiptarve .

   Jam i ri ne kete Forum ,
   por çuditem se lexoje , ketu sikur jam ne nje forum
   komunist.

   Ju lutem , kini pak respekt , per te burgosurit politik ,
   per vuajtjet e popullit shqiptare nga Komunistet.

   rrugen e Arberit i Takonte ta bente Lul basha ,
   si i vetmi Perfaqsues i Demokracise ne Shqiperi .

   Dhe te quhesh RRUGA E DEMOKRACISE

   Reply to this comment
   • avrizuja December 16, 21:39

    Lulu Basha ka qene kamarier ne Rinas ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes kur avrizuja germonte dheun ne miniere me lopate dhe perkthente veprat e Enverit ne qeli me patllake tek koka. Prandaj meso qe te kuptosh dicka qe nuk mund ta asimilosh dot ne rrumpallen politike ne te cilen ndodhet Vatani dhe ajo mund te pershkruhet vetem si:

    KAMARIERET NE RINAS I ZGJIDHTE VETEM SIGURIMI I SHTETIT.

    Reply to this comment
 7. artur December 16, 11:49

  Kurse ti po na e shet sapunin per gjize.

  Reply to this comment
 8. Lulezim sula December 16, 11:54

  Po eshe rrugen e elbasanit keta e projektuan por nuk e mbaruan,sipas mendimit te ketij pocit duhet te rri ashtu e pa perfunduar?Hajde kungull hajde !!!

  Reply to this comment
 9. Kris December 16, 12:00

  luli eshte si femije.Po eshte edhe papagall! Thote se c’fare i thote Sala! Vertet qe ne duhet te besojme tja japim voten PD qe Lulzimja te na udheheqe!? Mos e dhente Zoti!

  Reply to this comment
 10. LORA December 16, 12:19

  A ka ndonje pune te kryme ,ne Tirane,ky kusari i Bashkise ???
  Une jam qytetare e Tiranes,e nuk shoh ndonje gje te kryme nga kryetarlleku i papagallit.

  Reply to this comment
 11. qerosi December 16, 12:50

  o lulesime o krminel muti ke goj dhe flet fute ne burg hajdutin ti ke len femij jetim o qen muti zoti vonon por nuk harron

  Reply to this comment
 12. antoni December 16, 13:37

  Ky qe qirret nga mengjesi deri ne dark neper Shqiperi duke hedhur gure e balte mbi te majten pse nuk i mbajten premtimet dhe nuk permiresuan jeten e qytetareve.A nuk duhet ky kodosh kryebashkiaku ti veje gishtin kokes dhe te mendoje nje moment se ka nje vend pune ku u zgjodhe me dallavera me shume se me vota dhe se edhe ai ka dhene qindera premtime dhe deri sot nuk eka mbajte as nje.Po si nuk i vjen turp ketij vagabandi te akuzoje me shpifje e te pengoje ne pune qeverine ne vend qe te kthehet ne Bashki e te perpiqet te permiresoje jeten e qytetareve te Tiranes.
  Kurren e kurres nje kukull e tille parazite e cila din te beje vetem papagallin nuk do fitoje besimin e shqiptareve.Rujna Zot ky eshte totalisht i papjekur per kryeplak fshati se lere per kryeminister.

  Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic December 16, 18:33

  Sa shume kohe qe kemi humbure .! 8-vjet me keta mjeran politik dhe qeveritar te mbaruar tresishte. Sa shum kemi vuajtur dhe sa shumme do te na duhet te vuajm per ti mbyllure keto plge te ketyre qeveritarve injorante dhe te pa fytyre.! Bravo Edi Rama .!Rruga e Arbrit eshte nje koridor i rendesishem. Gjetja e mekanizmit per ralizimin eshte mjafte zotesi.! Ja kleshtu rilinde shqiperia. Po ce dote.Ky rrotacioni i sjell prep pas 12 vjetve keta mjeran ne pushtet dhe sa te vije keta e dhjesin perseri shqiparin. !

  Reply to this comment
 14. Vladimir December 16, 18:53

  Celni sa me pare koncensionin e autostrades Rrogozhine-Kombinat. Jane mijera makina ne ore qe do t’ju shkurtohet rruga me 70km, duke mos kaluar nga Durresi. Nuk ka nevoje per asnje lek nga xhepat e shtetit. Vetshlyhet ne pak vite.

  Reply to this comment
 15. Arben December 17, 00:40

  E KENI PARASYSH ATE MUHABETIN E TOPEVE TE DEMIT.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim