Basha shton opsionet: Edhe po humbëm, ç’të keqe ka?

April 3, 2016 12:59

Basha shton opsionet: Edhe po humbëm, ç’të keqe ka?

 

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha përmbysi ditën e djeshme shekuj të tërë urtësie dhe mençurie popullore, duke pranuar në një konferencë shtypi se dështimi – një rezultat që tradicionalisht është menduar si i papranueshëm kur ndërmerr një projekt apo një detyrë- mund të jetë gjithnjë e më tepër një alternativë e pritshme në vend të suksesit.

“PD nën drejtimin tim mund të ketë sukses, por edhe të dështojë, ç’të keqe ka në këtë mes?”, deklaroi Basha kur u pyet për rezultatet e partisë nën drejtimin e tij.

Ky qëndrim shënon një moment reflektimi dhe përmbysjeje të psikologjisë jo vetëm të udhëheqësve, por gjithë shqiptarëve.

Ja ç’thotë politologu Tuç Maku:

“Në shekuj, gjithmonë shqiptarët i kanë mësuar brezat pasardhës të përpiqen, të luftojnë me çdo kusht deri në fitore. Por me faktet e reja, po del se kjo nuk është më e vërtetë. Jo vetëm tek zoti Basha, por në përgjithësi, dështimi po dominon si opsion në psikologjinë popullore. Tashmë qytetarët kanë çdo shans që në përpjekjet e tyre të përditshme të ndalen një moment, të shohin në sy vështirësitë dhe pengesat drejt një të ardhmeje më të mirë dhe të thonë: Në dreq shkoftë, s’ja vlen barra qeranë”, theksoi Maku.

Me deklaratën e tij, Basha zgjeroi horizontet jo vetëm të elektoratit, por edhe të strukturave partiake që deri tani ishin të detyruara të jepnin 110% të mundësive të tyre për ta çuar partinë drejt fitores elektorale.

Por jo më.

Në javët e ardhshme, pritet që PD jo vetëm të mos japë maksimumin, por të zbresë deri në 30-40% të performancës së vet, e qetë se edhe nëse nuk fiton, ka një opsion tjetër të garantuar: Dështimin.

“E mo pse, s’u permbys dynjaja”, perfundoi Basha.

April 3, 2016 12:59
Komento

3 Komente

 1. MeteH April 3, 14:47

  LULI, e parandjen se humbja eshte e sigurt ne çdo kohe qe te behen zgjedhjet sepse:1-Ai nuk ka kauze,program,vizion ndryshe nga Saliu.2.Dy humbjet tadhazi jane goditje brinje-me-brinje per të,Saliun,PD.3.Dihet se pd eshte parti e shkaterrimit e jo ndertimit.4.Nqs PS+LSI nuk do te perçahen humbja eshte e sigurte edhe pas 2o vjetesh.5.Sajesa per te goditur Meten me KEZ,Doshin-deshtuan.6.Sajuan DEKRIMINALIZIMIN me çeshtjen Strazimiri e kerkojne ta bejne qimen-tra.7.Ju turren TAHIRIT per ta hequr,por deshtuan,Rama nuk beri asnje ndryshim ne qeveri,ndonse Meta beri levizjen i pari,por “Nipi biroist”nuk degjoi nga ai vesh,hallall buka e ANES..! Keshtu,Luli ka ngel veç te kakarisi si gjeli maji plehut e te thot permendesh ato qe i dikton Saliu,e ky i qendron si HIJE pas,duke e marr perdore ne çdo takim te SHQUPI

  Reply to this comment
 2. zefi April 4, 11:49

  Shume mire e paska pas basha. Edhe humbja, edhe fitorja esht ne tave. Ka harru me vu dhe barazimin, dhe kompletohet

  Reply to this comment
 3. miredashesi April 4, 13:39

  Po mire ky Tuh Noxha qe citohet me larte, eshte ai personazhi tek “Toka jone”. Me beri pershtypje emri dhe nga kuriozitet , pa nuk pashe se ka thene ndonje gje te madhe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*