Basha: Të ndryshojmë Kushtetutën, Presidenti të zgjidhet nga populli

April 21, 2017 12:41

Basha: Të ndryshojmë Kushtetutën, Presidenti të zgjidhet nga populli

Kreu i PD, Lulzim Basha gjatë deklaratës në çadrën e opozitës ka theksuar se Presidenti duhet të zgjidhet nga populli duke qënë se ai nuk i përket asnjërit prej krerëve.

“Ta zgjedhim Presidentin nga populli!”, pohoi Basha.

Na kanë ftuar këtë javës për punën e Presidentit. Ne i kemi votat, po hajde ta bëjmë me konsensus. Ne i kemi paret, po hajde ta blejmë bashkë. Do blejmë ndonjë viç në treg? I kujt është Presidenti? Është i Ilir Metës? I Lul Bashës? I kujt është? Atëherë oferta ime është kjo; të zgjedhim President nga populli. Hap i rëndësishëm në projektin e Republikës së re është transferimi i pushtetit tek qytetarët.

Natyrisht, fokusi ynë është beteja për zgjedhje të lira dhe të ndershme si hapi më i rëndësishëm për Republikën e re.

Meqë çështja e Presidentit po shtohet në tavolinë, meqë po kërkoni kontributin tonë, për të demonstruar seriozitetin dhe vendosmërinë tonë për Republikën e re ju japim një dhe vetëm një ofertë për çështjen e Presidentit të Republikës; të ndryshojmë Kushtetutën, ta zgjedhë populli shqiptar”, tha Basha.

April 21, 2017 12:41
Komento

6 Komente

 1. spata April 21, 12:52

  Te gjitha brockullat qe nxjerr dite per dite do te rrezohen si fiqte e gushtit . Nuk ke me se cfare prodhon. presim te ckulesh cadren e te pergatikesh valixhet .Po e hape shume oreksin me kercenime keq do ta kesh . Nuk do kete me falje si 97 por qilizem ndaj tradhetarve te kombit .

  Reply to this comment
 2. Monika Kryezeza kryetare bordellos Jale April 21, 12:52

  Presidenti nga populli fjale me vend ndersa ‘qeverri teknike’ dakort po pa Bash hollandezin kryetar formal te bandes PD!Ja sheshi ja mejdani ja edhe popull kapedani!

  Reply to this comment
 3. guri April 21, 13:04

  O lulush si nga populli si nga parlamenti emrat duhen ,sepse une du Nishanin ,ti Topallin ,ai te gjatin dhe behet rrumpalle.Prandaj ulu dhe diskuto.

  Reply to this comment
 4. Arber April 21, 13:15

  tani u kujtua ky? Ne kemi 20 vjet qe e kerkojme Presidentin ta zgjedhim me vota direkt ne, populli. Presidenti te zgjidhet nga populli bashke me deputetet, me 18 Qershor 2017

  Reply to this comment
 5. Konili April 22, 01:48

  Po saleh berishovici e nrroj kushtetuten mar i degjenerum. Fucking fag. E ka fajin populli shqiptar ti q…. Ropt e motrat.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*