“Basha të largohet, baca Sali të rimarrë drejtimin e PD-së”

March 22, 2018 11:25

“Basha të largohet, baca Sali të rimarrë drejtimin e PD-së”

 

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD, Edith Harxhi ka kujtuar 22 marsin, si ditën e parë të zgjedhjeve pluraliste në Shqipëri dhe ka thotë se Lulzim Basha duhet të largohet nga drejtimi i Partisë Demokratike.

Harxhi thotë se Berisha duhet të rikthehet në ballë, pasi është se vetmja figurë që mund të mbledhë dhe bashkojë të djathtën shqiptare.

Deklarata e Harxhit në Twitter

Ndoshta ka ardhur koha që z. Berisha të rikthehet në ballë si e vetmja figurë që mund të mbledhë, bashkojë, koordinojë të djathtën kundër të keqes së madhe. De Gauli shqiptar duhet të kthehet. Bacë kthehu e na prijë!

Sot është 22 marsi ditë e shënuar e demokracisë tonë, por fatkeqësisht sot PD është më rëndë se kurrë në një kohë që duhej të ngjallte shpresë përkundrejt dhunës politike ekonomike dhe shoqërore të qeverisë aktuale. PD duhet të ringrihet dhe të ndalë krimin dhe korrupsionin.

a.s/dita

March 22, 2018 11:25
Komento

32 Komente

 1. POPULLI SHIPTAR March 22, 11:47

  Zhduku moj dhelper me gjthe Sali kriminelin;fare e keqe!
  E keqna e Shqiperis Ramiz Alia me kelyshet Sali Berisha,Lu!zim trpi e me radhe malokeria kanibale

  Reply to this comment
  • Mon Kukaleshi March 22, 16:29

   Te kthehet baca, do te thote qe te kthehet doktor vdekja, babà i zen hajdutit, halja e 1997, krimimneli u Gerdecit, tradhetari i shqiptareve e dhendri i serbise, qe te mbledhe gjithe kriminelet e kurvat e te djathtes si puna e kesaj karakurves

   Reply to this comment
 2. MH March 22, 12:11

  A,ka c’ka ndien njeri mbi toke!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Si Basha si Berisha jane per ti vue hekurat.I ban thirrje kolektivit per Berishen te marre frenat e partise ne dore.Dihet historikisht ma fakte.Kolektivi ta ven.Kolektivi ta hek.
  Berisha dha doreheqejen se humbi ne zgjedhje.Keto kerkojne ne kundershtim me statutin te vendosin humbesin ne krye.Kjo don te thote qe organizimi i PD asht i rrumujshem.Keshtu sic shifen jane cupolino me shpergaj ne bithe.Po, ja,vdic(larg kjofte) Berisha qe duhet te frekuentojne bjeshken e Recit.Cfare bahet.Shperndahet partia.Cojne dure e kambe terma.
  Moj Edith Harxhi per ku e ke fjalen.Per ngritjen ne kambe apo per ngreheje kambe.Si nuk mendoni nji grime.As nji cike ma larg se hunda.Jeni parti qe keni fundos vetveten me krime e korrupsion.Ju kenkeni shkrra per toke e i bakeni qefin vedit qe jeni parti e forte,parti e te ardhmes.Sipermarrja ma e mire per partin tuaj asht te shbaheni komplet si parti,te mos ekzistoj as fara as nishani,nuk e kam per kapterrin ish president qe i sherbej partise me perkushtim edhe pse ishte president.E kam per shejin,te mos kete shej mbi toke kjo parti sa rreaksionare fashiste aq dhe humoriste.

  Reply to this comment
 3. alphade March 22, 12:17

  Edith ! Krahasimi yt midis “baces” Sali me De-Gauli-n
  eshte sikur me krahasuar nje dite Maji plot diell me nje
  nate dimri plot erresire.Per syte tuaj ashtu mund te jete
  por per 90 perqind e shqiptareve te ndershem e patriote,
  Berisha dhe klani i tij,pjesetar e te cilit jeni efhe ju,zonja
  Edith, eshte fatkeqesia me e madhe qe ka njohur historia
  e ketyre 105 vjeteve mevetesi.Prandaj duaje me shume
  Shqiperine e shqiptaret se sa nje plak ne buze te varrit dhe qe urojme te rroje per te dhene llogari kjo monster
  per te gjitha “bemat” e gjemat qe i ka bere ketij populli.
  Edhe Ti moj zonje bashke me anijen berishiane do te per-
  fundoni ne koshin e urrejtjes mbare popullore……! Mire do besh moj zonje t’ja mbathesh me ate turkoshakun tend andej nga ke ardhur…!!!

  Reply to this comment
 4. intelektuali March 22, 12:23

  Deklarata e intelektualit ne gazeten DITA:

  Faik Konica pati shkruar nga SHBA ku Ahmet Zogu e kishte derguar si ambasador:

  “O SHQYPNI TE KAM DHJERE
  SI NUK BERE SHTET NJEHERE!”

  Fjaleve te Konices tani intelektuali i shton vargje shtese ne gazeten DITA qe eshte “Twitteri” Real i Fjales se Lire te shqyptareve per Shqypnine qe nuk beri asnjehere shtet:

  ENVER HOXHA TE MASAKROI
  INTELEKTUALIET I LIKUIDOI
  SALI BERISHA TE BASTARDOI
  PIRAMIDAT HAJNA I NDERTOI
  EDI RAMA TE KANABIZOI
  KOKAINEN E IMPORTOI
  OPOZITA TE DEGJENEROI
  ME SOVJETIKET BASHKPUNOI

  refren:

  DERI KUR KESHTU SHQYPNIA
  DO TE SHQYHET NGA BABEZIA?

  Reply to this comment
 5. vasili March 22, 12:30

  Kjo e verber,per te rikapur nje shilte te ngrohte,me trurin e saj te mbeshtjelle,te gjithin ne ferexhen e zeze ,duhej se fundi ta dinte,sic e di dhe nje ne nivelin handikap te ketyre aneve,qe Saliu e ndjeu gjalle mbas humbjes,se cfare kish bere,dhe cdo rikthim i tij si kryevezir ish me se i pamundur.
  Dhe ne menyre djallezore,nxorri marioneten qesharake luli,ne skene,qe ti adresonte atij,vazhdimesine e pasojave,qe mendja e tij prej vrime te zeze,as do dhe as mund ti riparoje.
  Lojji harxheve,nuk i mbetet gje tjeter,vecse te mbllacitin ne heshtje,ne muzeun e pushtimit oriental,prene qe kane bere ne kete vend ne kohen e pushtimit te saliut

  Reply to this comment
 6. perkthyesi March 22, 12:31

  PD eshte ne nje moment teresisht te cekuilibruar! Per kete, mjafton te keni degjuar eksponente te ketij formacioni politik ne takime dhe mbledhje te ndryshme, per te pare se jane pa asnje lloj ekuilibri jo vetem partiak, por dhe njerezor! PS, ka plot te meta dhe mangesi ne punen e saj, dhe meriton te kritikohet ne mjaft aspekte, por keta kane qene dhe vazhdojne te jene pa busull. Shkurt, jemi po opozite, pasi dhe LSI, ka nisur te shperbehet me shpejtesi, dhe per kete, sigurisht fajin ta gjeje te menyra se si ka qeverisur kur ka qene pjese e koalicioneve te dy partive te medha!

  Reply to this comment
 7. Drejtesia do te behet,don ti apo nuke don ti mire moj buce,moj mije kenetash e avokate e djallit. March 22, 12:35

  Moj buce e berishavicerve,qe p.d e shqiptareve te ndershem duhet te ngrihet kjo dihet,por me pare ti behet radiografia nga Vettingu berishavicerve,bashavicerve,dhe mediuvicerve me shoke e shoqe qe vazhdojne te derdhin bashke me ju dhe dhe ramavicin ne hije lot krokodilesh qe kerkojne te mashtrojne dhe te shqyejne prene e rradhes,pra popullin e popujt.Moj buce,koha juaj dhe sekretareve apo krietareve te partise tuaj,me nje barre krimesh e korripsionesh mbi supe mbaroje,tashme eshte dita e ndeshkimit tuaj si bashkeautord,apo autore te mijra krimeve makabre te bera ne dite e vite ndaj Shoshorit,vrasjes se 4 protestuesve paqesore me 2prille ne Shkoder,si dhe dhjetra tragjedive ne dete e toke,qe late me gjak kalldremet e detet e rrugeve te shqiptareve qe kerkonin liri e demokraci brenda te drejtave njerezore per te jetuar e gezuar si njerez.Pastaj kerkoja berishavicit ketije djalli me fytyre njeriu te drejten per t’u ribere krietare i bades kriminele qe vazhdon te drejtoje p.d tuaj,o dobice e palles se jashteqitjes shqiptaro-serbe ne kriesine e p.d,qe e pshurrni sa here qe ju del gjumi.Prisni moj buce harzhijevic se nuke keni pare gje akoma kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr dhe minuti po vjen kur ti moj buce me berishavic e nje djalle e gjysem do te jeni pjese ne bangen e drejtesise dhe pas saje ne burgun e Recit ne Shkoder.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa harruar nje pasuri kombetare dhe private te grabitur dhe tjetersuar nga fuqia e riciklimit te botes se krim-korrupsionit-mafiozo-imoralo-politik te Tiranes zyrtare ne dite e vite,qe kerkon DREJTESI dhe jo riciklim dhe binjakezim me djallin.Mjaft eshte MJAFT,me shume pergjegjesi m se fundi Rama i vicerve deklaroje ne Bruksel “ne po bejme nje reforme te dhimshme “deklarate qe ka nje domethenje per ate dhe ju,qe dhimjet dhe tragjedite qe i shkaktuat popullit,po vjen minuti ti ndjeni dhe ju,o te pabreke qe ju la dita dhe miljonere ju ngysi nata.Besoni e binduni me breke me arnime hyte ne politike,me pa breke do te dilni dhe me nje fund te turpshem dhe pa kthim.Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te behet se e ka kerkuar ke force SOVRANI,USA dhe BE.

  Reply to this comment
 8. Kris 1 March 22, 12:41

  E ka Saliun xhan kjo pellumbesha shqiptaro turke

  Reply to this comment
 9. vlora.vlora March 22, 13:02

  ik moj kurve e pd-se saliu per burg

  Reply to this comment
 10. Lili March 22, 13:56

  Jo Jo, se PDja halla nuk ka kalluar nen pragun e 5%shit, duhet me mbjat Lulin deri sa te behet PDja aq.
  edhe te behet shtojce e PSse siçeshte sot!

  Reply to this comment
 11. Konti Sbalta March 22, 15:13

  “PD e cekuilibruar”: te lumte “Perkthys ! shprehje shume e goditur qe e shpreh me se miri gjendjen ku eshte katandisur kjo parti , pikerisht si drejtusit e saj te Vjeter e te rinj;”te cekuilibruar”

  Reply to this comment
 12. fteri March 22, 15:57

  ….ik mojë dhogë e kalbur ,e “krimbur , “së bashku me PD-në tënde ,dhe Sali Karaxhixhë . Kurr nuk do merni drejtimin ,harruatë ,jeni ju që dogjët e shkatërruat shqipërinë. !

  Reply to this comment
 13. Berti March 22, 16:25

  Kjo eshte PD !
  A e kuptoni tani perse shqiptaret e kane abandonuar kete parti.
  Kerkojne qe te rikthet ne drejtimin e saj kryekrimineli Sali Berisha, qe ka qene fatkeqesia e dyte e ketij vendi pas Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
  • Hosteni March 23, 02:07

   Nqs Sali plehra merr ne dore perseri kryesine e PD dhe mbas 6 muajsh do te kishte zgjedhje , PS me Ramen do shkonte per lesh. Pse ? Sepse Rama doli me mut se Saliu. Rama e di kete, prandaj i rri me temena Bashes. Sa per Enver Hoxhen, atij t´i hash mune ti , si edhe ky idoti qe e heq veten per intelektual.

   Reply to this comment
 14. spata March 22, 17:00

  Do zgjidhet oshkuri i Pd pas qershorit . Kini per te pare ate qe shqiptaret e kan dashur qysh nga 97.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 22, 17:24

   Kam nje pyetje per spiunat e sigurimit ne PD:

   PSE SALIUN KUMANDAR? ME MIRE TE KTHENI ENVERIN QE I MESOI SALIUT TE GJITHA FINTET PER TE GRABITUR PUSHTETIN ME DHUNE

   Reply to this comment
 15. Cuku March 22, 17:18

  Sa turp !
  Ceshte kjo.e lene mendsh
  Paska okama plera te ketij lloji ne.Shqiperi,
  N
  «Nuk duam as buke.,as uje ,po vetem ti kthehu»
  Turp,,,turp oj femer koti

  Reply to this comment
 16. Aliu nga Selenic March 22, 17:28

  Po ti moje mjeranne politik akoma nuk e ke kuptuar qe keto pasoja te pa riparueshme jan te Baces kriminel Sali Ram Berishqa.!
  Nuk e faje ti se je e previligjuar nga Baca e me qe si Basha ta tregoi vendin pore ai nuk eshte politikane qe te te struk ne ndonje vende ku te mos shofe me askush me sy.! Turp legene.!

  Reply to this comment
 17. mark uk March 22, 17:31

  Dum bacen, dum bacen Sal me na pri.Ose len Zenin me na drejtue.

  Reply to this comment
 18. Endrra ne ha March 22, 19:23

  Fshati Digjet e Kjo kurva krihet
  salihhin e pret burgu me gjith kurvat si ju
  Ti na deshke pushtetin prej tij Kur te hysh prape nga g pi sateme atje do gjesh saliiihiin

  Reply to this comment
 19. Fita March 22, 19:41

  Perseri kjo? Nje grua e urrejtshme qe dhe emrin e ben Edith, jo Edit sic asht realisht.

  Reply to this comment
 20. alfons March 22, 19:43

  or i dashur “CUK”nuk esht fare e cmendur por esht pjese e gazetarve qe permend gazetari ivestikativ z.hoxha super milionere gazetares harxhi ja kan kujtuar milionat dhe e detyruar kerkon qoft largun bace mbase ai i ben derman se luli nuk dihet akoma se per ke punon!

  Reply to this comment
 21. Jimi March 22, 19:45

  Rrokullimen e PD-s e ideoi dhe e realizoi pikerisht ai qe ti kerkon, moj ndrikull. Ti sot kerkon te ndalesh pikerisht ate qe s’ndalet me’!? Jo Saliun te kerkosh ti, por edhe Sheqeren me gjith Vuk Karaxhicin te therrasesh ne ndihme, nuk te bejne me’ derman. A kete karakatine qe sot quhet PD, nga mbytja vetem Zeni me Arminen mund ta shpetojn. Beju nje ze!

  Reply to this comment
 22. I tillë je , sa herë që hap gojën March 22, 21:31

  Hajde bushter , hajde ! Sepse bajraktari këmbënguli të të bënte ambasadore të Shqipërisë në SHBA dhe , kur nuk mundi , të bëri zv.mistre të jashtme . Ty nuk të pëlcet fare prapanica , as për Shqupërinë , as për të djathtën , por vetëm për prapanicën tënde ! Egërsira të stanit viçidolas !

  Reply to this comment
 23. ALBAN DEGA March 23, 11:51

  SHIHNI KU ESHTE KATANDISUR PD !?

  DUAMSALISTET KERKOJNE SHPETIMIN TEK VARRMIHESI AUTOKRAT I SAJ DHE I SHQIPERISE … OI…. OI…. OI …..

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 24. Alban March 23, 11:53

  From: [email protected]
  Date: April 2, 2012 at 11:31:
  From: Alban Dega [email protected]

  Opinione

  VRASESI SERIAL ….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit! U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit !
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori ! Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i 175 tropojaneve ne
  vitet 98-2000 !
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…!
  …. Eshte vrases serial…
  …. vrasesi serial nuk eshte vrases dosido. Eshte vrases ne plumba !
  Vrasesi serial nuk vret vetem me plumba….!
  Vrasesi serial vret edhe me fjale, me rrena pa fund, me trillime , me mashtrime pa ane, me sajime qe as djallit vet nuk i shkon mendja djallezore deri tek ai !
  A nuk vepron pikerisht keshtu e gjithnje Mafia !
  Fillimisht vret me fjale, me balte, me llangosje, me rrena, me zhurme…
  Pastaj perdor plumbat…. E pastaj prape rivret me fjale, me rrena, me mashtrime, me trillime….per tu rikthyer tek plumbat
  Vrasesi serial vret me fjale.. Vret me fjale e vret me plumba ! Vret me plumba e vret me fjale. Vrasesi serial eshte djalli vet .
  Jo vrases dosido! Eshte vrases Vicidoli!
  A nuk ishte Vicidoli baza kryesore e kryevrasesve te Beogradit, UDB-es serbe…
  Eshte koha qe vrasesi serial ti dorezohet drejtesise e te jape llogari per 13 vrasjet e Shqiperise si shtet e mijera vrasjet e shqiptareve si popull !
  Drejtesia vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij !
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Moskes e Beogradit, drejt Athines e djallit!
  E beri vendlindjen e tij Tropojen dhe mbare Shqiperine Kandahar e Gerdec!
  Eshte vrasesi serial i Shqiperise : te pakten 13 here ne 13 vjet sundimi te tij! 13 here ne 13 vjet Salikraci ! Vrases perserites me shumice !
  Vrases serial
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte !

  Reply to this comment
 25. kush harron të kaluarën ,nuk ka të ardhme ! March 23, 20:35

  Marsi 1997, “damka e zezë” e krimit shtetëror të shkaktuar prej sundimit të Sali Berishës

  Prej një muaji, gazeta “SOT”, ka publikuar ngjarjet e muajit mars të vitit 1997. Këtë publikim do të bëjmë dhe për ngjarjet e muajit prill, maj e qershor 1997. Shqiptarët duhet të rikthejnë kujtesën e tyre të përpara 16 viteve, për të kuptuar se çfarë u ka bërë pushteti “Berisha” i viteve të Sudes dhe Xhaferrit dhe se çfarë marrëzie bën vet shqiptarët, si urrejtje dhe hakmarrje ndaj atij pushteti, duke kthyer në shkrumb e hi, krejt vendin. Nuk ka më asnjë dyshim, që shkaku ishte qeverisja e mbrapshtë e psiko-delirantit, ish-komunist-spiunit Sali Berisha, i cili në vitet 1992-1997 shpërfilli ligjet dhe normat njerëzore, interesat kombëtare, duke tentuar të bëhej “hero i kombit”, por që në fakt mbeti në historian e Shqipërisë, si simbol negativ i kombit. Sot, do të publikojmë ngjarjet më kryesore të muajit mars 1997, si një “skedë” kujtese për shqiptarët, që të mos harrojnë se nga vijnë dhe se çfarë kanë pranuar si qeverisës, se çfarë kanë bërë në ato kohë, por edhe për të mos harruar se çfarë u kanë bërë ata që i qeverisën në ato vite pushteti barabar e xhungël, të komanduar në mënyrë banditeske prej Sali Berishës

  Muaji mars 1997 është një “dosje e zezë” e krimit shtetëror, të inskenuar, organizuar, lejuar dhe realizuar prej pushtet-sundimit piramidal të Sali Berishës. Në këtë muaj, ka shumë ngjarje që e skedojnë ish-presidentin komunist të PD, spiunin Sali Berisha, si “dirigjentin” e vetëm të ngjarjeve të vitit 1997, i ngarkuar me misionin e posaçëm anti-shqiptar e pro-serb për të krijuar trazira e shkatërrime në shoqërinë dhe ekonominë e Shqipërisë. Si dhëndër serb, me grua vajzën Sllobodanka (Liri) e dy agjentëve të shërbimeve sekrete të UDB-së, kolonelëve Rexhepoviç Ramoviç dhe Milica Ramoviç, Sali Berisha kishte (dhe ka ende) mision të vetëm e parësor, destabilizimin e Shqipërisë, mision të cilin e realizoi në vitin 1997 dhe po e vazhdon akoma, duke futur në luftë civile shqiptarët, duke shkatërruar ushtrinë, policinë, ekonominë dhe duke lejuar plaçkitjen e bankave, shkatërrimin e hipotekave, të arkivave, të zyrave të pushtetit lokal, vjedhjen e bankave dhe duke djegur Shqipërinë, me pasojë 3 mijë shqiptarë të vrarë. Gazeta “SOT”, do të botojë çdo ditë gjatë muajit mars, ngjarje që kanë ndodhur në muajin mars 1997, për t’u kujtuar shqiptarëve me fakte, se kush është shkaku, motivi dhe autori i atyre “ditëve të zeza”, që i vunë zjarrin Shqipërisë dhe jetës së shqiptarëve. Pa bërë komente, po vazhdojmë të publikojmë “kalendarin” e ngjarjeve të muajit mars 1997.

  Ja 55 ngjarjet kryesore të marsit 1997

  1. Data 1 Mars 1997: PS shpall si të paligjshëm lidershipin e Partisë Demokratike, si qeveri kriminale. Përpilohen “listat e zeza” të njerëzve që futën Shqipërinë në luftë civile. Ndërpriten transmetimet e “BBC” dhe “VOA” në Shqipëri, në mospajtim me pasigurinë e krijuar prej sundimit të Sali Berishës.
  2. Data 1 Mars 1997: Në Lushnjë disa policë rrihen barbarisht. Shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Rebelët marrin bazën e Pashalimanit, simbol i rezistencës së shtetit. Fillon shpërthimi masiv i depove të armëve. Në Himarë digjet bashkia.
  3. Data 1 Mars 1997: Persona me maska nga Vlora, marrin në dorë një anije luftarake dhe sulmojnë Sarandën, ku djegin godinat e policisë dhe SHIK. Shpërthejnë burgun, duke lënë të lirë qindra kriminelë. Rrëmbejnë 400 armë dhe i vënë flakën librarisë së qytetit. Shkatërrojnë INSIG-un.
  4. Data 1 Mars 1997: Nën drejtimin e Arben Imamit, sulmojnë marinën luftarake Sarandë dhe e pushtojnë atë, duke ngritur flamurin grek, me spotin “Saliu, qen dhe kriminel fashist”
  5. Data 1 Mars 1997, mbasdite: Digjet ndërtesa e policisë në Gjirokastër. Qindra të burgosur janë të lirë, Arben Imami shpall çlirimin e Jugut të Shqipërisë.
  6. Data 2 Mars 1997: Parlamenti miraton shef të operacionit për rivendosjen e rendit, shefin e SHIK, Bashkim Gazidede, i cili urdhëron mbylljen e shkollave në mbarë vendin, për një afat të pacaktuar.
  7. Data 2 Mars 1997: Gjeneral Gazidede, jep urdhër të mos botohen gazetat, për të mos publikuar krimet e pushtetit “Berisha”. dhe
  8. Data 2 Mars 1997: Në Kavajë, bastion i PD, mbi 5000 veta vullnetarisht armatosen për të mbrojtur qytetin nga një sulm i mundshëm nga bandat e armatosura.
  9. Data 2 Mars 1997: Digjet me urdhër të Berishës, redaksia e gazetës “Koha Jonë”.
  10. Data 2 Mars 1997: Studentët e Vlorës lëshojnë ultimatumin: “Nëse deri në orën 17:00 nuk plotësohen kërkesat tona, forca të armatosura nga Vlora, do të sulmojnë Tiranën”.
  11. Data 3 Mars 1997: Sali Berisha vet-zgjidhet President i Republikës vetëm me votat dhe duartrokitjet e deputetëve të PD-së.
  12. Data 3 Mars 1997 : Pas vet-zgjedhjes së Sali Berishës si president Republike, shpërthejnë revoltat në Vlorë dhe Tepelenë dhe qendrat kryesore të rebelimit.
  13. Data 4 Mars 1997: Ura e Mifolit bllokohet dhe minohet. Ngrihen kudo barrikada për të penguar hyrjen e ushtrisë dhe SHIK-ut. Që nga data 1 Mars, vriten 19 persona
  14. Data 4 Mars 1997: Në Shkodër, ushtria kapitullon dhe dorëzon repartet e depot ushtarake.
  15. Data 4 Mars 1997: Në Sarandë, bandat patrullojnë detin me anijet e marinës, qyteti shpall autonominë, duke deklaruar se në këtë zonë banojnë 20.000 grekë.
  16. Data 4 Mars 1997: Në Qafë-Gjashtë të Sarandës, një agjent i SHIK me emrin Gjergj Mehmeti digjet i gjallë, ndërsa njëri merret peng.
  17. Data 4 Mars 1997: një efektiv me 50 ushtarë bashkohet me rebelët, 2 pilotë të Forcave Ajrore dezertojnë dhe shkojnë ne Itali.
  18. Data 5 Mars 1997: Shpërthejnë depot në Memaliaj dhe në Tepelenë. Digjen godinat e policisë në këto qytete. TV grek “Mega” në lajmet e orës 14:00 (13:00 me orën tonë) deklaron : “Sot grupe të armatosura në Jug të Shqipërisë ngritën për herë të parë flamurin e Vorio Epirit. Ata kërkojnë ndarjen e pjesës së jugut nga pjesa tjetër e vendit duke filluar nga Tepelena, duke shpallur kështu edhe autonominë e jugut të Shqipërisë.
  19. Data 5 Mars 1997: Partia Socialiste i bën të ditur Presidentit Berisha, platformën e saj për zgjidhjen e krizës në këto pika : – Një tryezë e rrumbullakët midis forcave kryesore politike. – Heqja e gjendjes së jashtëzakonshme, për të shmangur luftën civile. – Formimi i një qeverie teknike për zgjidhjen e krizës.
  20. Data 6 Mars 1997: Skenaristi i hapjes së depove të ushtrisë Sali Berisha, fton partitë politike në një tryezë të nënshkruajnë një deklaratë, për të dënuan shpërthimet e depove dhe bëjnë thirrje për dorëzim të armëve.
  21. Data 6 Mars 1997: Nën drejtimin e Arben Imamit, krerët e grupeve të armatosura të Sarandës, kanë vendosur të sulmojnë dhe çlirojnë në darkë Gjirokastrën, duke mos i lëshuar postoblloqet e komiteteve.
  22. Data 6 Mars 1997: Sulmohet Aeroporti Kombëtar i Rinasit nga fshatarë të zonave përreth. Data 6 Mars 1997: Plaçkitet në mënyrë barbare Universiteti Bujqësor i Tiranës.
  23. Data 6 Mars 1997: Me urdhër të gjeneral Arben Imamit, zhvillohet gjyqi popullor i 3 robërve, të kapur në sheshin kryesor të Sarandës, punonjës të SHIK-ut dhe me origjinë veriore, ndërkohë që në Vlorë bilanci i viktimave shkon në 25.
  24. Data 7 Mars 1997: Shpartallohet dhe dorëzohet me urdhër të ministrit Zhulali, divizioni ushtarak i Gjirokastrës. Mjetet ushtarake bien në duart e bandave dhe të komitetit ushtarak të qytetit.
  25. Data 7 Mars 1997: Në Vlorë, komitetet nuk i lejojnë banorët të largohen nga qyteti, i udhërojnë të luftojnë kundër shikasve me origjinë nga veriu.
  26. Data 8 Mars 1997: Presidenti Berisha organizon një mbledhje me të gjitha partitë lidhur me krijimin e qeverisë së re.
  27. Data 9 Mars 1997: Dorëzohet pushtet-sundimi “Berisha”, formohet Qeveria e Pajtimit Kombëtar, me në krye Bashkim Finon, kryetar i Bashkisë së Gjirokastrës.
  28. Data 9 Mars 1997: Komiteti i Shpëtimit të Vlorës, përshëndet marrëveshjen e 9 marsit. Fondacioni Amerikan për Evropën Lindore i drejton një letër ambasadës shqiptare në Amerikë ku deklaron: “Është naivitet i madh të mos e kuptosh se Komiteti i Vlorës dhe udhëheqësit e tij janë të frymëzuar nga mafia e tipit komunist dhe të KGB-së”.
  29. Data 10 Mars 1997: Në Gramsh rebelët sulmojnë godinën e policisë, drejtohen drejt Fierit dhe marrin kontrollin e rrugëve.
  30. Data 10 Mars 1997: Në Kuçovë, komitetet marrin nën kontroll 19 aeroplanë luftarakë të tipit “MIG”.
  31. Data 10 Mars 1997: Ambasada Amerikane përshëndet marrëveshjen e 9 marsit 1997.
  32. Data 11 Mars 1997: Persona të armatosur, sulmojnë repartet ushtarake në Kukës. Drejtuesit e Divizionit të Kukësit kërkojnë leje nga Ministri i Mbrojtjes Zhulali, për të hapur zjarr mbi popullin dhe për të mbrojtur repartet.
  33. Data 12 Mars 1997: Presidenti Berisha dekreton Qeverinë e Pajtimit Kombëtar.
  34. Data 12 Mars 1997: Qytetarët e Kukësit braktisin qytetin, për shkak të një njoftimi se ushtria serbe ka kaluar kufirin dhe po pushton Shqipërinë, me urdhër të Sali Berishës, vijnë dy tanke drejt vijës së kuqe të kufirit, të cilët sulmojnë doganën shqiptare të Morinit. Gjithashtu shpërthehen depot në Korçë dhe Lezhë.
  35. Data 13 Mars 1997: Presidenti Berisha dhe Kryeministri Fino, ju kërkojnë ndërkombëtarëve ndihmë ushtarake për zgjidhjen e krizës.
  36. Data 14 Mars 1997: Dorëzohet Berisha, Franz Vranitski, emërohet për të zgjidhur krizën shqiptare. Në ekranin e TVSH, shfaqet thirrja Atdheu në rrezik!
  37. Data 15 Mars 1997: Rimerret kontrolli i aeroportit të Rinasit. Parlamenti miraton “Qeverinë e Pajtimit Kombëtar”. Krijohet “Komiteti për Mbrojtjen e Durrësit”. Fillon çarmatimi i bandave në Elbasan. 10 persona vriten nga të shtënat në Tiranë.
  38. Data 16 Mars 1997: data 16 Mars, shpallet “Ditë Zie Kombëtare” në nderim të viktimave të rebelimit.
  39. Data 17 Mars 1997: Presidenti Berisha dekreton amnistinë për 51 të burgosur.
  40. Data 18 Mars 1997: Një Komitet për Shpëtimin e Veriut dhe Shqipërisë së Mesme, kërcënon qeverinë “Fino”, se nëse njeh komitetet e Jugut atëherë do të përballet me rezistencë ushtarake në gjithë Veriun e vendit.
  41. Data 19 Mars 1997: Zhvillohet në Tepelenë Kuvendi i Komiteteve të Shpëtimit Publik. Kërkohet vrasja e Sali Berishës, njoftohet marshimi drejt Tiranës për ekzekutimin e Berishës.
  42. Data 21 Mars 1997: Greqia kërkon të futet në territorin shqiptar, me pretekstin e mbrojtjes së minoritarëve, deklarojnë se u ka dhënë leje Sali Berisha, por Berisha kërkon në media ndihmë ushtarake prej Turqisë.
  43. Data 21 Mars 1997: Shefi i SHIK, Bashkim Gazidede, në seancë në parlamentare, akuzon qarqet greke anti-shqiptare, socialistët shqiptarë, ushtarakët dhe kriminelët për situatën e krijuar. Data 21 Mars 1997: Berati ndodhet nën sundimin e frikshëm të bandave, lëvizja e njerëzve lejohet deri në orën 13:00, bëhen atentate të panumërta me eksplozivë dhe vriten 5 persona.
  44. Data 22 Mars 1997: Situata në Sarandë, Berat dhe Gjirokastër kontrollohet nga bandat e armatosura, në spitalin e Tiranës 40 fëmijë shtrohen me plagë të rënda nga eksplozivët.
  45. Data 23 Mars 1997: Komitetet vendosin kontrollin mbi Portin e Durrësit, shteti largohet nga drejtimi i tij.
  46. Data 24 Mars 1997: Që prej datës 12 mars, 46 persona kanë mbetur të plagosur dhe 3 kanë mbetur të vrarë në Kukës nga gjuajtjet me armë.
  47. Data 25 Mars 1997: Vriten 3 policë në Vlorë. Në Sarandë bëhen përpjekje për të rivendosur rendin dhe ligjin. Vazhdon situata e rënduar në Berat e Gjirokastër. Vritet një polic në Burrel, kurse kolegu i tij plagoset.
  48. Data 26 Mars 1997: Ish-shefi i SHIK Bashkim Gazidede, deklaron në parlament, për një plan të qeverisë greke, i quajtur “LOTOS” që kishte qëllim “Çlirimin e Vorio-Epirit” nga sundimi shqiptar, me anë të një rebelimi të armatosur”.
  49. Data 26 Mars 1997: Sali Berisha akuzon qarqet greke në Greqi dhe SHBA, si dhe Nicholas Gage (person non-grata në Shqipëri dhe i akuzuar si financues i masakrës së Peshkëpisë) si financuesit e këtij plani grek.
  50. Data 26 Mars 1997: Sali Berisha akuzon Kiço Mustaqin, ish-komandant i ushtrisë dhe Gramoz Ruçin, se i kanë dhënë informacione tepër sekrete “ASFALISË” greke (shërbimi sekret grek) lidhur me organizimin e ushtrisë shqiptare..
  51. Data 28 Mars 1997: Në kanalin e Otrantos, një anije shqiptare sulmohet nga marina italiane dhe fundoset, bilanci është 82 të vdekur
  52. Data 28 Mars 1997: Në fshatin Levan të Fierit, ndodh masakra më e madhe e ngjarjeve të 1997 me 24 persona të vrarë nga përleshjet midis arixhinjve dhe njërës prej bandave më të rrezikshme të vendit.
  53. Data 28 Mars 1997: Bilanci i kësaj dite është mbi 110 të vdekur në mbarë vendin, Kombet e Bashkuara miratojnë rezolutën Nr. 1101 për ndihmë humanitare ndaj Shqipërisë.
  54. Data 29 Mars 1997: Vriten 5 persona në Shkodër dhe 8 në Berat, 69 persona plagosen në Kurbin nga shpërthimet e bombave dhe goditjet me armë.
  55. Data 31 Mars 1997: Shpallet Zi Kombëtare në nderim të viktimave të Kanalit të Otrantos. Qeveria italiane dërgon ngushëllimet e veta mbi tragjedinë. Ismail Kadare deklaron në një media italiane se “është i tronditur nga kjo tragjedi dhe se autoriteti i qeverisë dhe Presidentit duhet të rivihet në vend”. Nga: Përparim Halil

  Reply to this comment
 26. [email protected] March 23, 23:55

  Po u kthye perseri berisha duhet te shkoj perseri ne perlament ligji i mbetjeve te pyetet sazan guri a lejohet te kthehet berisha se eshte mbetje e pariciklueshme dhe nuk ben pkes te materialet e riciklueshme te njohura nga be.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim