Basha, të rinjve: Mos u largoni, ktheni sytë nga Dhjetori ‘90 dhe luftoni

December 8, 2017 13:08

Basha, të rinjve: Mos u largoni, ktheni sytë nga Dhjetori ‘90 dhe luftoni

 

Kryetari i PD, Lulzim Basha tha se sot, pas 27 vitesh liria politike e shqiptarëve është e kërcënuar.

Ai i kërkoi rinisë së sotme të kthejë sytë nga lëvizja studentore dhe të reflektojë, që Shqipëria të ecë përpara.

Pjesë nga fjala e Bashës:

27 vite pas rënies së komunizmit, liritë politike të shqiptarëve janë të kërcënuara, kufizuara sepse shqiptarët nuk votojnë të lirë, se dinjiteti i tyre është i nëpërkëmbur, mundësitë e tyre për përparim njerëzor dhe shoqëror janë më të vogla se në çdo vend në Europë, nga e cila vazhdojmë të mbetemi një nga kombet më të izoluara.

Shqipëria sot është e mbytur nga probleme që përjetohen vetëm në vendet e prapambetura të Azisë dhe Afrikës. Sot në Shqipëri në vend të flitet për biznese të reja nga rinia, për arsim flitet për një bandë trafikantësh injorantë dhe njerëzor. Në vend të punojmë për zgjidhjet dhe politikat me efektive, luftojmë si të pastrojmë parlamentin, qeverinë nga kriminelë ordinerë.

Sot dhuna nuk ushtrohet në emër të ideologjisë, por të krimit bërë njësh me politikën dhe politikës të bërë njësh me krimin. Por propaganda vazhdon njësoj si atëherë, për të gënjyer, manipuluar dhe për ti sunduar me të njëjtat mekanizma.

Njësoj si në vitet e para të tranzicionit sërish qëllimi i shqiptarëve është të ikin. Ndërsa ikja e atëhershme ishte e motivuar për të prekur dhe gëzuar sa më parë lirinë dhe mirëqenien perëndimore, ikja e sotme është nga dëshpërimi se ky vend mund të mos bëhet kurrë.

Sot në praninë e kësaj salla ekzaltuese unë ftoj rininë shqiptare ti kthejmë sytë nga dhjetori dhe të reflektojmë. Studentët dhe pedagogët e dhjetorit 90 sot shikojnë prapa me krenari.

Nuk është vonë, sot Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për atë forcë, për atë idealizëm dhe kurajo të dhjetoristëve. Sot gjendemi në këtë udhëkryq! Nëse do të humbasim të ardhmen e saj të shqiptarëve dhe Shqipërisë të marrë peng nga një grup politikanësh të korruptuar, apo nëse do ti kthemi vlerave të dinjitetit njerëzor dhe të Europës. Përsëri edhe njëherë, kjo sfidë është e rinisë, sytë e shqiptarëve janë nga ju dhe unë e di se ju rinia shqiptare, demokrate do ta merrni në dorë këtë mision. Kini besim në forcën tuaj dhe aftësinë tuaj. Sot ju bëj thirrje mos zgjidhni largimin, zgjidhni përpjekjen, përballjen, bëjeni zërin tuaj të buçasë, guxoni, luftoni ta ndryshojmë Shqipërinë.

December 8, 2017 13:08
Komento

5 Komente

 1. lul devili=shenjterim i enver hoxhes December 8, 13:41

  e kam thene
  po e them
  dhe do ta them
  se
  dyshja salikrimineli & lul devili
  (mund te shtojme dhe rame impotentin dhe ilir muten)
  eshte
  lapidar floriri
  qe miqte tane
  i kane ngritur
  enver hoxhes

  Terrorizohem kur ne gazetat shqiptare lexoj fjalen LIDER per kete Lul bashndyresiren qe i ka lyer duart me gjak shqipatersh.
  Kete udbash nuk e shpeton a puthja e NULANDES..AS KINEZERIRAT E DONALD LUSE DHE AS ARDHAJE E FAMEKEQIT ARVIZU “RASTESISHT” KETO DITO. BILES AS FYTYRA E BRENGOSUR E EDI RAMES QE E KA KUPTUAR QE ISHTE NJE PERGJEGJE KOMUNLE NGA 2013 DERI NE 2017
  A mund ti thuhet Lider nje lloj spiuni
  Qe jo rastesisht dergohet ne Hollande ku flitet se zoteronte nje pashaporte amerikane qe nuk ju sqarua kurre burimi

  A mund ti thuhet Lider nje lloj spiuni dyfish

  Se ka fakte qe gjate punes ne Kosove me rroge perrallore ka punuar per sherbimet serbe ne dem te UCK qe gjate punes ne Kosove ka hyre ilegal ne Shqiperi dhe ishte pergjegjesi per dosjen e shtepise verdhe ne Burrel
  A mund ti thuhet Lider nje lloj manekini ne dore te mafjes nderkombetare.
  qe si minister Transporti eshte pergjegjsi NR-1 per vjedhjen e 300 miljon dollareve ne rrugen e kombit.Kujtojme keto nje ambasadore amerikane qe i shkonte per vizite private ne shtepi dhe Foreign Policy Journal ne Amerike qe akuzonte dhe Lul Bashen , Bechell-in dhe Dellin e Kosoves per nje dem prej gjysem miliardi dollare..
  A mund ti thuhet Lider nje supertradhetari
  qe si minister i jashtem ka shitur si Ahmet Zogu ne bashkpunim me mobsterin Berishe pjese te detit Jon. dhe ka miartuar ngritjen e varrezave te ushtareve greke sipas vijes imagjinare te Vorio Epirit
  A mund ti thuhet Lider nje vrasesi kesaj MONSTRE
  qe si minister i brendshem eshte fajtori kryesor bashke me berishoviqin per vrasjen e kater protestuesve ne 21 janar
  NUK SHOH NDONJE NDRYSHIM MIDIS LUL UDBASHIT DHE XHAFERR DEVES….MIDIS 4 SHKURTIT 1944 ME 21 JANARIN 2011
  I VETMI NDRYSHIM ESHTE SE I KOLONELI GJERMAN E KRITIKOI RENDE XHAFERRIN ATEHERE ..KURSE ARVIZU I THA YLL NE NGJITJE DHE TANI DONALD LU E KA DOLLIBASH TE REFORMES SE DREQESISE.
  ………………….
  Normalisht me keto qe ka bere Lul Bashi me e vogla do ishte burgim i perjetshen dhe normalja Egzekutim bashke me Salen dhe Xenin si fillim.
  .
  Pse Lul Basha e hedh shurren perpjete?
  1.Sepse ne Hollande zoteronte nje pashaporte amerikane jane dhene dhe numrat e saj qe nuk ju sqarua kurre burimi.
  2.Sepse anti -ambasdori Arvizu i tha yll ne ngjitje kur akoma ishte i fresket gjaku ne bulevard..
  3.Sepse anti-ambasdori Arvizu ne menyre te lexueshme ishte me Lul Bashin ne votimet e Tiranes ku me “menget e perveshura” i vodhi hapur votimet e 2011
  4.Sepse ambasdorja amerikane M.R dhe ai i kosoves Kristofer Dell duhen te arrestohen nga gjykata e Hages per pothuajse 1 miljard dollare vjedhje e dokumentuar.
  5.Sepse drejtoresha e Ballkanit ne Amerike Victoria Nuland kur vinte per vizite ne Shqiperi e kishte merak ti fuste nje puthje ne faqe ketij bimbashi….A puthet nje kriminel ne faqen e gjakosur me gjak shqiptaresh (kokpalaresh.)
  6.Sepse Greqia suksesin me te madh pas L2B quante marreveshjen tradhetare te detit.
  7.Sepse ku Esat Pashe Junior kur viziton ameriken perqafohet me vellezerit e tij qe jane GRUPI (SILOGU) THELLESISHT ANTISHQIPTAR I HIMARES DHE VORIO EPIRIT.
  8.Sepse kur punonte ne kosove me UNMIKUN ishte menaxheri i dosjes per krimet e UCK ne shqiperi dhe kosove dhe per cudi ka koqevare qe nuk shikojne “nentoken e tij serbe..
  ……………….
  Shkurt:
  Segmente antishqiptare ne amerike dhe europe..por dhe stratege perendimore qe vlersojne me shume poziten gjeografike te Greqise apo Serbise ne BALLKAN
  NE NJE FARE MENYRE po perdhosin shqiptaret duke toleruar kuislinget e tyre gjoja me
  luften kunder te majtes/socjalizmit/komunizmit qe eshte kthyer ne nje terror i zi antikomunst 1000 here me i keq se vete komunizmi dhe ky eshte LUL BASHIZMI= qe ne nje fare menyre eshte nje lloj Xhaferr Deve Junior..

  Reply to this comment
 2. lili December 8, 14:03

  kur te trusish bythen tij ketu e jo parttime ketu e part time atje, do luftojme per ty

  Reply to this comment
 3. Adih December 8, 14:06

  Cohu e pirdhu more Bashe ,pse more bandill , kaq leshko budallenj , i ben ti shqiptaret ? Nje pyetje kam more bolshevik i kuq , kush e shkretohi ,kush e shkaterroi deri ne palce shqiperine ,? Populli apo ju cunat e ramiz Alise..

  Reply to this comment
 4. FLAMUR NOKA ME DAJAT E VET NE BEOGRAD December 8, 16:54

  Ju ka lene koha shume prapa me idjotesite e Saliut , nje komunist primitiv , qe therret e ulerin cdo dite per lufte e “revolucion” ! Ti psikopat , paramilitar serb , i rikthyer ne Shqiperi prej tyre , as qe ia ke haberin se cdo te thote lufte dhe ta shohesh te sat eme , nga ke dale !

  Reply to this comment
 5. Po,Po December 8, 16:57

  Takim me paramilitaret “Kapucionet e Azem Hajgarit” !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*