Basha frymëzohet nga fitorja e Orban në Hungari

April 9, 2014 14:02

Basha frymëzohet nga fitorja e Orban në Hungari

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha sot në mbledhjen e grupit parmanetar demokrat se ardhja e të djathtës në pushtet është domosdoshmëri për të ndalur krizën në të cilën ka hyrë vendi.

Duke folur para deputetëve demokratë, Basha iu referua fitores së të djathtës në Francë dhe në Hungari (ku kryeministri Orban mori mandatin e tretë)  dhe gjeti rastin të shtojë se “fitorja e të djathtës po shndërrohet në frymën e kohës”.

“Tendenca për të votuar të djathtën  po shndërrohet në frymën e kohës ku jetojmë.  Ky është një fakt që na shton besimin dhe optimizmin e fillimit tonë të ri për rritjen e besimit dhe të mbështetjes popullore ndaj PD-së dhe të djathtës për ringritjen me një mendje akoma më të hapur dhe me një organizim akoma më të fuqishëm  në shtëpinë tonë të lirisë për rikthimin me forca, energji dhe vizione të reja në marrjen e përgjegjësive të qeverisjes”,tha ai.

Basha akuzoi qeverinë se e ka marrë peng vendin nëpërmjet eksperimenteve të pasuksesshme.

“Hartimi dhe zbatimi i politikave që burojnë nga parimet e lirisë dhe shtetit ligjor, janë rruga e sigurt për të kthyer në shinat e zhvillimit dhe përparimit Shqipërinë e marrë peng nga eksperimentet e paafta dhe të papërgjegjshme të tipit ku rafsha mos u vrafsha nga arroganca, demagogjia dhe papërgjegjshmëria e qeverisë Rama-Meta. Epërsinë e politikave tona e tregojnë edhe të dhënat e raportit të fundit të INSTAT-it. Ndonëse Rama dhe benjaminët  e tij po bëjnë çmos për të manipuluar shifrat e ekonomisë shqiptare në funksion të nxjerrjes së qeverisë së mëparshme”, tha ai Basha.

April 9, 2014 14:02
Komento

21 Komente

 1. karamamund-elefanti i trete March 17, 14:58

  Ti Basha qeke kopil,nuk ha m……..t,kot.

  Reply to this comment
 2. Besiana Gushi March 17, 15:05

  BASHE-HOLLANDEZI KA TE DREJTE

  Pa tjeter qe duhet pergezuar Bashe-hollando-serbi per kete dalje para perfaqesuesve te FMN-se.
  Gjithe shqipatro-votuesit e Rama-Meta-s te qershorit e mbeshtesin kete gjetje brilante te PD-isteve te serbo-malazezeve te kapecuar nga Sali Ram Shiqerja.
  Arritja me e priteshme per shqiptaret qe dhane vote-besimin ishte venja para bangos se te akuzuarve te sojit e sorollopit tuaj, per tragjedite qe i shkaktuat popullit shqiptar.
  Ne akoma presim te mbahet ky premtim parazgjedhor, per kete bashkohemi me zerit e humbur te Bashe-hollandezit e shoqeve e shokeve te tij, hajdute, kriminele, shperdorues, te korruptuar, tradhetare te aspiratave te shqiptareve.

  Reply to this comment
  • beni March 17, 15:37

   Qeveria e re po ben cdo hap duke u konsultuar me FMN…a e imagjinini se cfare mendojne zyrtaret e FMN kur belbezon para tyre ky hajdut e kriminel qe nuk ja ka haberin fare ekonomise e politikes por behet akoma edhe me qeshark para atyre qe po rimekembingerdallen ekonomike qe ky qelbanir dhe krimineli berisha na lane

   Reply to this comment
 3. ty March 17, 15:10

  dy njerez qe nuke e duan me gjithe shpirte marjen e statusi jane keta dy kriminela anti shqipetar ,qelbesira ,ndyresira

  Reply to this comment
 4. Boze meli March 17, 15:24

  Shume e vertet kryuturaku bashkise vjedh.
  Ne gjasht muaj qeverria kishte kohen dhe votat e mjaftushme ,
  te pastronte organinj e Drejtesise dhe te kishte qit para bankon se akuzes ,
  kriminelat ne ish pushtet sali rrahman berishen ,ty etj ministra te inkriminuar
  ne ish qeverrine berisha 2 !
  Shpresojm qe kto kritika tuaja te sinqerta e konstruktive PS-ja ne qeverri ,
  ti shikoje seriozisht dhe reagoje ne ditet qe vijne ,duke filluar qysh prej ,
  mafiozit visho ,pras-identit semure duke i qerasur me ndonji llall .

  Reply to this comment
 5. kurva e shkodres March 17, 15:30

  ti vrases po han hale ste vjen pak marre ti per 30 minuta vrave 4 vete mos harrove mordenar spordhjak i qelbur maldito

  Reply to this comment
 6. Eli March 17, 15:33

  He ku je cuni i Enverit….dhe ti je ideal si Mul koke ka……je. Ju keni nevoj per nje dhome gazi,perzgjedhjen e kisha bere une.

  Reply to this comment
 7. i deshperuari March 17, 15:51

  Basha per te llapur i pari , per te bere punet e Qytetit te Tiranes nuk ka kohet te merret

  Reply to this comment
 8. shpatar March 17, 16:19

  Me thoni :A kane ndryshim ne thelbe fjalet e Lulovicit me te Dacicit per shqiptaret dhe Shqiperine ?

  Reply to this comment
 9. shqip March 17, 17:11

  O degjenerate ,o plehr ,o krim ,po ngele duke perdor fjalet qe shkruajm ne interrnetit ,
  mer shkerdhate dhe kjo e sotmja nuk eshte e para ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
  funderinat e njerezimit ,kur u bete dhe ju kerma te jeni ne ato poste sot yyyyyyyyyyt

  Reply to this comment
 10. Jozi March 17, 19:14

  KOKRA IDBILIT JE TA KA MESUAR ZERON AI CYRYKU QE IKU SE HROVA AI QE ESHT PAS BYTHES TATE

  Reply to this comment
 11. mat March 17, 19:38

  B a sh a tha ;

  ” Sic ego nec sine te nec tecum vivere possum ”

  Por nuk e perktheu , u lodha une neper latinishte :

  ” Keshtu nuk mundem te rroj , as pa ty e as me ty ”

  Per Berishen t’a kishte valle ?!

  Reply to this comment
 12. Lejleku March 18, 09:42

  Opozite konstruktive apo *Xhihad politik* si ta quajme zoteri!?
  Zero se po shlyen borxhet tuaja , kapi nje mori hajdutesh ne tatim taksa , largoi makinerite gerryese te lumenjeve,qe po shkaterronin edhe urat mbi to, mbylli furrat e gelqeres qe mbulonin me pluhur Krujen , Fushekrujen, Tiranen e Lezhen. Apo po merr masa qe te udhetohet me audobuza dhe jo me fugona.Po merren masa per vjedhjet ne Nafte ,energji, krom.
  Me paturpesine me te madhe shperthimet e tritolit vendosen me germa kapitale ne faqe te pare te gazets RD si nje sihariq per opinjonin ,e faqene zeze te atyre qe e vendosin.
  NAIVITET! Pse nuk e dime qe keto vihen nga te pakenaqurit me goditjet ndaj paligjishmerise?
  Apo i quani Xhihadistat tuaj te pushtetit te ikur nga duart.
  Babezi e cmendur per pushtet e para eshte deviza e gjith parades tende zoteri.
  Eshte per te ardhur keq per miopine politike te keshilltarit tend politik, ose po te fut ne qorrsokak me qellim te caktuar.

  Reply to this comment
 13. Gimi March 18, 09:44

  Pensionistet dhe buxhetoret e moren vesh se nuk ka rritje page e pensioni, shendetesia eshte pertoke, energjia per konsumatorin familjar nuk ju ul cmimi, perkundrazi, punesime jo e pa punesi po ( shoferet e furgonave ), ku qenka pra ky progres i pa dukshem, apo ne tenderin e dhene Damir Fazllicit. Duhet te thote Basha qe ka progres, qe te pranohen deshtimet e qeverise.

  Reply to this comment
 14. ali March 18, 13:09

  Shiko o lumzi Tiranen dhe bovillen se do te mbysish njerezit ! Nuk ke bere asgje per 2 vjet
  e ca dhe mos u merr me qeverine se ajo po punon dhe po punon mire duke qeruar ”ferrat ,,
  e Saliut dhe gropat e zeza qe la ai kudo ………….!!!!

  Reply to this comment
 15. shqiptari April 9, 14:08

  ce zuri shqiperine eshkrete me keta injoranteer o populle nuk ke pere te pare hajere nga kjo cerdhe teroristeinjorante

  Reply to this comment
 16. tirona April 9, 14:46

  Si mund ti besosh shtetin Bashes kur dhe ato pak pune qe behen ne Tirane po ja ben Enno …!!
  Le te na thote Basha nje arritje te vetme gjate karieres se tije si minister … Perkundrazi ne cdo ministri qe ka drejtuar ka bere nga nje zullum duke filluar nga marveshja e detit me Greqine per te mbaruar te 21 Janari ku u vrane 4 veta..

  Reply to this comment
 17. info analitike April 9, 15:07

  Ngazellimi i Bashes per fitoren e Orban-it apo te Le Pen-it shkon kunder frymes pro BE. Sepse keto dy lider perfaqesojne frymen antieuropiane dhe ate ekstremiste e ksenofobe. Orban tashme konsiderohet si nje diktator nga shume qeveri te BE-se.

  Reply to this comment
 18. Ajet Delaj April 9, 16:20

  z Basha me lejoni ju lutem tju dergoj dy sygjerime qe mendoj se kan vlere ne kete situate qe po kalon Shqiperia. Pushteti po degjeneron dhe kompromentohet ne menyre te frikshme me vakumin e pazotesine per te qeverisur. Mirpo opozita e kryesisht Partia Demokratike eshte e vonuar ne hapat e saje domethenes ne ringritje persa i perket programit , performances e angazhimit te diasporas.
  Fatekeqesisht duhet thene se ne 24 vitet e fundit opozitat kan pritur deri ne konsumimin e degjenerimin e plote te pushtetit duke i sjedhe nje dem te pallogaritshem vendit e duke e vene popullin per te zgjedhur gjithnje te keqen me te vogel duke bere perjashtim vete 1992.
  Per vete historine e Shqiperise, te kohes se gjate te sundimit criminal komunist e neokomunist diaspora shqiptare ka potenciale te jashtezakonshme qe mundet te shfrytezohen ne ringritjen e Partise Demokratike e rikthimin e besimit te popullit pasi kete na e lejon zhvillimi i teknologjise e komunikimi i shpejte e shumellojshem. Dhe jo vetem kaq por dispora zoteron ekspertize e fryme te mirfillte mbi ligjin e funksionimin e shtetit
  Rigjenerimi i strukturave te partise me figura te reja pa perjashtuar askend e pa i mohuar kontributin askujt duhet te jete motoja e ringritjes se Partise Demokratike se bashku me nje program coherent te qendres se djathte duke pranuar me koshjence se askush nuk eshte i perjetshem e demokracia vete eshte alternative vlerash ideshe e burimesh njerzore

  Reply to this comment
 19. fat man April 9, 17:33

  Shoqja Lulezime, meqenese ke marre si shembull Z. Orban qe fitoi zgjedhjet e mbetet perseri Kryeministri i Hungarise, a mund te na thuash ndonje shembull, se sa qytetare ka “vrare” z. Orban ne protesta dhe sa ka vjedhur ne investimet e bera nga qeveria e tij.

  Reply to this comment
 20. MALUKATI April 9, 23:00

  BASHA ESHTE FTOH NE TAJARE MBAS 12VJETESH MUND TE NGROHET NDO NJE CIKE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin