Basha u kërkon falje demokratëve për keqqeverisjen e Berishës

September 27, 2014 11:02

Basha u kërkon falje demokratëve për keqqeverisjen e Berishës

Kryetari i PD-së Lulzim Basha e nisi fjalën e tij me një ndjesë për gabimet e së djathtës gjatë qeverisjes së drejtuar nga Sali Berisha.

“Kur njerëzit trokisnin për halle disa prej nesh mbanin sehir nga xhamat e zyrave dhe makinave. Këtu nuk është fjala vetëm për distance fizike. Të zgjedhurit duhet të kuptojnë hallet e shoqërisë. Performanca e dobët e disa zyrtarëve në rrethe e qarqeve, kthimi i pronave dhe legalizimeve nuk ruajti formën e duhur, pati mitmarrje e korrupsion, larg kostumit tonë politik. Fushata ju foli masave më shumë se sa individëve, kandidatët tanë nuk dolën derë më derë. Për të gjitha këto dhe çdo mangësi unë ju kërkoj ndjesë nga kjo tribunë me përulje anëtarëve të PD, qytetarëve të PD që janë ndjerë të braktisur. Ju garantoj vendosmëri dhe korrigjim në dritën e analizave të mangësive dhe gabimeve tona”, theksoi Basha.

Sipas Bashës, PD-ja është ripërtërirë nga humbja e një viti më parë dhe ështe e gatshme për një nisje dhe aksion të ri politik.

“Ky është Kuvendi më demokratik dhe më i madh i kombit tonë. Kuvendi i bashkimit ripërtëritjes dhe nisjes së re. Partia Demokratike janë anëtarët, është kryesia. Këtu jemi të gjithë aksionerë të barabartë. Në këtë shtëpi politike na mban të bashkuar dashuria për Shqipërinë dhe vlerat tona për BE”, tha Basha.

Basha u shpreh i vendosur që të shkruajë bashkë me gjithë demokratët një histori suksesi në krye të PD.

“E mora stafetën në kohë të vështira por jam i vendosur që bashkë me ju të shkruajmë një histroi suksesi për të mirën e Shqipërisë dhe gjithë shqiptarëve.

Objektivi ynë është të jemi parti e parë, parti fituese. U ringritëm nga humbja duke menduar, debatuar, diskutuar, duke vënë gishtin tek mangësitë duke u përballur me qeverinë më antidemokratike”, tha Basha.

Partia Demokratike ka mbledhur në dy ditë Kuvendin Kombëtar ku do të në orën 12:00 do të nisë edhe procesi i votimit të delegatëve, ku 300 poste votimi do të ngrihen në katin nën tokë të Pallatit të Kongreseve.  /E.K

September 27, 2014 11:02
Komento

22 Komente

 1. drejtesia September 27, 11:15

  Shkruar nga QERIM KELMENDI.,bravo shoku yne patriot,VETARANI ne luften e UCK.pergezime e po e shperndaje per lexuesin tone qe te dije kush eshte faktikisht Lul.Basha…..i vertete
  Kush sulmon Lulzim Bashen ka prekur ne Sedren e mijra shqiptarve te Kosoves.
  1.Lulzim Basha( Lulushi i Serbise) ka dhene kontribut te pazavendesueshem ne kriminalizimin e Luftes se UÇK-es.
  2. lulzim Bashaka qene Hetues i UNMIK, dhe ka rol krucial ne aferen e Trafikimit t organeve, qe i eshte adresuqr UÇK.
  3. Lulzim Basha, Argita Malltezi-Berisha, Edit Harxhi dhe Ekipi i tyre jane punsuar ne UNMIK, jo pse nje Fakultet apo nje anglishte te ngjashme si ta se kane patur mijra shqiptare te Kosoves, por ne unMIK jane punsuar me direktivat e Beogradit dhe ndermjetsimin e BIA,dhe pas perfundimit te misjonit te tyre ne Kosove, komplet Ky Ekip eshte shperblyer ne Shiperi nga Sali Berisha.
  4. Lulzim Berisha ka mbeshtetsit e tij ne kosove, dhe te prekesh ne Lulzim bashen eshte njesoje si te kesh prekur ne ndonje lider kryesor te LDK, sepse LDK dhe PD e Shqiperis jane si vellerit Siamez, nje trup e nje shpirt.
  5. Luli eshte pse ka vjedhur, 95% te atyre qfare ka vjedhur i ka dorzuar ne duar te sigurta, tek Padronet e Beogradit, aty ku fillon filli i tij.
  6. Ne fund, pse duhet ti zihet per te madhe Lulit, s paska vrare 4 veta ne Bulevard, se mos keni menduarse e la misionin ne UNMIK per tu bere Kesulkuqja, qe te mbledhe Dredhza per shqiptare.
  Per ate pune eshte sjellur, dhe per keto bema sot gjendt ne krye te PD se Shqiperise.
  Fevziu nuk mund ta shof ndryshe lulin, pos si Hero, sepse tennjejtit brum jane.
  .

  Reply to this comment
 2. doni September 27, 11:36

  lul loqja futeni ne burg kriminelin

  Reply to this comment
 3. Arturi September 27, 11:43

  Dmth, shipas Lulushes, te gjitha menxyrat dhe krimet e SB/PD-se, u lane me uje e sapun ne nje vit “opozite”! Hmmm… bravo Lulushe! Me siguri vjehrri dhe kunati yt ta vleresojne mendimin!

  Reply to this comment
 4. Drini September 27, 11:47

  O lulush, vodhe 200.000 milion dollare dhe vrave 4 te pavajshem ne shesh, prandaj humbe o plehre.

  Reply to this comment
 5. mentor aliu September 27, 11:59

  Tori
  Eshte mire te flitet me dokumenta e jo me hamendje ,ndryshe gjithecka thoni per Bashen ju adresohet ju. Fjalet pa dogane sjellin peshtjellim dhe percarjhe nder shqiptaret duke cuar uje ne mullirin e armiqve tane. Nuk jam simpatizant i Bashes,por nuk mund te pranoj , jo vetem per ate,por per kedo, kur leshohen fjale e akuza pa dogane. Ne se jeni njeri i ndershem,jeni i lutur te poublikoni dokumenta ne shtyp,dhe ti dergoni ne prokurorine shqiptare e kosovare,por edhe ne ate nderkombetare. Nese keto organe nuk e ndjekin ceshtjen,goditini keto organe me ane te mediave nderkombetare per mbulim krimi etje…

  Reply to this comment
  • Ali Asllani September 27, 13:17

   ik ore tori sallatori, bytha jote mendimtar! ujku perpara syve ti na tregon thonjte e gjurmeve!

   Reply to this comment
  • Thomaidha September 27, 13:22

   Bravo mentor aliu!
   Cfare dokumentash kerkon ti,o shpellar kur ne Gerdec shteti VRAU 26 vete dhe nuk u denua asnje qeveritar???
   Ne rrugen e KRIMIT Durres -Kukes u shperdoruan 300 milion euro dhe prokuroria shkeli QELLIMISHT AFATET per ta derguar ceshtjen ne gjykate,ne nje kohe edhe sot ,pas 80 vjetesh kapen dhe gjykohen NAZISTET per krimet e tyre ne LUFTEN E DYTE BOTERORE???
   Po ne 21 janar,A NUK ISHTE MINISTER I BRENDESHEM LUL BASHA,kur u pushkatuan 4 protestues me duar ne xhepa,ne nje kohe,qe DENIMI ME VDEKJE,PER CFARDO LLOJ KRIMI ESHTE HEQUR EDHE NE PROCESET GJYQESORE???
   Po jur u vodhen hapur votat ne 2011 A NUK ISHTE Basha per kryetar Bashkie???
   A DO ME DOKUMENTE DHE FAKTE SE SA KETO,ti o QURRASH KRIMINEL???
   HYYYY,karagjoz i Berishes!!
   Beni qejf edhe ca kohe sa te pastrohen HAURET E DREJTESISE NGA BANDA E BERISHES,pa e sheh Bashen ti me JASHTE QELISE!!!

   Reply to this comment
 6. Sherbyesit e mafies se saliut September 27, 12:04

  Lulzim Basha, duhet t’i kerkoj me pare falje te gjithe shqiptareve per vjedhjet kolosale qe me firmen e tij jane bere, duhet t’i kerkoj falje jetimeve dhe familjareve per krimet e 21 janarit, atyre qe i vrau ne mes te bulevardit dhe atyre protestueve qe me urdher te tij dhe te sali kriminelit u rrahen torturuan barbarisht ne komisiariatet e tyre qe i kishin kthyher si qendra e gestapos te klanit te tyre!
  Lulzim Basha, duhet tì kerkoj ndjese jo vetem demokrateve…per te gjitha te keqijat qe i kane shkatuar mbare popullit, per varferine, korrupsionin gjigantesk qe kane krijuar gjate qeverrsjes se tyre dhe jo te bej demagogji duke menduar se mund te manipuloje dhe t’i joshi mbeshtetesit e tij , duke i ofruar mundesine se nje dite do mund te vazhdojne me te njejtat metoda kusarie , ashtu sic beri ai vete dhe koleget e tij ministra bashke me kryemafiozin, kriminelin, intrigantin, tradhetarin e te gjithe koherave sali berisha!

  Reply to this comment
 7. sokol kolonja September 27, 12:28

  Sa te jete ne krye te PD hajduti I 230 million eurove ne rrugen Durres-Morine ,sa te jete ne krye te PD vrasesi I qytetareve me 21 janar, njeriu me emrin Lulzim Basha PD do te quhet parti vrastare e ketij populli . Pa u shuar fryma njeriut me te poshter ,me shpit katranit te ketij vendi ,njeriu me emrin Sali Berisha ,PD do te jete parti e hurit dhe litarit ,e tritolit dhe korrupsionit……….

  Reply to this comment
 8. Fat man September 27, 12:55

  Po ti ke pasur 3 poste Ministrore ne qeverine e Kriminelit Sali. Minister i Jashtem se bashku me baba Saliun i fale 250 km2 det Greqise, njesoj si Zogu qe i fali Jugosllaveve, Shen Naumin, tradhetar. Minister i Ndertimit dhe i Rrugeve, per 60 km rruge kombi Milot-Morinr, bere vjedhjen e kombit me 230 milion euro, superhajdut. Minister i Brendeshem, bashke me Kriminelin Saliun pushkatove ne bulevard 4 qytetatar dhe plagose mbi 300 te tjere, pra kriminel me damke, njesoj si Miloshevici dhe Arkandi miq tuaj dhe te Saliut. Varja ne litar per ty eshte pak.

  Reply to this comment
 9. Agimi September 27, 13:42

  Servil I peshtire,nerdheshje e shemtuar,hajdut I paturp,kriminel gjakftohte,i shitur tek klanet antishqiptare,ky eshte Luli qe drejton opoziten dhe kerkon te drejtoje vendin.Pd-ja nuk e merr veten me, ajo eshte thjesht nje parti e Klanit familjar Berisha me administrator de jure Lulin.Njerezit e thjeshte e te nedershme ,anetaret e Pd-se duhet ta abandanojne kete kupole partie qe punon per interesa antishqiptare.

  Reply to this comment
 10. Mark uk September 27, 14:30

  Pse nuk i beni nje flet rrufe.Shkoni se po u humbin dhite atje jetoni.

  Reply to this comment
  • iri September 27, 18:06

   Kjo qe po ju ndodh ju palo shqiptareve si ty or mark, eshte e pa durueshme , si bre burre kane dale kunder te tere,.Si po duron more burre, te te shahet partia jote udheheqesit e lavdishem te saj sali , luli., ca dreq populli eshte ky shqiptari.Ske rruge tjeter me mire vri vehten shpeton ti edhe inerneti , nje djall me pak aq me mire per te gjithe .!!!

   Reply to this comment
 11. Bocari September 27, 16:38

  o bobo, Enveri ne by….
  Ky dreq ka lindur dhe vone, ska mesuar shume histori partie. Do ta kete detyruar Saliu me siguri ti mesoje kongreset permendesh.
  Zoti Lulzim ka dhe kulture europiane, por sic duket nga ato mesime si ka hyre gje ne tru. Ne demokracine europiane, Lulzim jepet doreheqja kur ben nje gabim, p.sh. ministri i transporteve i Suedise dha doreheqjen se nuk kishte marre masa per kaosin rrugor te shkaktuar nga stuhia e bores. Ministri mbrojtjes gjermani Gytenberg dha doreheqjen sepse kish kopjuar dizertacionin.
  Ministria e jashtme franceze Alliot-Marie dha doreheqjen per nje abuzim se perdori helikpterin per te shkuar me pushime… E mor Lulzim e kupton se cfare njeriu fatmadh je ti, Saliu dhe politikane te tjere qe drejtoni vendin e gomereve apo jo?
  Ore ti e shoket e tu edhe nenat e femijet tua vrasesh, shqiptaret duartrokasin, pa le pastaj se u shite Shqiperine, u vodhe rruget, pronat e ku di une cfare nuk keni bere ju. Turpi Demokratik vjen ne mbledhje ju degjon, duartroket, ju zgjedh te vraponi vepren tuaj, populli ju voton, per ju vret dhe shokun e vellane.
  Po pushoj se po me vjen te perzier ….Turp per ne, turp per ata qe jane ne ate salle, turp per ate popull qe ju voton dhe per ate qeveri qe sju ka vene prangat. Edhe gomarit kur ja terheq kapistren me shume ngul kembe e sleviz nga vendi.

  Reply to this comment
 12. ALBANO September 27, 17:59

  bravo lul basha ;;; shume flalim i prekshem por duhet te heqesh berishen nga partia ;;; se me berishen ;;;kurre nuk do te fitoni ;;; rama meta na e kthyen vendin si ne kohen e enverit me portrete te kriminelit ;; ju ndoshta keni vjedhur por te pakten nuk e keni ngritur portretin e nje dikattori ;;;urime ;;;; dhe ndryshime ne partine demokratike;; jo hajdute ;

  Reply to this comment
 13. Popull i mpir nga trut e kokes, September 27, 19:03

  ALBANO. Mos kushedi jotem ka shkuar me albanon kur ka erdhur ne shqiperi e ke dal ti albano i vokel i kohes te saliut

  Reply to this comment
 14. Arben September 27, 19:53

  Te djathtet e kane fshire me gome PD-ne sa te jete pronar Saliu.

  Reply to this comment
 15. Me vdekt Cani me Fevzine September 27, 20:05

  ATE SHTIRJE O DJALI MAMIT DHE I BIRI I BABIT,QE JA KE FSHIRE,JE KROKE BABI DHE NE SHTIRJE. 1 DUHET TI KERKOSH FALJE TE SHTIRUR GJITHE SHQIPTARVE JO VETEM DEMOKRATEVE,SE KESHU I NDAHU KY KOMANDANTI JOTE SHQIPTARER NE DEMOKRATE DHW NE ARMIQE. 2. KORUPSIONI QE NA TY DERI TE I FUNDIT,JO VETEM ATA TE FUNDIT.3 VRASJET QEN NA KRYHESIA E DERI TE SPIUNAT E FUNDIT TE PD. 4 PD GJITHMON ME SPIUNA KA QEVERISUR.5 GERDECI.6. 21 JANARI.7.RRUGA E KOMBIT QE JU DHIMBSET SHUME. KOMBI JU KOPILAVE.8.SHITJEN E SHQIPERISE QE BERE TI DHE KOMANDANTI JOTE.ETJ ETJ. PRANDAJ MOS E LAJE MUTIN ME SHURE TI O SHRA E KOMUNSTVE. DO VISH NE PUSHTE 2025 PO ISHE TI AKOMA NA 1 FUKSIONAR I PD.

  Reply to this comment
 16. Gezimi September 28, 00:12

  Vetem demokrateve ju kerkon falje ky Basha!? 😛 po ne socialisteve qe na qeverisen 8 vjet, apo vari lesht ne 😛 U na henkshin mutin pra, me qen nuk na kerkojne falje 😀

  Reply to this comment
 17. labinot September 28, 02:05

  U zhdukte nga faqja e dheut partia juaj kriminale.Ju qe bete pronare hajdutet ne pronat tona,mos ju pafshim me ne pushtet,e pesofshi atje ku ju dhemb me shume!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*