Bashkëqeverisja, Rama: Na vini në provë, zgjidhje edhe për qytetarët jashtë kufijve

August 29, 2018 10:53

Bashkëqeverisja, Rama: Na vini në provë, zgjidhje edhe për qytetarët jashtë kufijve

Kryeministri Rama ka mbyllur përfundimisht pushimet duke iu kthyer normalisht jetës politike.

Gjatë një takimi me koordinatorët e bashkëqeverisjes, Rama deklaroi se platforma online po jep rezultate, pasi ka nisur pastrimi i parazitëve nga administrata.

“Parazitët po largohen nga administrata. Platforma e bashkëqeverisjes është rrugë më e shkurtër se e mikut. Mjaftojnë vetëm tre minuta dhe merrni zgjidhje. Ju lutëm na vini në provë për zgjidhjen e problemeve që keni me administratën.  Në rastet e dy muajve ka plot raste nga qytetarë jashtë Shqipërisë që janë përfshirë në platformë, nuk ka kufij. Qytetarët që kanë probleme me administratën këtu, por e kanë të pamundur që të vijnë mund ta bëjnë nga andej”, deklaroi Rama.

Në takim po prezantohen rastet problematike që janë zgjidhur me koordinatorët e bashkëqeverisjes.

“Platforma shqiperiaqeduam.al ka kaluar numrin e 50 mijë të interesuarve, ndërkohë që ka vijuar papushim edhe gjatë sezonit të pushimeve të jetë adresë aktive, ku 4439 qytetarë kanë përcjellë ankesa, shqetësime e opinione, duke marrë zgjidhje për çdo rast kur halli a problemi i tyre ka qenë i lidhur me vonesa a zvarritje në zyrat e shteti. Ka shumë më tepër zgjidhje. Është fakt që platforma Shqiperiaqeduam.al funksionon për këdo”, deklaroi kreu i qeverisë.

“Ata që nuk dinë procesin t’u drejtohen njësive administrative dhe zyrat postare”, shtoi Rama, i cili theksoi se masat ndaj atyre që nuk kryejnë detyrën e tyre nisin nga vërejtjet, deri në ndjekje penale pas lirimit nga detyra”.

l.h/ dita

August 29, 2018 10:53
Komento

20 Komente

 1. Futja kot August 29, 12:20

  Ligji 8577/2000, i ndryshuar, “Për organizimin dhe funksionimin e gjykatës kushtetuese të Republikës së Shqipërisë”, neni 81 “Ekzekutimi i vendimeve” përcakton dhe detyron:
  “1. Vendimet e Gjykatës Kushtetuese janë të detyrueshme për zbatim.
  2. Ekzekutimi i vendimeve të Gjykatës Kushtetuese sigurohet nga Këshilli i Ministrave me anën e organeve përkatëse të administratës shtetërore.
  3. …
  4. Moszbatimi ose pengimi i ekzekutimit të vendimit të Gjykatës Kushtetuese dënohet sipas dispozitave përkatëse të Kodit Penal.” – LartGjatësia e Tij, VeshGjati, nëse do, le ta lexojë, dhe të mos merret me punë tjetër, përveç ekzekutimit të vendimeve të Kushtetueses, se janë bërë pirg e nuk po i zbaton njeri, të mos merret me BQ-ra, d.mth. BashkëQeverisje. TALLAVA’ komplet …

  Reply to this comment
  • antonio August 29, 22:46

   Per cfare te veme ne prove o harbut delirant,sikur nuk te provuam edhe ty si Berishen?
   Na ke mashtruar me premtimet e tua para elektorale dhe tani na kerkon te denoncojme korrupsionin tend qeveritar!
   Ku ta denoncojme korrupsionin kur ti vete nuk na ke dhene asnje mundesi te ankohemi?
   Ja une e kam denoncuar korrupsionin,padrejtesine,vjedhjen e zyrtareve tuaj,por nuk me ka degjuar asnjeri!
   Dhe tani per 5 minuta degjese dhe ballafaqim me ligjin,do t’i drejtohem gjykates administrative,qe pres ta zgjidhe ceshtjen pas disa vjetesh!
   Ja keshtu behet korrupsioni,duke zvarritur njerezit,duke shkelur ligjet dhe duke mbeshtetur te gjitha hallkat e pushtetit njeri tjetrin e jo ligjet dhe te drejten!
   Ky eshte nje regjim fashist antipopullor!
   Pergjigjen me te plote dhe me te csakte e ke marre nga ata 367 mije shqiptaret qe vitin e fundit kerkuan te arratisen nga Shqiperia se ti ,pas Berishes ua ke nxire jeten!

   Reply to this comment
 2. Fidel Kastro August 29, 12:24

  Pirdh , pirdh se lirohesh o kryedemagogu o jago i Shqiperise!!!

  Reply to this comment
 3. Tironci August 29, 13:01

  Imagjinoni,50mije ankesa.
  Kaq duhet ti mjaftoj ketij te gjatit të shkarkoj te gjithe qeverine.Duhet llogaritur dhe 10 fish me shume ankesa,qe njerezit si kan bere ne portal per arsye se nuk besojne,nuk dine te perdorin portalin etj etj.. Dhe kjo per Edi Ramen quhet sukses.???
  Kshu ka bere nder mend te qeverisi dhe kete mandat ky kryeministri jone !?

  Reply to this comment
 4. sapa August 29, 13:12

  Nuk mund ta imagjinoja qe pas pese vjetesh te them qe ky qenka kryeministri me i dobet dhe udheheqsi me idobet i mazhorances shqiptare!Por keshtu mund te ishte kushdo qe do ishte ne vendin e tij duke mos pasur te drejten morale te denoje te keqin se eshte vete i perlyer!Ai qe do ishte i paperlyer do e kishte te mprefte shpaten e nuk do pyeste per askend per berjen e shtetit.

  Reply to this comment
 5. Goni August 29, 13:40

  Kesaj rradhe do te kaloni te gjithe ne BANKO-PROVE lale. Ju ra maska te gjitheve. Te gjithe jeni b..lepirsa te mafjozeve me te medhej te Botes, qe nuk kane per zemer te miren e Shqiptareve.

  Reply to this comment
 6. Arben August 29, 14:00

  Ore ta mbajme edhe nja 5 vjet, se nuk do vjedhe sic ka vjedhur keto 5 qe iken, e ka kuptuar gabimin, eshte familje e mire.

  Reply to this comment
 7. Titi August 29, 14:18

  Ua paska dhjere e pjerdhe Shqupi krimineli me 40 hajdute trute ketyre konentuesve.

  Reply to this comment
  • Artemisa August 29, 15:43

   Titi, e ke degjuar ate shprehjen ” kur nuk ke nga j’a mban bjeri dajres”.
   Rama, pasi e perlau mire e mire, tani po i bie tepsise per te bere zhurme.
   Idioteve si ti kjo j’u duket muzike e bukur.
   Marrte nga vitet tuaja qe te vazhdoje t’i bjere sa me gjate e ju te kerceni me ritmin e ripjerdhjes.

   Reply to this comment
   • Gerti August 29, 17:45

    Po ti Artemisa me c’ritem kercen? Me ate te cetes talebaneve te SHQUP-it. Yt ndyresira te blogut.Te fala Ed Paloqes dhe Gridares se Sumes. Ah se desh harrova Salehun e Qoftelargut.Shko beju ndonje blow job se jane lodhur nga opozitarizmi. Lol….

    Reply to this comment
    • Artemisa August 29, 19:28

     Gerti !
     Nuk me ben pershtypje fare ofendimi yt, perkundrazi me vjen keq per ty qe Maksimumin e kapacitetit tend “intelektual” dhe edukaten e ke ne kete fare niveli mjeran.
     Apo po te jesh pak me i zgjuar nuk te pranojne ne tufen e Rilindjes?

     Reply to this comment
 8. Dodona mbi Tomorr August 29, 16:09

  Neqoftese problemet e qytetareve i zgjidh platforma atehere perse duhet administrata?Hiqi tere keta nepunes qe per te mbajtur vendin e punes i zvarritin ceshtjet pa fund per te treguar se kane pune dhe ceshtjet jane te veshtira e duan kohe per tu zgjidhur! Te njejten gje , sic bejne gjykatesit e prokuroret per te rjepur e xhvatur ata qe shkojne ne keto dyer per problemet qe kane me drejtesine.!

  Reply to this comment
 9. Drini August 29, 22:39

  Zoti Rama!
  Per mua,si antar i PS-se bashkeqeverisja e juaj ka deshtuar plotesisht,si ide dhe si praktike!
  Se pari,kete forme “bashkeqeverisjeje ” duhet ta aplikosh me pare brenda PS,se kur nje parti qe qeveris vendin nuk eshte e afte ta kontrolloje pushtetin e dale prej saj,atehere cdo gje ka marre tatepjeten perfundimtare!
  Se dyti,te bashkeqeverisesh do te thote mbi te gjitha te degjosh ankesat e popullit!
  Forma e vetme qe ke shpallur ti,se qytetaret t’i drejtohen portalit kryeministror jo vetem eshte e gabuar,por ka nxjerre jashte loje te gjithe administraten qendrore dhe ate vendore,sepse askush nuk do t’ia dije per ankesat e popullit!
  Nga kjo kane perfituar vetem te pa aftet, shkelesit e ligjeve dhe te korruptuari!
  Ne diktaturen komuniste,ka qene e sanksionuar se problemet,konfliktet zgjidhen atje ku lindin !
  Ndersa zotrote kerkon qe pasi te behet korrupsioni dhe padrejtesia “MULLAR”, mendon ta rrezosh “mullarin” me nje te rene!
  Eshte nje pa aftesi e tmerreshme kjo forme pune,qe me shume i sherben imazhit tend tek opinioni i huaj,se ne populli ia kemi pire lengun kesaj fare bashkeqeverisjeje te korruptuar!
  Kerkon te te provojme ne qeverisjen tende?
  Po pse si kujton zotrote,se ata 367 mije shqiptaret qe aplikuan se fundi per llotarine amerikane,mos valle nuk e provuan kete lloj bashkeqeverisje tallese,aq sa vendosen te syrgjynosen perfundimisht nga Shqiperia?
  Ule hunden o Rama,se nuk jeton me realitetin por me delirin tend kriminal!
  Na ke zhgenjyer,se jo vetem je treguar i pa afte,por me shume je arrogant qe nuk do te degjosh keshillat dhe kritikat e antareve te PS-se dhe shqiptareve patriote qe duan me shume Shqiperine se partine apo ty si person!
  Nje keshille kam per ty:
  -Ne se urgjentisht nuk ve si detyre urgjente dhe kryesore te qeverisjes tende pritjen e popullit ne te gjithe piramiden shteterore dhe nuk merresh me trajtimin dhe zgjidhjen e ankesave nga poshte e deri lart,atje ku lindin konfliktet,atehere ke vulosur fundin tend te pa lavdishem!
  Duke pare se kemi nje opozite kriminale dhe te pa afte,ti mund t’i fitosh prap zgjedhjet,por keto fitore do te jene si FITORET E PIRROS,se vulen nuk ka vene servilet dhe ata qe kane perfituar nga pushteti yt,por ata qe po mbushin ambasadat dhe kufijte e botes per azil politik,ekonomik etj!
  Ne se nuk te kane mjaftuar aplikimet e 367 mije personave per green card per te kuptuar humneren e qeverisjhes tende te shpifur,,atehere ti duhet te japesh doreheqjen menjehere si kryetar i PS dhe si kryeminister,gjithmone ne se te ka mbetur nje cipe ne faqe!
  Se treti,shembullin me negativ te deshtimit te bashkeqeverisjes tende e shohim ne Bashkine e Tiranes!
  Kryebashkiaku Veliaj i PS-se,duke ndjekur rrugen tende,nuk ka bere asnjehere pritje populli,nuk merret as ai e as vartesit e tij me ankesat e popullit duke i dhene pushtetit vendor nje ngjyre korruptive dhe antipopullore!
  Ju mund tre thoni se Veliaj punon si asnje para ardhes tjeter,por ketu gabohesh rende!
  Edhe ata qe te krahasojne ty me Berishen apo Bashen,po ashtu gabohen rende!
  Krahasime te tilla jo vetem mashtrojne njerezit,por mbyllin gojen njerezve per te kerkuar drejtesi ne qeverisje,por edhe humbin besimin tek te zgjedhurit!
  Kam shkruar letra dhe email-e qe nga Veliaj disa here dhe nuk me eshte pergjigjur asnjehere,por edhe juve si kryeminister,qe gjithashtu keni mbajtur te njejtin qendrim si vartesi i juaj!
  I jam drejtuar edhe portalit kryeministror dhe nuk kam marre as sot pas nje viti pergjigje se zgjidhje jo e jo!
  Shqip ju kam thene:
  UKT qe varet nga Bashkia Socialiste e Tiranes vjedh qytetaret me taksat vendore ne kundershtim me legjislacionin ne fuqi,por ju ne vend qe te verifikonit ankesen time,me jeni pergjigjur si nuk duhet te pergjigjesh as nje brigadier fushe,se “UKT NUK VARET NGA QEVERIA”!
  Ne se per dritat,buken e prodhuar me miell kanceroz serb,ushqimet e kontaminuara,ujin e pa pijshem,vjedhjen e qytetareve me taksat e pa ligjeshme vendore etj qeveria nuk pergjigjet,atehere perse ta duam kete qeveri?!
  Keshtu hiqej si cub edhe Berisha dikur
  ,sa e mori vesh ne 97-ten se cfare regjimi kriminal kishte instaluar ne Shqiperi!
  Gjykoj se portali kryeministror duhet te shpallet “monument kulture” si nje njolle e zeze qe shkaterroi shtetin ligjor,ne kohen e qeverisjes tende!
  Ule hunden dhe pranoje sa nuk eshte vone!
  Mos kujto se me ca lyerje boje,me ca rrugica te shtruara,me ca peme te mbjella atje ku ju reklamohet puna e jo atje ku ka me shume nevoje,do t’ia hidhni!
  Qindra here me shume ndertonte shteti socialist para 90-tes,por sot Enver Hoxhen po e quajne diktator!

  Reply to this comment
 10. Ilirjana Mezini August 29, 22:41

  Pershendetje!
  Me teper se dy musj me pare aplikova te ADISA sepse desha informacion sa flete kishte ne dosjen e prones se fisit tone.
  Kjo sepse nje flete ( fotokopje) kushton 200 leke te reja.
  Ne kerkese theksova se desha vetem shkresat,prokurat,letrat,JO HARTA !
  Pas nje jave me vjen nje pergjigje absurde duke me kerkuar PLAN RILEVIMI.
  Perseri bej njexsqarim,duke menduar se e kane lexuar mbrapsht,” Kerkoj nje informacion sesa flete ka ne dosjen e pronesise se fisit,mbasi desha te dija sa para duhet te paguaj per te marre fotokopje!
  JO HARTA…
  PERSERI ME VJEN E NJEJTA PERGJIGJE,KERKUAN PLAN RILEVIMI…
  Kaq e veshtire ishte te numeroheshin fletet ne dosje,per cfare duhej plani rilevimit,kur une nuk kerkoja shkresat per nje pasuri por per gjithe pasurine e fisit qe ndodhet
  ne dosjen e pronesise se fisit ku edhe une jam bashkepronare❓
  Si perfundim sot e kesaj dite,po bej gati tre muaj qe sorollatja vazhdon…
  KETA JANE PUNONJESIT E HIPOTEKES….!!!

  Reply to this comment
 11. info analitike August 29, 23:01

  Shoke mos u ankoni kot po vereni ne prove kriepsikon se ai do t’jua zgjidhe te gjitha problemet. Mos u beni kazan se kriepsikoja ua zgjidh problemet duke lexuar ne filxhan!

  Reply to this comment
 12. damam Damashi August 29, 23:02

  ko bashkeqeverisja kwshtu sic bwn ti eshte si falli i plakes se lagjes sime,qe shkonin cdo dite te shihnin filxhanin po asnje nuk sherohej.Mos bej budallalleqe me se le nam.Ne portalin tend askush nuk te pergjigjet. Administrta ben qef e nuk te pjerdh fare ty.Provo te marresh nje lejelegazimi dhe shiko sa para duhet te paguash. Ne pune futen vetem ata qe kane miq e para e sekseret jane vete koordinatoret dhe kryetaret e partive qe ti i ke emeruar pa bere fare zgjedhje.Ti vazhdo te na tregosh perralla, por populli qe ka halle te var teneqen.

  Reply to this comment
 13. Jak Boston August 30, 06:45

  Rama eshte hallka e radhes e zinxhirt hajduto-kriminelo-tradhetare
  Enver-Ramiz-Fatos-Sali-Edvin-Like.
  Enveri me kllasen punetore
  Ramizi me tufezat
  Fatosi me meritokracine
  Saliu me skemat piramidale
  Like Floriri me bllokun
  Rama me timonin ne forme tepsie.
  Qe te gjithe njelloj hajdutet, servile, tradhetare e te shitur dhe dashakeqet e Shqipetareve

  Reply to this comment
 14. info analitike August 30, 10:02

  Na vini ne prove thote kripesikoja. Po pse o karagjoz 5 vjet cfare ishin, gallate?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim