Bashkia: Hapësit e gropave për pallate bëjnë si dashnorë të pemëve, s’ndalemi

February 21, 2016 18:50

Bashkia: Hapësit e gropave për pallate bëjnë si dashnorë të pemëve, s’ndalemi

Bashkia e Tiranës ka akuzuar Partinë Demokratike si orkestruese të protestës së sotme te Liqeni Artificial  kundër ndërtimit të parkut të lojërave për fëmijë. Në një deklaratë për mediat, Bashkia i cilëson veprime vandalësh, dëmtimin  e gardhit rrethues të projektit nga protestuesit.

“Sot, një grup i vogël njerëzish, me veprime vandalësh, u përfshinë në dëmtime masive të pronës publike, të pronës së përbashkët të të gjithë qytetarëve të Tiranës, duke sulmuar e prishur objekte për të penguar sërish punimet për Parkun e Lodrave të Fëmijëve. Të udhëhequr nga eksponentë të Partisë Demokratike, për të disatën herë kanë dëmtuar pronën e qytetit, duke krijuar dëme materiale dhe vonuar punimet për të ofruar një shërbim të munguar, që është një ëndërr e fëmijëve të qytetit, por edhe e prindërve, gjysheve, gjyshërve tanë”.

Sipas Bashkisë,një minorancë e zhurmshme po i kundërvihet aspiratave të shumicës së qytetarëve që e duan zhvillimin e qytetit.

“Janë të njëjtit njerëz që për 4 vjet e lanë qytetin të dergjet në plehra, rrugë e trotuarë të degradojnë, ndriçimin e qytetit dhe të vetë parkut të shuhet, që lanë lokalet të mbijnë si kërpudha në të gjithë hapësirën e parkut, ata që deri dje e hëngrën parkun e Tiranës nga të gjitha anët, që nuk mbollën asnjë pemë e që s’lanë pemë pa hedhur përtokë, që hapën gropa për pallatë shumëkatëshe, të cilat ende i qajnë që ju mbetën veç gropë, sot veshin petkun e dashnorëve të pemëve dhe që sot, duke servirur informacione të pavërteta, duke trumpetuar tmerre të paqena, duan me çdo kusht që Parku i Lodrave për Fëmijët të mos mbarojë”.

Në përfundim të deklaratës, Bashkia e Tiranës thotë se aspiratat e qytetit nuk mund të pengohen nga vandalët e zhurmshëm.

“Ata nuk e duan një zhvillim të tillë, pasi secili sukses i Bashkisë së Tiranës është provë e mëtejshme e dështimit të Lulzim Bashës. Rrugët e pastra tani, tregojnë qartë se ai dështoi me pastrimin; rrugët e riparuara tregojnë se mirëmbajtja është e mundur, por ai nuk dinte ta bënte; çerdhet e rregulluara tregojnë se ai i la pasdore fëmijët e qytetit tonë, e kështu me rradhë për çdo punë të kryer.Kjo është arsyeja e vërtetë përse i janë turrur parkut të lojërave.Bashkia e Tiranës mbetet e vendosur për të vijuar për t’i shërbyer çdo ditë qytetarëve dhe për të sjellë projekte që përmirësojnë cilësinë e jetës së qytetarëve të Tiranës. Aspiratat e qytetit nuk mund të pengohen nga vandalët e zhurmshëm”.

February 21, 2016 18:50
Komento

5 Komente

 1. Hermolina February 21, 19:14

  Ke shume te drejte o Z.Velija keta vandale jane mesuar me rrumpalle pa ligje dhe ne te rrijne ne plehra si derra. Por do besh mire tu tregosh vendin. Perdor ligjin dhe mos i lejo tete fyejne apo te kundershtojne policine. Rregulli vendoset me ligj per ate qe nuk e zbaton.Pune te mbare me keta njerez te shtrember qe nuk u mesuan ti binden ligjit.

  Reply to this comment
  • res February 22, 00:43

   Dikur ishte Lëvizja “Mjaft” që kundërshtonte me protesta të formave të ndryshme vendime apo nisma të qeverisë Nano në emër të shoqërisë civile. Drejtuesit kryesor të saj u katapultuan më vonë në politikë, me shembullin më tipik, kryetarin e lëvizjes Erion Veliaj, sot është kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe kryetar në perspektivë i Partisë Socialiste apo emra të tjerë si Arbian Mazniku, Elisa Spiropali që u përzgjodhën nga kryeministri Rama për të çuar përpara programin e Rilindjes.

   Koha vërtetoi se në emër të shoqërisë civile ata përdorën protestat për të çuar përpara axhendën e tyre personale. Vijmë te protesta e kësaj të diele në parkun e Liqenin Artificial ku u tha se protestues të shoqërisë civile u përplasën me policinë, pasi janë kundër prerjes së pemëve dhe ndërtimit të këndit të lojrave në këtë hapësirë të kryeqytetit. Në parantezë, kjo protestë ngjason shumë me protestat e shoqërisë civile gjatë qeverisjes së Sali Berishës, ku asokohe shoqëria civile përfaqësohej nga Artan Lame apo Artan Shkreli, sot njëri drejtor i Agjencisë së Legalizimeve dhe tjetri këshilltar pranë kryeministrit. Ngjashmëria është se në të dyja rastet flitet në emër të qytetarëve.

   Po kush janë përfaqësuesit e shoqërisë civile që protestojnë për këndin e lojrave në Parkun e Liqenit Artificial. Palët që pretendojnë se përfaqësojnë shoqërine civile u përplasën pas një takimi me kryeprokurorin Adriatik Llalla, ku deklaruan se veprojnë të ndara nga njëra-tjetra. Sazan Guri, ekologjist me komunikim të hapur me LSI-në dhe Zirkon Disha, i afërt me Partinë Demokratike u prezantuan si grupim më vete që kërkon ndalimin e projektit të bashkisë për Këndin e Lojrave, ndërsa Eljan Tanini si aktivist më vete që deklaroi se do të bëjë kallezim penal ndaj kryebashkiakut Erion Veliaj për shpërdorim detyre dhe prerjen e pemeve.

   Të tre personazhet janë fytyra aktive në protesta si ajo për armët kimike, lumin Radika apo ndërtimin në digën e Liqenit Artificial, ku seicili ka promovuar grupimin e tij për ta bërë sa më të njohur dhe të aksesueshëm në projekte që ndihmojnë me fonde shoqërinë civile. Në reagimin e ish-kryeministrit Berisha për protestën, ku flitet për dhunë dhe terror policor përmendet emri i njërit prej veprimtarëve të shoqërisë civile. “Dhune, terror policesk, hekura, shqelma, grushta e shkopinj, arrestime te gazetareve, veprimtarve te shoqerise civile si Zirkon Disha, qytetareve te thjeshte, me urdher te Rames nga çunat e tij te krimit per fajin e vetem se ata po mbronin sot mushkrite tona, pra te Tiranes, parkun e Liqenit nga mafia e betonit Rama – Veliaj”-shkruan Berisha në postimin e tij, mesa duket jo pa qëllim. Edhe roli aktiv i Adriatik Lllallës në këtë histori e kompromenton disi kauzën që është përqafuar edhe nga kryeprokurori i Republikës, njeri i mbështetur nga LSI. Nuk është çudi që në ditët në vijim të shohim në kacafytje me policinë edhe Aleancën Kuq e Zi.

   Kundërshtia për ndërtimin e një këndi lojrash në Parkun e Liqenit Artificial mund të jetë një kauzë e drejtë dhe ndoshta shumë qytetarë besojnë se është në dëm të kryeqytetit, por udhëheqësit e protestave të shoqërisë civile ngrenë shumë pikëpyetje mbi axhendat politike dhe personale të këtyre lloj protestave. Një skemë që kryetari i Bashkisë Erion Veliaj e njeh mirë dhe që tani po i kthehet nga shoqëria civile me të njëjtën monedhë.

   Reply to this comment
 2. info analitike February 21, 19:46

  Ne ate park eshte e ndaluar si te priten peme ashtu edhe te ndertohet sipas interesave te ngushta te lali Erit dhe te Ramiut.

  Reply to this comment
 3. info analitike February 21, 20:45

  Sa shpejt harroi mjaftisti Veliaj kur ishte pjese e ketij grupi te vogel “vandalesh” e ku askush nuk i dhunoi edhe pse zhgarravitnin muret dhe ambjentet e askush nuk i arrestoi, gjobiti apo dhunoi kur benin protesta pa leje. Hipokriti Veliaj i mohoi shoket e protestave tani qe eshte ulur vete ne kolltuk duke treguar tere pafytyresine e nje perfituesi te paskrupullt.

  Reply to this comment
 4. naimi February 21, 20:51

  Me sa pashe ne ate filmin e Kryeministrit per “kendin e lojrave”nese realizohet atehere ne vende te Parkut te gjelbert te liqenit do kemi Parkun e e betonit per sport te liqeni.Edhe pse jame me PS ende, uroj qe kurre mos u realizofte ky MONSTER qe do jete edhe fundi i purkat….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim