Bashkia Lezhë shpall “non grata” historianin turk që fyu Skenderbeun

July 5, 2016 11:29

Bashkia Lezhë shpall “non grata” historianin turk që fyu Skenderbeun

Bashkia e qytetit të Lezhës ka shpallur “non grata” historianin turk, Talha Uğurluel, i cili pak ditë më parë, gjatë një vizite në Memorialin e Skenderbeut, tentoi të shpërfytyrojë lavdinë dhe historinë e tij.

Me anë të një deklarate të shpërndarë për mediat, Bashkia Lezhë ka bërë me dije se pas publikimit të videos në rrjete të ndryshme sociale, ku vihej re se historiani turk, jo vetëm deformonte historinë e lavdishme të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skenderbeu, por edhe denigronte figurën e tij, nuk do të lejohet më të vizitojë qytetin e Lezhës.

“Bashkia e Lezhës dënon gjuhën e përdorur dhe pabesinë e një grupi vizitorësh turq, të cilët gjatë një vizite në Memorialin e Skenderbeut, duke shfrytëzuar mikpritjen, një vlerë universale të Kombit Shqiptar, shpërfytyrohen duke tentuar të tjetersojnë lavdinë e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti”, thuhet në deklaratën e Bashkisë Lezhë. Ajo nënvizon se përmes një videoje të regjistruar nga vetë ata përmes një telefoni celular nuk zhbëhet historia. “Sqarojmë opinionin publik se grupi nga Turqia ka folur në gjuhën turke dhe nuk ka pranuar të komunikojë me ciceronin në gjuhën angleze, pasi kanë kuptuar se gjuha e tyre nuk kuptohej nga personeli i turnit pranë memorialit”, shkruhet në deklaratë.

July 5, 2016 11:29
Komento

14 Komente

 1. Selua July 5, 11:47

  Pra shkurt TURQ TE PABESE!!!

  Reply to this comment
 2. arben July 5, 11:48

  Turqit, percares dhe te pa bese kane qene gjithmone per shqiptaret. Me idiotesine me te madhe kane krahasuar PKK e tyre me Skenderbeun tone. PKK-ja jane komunitet Kurdo-Turk,dmth aziatik, ndersa Skenderbeu yne eshte puro shqiptar,dmth europian, e c’lidhja ka turqia me shqiperine, kur ne mes te dy vendeve(kombeve)jane edhe te pakten dy shtete te tjera europiane.

  Reply to this comment
 3. Vjosa July 5, 12:03

  A nuk do te ishte me mire qe Qeveria Shqiptare te aprovoje gjithe aktivitet qe do kryeje cdo grup turistik i adhur nga Turqia dhe si fillim te jete : homazhe para bustit te Gjergj Kastriotit .

  Reply to this comment
 4. A July 5, 12:13

  Nje veprim qe duhet pergezuar ate qe ka bere Bashkia e Lezhes duke e shpallur person te padeshirueshem historianin morracak turk ne Lezhe sepse ka marre guximin si mendje perverse me shajt Heroin tone Kombetar te krishtere GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEU. Ne kete veprim jemi ne pritje ta beje edhe Qeveria shqiptare me EDI RAMEN ne krye dhe Ministri i Jashtem DITMIR BUSHATI. EDVINI te mos genjehet se hipi ne veture me REXHEP (Xhepi) TAIP ERDOGAN. Sepse pastaj EDUSHKA del femije i vogel si genjehet me nje cokollate.

  Reply to this comment
 5. Arben July 5, 13:41

  BASHKIA LEZHE, BEN MIRE TI SHQYRTOJE NJEHERE ATO DOKUMENTA, KU BAZOHET KY HISTORIANI, PER ATE CFARE FLET.

  DO TA SHIKOJE SE QENDROJNE ATO QE THOTE, E PASTAJ LE TE SHPALLE NONGRATA SE NUK PO I MERR LEJE KUSH A TE LEVIZE A JO NE TERRITORIN E SHQIPERISE SIPAS RREGULLAVE.

  Reply to this comment
 6. Arben July 5, 14:01

  BASHKIA LEZHE, BEN MIRE TI SHQYRTOJE NJEHERE ATO DOKUMENTA, KU BAZOHET KY HISTORIANI, PER ATE CFARE FLET.

  DO TA SHIKOJE SE QENDROJNE ATO QE THOTE, E PASTAJ LE TE SHPALLE NONGRATA SE NUK PO I MERR LEJE KUSH A TE LEVIZE A JO NE TERRITORIN E SHQIPERISE SIPAS RREGULLAVE..

  Reply to this comment
 7. Asnjeansi July 5, 17:40

  Ty , more turku i qelbur me emrin shqiptar Arben , qe hidhesh perpjete ne çdo hyner qe bejne jevgjit e Turqise , po te pyes , cilet burra , gra e femije shqiptare , paska vrare , Gjergj Kastrioti ? Ne cilat dokumente eshte mbeshtetur ky firaun bashibozuk turk i pa bese , qe nxjerr qelbesirlleqe nga goja ? Sipas tij , duhet perçmuar nje hero e luftetar i njohur boterisht , si Gjergj Kastrioti , qe mundi e shkaterroi per 25 vjet rresht , hordhite e mallkuara otomane qe invaduan tokat arberore ? A ka vend e popull ne Bote , qe te mos nderoje heronjte e luftetaret e vet , qe luftojne per mbrojtjet e Atdheut nga pushtues te huaj ? Ishte Kastrioti qe donte te pushtonte Turqine , apo sulltanet shallvare gjere aziatike , qe luftonin per te pushtuar trojet tona , ai qe duhet kujtuar e nderuar ? Ti , more zagar i felliqur turk , qe padrejtesisht mban nick-name Arben dhe qe ben çdo perpjekje e propagande turke ne forrumet e gazetave shqiptare , duhet te zhdukesh , jo vetem nga komentet , por nga faqia e dheut . Kerkon te na propagandosh Historine e Shqiperise , sipas vizionit dhe botkuptimit turk , ti felliqesire e mbeturine otomane me emrin Arben . Historine dhe trimerite e Gjergj Kastriotit , njef nje Evrope e tere dhe me merite , e ka cilesuar si KALORES I KRISHTERIMIT E KRYEMBROJTES I EVROPES , nga halldupet aziatike , qe kudo ku shkelen e pushtuan , mbollen injorancen e prapambetjen, fene e tyre te ndyre , ADN-ne e tyre prej magjypesh te shemtuar .

  Reply to this comment
 8. Arberi July 5, 18:45

  ky surrat maxhupi me to fendu nje komb i bie si ku miu ja fut elefantit ky hale turk jevg apo arixhi nuk du tia di fare
  thirrje qeverise gagstere ne tirane qe ti ndalohet hyrja pergjithmone ne shqiperi edhe kurvat qe duatrokiten jo ne lezhe qe jo por ne shqiperi shpresojm qe komenti im te shkoje tek shtet leshi ok shteto haj beni punen e mos na cani trapin nxirrni per bythe ket jevg muti nga shqiperia atehere do te them shtet

  Reply to this comment
 9. Arber. July 5, 19:16

  Turqit mire ja bejne Shqiperise, sepsew qeverite Shqiptare qe ja lene vendin njera tjetres jane te gjitha antishqipatere. Sepse per 25 vjete e Turiqizuan Shqiperine qe u deshe 50 vjete ta kthjellonim. Sepse kane mbire kolegjet Turke neper Shqiperi si kerpudhat e zeza e te helmatisura mbas shiut te loteve qe derdhen shqiptaret pas vdekjes se Enverit.
  Sepse ka please carcafi I zi mbi kokat dhe trupin e ILIREVE. Sepse qeveria Shqiptare dhe ajo kosovare ndryshojne tekstet shekillore te historise sipas deshires sevTurqi mavrise.
  Sepse shume familje shqiptare qe nuk dine as nga vijne dhe as ku shkojne, I kane shitur vajzat e tyre per pesebpare spec tebturqia dhebi kane veshur me shami mavij, ne vend te plisit te bukur te ILIREVE, apo shamise se bukur me lulet e pranveres se arberesheve prej eshe nga vijme. Sepse nje fare Erdogani e pritem dukeni recituar ne Turqishte nostalgjite e femijeris ze tij.

  Per antiteze dua tu kujtoje te mirat qe na ka bere Turqia.
  Sundoi Shqiperine per 500 vjete.
  Vrau dhe dogji sa deshi gra bura e femije, pleqe dhe te semure
  Rembeu dhe syrgjynosi ne ANADOLL femije te vegjel dhe I hodhi ne ushtrite e saj gjakpirese.
  Rjetersoni me dhune njerezit dhebkush nuk I bindej I priste koken.
  Dergoj mijra ushtare te vrasin epresin te gjitha
  Cgjenin ne Shqiperi,npor fatkeqsishte nuk pati suksese
  Ishte Gjergj Kastrioti ii Arberise ai qe ja theu Turkut neckat e kremarise. Aq e thelle ishte ajo humbjebhistorike da nuk mund te shuhetvdhe mbushet duke ndryshuar CA KOMENTE ketu ne fb, duke veshur ferexhe duke bere tifozllik, apo duke ndryshuar CA Libra nga CA polishejtanet te shitur, nga CA antishqipatere te betuar. Mos haroni genin Pellazge nga vini dhe eshte aq aktive dhe I pa tjetersueshem sa Jo Turqia po as vete perendia nuk e tjetersom dote.
  Mos haroni eshte po kjo e pacipe TURQI qe ende sit nuk I lejon shqiptaret qe jetojne atje te DEKLAROJNE kombesine. CA pune e madhe…
  Genin nuk ja ndryshone dot.
  Turqit dhe turkeshat le te lehin Arberit dhe Arbereshat po yriumfojne cdo dite.

  Reply to this comment
 10. Arben July 5, 21:06

  DHE PER INFORMIN TE PERGJITHSHEM, KALANE E LEZHES E NDERTOI SULLTAN I MADHERISHEM, SULEJMAN LIGJBERESI ME 1516.

  ESHTE FALE KESAJ PUNE QE SOT E KEMI NE GJENDJE TE MIRE, DHE E PERDORIM PER TURIZEM.

  NJE ARTIFICE QE BEME NE MBI KETE KALA, NGRITJA E NGREHINES SE GJORGJE KASTRIOTIT NE KEMBET E SAJ.

  MUHABET PA LIDHJE FARE ME REALITETIN.

  Reply to this comment
 11. Akilis July 6, 00:44

  Kush e qun qytetin e lashte Ilisus Lezhe eshte tjesht vegel e armiqve te kombit tone Ilyro Epiro.k
  Edhe Iskander-Beun e quajten
  Gjergj, qe nje njeri me fare poko llogiqi (pak llogjike) e kupton qe nuk
  ka mundesi te kete patur emra te
  shenjtoreve Orthodoks me emrin
  Gjergj, kur jo vetem flamurin e mori
  nga Kostandinopoli por edhe Kisha
  dhe besimi I tij qe Greke, ashtu sic
  ka qene qe nga 1054 kur u nda
  Krishterrimi ne Orthodoks I gjithe
  Balkani dhe Katolike.
  Shikoni sa urrejne Katoliket e Kroacise me Orthodokset e Serbise
  qe kur erdhen ne shekullin e 6te
  ishin njesoj Sllave pushtues, dhe na
  kerkojne edhe reston.

  Shqiperia eshte e pushtuar kush e kupton cdo te thote Feja Islamike edhe nuk e lufton hedh uje ne mullirin e armikut te kombit tone Ilyro

  Reply to this comment
 12. lexuesi July 6, 08:40

  Turku Telha flet badihava.Shqiperia nuk ben perjashtim nga te gjitha vendet nen pushtim.Vlerat e Skenderbeut i kane shkruar e publikuar mendje te ndritura te botes,qe nuk u erren syte nga servilizmi ndaj pushteteve perreth sahanit te çorbes.Ky eshte nje pseudo historian-llafazan turk,mos e perzini,lereni te çmallet me llafazanin tone,shpellarin Sal-uk

  Reply to this comment
 13. Antiislam August 18, 00:34

  Nuk kane faj turqit fajin e ka edi rama lali kaeri qe na e mushni venin me xhami e medrese erdogani nuk duhet te veje kome ne shqiperi se vetem injoranc bje asgje tjeter e perseris fajin e ka edi rama qe nuk merr distance nga mongolet aziatik

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*