Bashkimi Europian reagon për herë të parë për zgjedhjet në Shqipëri

June 26, 2017 21:42

Bashkimi Europian reagon për herë të parë për zgjedhjet në Shqipëri

Bashkimi Europian reagon për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri.

Me anë të një deklarate të Përfaqësueses së Lartë të BE, Federica Mogherini dhe Komisionerit Johannes Hahn sqarohet se zgjedhjet ishin të rregullta.

Deklarata e plotë:
Zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë më 25 qershor u zhvilluan në mënyrë të qetë dhe të rregullt.

Qytetarët patën alternativa të gjera politike në një fazë të rëndësishme të procesit të integrimit të Shqipërisë në BE.

Sipas konkluzioneve paraprake të Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të OSBE/ODIHR, kandidatët kishin mundësi të bënin lirshëm fushatë dhe liritë themelore të grumbullimit dhe shprehjes u respektuan.

Korniza zgjedhore në përgjithësi siguroi një bazë të përshtatshme për zhvillimin e zgjedhjeve demokratike.

June 26, 2017 21:42
Komento

2 Komente

  1. Lulushi ne kopeshtin e SHQUP-it June 26, 23:40

    He mo u lumte, zgjedhjet do te jene gjithnje te lira dhe te ndershme, nuk e kuptoni….. nuk ka me rrace muti serbe, nuk ka me Sali.

    Reply to this comment
  2. Kola June 27, 04:00

    Kjo ndodhi se zgjedhjet i organizuan te majtet dhe jo xhahilat dhe maskarenjte e serbit qe cdo fushate zgjedhjesh e kane shnderruar ne fushe-beteje. Synyan edhe kete radhe horrat e Saliut dhe Monikes, por nuk u shkoi. Perpara Rilindja dhe sa me shpejt Vetingun, te pastrohet vendi nga qelbesirat dhe kusaret.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*