Basic Instinct, historia e skenës këmbë mbi këmbë

July 18, 2014 18:35

Basic Instinct, historia e skenës këmbë mbi këmbë

Rikthehet në vëmendje edhe një herë një prej skenave më të njohura të Basic Instinct, filmi me protagoniste Sharon Stone, i realizuar 22 vjet më parë. Aktorja tashmë 56 vjeçare thotë se për të realizuar skenën e marrjes në pyetje, ku ajo hedh këmbën mbi këmbë, ndërsa shfaqet pa të brendshme, është mashtruar nga regjisori.

“Pak para xhirimit të asaj skene, regjisori  Paul Verhoeven më kërkoi t’i hiqja mbathjet e bardha, sepse binin shumë në sy. Por ai më siguroi se në film nuk do të dukej asgjë. Më vonë, kur pashë filmin, u ndjeva e tradhtuar. U ngrita në këmbë dhe i dhashë një shpullë”, thotë Stone.

“Nuk mendoja kurrë se ajo do të dilte një skenë aq erotike”, thotë aktorja në një intervistë për të përjavshmen “Télé Cable Sat”.

 

July 18, 2014 18:35
Komento

6 Komente

 1. kuki July 18, 19:25

  e po aty eshte bukuria dhe zgjuarsia e regjizorit ,perndryshe do ishte thjesht nje film pa provokim. pastaj ke dash cik vet ti se nese ai te tha hiqi ti me vrap i hoqe svishje dot te zeza eeee.

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati July 19, 20:46

   Dhe tani femrat ne Amerike kur jane te ftuara ne studjo thone :..Dale te regullohem me fustanin se mos ju jap njerezve nje ” Sharon Stone Moment “..lol

   Reply to this comment
 2. R.Moisiu July 18, 19:29

  Sharon Stone–Ikona e artit te te gjitha koherave!
  Pergatiti: R.MOISIU

  “Disa dekada me pare ,filmi “Basic Instict’,pushtoi ekranet e kinematografise ne te gjithe boten,duke terhequr vemendjen e publikut boteror.Sharon Stone–aktorja ne rolin kryesor te filmit,ate kohe, 48 vjece,me e bukur dhe seksi se kurre ,befasoi perseri me “Basic Instict 2″. Aktorja hollivudiane qe i pelqejne rolet: ” Babe role(seksi)” dhe nudo,fale nje performance ,ne linjat e trupit, quhet “DIVA EKSTRAVAGANCA”.

  Ne vitin 2001,aktorja hollivudiane ,bukuroshe dhe seksi,paditi producentet e “Basik instikt 2”,duke ju kerkuar nje shume marramendese qe tronditi Hollivudin,$100 milion,sepse ata paten deshtuar ne xhirimin e filmit,(2)e aq me teper kishin deshtuar me pagesat per Stone.Gjate deponimit ne gjykate Sharon Stone ,tashme 48 vjece -u shpreh se ishte shume e ndergjegjshme ,e vetedijshme dhe e perkushtuar ndaj rolit ,te luante nudo.Sharon shprehet :–Duke ripare ne studion time ,ne Los Anxhelos,filmin “Basik instikt”,u perqendrova me shume ne pjeset ku une luaj nudo,Isha me e re ne ate kohe.Fiksova per nje moment skenat nudo.U xhvesha ,perseri si dikur.Ne studio me mua ndodhej edhe nje mikja ime e ngushte ,e cila me tha :-Dukeni e bukur,e magjishme ,mitike dhe seksi,dhe mendoj se perseri mund te luani nje rol nudo,gjithashtu…Une u mrekullova nga ky percaktim dhe sugjerim,dhe vendosa te luaj perseri “Basik instikt 2”,tani qe une jam afer te 50 -ve,dhe kane kaluar 14 vjet qe nga momenti ,kur u cfaq per here te pare “Basik instikt” dhe pushtoi kinematografine boterore,.U be nje nga filmat me te kerkuar e te shikuar ne bote ,ne vitin 1992.Nje film qe ndezi egersine e grupeve te gejve dhe lesbikeve–por edhe fantazite seksuale te burrave.Fitimet monetare ishin marramendese,$353 milion ,ne tere boten.Filmi shpetoi karrieren e Sharon Stone ,qe te mos harroj nga rolet e saj “BABE ROLE”(Seksi) dhe e shendrroi ate brenda nje nate ,ne nje ikone seksuale dhe ne nje aktore me permasa boterore.Ja cfare i ndodhi Sharon ,nje dite pas cfaqjes se filmit:-Po ngisja makinen ne Sunset Boulevard,dhe ndalova ne semafori.Njerezit kercyen mbi makinen time si karkalece.”Ajo vjen ne “Basik instikt 2”,me shume seksi se kurre dhe nje mbretereshe e akullt ne shpirt.Filmi me regji te Michael Caton -Jones,e vendos Sharon Stone ne rolin kryesor te Catherine Tramell,e cila kryqezon nje psikollog te kriminalistikes ,(i cili luhet ne film,nga aktori britanik,David Morrisey),ndersa ajo vazhdon te jete ne procedim penal,per vrasjen e nje futbollisti.Ne rast se ju prisni skena sensacionale erotike ,ju do te zhgenjeheni shpirterisht.,Me nje performance Diva Ekstravakanca,me nje rol,shperthyese,provokuese,plot epsh,zjarr e voluptet,e uritur,e egersuar ,rebele,e cmendur seksualisht ,nudo,e me nje zemer te akullt,ajo arriti te ngreje ne lartesi nje film,tejet i piste ne moral,ne nje film nga me te shikuarit dhe te kerkuarit ne bote.Syte e Sharon Stone ,jane shunme te bukur,me nuanca bojeqielli dhe jeshil,eshte veshtire te percaktosh ngjyren e syve te saj.Ne pamje te pare duket shume e perzemert ,shperfill me elokuence,buzeqeshje cinike dhe nje tendece lotuese,e zjarrte ,pasionante.Sharon Stone eshte nje nga ato ,qe mbledh fonde per kerkimet dhe nje zedhenese rreth Sida-s ,kjo semundje e shekullit qe e shqeteson shume ate.Ne te vertete ,aktorja nuk e gjen veten ,ne “Basik instikt 2″,dhe eshte per te qeshur me kete fakt.”Roli eshte shume djallezor ,i pacipe”-shprehet aktorja ,E pabesueshme vecse kerkon disipline,por eshte edhe pushtues.Ju nuk hani ,kur ju luani Catherine ,ju jeni brutale.Ju shikoni te tjeret qe hane dhe ju ndjeni keqardhje ,per ata.Sharon Stone mendon se filmi ,ka edhe mesazhin gjeopolitik,kur ajo thote”_Hidhuni nje sy lidereve boterore .Njerezit mendojne se jane ata qe mund te provokojne korrupsion dhe violence ,dhe me pas terhiqen,bejne sehir ,pa dhemshuri dhe meshire,pohojne se nuk kane asnje lloj pergjegjesie.Kjo eshte ajo se cfare kerkon te shprehe Catherine ,me rolin e saj.Cfare do te thote kjo?..Ne rast se hyni me ne brendesi te kesaj pyetje ,si ne filmat me pupagjeli,kjo eshte dicka interesante qe duhet diskutuar.Per vite ekzistonte pyetja dhe dilema ,se a duhej filmi te realizohej, apo jo.Padia e Stone e ngritur ndaj,producenteve te filmit ,Andi Vajna dhe Mario Kassar,te cilet i premtuan aktores se do e paguanin ate me $14milion,edhe ne rast se filmi nuk realizohej.Producentet nuk respectuan afatin e pagesave,deri ne shkurt 2001.Keshtuqe Stone u detyrua t’i padise ata,duke thene se ajo beri shume ,harxhoi shume per te qene ne forme ,me permasat e trupit per rolin,pergatiti garderoben per kete rol,dhe ne te njejten kohe refuzoi shume oferta per role ,ne filma te tjere,vetem dhe vetem se ajo deshironte te luante ne “Basik instikt 2”.Ne deponimet e tyre ,producentet dhe regjizori i filmit ,argumentuan qe Stone i kishte ngadalesuar qellimisht xhirimet dhe refuzuar nje sere aktoresh potenciale te luanin krah saj,duke perfshire ketu edhe aktorin Benjamin Bratt.Ai nuk ishte ndonje aktor i mire -shprehet Sharon per Benjamin Bratt.Por regjizori i filmit ,ne deponimet e tij ne gjykate ,tha se aktori ne fjale dukej shume me i ri se Stone dhe si pasoje do e bente Stone te dukej tejet e moshuar.Por kishte edhe aktore qe kishin refuzuar te luanin krahas Stone ,si:Viggio Mortensen,Kurt Russell,Benicio Del Toro,biles edhe aktori Aaron Eckhart,e refuzoi Stone.Perfundimisht kjo morri zgjidhje ne korrik ,te 2004 ,”Une mendoj se kur ata e kuptuan se duhet bere dicka,ata vendosen dhe realizuan filmin.

  Ne foto : Sharon Stone

  “Basik Instict 2″, ndoshta do te jete hurra-ja e fundit nudo,per mua,se tashme une jam nje meso grua!”

  Producenteve, nuk ju duhej te shqetesoheshin per moshen e Stone.Ajo ishte ne nje performace trupore te perkryer.”Ky ndoshta do te jete roli im i fundit nudo,-thote Stone,lavdi Zotit,jam meso grua!.Ka nje moment final ne film,qe eshte tejet i paturpshem,i pacipe..Nuk tallem,ju betohem -thote aktorja.Stone eshte krejt lakuriq ,brenda nje vaske me uje te nxehte ,gjoksi qendron mbi uje dhe po qetesohet.Eshte e dhuneshme,me shume se seksuale,dekorative dhe shume e paturpshme.Keto lloj role ,kane lene edhe gjurmet e tyre ne personalitetin e Stone.Per disa vite asaj i duhej te perballej me disa drama ne jeten e saj.,duke permendur edhe nje “a small brain hemorrhage”,(nje hemoragji te vogel ne tru),e cila u shtrua ne spital,per kurim.Aktorja ka dy femije,me nje botues ,Phil Bronstein,martese qe perfundoi ne divorc ,me 2003.Ne lidhje me meshkujt qe ajo ka njohur ne jeten e saj,aktorja ben nje koment te cuditshme ,duke u shprehur se :-Ne rast se burrat kane rene ne dashuri me fantasine e Sharon Stone,apo,thjesht ,me te si nje grua.Nje eksperience qe e kam kaluar,dikur,sa per tu rrokullisur ne divan.Une kam me shume se nje vit ,qe nuk po takoj me burra,sepse me nevojitet ca pushim per tu sheruar nga traumat e ndryshme qe po kaloj.Por me duhet t’ju kujtoj atyre se une jam e vecante dhe femijet e mij jane te vecante dhe keshtu une meritoj qe te vleresohem si e tille.Kjo jam une…Po qe se ju pelqen,fitomani zemren!Ne ekran,sigurisht ,ajo nuk permbahet dhe kenaqet duke permbushur fantasite dhe deshirat,Asnje nuk mund te shprehet se ky eshte nje nga filmat me te mire te Sharon Stone por nje grua qe di si t’ju argetoje , t’ju zbavite.Njerezit deshirojne te argetohen ,te zbaviten.Ne i ndihmojme njerezit te largohen nga streset dhe mosmarreveshjet e dites,ashtu si edhe une kam dite te tilla..Kjo eshte aktorja hollivudiane e cila me rolet e saj ,deshiron t’i jape sa me shume perjetesi,zjarr dhe pasion,magjise :HOLLIVUD!!

  Reply to this comment
 3. dani July 18, 22:38

  po ate skenen ku ja thy mikel dangelliasit siper ne krevat si e ke bere, esell apo e dehur……u harru kjo tashi dhe do vemendje……,

  Reply to this comment
 4. aqifi July 19, 05:20

  Hajde lajm hajde……..

  Reply to this comment
 5. Raimond Vlonjati July 19, 20:48

  E shiqon Sala kete skene dhe thote me vete :….Paskemi humb kohen kot me Ciljeten..lol

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*