Islamikë? Apo vrasës që fshihen pas Islamit?

November 14, 2015 15:24

Islamikë? Apo vrasës që fshihen pas Islamit?

Një denoncim është bërë kundrejt gazetës italiane Libero, e cila pas masakrës së Parisit është hapur në faqen e parë me titullin “Bastardët islamikë” (“Bastardi islamici”).

Titull të cilin guvernatori lombard (ish-minister i Brendshem i Italisë) Roberto Maroni e cilësoi një “sintezë perfekte”.

Denoncimi është bërë nga gazetari Maso Notarianni, organizatori i mbështetjes milaneze në solidaritet me Francën.

Në padinë e tij, ai denoncon drejtorin përgjegjës të gazetës, Maurizio Belpietro, dhe “të gjithë personat që do të dalin përgjegjës”.

Denoncimi është bërë në bazë të nenit 403 të kodit penal italian (fyerje ndaj një feje dhe njerëzve që e ndjekin atë) të ligjit 205 të vitit 1993, që disiplinon normat mbi diskriminim fetar, etnik dhe racor.

/ Dita /

 

Tituj nga shtypi sot

Tituj nga shtypi sot

November 14, 2015 15:24
Komento

18 Komente

 1. Xhikja November 14, 15:57

  Juve duhet te Dini qe AGON CHANNEL tek kanali 33 ketu itali ka filluar nje propagand te denjte te stilit Fashist INSTITUTO LUCE kunder shtetit ,QEVERISE,DHE kunder kryeministrit shqiptar.UROJ QE AMBASADA JONE NE ROME TE BEJE TE NJEJTEN GJE .NJE DENONCIM …TURP PER ATA REDAKTOR DHE GAZETAR NEPER STUDIOT E TIRANES QE PREGATISIN KETE GJELLE.

  Reply to this comment
 2. mirel November 14, 16:06

  Vrases qe fshihen mbas islamit. Asgje me teper.

  Reply to this comment
 3. Old SchoolChap November 14, 16:09

  islamik sot ka dy kuptime ose duhet pare ne permbajtjen e fjalise..

  mund te thuash mesime islamike, qe kane te bejne me Islamin si fe, por dhe bastarda islamike, qe nenkupton radikalet dhe ekstremistet xhihadiste e teroriste, qe jane shtuar shume edhe ne Shqiperi..fjala per mjekroshet dhe ata me pantallona trecerekshe qe identifikohen si myslimane dhe jo shqiptare.ne sy te botes….

  Reply to this comment
 4. . November 14, 16:11

  *****************************************************************
  *****************************************************************

  EUROPA do t’a pesoj me hapjen qe po ben kufijve …

  “LIRI-DEMOKRACIA” DREJT C’THURRJES !

  …. Keto ngjarje jane sepse “DEMKRACIA ka DEGJENERUAR”

  Sistemi kapitalist “Deshtoi” bashke me “Lirin e Tepruar” ashtu sic parashikohej:

  -Varferi
  -Luftra
  -Degjenerim
  -Korrupsion
  -Droge
  -Kurvllek
  -Terrorizmin

  BOTA KA NEVOJE PER NJE TJETER SISTEM TJETER,
  pasi historikisht cdo sistem nuk mund te ekzistoje me shekuj te terre …

  Bota kerkon SOCIAL-DEMOKRACI (gjithcka te jete e kontrrolluar) !

  *******************************************************************************************
  *******************************************************************************************

  Reply to this comment
 5. demo November 14, 17:02

  Cdo tolerance ndaj islamizmit,eshte vdekje per qyteterimin.
  Extremizmi,terrorizmi,qofshin komunist,fashist,islamik nuk luftohen duke qeruar morra ne nje fije floku.Fashizmi u zhduk me lufte frontale te popujve te bashkuar.Komunizmi u rrezua me rrebelim total te gjithe popujve te pushtuar nga fara e keqe..Edhe Islamizmi luftohet me rrafshimin e folese qe e pjell perbindeshin.Kjo fole eshte xhamia.Duhen rrafshuar xhamite e ngritura se fundi ne Europe si shembulli tolerances se civilizimit Evropian,.Cdo tolerance ndaj islamizmit eshte vdekje per qyteterimin.Ashtu si riatdhesohen shqiptaret,duhen perzene te gjithe afrikanet nga Europa.Jane pa perjashtim rekrute te gatshem te islamizmit.

  Reply to this comment
  • Bureto November 14, 17:16

   Eshte fat qe bota ka pak, shume pak, me mendje si ky “demo-ni” ketu me siper.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. November 14, 21:19

    @ demo!
    E ke degjuar kengen “vare veten me litar o dino!”,
    Une po ta kthej, qe me keto qe shkruan, mire do ishte te varje nje gur ne qafe dhe te hidheshe ne lumin qe ke prane , se do te bente mire ne rradhe te pare ty o mavri!
    Po pse mor derdimen ke degjuar ndonjehere ti ndonje hajdut qe te thote se une vodha?!
    Perkundrazi ai e justifikon me mendjen e tij si nje e drejte per te jetuar mire.
    Kaq bosh qenke mor ditezi qe nuk e kupton se perdorimi i fese eshhte vetem nje garnitur per te mbuluar qelbesillekun qe gatuajne keta kanibale!
    Po zhgarravit tamam sikur te ka pjellur ndonje isist, rracist i keq!

    Reply to this comment
   • sopiqoti November 14, 23:27

    AI THOTE VECSE TE V E R T E T E N. Islamizmi e ka care rrugen e tij me ane te shpates dhe jo te dijes.

    Reply to this comment
  • Loni November 15, 23:25

   Sikur te deboheshin gjithe afrikanet e aziatiket nga Europa, popullsia e Greqise do te zvogelohej me 50%. Nga 50% qe do mbetej, 70% do ishin shqiptare e 30% greke.

   Reply to this comment
 6. Darius November 14, 17:18

  Problem….Nga kush krijohet,kush jane ne te vertet???
  Reagim…..Populli kudo ne cdo Cep te Botes Reagon per Problemin!?!?!
  Zgjidhje….Nga kush ofrohet??Nga ata qe krijuan Problemin!!!

  Kaq.

  Reply to this comment
 7. D O K L E A T I November 14, 18:16

  ME SIGURI JANE BASTARDE DHE JO HERONJE

  Reply to this comment
 8. Hans Klos November 14, 18:57

  Islamizmi eshte nje doktrine shkencore e mirefillte dhe e kompletuar.Kjo doctrine brilante gjeneron paqe e besim.Madheshtia e ketij besimi I kaolin kufijte e perceptimit.Kush kerkon t’i sherbeje perplasjeve kulturore e fetare ai nuk eshte gje tjeter,vecse nje kafshe me fytyre njeriu.Komenti i “Mirel” i perkryer.

  Reply to this comment
 9. Drini i Bardhe nuk ka te ndale November 14, 19:44

  Mesimin me te cmuar per mbar njerzimin ne lidhje me fene e ka dhene Karl Marksi : ” Feja eshte opium per popullin ” . , Kurse zgjidhjen me te drejt te ketij problemi , pra , te fese = te fese ne Shqiperi , qe ne vitin 1967 , me nxjerrjen jasht ligjit te cdo sherbimi fetar i cdo besimi coft katolik , islam apo ortodoks e ka bere PPSH me Enver Hoxhen . Edhe ajo qe ne krenohemi si nje popull me harmoni fetare me te madhe nga te gjithe popujve ne bote , merita per keto i takon atij burrit te mencur e te shquar qe e udhehoqi vendin tone per gati nje gjysem shekulli – ENVER HOXHA .

  Reply to this comment
 10. Autonom November 14, 19:54

  Nuk ka kush nge te lexoje kuran e bibel qe te beje pastaj arsyetime se kush eshte paqesor e kush agresor! Sot ka nje terrorizem islamik. Qe me kuran e arme ne dore dhe thirrje Allah-Akbar po bejne krime atje ku i kane shkolluar, punesuar, e strehuar. Ne Europe brenda! Sepse europianet akoma nuk po dalin te gjithe ne rruge si polaket qe te shkallmojne ate qe i solli kete terror ne shtepi ; Politiken globaliste te BE!

  Reply to this comment
 11. skifteri November 15, 05:53

  *****Feja ka lindur pas njerzimit,pra ne thelb eshte nje idologji per pushtet,per shfrytezim te nje klase mbi nje tjeter ,siç ndodhe me mepirjen e trurit te kamikazet mysliman .Veshin nje gjerdan ekspolozivi ne brez dhe hedhin veten ne ere,gjoja ne
  emer te allahut !,por ne fakt per interesa te tyre shfrytezuese .Perse nuk vene vete brezin e ekspolzivit dhe hidhen vete per mbrojtjen e allahut te mdhenjet islamik radikal ?.,por perdorin adoloshentet dhe pergjithesisht mosha te reja ?!.. Po u shperlajne trurin dhe perdoret rinia si bomba ekspolozivi ,si mish per top ku ti ineresoi islamizmit radikal.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 12. ESSESI... November 15, 15:33

  Numerimi ka filluar mbrapsht…Civilizimet po shkojne drejt perplasjes fatale …Terrorizmi islamik si pjelle e pashmangshme e nje “besimi” okult ,te urrejtjes dhe erresires, ka marre revansh drejt fundit te vet…Por deri sa te kape fundin , do kete shume viktima te pafajshme dhe shume kombe do humbasin…Shqiptaret jane ne emergjence kombetare dhe historike qe te pozicionohen qarte dhe perfundimisht si europiane…Per ne nuk do te kete “here tjeter”, dhe koncepti “neser”, nuk do ekzistoje per ne dhe shume si ne…Te keqen e kemi brenda nesh, e cila eshte gati te na shperbeje dhe te na ktheje ne “ushqim” per “hijenat” qe presin te jargavitura…”Popuj, jini vigjilente”….Shqiptare, solidarizohuni me fatkeqesine boterore franceze…jini vigjilente ku vini kemben, denonconi helmin vellavrases qe perhapet nga objektet e kultit, …mbroni identitetin europian kudo qe te jeni…Vetem keshtu behemi pjese e mrekullise se mistershme te ZOTIT, i cili e do dhe e mbron nga djalli popullin e TIJ, deri ne fund te kesaj bote………

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim