BB: Ekonomia e Shqipërisë, më e rrezikuara në rajon nga klima

February 2, 2015 10:28

BB: Ekonomia e Shqipërisë, më e rrezikuara në rajon nga klima

Banka Botërore publikoi këto ditë raportin më të fundit për rreziqet që i kanosen botës nga ndryshimet ekstreme të klimës prej ngrohjes globale në 100 vitet në vijim.

Shqipëria shihet si një nga vendet që do të vuajë pasojat më të mëdha të këtyre ndryshimeve.

Dobësia e Ballkanit Perëndimor dhe Shqipërisë ndaj ndryshimeve klimatike është kryesisht e lidhur me prodhimin bujqësor, i cili ushqen një pjesë të madhe të popullsisë që është e varur prej të ardhurave që sigurohen nga bujqësia.

Megjithatë, parashikimet tregojnë rritje të prodhimit për kulturat e ujitura në disa pjesë të rajonit. Rritja e temperaturave do të krijojë thatësira dhe rrjedha ekstreme të lumenjve, duke e bërë sfidë prodhimin e energjisë.

Përmbytjet e fundit dhe rrëshqitjet e tokës do të cenojnë rëndë shëndetin dhe mirëqenien e njerëzve.

 

February 2, 2015 10:28
Komento

2 Komente

  1. saliu February 2, 15:51

    tregoni te vertetn o terorista te BB DHE FMN se kriza greke do na mbaje skllevere te perjetsheme ne shqiptareve nepermjete spiunve te tyre qe fusine ne politiken qe na udheheq qe nga 70 leke e cuane 150 leke shqereine e shume asortimente te tjera qe u ngritene qe nga 2005 e deri ne 2013 dhe ne vende te regulloheshime u be me keq dhe tani po na marine parate me force p ne popullite se politikanve sherbetore te shkatrimite te shqiperis sia perke njeri pronate dhe kushedi ku po shkojne ata leke qe po mblidhen te korentite e ujite te papaguara nder vite te poshtar nen udheheqjene e antishqiptareve mjere ky vendese gjoja do behet krriza nga fatkeqsite natyrore na tegojne keto organizata hajdute ku nuk tegojne realitetin

    Reply to this comment
  2. Darius February 2, 16:45

    Mashtrimet e Iluminatit me ushtare si BB,FMN dhe fuckin all……mbi ngrohjen Globale,eshte nje mashtrim qe po i del boja,dhe Bota sot nuk rrezikohet nga Ngrohje/Mashtrimi por nga FTOHJA Globale.Sepse bota historikisht nuk eshte Tej Ngrohur asnjehere, por jane valet goditese te Diellit,qe bejne kete fenomen.Toka eshte ftohur sa here kane ndodhur permbytje biblike ne gjithe historine e saj……..nejse,materiale gjeni plot……

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim