Raporti i BE: 40 % e të emigruarve nga Shqipëria, me arsim të lartë

October 9, 2019 18:07

Raporti i BE: 40 % e të emigruarve nga Shqipëria, me arsim të lartë

Raporti më i fundit i Bankës Botërore e sheh me shqetësimin emigrimin e punonjësve më arsim të lartë drejt vendeve europiane.  Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 të BB mbi “migrimin dhe largimin  trurit nga vendet e rajonit” raprtohet se 40% e shqiptarëve që kanë emigruar janë me arsim të lartë, duke  theksuar se arsyeja kryesore e emigrimit  është mundësia e kushteve më të mira të jetesës.

Shkalla e emigrimit të punëtorëve të kualifikuar është e lartë, veçanërisht në disa nga vendet me të ardhura më të ulëta në Ballkan dhe Evropën Lindore. Personat me arsim të lartë përbëjnë 55% të numrit gjithsej të emigrantëve nga Bosnja dhe Hercegovina, më shumë se 40% të emigrantëve nga Armenia dhe Letonia dhe afro 40% të emigrantëve nga Shqipëria, Moldavia, Maqedonia e Veriut, Kirgizistani, Kazakistani, Rumania dhe Taxhikistani janë me arsim të lartë.

Raporti thekson se vendet me më pak punëtorë të kualifikuar me arsim të lartë përballen edhe me një përqindje më të lartë të emigracionit të personave të kualifikuar. Sipas raportit, faktorë të ndryshëm rezultojnë në “ikjen e trurit” nga këto vende. Përveç pagave më të larta në vendet perëndimore, ato përfshijnë mundësi për avancim profesional dhe trajnim, të ardhme më të mirë për anëtarët e familjes dhe kushte më të mira jetese dhe pune.

Gjetjet e raportit tregojnë se kjo është e vërtetë edhe për shqiptarët e kualifikuar. ndonëse punësimi në vend është rritur dhe janë krijuar më shumë vende pune, varfëria mbetet e lartë; 34.6% e shqiptarëve jetojnë me më pak se 5.5dollarë në ditë.

Në raport shkruhet: “Punësimi vazhdoi të rritet – megjithëse ngadalësimi i rritjes solli një ngadalësim në krijimin e vendeve të punës, ndërsa varfëria ka ngecur. Ndërkohë, papunësia arriti në një rekord të ulët prej 11.5 për qind në tremujorin e dytë të 2019. Pagat reale u rritën me 3.3 për qind mesatarisht, kryesisht në shërbime (tregti dhe transport, dhe sektorë të turizmit). Varfëria mbetet e lartë, pasi rreth 34.6 për qind e shqiptarëve vlerësohet të jetojnë me nën 5.5 dollarë në ditë për kokë banori në vitin 2019”.

Raporti i Bankës Botërore mbi zhvillimet më të fundit në rajonin e Europës dhe Azisë Qendrore pohon se përqindja e emigrantëve në Europë është rritur vrullshëm gjatë katër dekadave të fundit ku një në çdo tre emigrantë në botë tashmë shkon në Europë.

e.ll./dita

October 9, 2019 18:07
Komento

11 Komente

 1. Arben October 9, 18:21

  Eh, shqiperia uropiane keshtu e ka, se mos merziteni?

  Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenica October 9, 18:25

  Lufta e klasave u transmetua edhe tek partia demoltatile qe erdhi ne pushtet per hwr te patr. Ajo ne vende te livjit me nr 333/1 i ppsh u V/sua me lifjin e luftes se klasave me nr 24/1 ku u korrrn te gjith intektualet dhe u zv/uan me medioker. Kjo eshte dhe arsyeja qe lufta e klasave vashdoi. Edhe ne demokraci

  Reply to this comment
 3. qeveria Rama plotesisht e deshtuar ne ekonomi October 9, 18:30

  Pasoja direkte e nje qeverisje te deshtuar ne aspektin baze, ne ekonomine e vendit. Kjo zbrazje masive e kryesisht te rinjve nga Shqiperia eshte direkt pasoje e nje keqqeverisje ku ekonomia eshte treguesi kryesor.
  Qeverisja Rama eshte me e deshtuara ne ekonomi ne keto 30 vjet tranzicion. Zbrazja e Shqiperise eshte nje fakt qe nuk le shteg per asnje demagogji apo alibi per kete qeveri te rrenimit te ekonomise shqiptareve dhe Shqiperise.

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenica October 9, 18:37

  Kjo nuk eshte pasoje e Edi Rames ade e apartise sociàliste por e Sali Berishes. 1. Milon Vede pune. Ato jane pasoje qe sotè truri i kombit ka ikir.

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenica October 9, 18:39

  Pasoje e Sali Berishes. Dhe jo e Edi Rames.p

  Reply to this comment
 6. Zigur Qarri October 9, 18:50

  Vertete po ikin,por ka edhe intelektuale qe kthehen,si Mark Frroku,Arben Ndoka,Elvis Rroshi,Erion Veliaj,Edvin Eskobar D’Rama,Tom Doshi….si edhe qindra patriote “rilindas” te tjere,qe erdhen ti ndrisin faqen Shqiperis.

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenica October 9, 19:05

  Keta qe kthehen nul u interesojne ketyrr kritizerve.

  Reply to this comment
 8. A October 9, 19:48

  ALIUT nga SELENICA, qe qenke rrote k.ri kjo duket qe nga larg.
  Nuk kam kundershtim qe PD-ja ne pozite me SALI BERISHEN ne krye e shkaterroj vendin dhe popullin shqiptar.
  Tani, s’fundi, ne pozite eshte RILINDJA e PS e legenit, maskarait te quajtur zhgarravina EDI RAMA, qe ka mbi GJASHTE VJET ose MANDATI i DYTE ne pusht/et dhe ky nuk paska asnje faj.
  Kjo eshte njelloj si ne kohen e diktarures me ne krie ENVER HOXHEN qe sistemi i tij ndenji 46 vjet ne fuqi dhe fajin per mos suksese e kishte ZOGU i KURVES qe ndenji ne pushtet 15-te vjet.
  Lereni keto broçkulla se i ka dalur boja.
  Duke filluar tani nga EDI RAMA, LULEZIM BASHA, FATOS NANO dhe SALI BERISHA duhet te arrestohen dhe ti jepen drejtesise se shkaterruan vendin dhe popullin nga ana ekonomike dhe sociale.
  Ka ardhur puna deri aty sa po ikin te gjithe emigracion ku te munden.
  Me teorite dhe mendimet lapanjozit EDI RAMA, do ta mbushim vendin me punetore te vendeve te mbrapambetura dhe te varfera jo evropiane.
  Kjo eshte tradheti kombetare qe po realizon si ne teori dhe ne praktike ky drogagjiu EDI RAMA. Tung.

  Reply to this comment
 9. info analitike October 9, 20:15

  Po gjithkush me dy fije mend ne koke nuk mund te rrije asnje sekonde ne nje vend te qeverisur nga nje grup kleptokratik kriminelesh te cmendur e megallomane.

  Reply to this comment
 10. Berati October 9, 21:20

  Po pse u vjen cudi? Kjo ndodh kur kom.unistet marrin pushtetin. Ne 45 i vune klonin e vrisnin ne kufi se as 10%e shqiptareve sdo kishin mbetur. Tani se mbyllin dot kufirin(shpresoj) por metodat qe perdorin jane te njejtat. Kush ishin te paret qe moren rruget keto 6 vjet? Demokratet qe hoqen nga puna. Rama i pastroi fizikisht kundershtaret pa i vrare sic beri Qoftelargu. Kujtoni se eshte e rstesishme. Tani kane ngelur Alinjte me te cilet e ka ymrin 100vjet. Alinjte do te egzistojne gjithmone por a mund te jetohet ne nje vend qofsh edhe socialist kur Alinjte behen komandante e drejtues? Prandaj mos u qurravisni. Shqiperia vdiq qe ne 29 Nendor 1944 por ishte ne koma deri tani. Tani eshte faza finale e spazmave te pakontrolluara dhe vdekjes se sigurte. Megjithate shpresa vdes e fundit.

  Reply to this comment
 11. H October 10, 13:03

  Akoma me iluziionet se keni arsimbtë lartë ? Ju gënjejnë mor të mjerë që t’ju marrin lekët ju japin një letër pa vlerë dhe ju silleni vërdallë. Ju nuk keni asnjë arsim, AQ më shumë , të lartë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim