BBC: Shqiptarët rrethojnë portin e Bilbaos në Spanjë për të ikur në Angli (Video)

September 15, 2017 13:15

BBC: Shqiptarët rrethojnë portin e Bilbaos në Spanjë për të ikur në Angli (Video)

 

Deri dje shqiptarët dhe emigrantë të tjerë nga Afganistani, Siria dhe vende të tjera tentonin kalimin për në Angli nga porti i Calais në Francë. Tani vend-qëndrimi ka ndryshuar.

BBC ka transmetuar një material ku duken dhjetëra shqiptarë që jetojnë në çadra përreth portit të Bilbaos në Spanjë.

Synimi është të fshihen në kamionët që udhëtojnë drejt Anglisë.

Gazetari thotë që janë rreth 70 vetë në çadra, shumica shqiptarë.

Të tjerë jetojnë në kodrat rreth portit, në pritje të një shansi për t’u futur ilegalisht në Angli.

 

    

September 15, 2017 13:15
Komento

1 Koment

  1. Merqez Katunari September 16, 00:45

    Pse bejne sikur cuditen keta media dhe publiku anglez???
    Normal qe njerezit kerkojne jete me te mire ashtu sic levizen polaket ne 2004 dhe bullgaret e rumunet ne 2007. Ngaqe nuk kemi te drejte levizjen e lire si njerez per angli do gjenden menyra te ikesh ashtu me 10 mije euro.
    Shqiptaret te pakten jane European dhe nuk merren me terrorizem. Por keta anglezet rrace e felliqur me mire e kane te mbajne afrikane dhe Pakistan sesa European

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*