BE: Djegia e mandateve ka cënuar procesin e integrimit

March 15, 2019 13:06

BE: Djegia e mandateve ka cënuar procesin e integrimit

Në prag të protestës së 16 marsit, BE ka apeluar për shmangien e dhunës dhe ka ritheksuar se djegie në bllok e mandateve ka cenuar procesin e integrimit të vendit.

Në deklaratën e saj, BE nënvizon se Shqipëria ka bërë progres me Reformën në Drejtësi si edhe në luftën kundër krimit të organizuar, por ka ende shumë punë për të bërë në tre muajt e ardhshëm.

Deklarata e plotë e BE

Në funksion të protestës së ardhshme të 16 marsi, Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë riafirmon rëndësinë e të drejtës themelore të të gjithë qytetarëve shqiptarë për të demonstruar. Kjo e drejtë është një shtyllë qendrore në çdo shoqëri demokratike, por ajo duhet të ushtrohet në mënyrë të qetë, pa iu drejtuar dhunë. Çdo formë e nxitjes ndaj dhunës nuk është e tolerueshme. Ne i bëjmë thirrje edhe një herë të gjithë liderëve të partisë që të tregojnë përgjegjësi për të shmangur çdo përshkallëzim gjatë protestave.

Siç është deklaruar, konsiderojmë se vendimi për të hequr dorë nga mandatet parlamentare pengon seriozisht funksionimin e demokracisë në Shqipëri, dhe kjo ndikon në integrimin në BE të vendit – një perspektivë të përbashkët plotësisht nga 93% e qytetarëve shqiptarë.

Ne vazhdojmë të mbështesim ata që janë të angazhuar në procesin demokratik në Parlament, edhe për të mbrojtur interesat e popullsisë shqiptare, të cilët dëshirojnë për të lëvizur drejt BE-së. Progres është bërë që nga qershori i kaluar në mënyrë të veçantë në reformën në drejtësi, si dhe në luftën kundër krimit të organizuar, por ka ende shumë punë për të bërë në tre muajt e ardhshëm.

Tanimë është shumë urgjente për të kapërcyer situatën aktuale politike, duke krijuar një platformë kombëtare të dialogut mes të gjitha palëve të interesuara, edhe në funksion të zgjedhjeve lokale në qershor. Shqipëria ka nevojë për një dialog ndërpartiak për reformat më urgjente, duke përfshirë reformimin e kuadrit zgjedhor ligjor në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODIHR.

o.j/dita

March 15, 2019 13:06
Komento

12 Komente

 1. Mirenjohesi March 15, 13:44

  Zoti Soreka! Basha me Berishen,kane planifikuar vrasje ne diten e protestes per te bere me faj Ramen.Keto metoda makabre,Saliu dhe Basha i kane patur dhe i kane akme ne gjak.Duan gjak.

  Reply to this comment
 2. DALLTON March 15, 14:25

  Zoti perfaqesues i bashkimit te Europes Soreka pershpejtoni ngritjen e S.P.A.K.dhe te B.K.H.,ata qe braktisen “Parlamentin”jane komunista te PPSH.ata nuk jane DEMOKRATE ata shkojne me moton nji per te gjithe dhe te gjithe per nji per te mbrojtur ate qe kane vjedhur ne menyre jo ligjore .Populli vetm me vote i ndeshkoi ata .

  Reply to this comment
 3. bart72 March 15, 14:50

  Jo vetem Rama drogaxhiun te mbrosh bravo biri Sorosit

  Reply to this comment
 4. Fidel Kastro March 15, 14:56

  Dakort me ç’ka thua z. Soreka , po si ti’a bejme me bijte e krimineleve te diktatures qe jane ne pushtet e po i pijne gjakun popullit???????

  Reply to this comment
  • Xha Braho March 15, 15:52

   C’popull flet ti o kokekercuri Fidel. Ti perfaqson shpellaret e zbritur nga lartesite e qoftelargut.

   Reply to this comment
   • Fidel Kastro March 15, 20:42

    Xha Braho ti perfaqeson familjen kriminale te diktatures enveriste qe vrau e burgosi mijera te pafajshem , ku disa te pushkatuar me gyq e pa gyq sot ende nuk e kane nje varr, ose je aq trushpelare me mendjen e nje kerriçi

    Reply to this comment
 5. bart72 March 15, 15:56

  Ju komunistat duhet tja merrni te gjithe ne goje Sali Berishes se ai ju sheptoj ho ju qifte rrobet Kina dhe Mao hahahhaahahaj

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic March 15, 17:23

  PD-ja Barisha dhe Basha asnjeher nuk kan menduar per integrimin e shqiperise ne BE pore per frenimin e saje.
  LSI si Parti e integrimit u kthye ne Parti TE C`INTEGRIMIT EVROPIAN.!
  Ajo nuk dha asnje kontribut per integrimin pore vetem ka c`integruar.!

  Reply to this comment
 7. fteri March 15, 17:55

  Opozitë idjote armike ,e integrimit për fshehur vjedhjen dhe krimet që ka bë si armike pushtuese mbi shqipërinë e vogël .,djegja e mandateve në rrjesht si tufë rosakësh të deputetve u vunë në rrjesht nga L.Basha dhe M.Kryemadhi ,nuk pamë një deputet të shkojë te votuesi i tijë ti mbledhë e të marë vandimin nse a duhet të dorzojnë apo jo mandatin që populli ju ka dhënë .Por kjo nuk ndodhi se deputetët jan pula të zgjebosura që i vë para me një thupuur i futë në kotec të krimit e izolimit. i ndërsen kundër popullit të vetë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?