BE drejt miratimit të vaksinës së dytë ndaj COVID-19, EMA shqyrton përdorimin emergjent të Moderna-s

January 4, 2021 16:55

BE drejt miratimit të vaksinës së dytë ndaj COVID-19, EMA shqyrton përdorimin emergjent të Moderna-s

Ditën e sotme është mbledhur ekipi i ekspertëve të EMA, agjencisë evropiane të barnave për të diskutuar miratimin e përdorimit emergjent të vaksinës së Moderna në BE.

Kjo shënon vaksinën e dytë nga kundër Covid-19, që do të përdorej nga blloku prej 27 vendesh. Më herët në 2020 autoritetet evropiane miratuan vaksinën e Pfizer/BioNTech e cila po përdoret në të gjitha shtetet anëtare.

Ndërkohë në SHBA kjo vaksinë është miratuar tashmë dhe ka filluar shpërndarja e saj në qëndrat e vaksinimit.

o.j/dita

January 4, 2021 16:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim